10 فوبیای عجیب که مردم از آن رنج می‌برند

فوبیا ترس شدید از چیزی است و انسان به این فوبیا تمایل دارد. برخی از فوبیاها قابل‌تحمل هستند، مانند پیروفوبیا یا ترس از آتش و یا تالاسوفوبیا، ترس از دریا. این فوبیاها قابل‌کنترل هستند. بااین‌حال برخی از مردم فوبیاهای عجیب و شدید دارند. اگرچه این فوبیاها به‌سختی کنترل می‌شوند اما بر زندگی فرد و اطرافیان او تأثیر می‌گذارند. در این 10 فوبیای عجیب را به شما معرفی می‌کنیم.

10. ترس از لمس – Haphephobia

10 فوبیای عجیب که مردم از آن رنج می‌برند: ترس از لمس

این فوبیا یک فوبیای واقعی است که فرد از لمس شدن و تماس فیزیکی با دیگران می‌ترسد. گاهی اوقات این فوبیا تنها به هم نوع یا فقط جنس مخالف است و گاهی اوقات به همه افراد. یک طراح گرافیک 23 ساله آمریکایی از این فوبیا رنج برده و با تماس دیگران احساس درد و ناراحتی می‌کند. فوبیای او آن‌قدر شدید است که در برهه‌ای از زندگی هرکس را که با او برخورد می‌کرد را به یاد داشت. این نوع فوبیا بسیار عجیب است. این فرد نه‌تنها زندگی دشواری خواهد داشت بلکه سروکار داشتن با او هم دشوار خواهد بود.

9. ترس از کار – Ergophobia

10 فوبیای عجیب که مردم از آن رنج می‌برند: ترس از کار

جالب است که برخی افراد نسبت به کار فوبیا داشته و از آن رنج می‌برند. لورنا یکی از افرادی است که از این فوبیا رنج می‌برد و در طول 17 سال به‌سختی کار کرده است. هر زمان که به کار فکر می‌کند ترس وجودش را فرامی‌گیرد. شرایط او آن‌قدر بد بود که همیشه به دنبال کار جدید می‌گشت و با هر شغل جدید ترس او افزایش می‌یافت. اگرچه او همیشه روسای خوبی داشت و محیط کارش خوب بود اما ترس او از بین نرفت. درنتیجه در زندگی‌اش با مشکلات مالی دست‌وپنجه نرم می‌کرد. این فوبیا از آن فوبیاهایی است که دوست نداریم درباره آن بشنویم.

8. ترس از تجربه‌های جدید – Neophobia

10 فوبیای عجیب که مردم از آن رنج می‌برند: ترس از تجربه های جدید

افرادی که به این فوبیا دچار هستند از تجربه کردن مسیر، غذا، شرایط، مکان، عادت، بازی و یا هر چیز جدیدی وحشت می‌کنند. به همین دلیل است که گاهی اوقات هر ایده، رفتار و مد جدیدی، باوجود مزیت‌هایش، مورد مقاومت قرار می‌گیرد. حقیقت تلخ درباره این فوبیا این است که در گذشته هم وجود داشته اما تصور تأثیرات آن غیرقابل‌باور است.

ریشه این ترس و وحشت باور خود این افراد است که از هر چیز جدیدی وحشت دارند. تمام پیشرفت‌های قرن 19، مانند صنعتی شدن، امکانات تحصیلی، روشنگری، نیروی پلیس، قواعد اجتماعی، قانون، سازمان‌های اقتصادی و غیره، توسط افراد رد شده و با واکنش‌های غیرمنطقی مواجه شدند.

یکی از انواع رایج این فوبیا، ترس از غذاهای جدید است. طبق تحقیقات، مجبور کردن فرزندان به خوردن غذاهایی که قبلاً آن را امتحان نکرده‌اند می‌تواند آن را در بزرگ‌سالی به افراد مضطرب و با اعتمادبه‌نفس پایین تبدیل کند. این فوبیا نه‌تنها یک فوبیای عجیب بلکه مضر است.

7. ترس از عشق – Philophobia

10 فوبیای عجیب که مردم از آن رنج می‌برند: ترس از عشق

فوبیای عشق یا عاشق شدن می‌تواند از روابط گذشته ناشی شود، برای مثال می‌تواند در اثر تجربه طلاق و جدایی ایجاد شود. این فوبیا می‌تواند نتیجه مشاهده مشکلات ازدواج والدین هم باشد. علاوه بر این، مشاهده شکست‌ها و مشکلات فرد دیگر در یک رابطه می‌تواند ترس و وحشت انسان نسبت به عشق را بیشتر کند.

ما به‌عنوان انسان به عشق و روابط رمانتیک نیاز داریم. زمانی که فرد به کسی که به این فوبیا مبتلاست اظهار عشق کند، آن فرد از او دور می‌شود و اگر حس کند کسی به او نزدیک می‌شود به دور خود یک دیوار می‌کشد.

این فوبیا معمولاً به روابط عاشقانه محدود می‌شود اما می‌تواند درباره خانواده یا دوستان هم دلالت کند. در این صورت این فرد کاملاً منزوی می‌شود و سلامت روحی و جسمی‌اش به خطر می‌افتد. برخی از افراد مبتلا به این فوبیا آن را توصیف نموده‌اند. طبق این توصیفات این فوبیا شرایط بسیار بدی ایجاد می‌کند اما خوشبختانه قابل‌درمان است. برای درمان این فوبیا از روش‌های درمان و رفتارشناختی استفاده می‌شود.

6. ترس از شستشو – Ablutophobia

10 فوبیای عجیب که مردم از آن رنج می‌برند: ترس از شستشو

این فوبیای ترس از شستشو، حمام و تمیز کردن خود بیشتر در زنان و کودکان دیده می‌شود تا مردان. این فوبیا ممکن است به روش‌های مختلف دیده شود، از ترس از دوش گرفتن تا تمام انواع شستشو. این فوبیا می‌تواند از تجربیات و خاطرات کودکی ناشی شود که کودکان تجربه بدی از آب و حمام داشتند و یا والدین آن‌ها از حمام به‌عنوان تنبیه استفاده می‌کردند.

طبق یکی از عجیب‌ترین اخبار، یک نوجوان بریتانیایی در اثر این فوبیا از دنیا رفت. او به‌جای حمام نکردن از مقدار زیادی دئودرانت استفاده می‌کرد و سرانجام به دلیل استنشاق مقادیر بالای گاز بوتان حاصل از مصرف بی‌رویه دئودرانت از دنیا رفت. ازآنجایی‌که او به الکل یا مواد مخدر اعتیاد نداشت، مرگ او براثر این واقعه بسیار دردناک بود. این فوبیا از طریق کمک روان‌پزشک قابل‌درمان است. یک درمان پزشک باید در درجه اول عامل این ترس و فوبیا را کشف کند.

5. ترس از نداشتن تلفن همراه – Nomophobia

10 فوبیای عجیب که مردم از آن رنج می‌برند: ترس از نداشتن تلفن همراه

این فوبیا به دلیل اعتیاد به تکنولوژی ایجاد می‌شود. همچنین، افرادی که مدتی از تلفن همراه خود دور بودند و تجربه تلخی داشته‌اند دچار این فوبیا می‌شوند. افراد بسیاری از این فوبیای عجیب رنج می‌برند. طبق یکی از تحقیقات انجام‌شده در بریتانیا، در بین 1000 نفر 66% از این فوبیا رنج می‌برند. این فوبیا به علت اعتیاد به تلفن همراه در سراسر جهان رایج است. طبق این تحقیق هرچقدر سن افراد پایین‌تر باشد بیشتر به این فوبیا دچار می‌شوند. در رده سنی 18 تا 24 سال 77% به این فوبیا دچار بودند، که از گروه سنی 25 تا 34 سال، 11% بیشتر است. همچنین طبق این تحقیقات این فوبیا در زنان بیشتر مشاهده می‌شود.

این فوبیا احساس بی‌حوصلگی، تنهایی و عدم احساس امنیت را ایجاد می‌کند. خوشبختانه می‌توان با این فوبیا مقابله نمود.

4. ترس از تصمیم‌گیری – Decidophobia

10 فوبیای عجیب که مردم از آن رنج می‌برند: ترس از تصمیم گیری

این افراد از تصمیم‌گیری واهمه دارند. دلیل آن احتمالاً یک تجربه منفی از تصمیم‌گیری در دوران کودکی یا مراحل دیگر زندگی است. برای مثال، ممکن است که فرد در اثر یک تصمیم‌گیری با عواقب بدی روبه‌رو شده باشد یا اینکه شاهد این اتفاق برای دیگری باشد. درنتیجه این افراد در حین تصمیم‌گیری به دیگران گوش می‌کنند. افراد مبتلا به این فوبیا علائم خاصی دارند. یکی از نشانه‌ها این است که این افراد برای اجتناب از تصمیم‌گیری از قبول مسئولیت شانه خالی می‌کنند. در مراحل شدیدتر این افراد هرکاری می‌کنند تا از قبول مسئولیت خودداری کنند. نشانه دیگر این است که این فرد برای تصمیم‌گیری به دیگران متکی است.

این فوبیا نه‌تنها عجیب بلکه آزاردهنده است زیرا باعث دخالت دیگران در زندگی فرد می‌شود. اگر این فوبیا درمان نشود زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

3. ترس از نور خورشید – Heliophobia

10 فوبیای عجیب که مردم از آن رنج می‌برند: ترس از نور خورشید

یکی از دلایل مهم این ترس عدم داشتن اطلاعات کافی است. برای مثال، فردی که تصور کند قرار گرفتن زیاد در معرض آفتاب موجب سرطان پوست می‌شود به این فوبیا دچار خواهد شد. همچنین، کسی که به آفتاب‌سوختگی دچار شود نیز ممکن است به این فوبیا دچار شود.

شاید تصور کنید این فوبیا کمیاب است اما افراد به آن دچار می‌شوند. لوسی یک مادر 20 ساله است که برای قرار نگرفتن در معرض آفتاب نه سر کار می‌رود و نه با کسی آشنا می‌شود. مورد او آن‌قدر شدید است که با در نظر گرفتن در معرض آفتاب به حملات عصبی دچار می‌شود. این فوبیا زمانی ایجاد شد که در غده تیروئید او یک تومور بدخیم ایجاد شد و آن را برداشتند. درنتیجه ترس او از سرطان به این فوبیا منجر شد.

2. ترس از رابطه جنسی – Genophobia

10 فوبیای عجیب که مردم از آن رنج می‌برند: ترس از رابطه جنسی

این افراد از برقراری رابطه جنسی هراس دارند که می‌تواند در اثر یک تجربه آزاردهنده مانند تجاوز یا اذیت و آزار ایجاد شود. قربانی این اتفاقات ممکن است سرانجام به این فوبیا دچار شود. همچنین این فوبیا ممکن است در اثر اضطراب به وجود آید، یعنی فرد برای مدت‌زمان طولانی رابطه جنسی نداشته است.

سوفیا یکی از افرادی است که به این فوبیا دچار است و حتی معشوقش به دلیل این فوبیا او را ترک کرد. او نه‌تنها از برقراری رابطه جنسی هراس دارد بلکه حتی حاضر نیست این صحنه را در فیلم‌های رمانتیک هم تماشا کند.

1. ترس از سخن‌رانی در جمع – Glossophobia

10 فوبیای عجیب که مردم از آن رنج می‌برند: ترس از سخنرانی در جمع

این افراد در هنگام انجام سخنرانی‌های جمعی به اضطراب و نگرانی دچار می‌شوند. این حس نگرانی باعث می‌شود که از انجام سخنرانی در جمع پرهیز کنند. این فوبیا ممکن است براثر یک ترس یا مشکل شخصی ایجاد شود. بیشتر افراد مبتلابه این فوبیا از تحقیر شدن در برابر جمع می‌ترسند. این فوبیا را می‌توان از طریق روان‌درمانی درمان نمود. بسیاری از افراد هم از طریق رفتاردرمانی این مشکل را حل می‌کنند. شاهزاده هری یکی از افرادی است که از این فوبیا رنج می‌برد.

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم