چیزهایی که باید درباره اگزما بدانید

اگزما یک بیماری آزاردهنده پوستی است که منجر به سوزش و خارش می‌شود. دانستن اطلاعاتی درباره این مشکل پوستی به شما کمک می‌کند که راحت‌تر با این مشکل مقابله کنید.

این بیماری نه‌تنها موجب آزار و اذیت پوستی شده بلکه ظاهر بدی به پوست بخشیده و فرد را خجالت‌زده می‌کند. درصورتی‌که درمان مداوم و بلندمدت می‌توان این مشکل را کنترل نمود.

اگزما چیست؟

اگزما یا درماتیت نوعی بیماری پوستی است که با خارش و سوزش همراه است. این بیماری در هر سنی دیده می‌شود اما در کودکان رایج‌تر است. این بیماری معمولاً بعد از پایان سنین کودکی از بین می‌رود اما در برخی از افراد همیشگی است.

دلیل بیماری اگزما چیست؟

اگزما یک بیماری ارثی بوده و به حساسیت‌های غذایی، تنفسی و آسم هم وابسته است. در این صورت پوست خشک شده و رطوبت کافی ندارد.

عرق پوست یا رطوبت هوا ممکن است علائم آن را تشدید کند، اما ممکن است هوای سرد و خشک هم همین تأثیر را داشته باشد. استرس، مواد شیمیایی (صابون و لوسیون ها)، غذاهای خاص یا گردوخاک می‌توانند این بیماری را تشدید کنند.

علائم اگزما چیست؟

علائم اگزما به سن بیمار بستگی دارد:

نوزادان

پوست صورت، گردن، سر و سایر اعضای بدن قرمز و پوسته‌پوسته می‌شود.

اگر این حالت به زخم تبدیل شود قرمزتر شده و به سایر قسمت‌ها هم سرایت می‌کند.

کودکان

در کودکان بزرگ‌تر اگزما معمولاً در دست‌ها، پشت آرنج و پشت زانو ایجاد می‌شود.

اگر قرمزی و مشکلات پوستی به زخم تبدیل شوند مدت‌زمان طولانی‌تری باقی می‌مانند.

نوجوانان و بزرگ‌سالان

نوجوانان و بزرگ‌سالان اگر به این بیماری دچار شوند در قسمت‌های مختلف بدنشان مانند: گردن، صورت، پشت زانو، قفسه سینه، کف پا و کف دست، قرمزی و زخم‌هایی ایجاد می‌شود.

به‌طورکلی اگزما در تمام سنین موجب خشکی و خارش پوست می‌شود. در زمان‌های مختلف ممکن است میزان خارش‌ها افزایش یابد. زخم‌ها هم ممکن است خشک، متورم و یا پوسته‌پوسته شوند.

اگزما چگونه تشخیص داده می‌شود؟

برای تشخیص، پزشک موردنظر زخم‌ها را بررسی کرده و از بیمار سوالاتی می‌پرسد. همچنین باید سابقه حساسیت‌های خانوادگی، و وجود آسم را بداند. همچنین برای تشخیص حساسیت غذایی ممکن است لازم باشد آزمایشاتی انجام شود. حتماً باید درمان‌های لازم را انجام دهید.

اگزما چگونه درمان می‌شود؟

این بیماری باید تشخیص و کنترل شود. زیرا در صورت عدم درمان خارش‌ها شدت گرفته و ممکن است زخم‌هایی را ایجاد کند. بنابراین پزشک موردنظر دراین‌باره راهنمایی‌تان می‌کند.

همچنین برای کنترل این بیماری این موارد را در نظر بگیرید:

  • از مصرف غذاهای حساسیت‌زا که علائم بیماری را تشدید می‌کنند، خودداری کنید.
  • از صابون و لوسیون های معطر استفاده نکنید. در هنگام شستشو از دستکش استفاده کنید.
  • با کرم‌های مناسب پوست خود را مرطوب نگه‌دارید.
  • ناخن کودکان بیمار را کوتاه کنید تا خود را نخارانند. همچنین می‌توانند در هنگام خواب دستکش نخی بپوشند.
  • اعضای خانواده سعی کنند استرس بیمار را کاهش دهند تا فرد بیمار بتواند بر نگرانی‌های ناشی از بیماری غلبه کند.

اگزما بیماری پوستی آزاردهنده‌ای است اما می‌توان آن را درمان و کنترل نمود. با کمی تحقیق و مطالعه می‌توانید دراین‌باره به اطلاعات زیادی دست پیدا کنید و نگرانی‌های خود را کاهش دهید.

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم