20 حقیقت جالب درباره پاپ فرانسیس

پاپ فرانسیس یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های جهان امروز است. شهرت او پس از سفرش در سال 2015 به ایالات‌متحده افزایش یافت. او با عدم قضاوت درباره همجنس گرایان و شستن پاهای بیماران تصور عموم درباره پاپ را افزایش داد. ازآنجایی‌که درباره او حقایق ناگفته‌ای وجود دارد در اینجا 20 حقیقت درباره او را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

1. تولد و خانواده

تولد و خانواده

پاپ فرانسیس در 17 نوامبر 1936 در خانواده خورخه ماریو برگولیو و رجینا ماریا سیوری به دنیا آمد. او اصالتاً به بوینس آیرس تعلق داشته و والدین اش از مهاجران ایتالیایی محسوب می‌شوند که به همراه فرانسیس دارای پنج فرزند هستند. پدر او یک حسابدار و مادرش خانه‌دار بود.

2. مادرش از کشیش بودن او راضی نبود

مادرش از کشیش بودن او راضی نبود

اگرچه او امروزه یکی از بزرگ‌ترین شخصیت‌های کلیسای کاتولیک است اما مادرش راضی نبود که او کشیش شود. مادرش سال‌ها با او مخالفت کرد اما او در تصمیم اش مصمم بود.

3. او چندزبانه است

او چندزبانه است

او به دلیل چندزبانه بودنش شهرت دارد و به زبان‌های اسپانیایی، ایتالیایی و لاتین مسلط است و زبان‌های پرتغالی، فرانسوی، انگلیسی، اوکراینی و آلمانی را نیز می‌فهمد. او تاکنون به زبان‌های مختلف و برای ملیت‌های مختلف سخنرانی کرده است.

4. او یک شیمیدان بود

او یک شیمیدان بود

فرانسیس پیش از اینکه به تحول مذهبی روی بیاورد یک شیمیدان بود و در تکنولوژی شیمی دارای مدرک است. زمانی که درباره محیط‌زیست فعالیت کرد بسیاری از او نقد کردند و معتقد بودند که باید به کارهای مذهبی‌اش برسد. اما مشخص شد که او به علم و شیمی واقف است و مخالفان هم سکوت کردند.

5. او یک مبارز بود

او یک مبارز بود

فرانسیس پیش از فعالیت‌های مذهبی‌اش در یک‌بار در بوینس آیرس به‌عنوان نگهبان و مبارز فعالیت داشت. او با کمک این شغل مخارج درسش را تأمین می‌کرد.

6. او پیش از پاپ شدن دوست‌دختر داشت

او پیش از پاپ شدن دوست‌دختر داشت

او در یکی از مصاحبه‌هایش گفت که پیش از پیوستن به علوم مذهبی دوست‌دختر داشت. او با یک گروه دوست بود که باهم می‌رقصیدند اما سپس به مسائل مذهبی روی آورد.

7. او درباره ارتباطات بین مذهبی کتاب نوشته است

او درباره ارتباطات بین مذهبی کتاب نوشته است

پاپ فرانسیس درباره ادیان دیگر هم تحقیقاتی انجام داده است که خیلی‌ها از آن خبر ندارند. او به همراه ربی ابراهام اسکورکا کتابی به نام “در بهشت و زمین” (On Heaven and Earth) نوشته است که درباره گفتمان‌های بینامذهبی است. آن دو در مه 2014 برای اولین یک انجمن مذهبی به وجود آوردند که رهبر مسلمان آرژانتینی، عمر عبود هم جز آن بود.

8. آیا درباره ایموجی های پاپ چیزی شنیده‌اید؟

آیا درباره ایموجی های پاپ چیزی شنیده‌اید؟

به افتخار او ایموجی های ساخته شده است تا جامعه کاتولیک بتوانند با استفاده از آن برای نشان دادن امید و شادی‌شان، خوشحالی خود را جشن بگیرند.

9. او انتظار داشت که تنها برای چهار تا پنج سال پاپ باشد

او انتظار داشت که تنها برای چهار تا پنج سال پاپ باشد

او یک‌بار گفت که برای مدت طولانی پاپ نخواهد ماند و تنها چهار یا پنج سال حضور خواهد داشت. او 78 ساله است و معتقد است که شاید بیماری‌هایش باعث شود که دو یا سه سال بعد این جایگاه را ترک کند. پاپ مجبور است سفر کند و تمام روز از ساعت 4 و نیم صبح کار کند. او در سال 2014 بسیاری از نشست‌های عمومی را کنسل کرد که نشان‌دهنده این است که سلامتی او در کارهایش تداخل ایجاد می‌کند.

10. او در جوانی بیمار بود

او در جوانی بیمار بود

او در سن 21 سالگی تحت عمل جراحی قرار گرفت و یکی از ریه‌هایش را برداشت. او به ذات‌الریه دچار بود و سه کیست داشت. او با داشتن یک ریه یکی از فعال‌ترین افراد جهان است.

11. او به تانگو علاقه دارد

او به تانگو علاقه دارد

او یک‌بار گفته است که در جوانی می‌رقصید و مخصوصاً به رقص تانگو علاقه داشت. علاقه او به تانگو باعث شد که در تولد 78 سالگی‌اش هزاران نفر در میدان سن پتر رقص تانگو اجرا کنند.

12. او معلم هم بود

او معلم هم بود

او پیش از گرایشات مذهبی‌اش در آرژانتین معلم بود و ادبیات، معارف، روان‌شناسی و فلسفه را در دبیرستان‌های مختلف تدریس کرده است.

13. او متهم به شرکت در جنگ کثیف بود

او متهم به شرکت در جنگ کثیف بود

در طول جنگ کثیف آرژانتین دو کشیش ربوده شده و به مدت پنج ماه ناپدید شدند. دران زمان علیه پاپ فرانسیس گفته‌هایی ایجاد شدند و معتقد بودند که او در این کار دست داشت. زمانی که این دو کشیش آزاد شدند پاپ فرانسیس را به علت عدم فعالیت برای آزاد کردن آن‌ها متهم نمودند. اما دو روز پس از انتخاب پاپ آن دو از او حمایت کرده و عنوان کردند که قصد متهم نمودن پاپ فرانسیس را نداشتند. فرانسیس بعدها به زندگینامه نویساناش گفت که از پشت پرده برای آزادسازی آن دو کشیش تلاش کرد و علیه دیکتاتوری جنگ کثیف در آرژانتین بود.

14. او آپارتمان لوکس پاپ را رد کرد

او آپارتمان لوکس پاپ را رد کرد

پاپ فرانسیس آپارتمان مخصوص پاپ‌ها را رد کرده و ترجیح داد در خانه سن مارتا اقامت کند. او در یک فضای غیررسمی به همراه پاپ‌های دیگر زندگی می‌کند. گفته می‌شود که او همیشه امکانات لوکس را رد نموده است و حتی در روزهایی که اسقف اعظم بود نیز خودش غذا می‌پخت و به‌جای سوارشدن بر لیموزین و داشتن راننده شخصی، از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کرد.

15. او اولین پاپ غیراروپایی در هزاره اخیر است

او اولین پاپ غیراروپایی در هزاره اخیر است

از زمان گریگوری سوم که در سال 731 به‌عنوان پاپ انتخاب شد، او اولین پاپی است که در هزاره اخیر خارج از اروپا به دنیا آمده است. همچنین او اولین پاپ از آمریکای جنوبی است.

16. او در مسائل بحث‌برانگیز مختلف شرکت کرده است

او در مسائل بحث‌برانگیز مختلف شرکت کرده است

او از زمان پاپ شدن با عملیات مختلف و شجاعانه‌اش نشان داده که همانند پاپ‌های دیگر نیست. او آن دسته از اعضای روحانیت که سوگند ساده زیستی خود را زیر پا نهاده‌اند را برکنار نمود. او همچنین علیه مافیان نیز حرف‌هایی زده و آن‌ها را مخالف خداوند دانسته است. او همچنین مسائل مالی واتیکان را شفاف نموده است.

17. او برای از بین بردن فقر سخت تلاش می‌کند

او برای از بین بردن فقر سخت تلاش می‌کند

پاپ فرانسیس برای از بین بردن فقر شخصاً تلاش می‌کند و برای این کار فعالیت‌های مختلف انجام داده است. او یک‌بار در واتیکان دوش‌های آب احداث کرده بود که مردم بی‌خانمان بتوانند در آن دوش بگیرند. همچنین اغلب به فقرا کمک می‌کند و در سالگرد تولدش به 400 بی‌خانمان کیسه خواب داد. همچنین گفته می‌شود که شب‌ها با افراد بی‌خانمان دیدار می‌کند.

18. او یکی از بزرگ‌ترین طرفداران فوتبال است

او یکی از بزرگ‌ترین طرفداران فوتبال است

پاپ فرانسیس یکی از بزرگ‌ترین طرفداران فوتبال است و تیم موردعلاقه‌اش هم تیم محله قدیمی‌شان، سان لورنزو دآلماگر، می‌باشد.

19. او شهروند رسمی سه کشور است

او شهروند رسمی سه کشور است

پاپ فرانسیس شهروند قانونی سه کشور آرژانتین، ایتالیا و واتیکان است. او در آرژانتین متولد و بزرگ شد، والدین ایتالیایی دارد و از زمان پاپ شدن هم شهروند واتیکان محسوب می‌شود.

20. او در سال 2013 به‌عنوان شخصیت سال انتخاب شد

او در سال 2013 به‌عنوان شخصیت سال انتخاب شد

مجله تایم پاپ فرانسیس را به‌عنوان شخص سال انتخاب کرد و عکس او را بر جلد مجله سال 2013 قرار داد. این لقب به کسی اهدا می‌شود که تأثیرگذار باشد. او در تاریخ کاتولیک تأثیر بسزایی گذاشته و به‌کلی با پاپ‌های گذشته فرق دارد. او به دلیل محبوبیت اش توسط فوربس به‌عنوان چهارمین شخص قدرتمند جهان در سال 2014 انتخاب شد.

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم