وحشتناک‌ترین کارهایی که دکتر استرنج تا به حال انجام داده است

دکتر استرنج از زمانی که در سال 1963 در صفحات «قصه‌های عجیب» روی صحنه آمد، یکی از جذاب‌ترین شخصیت‌های کمیک مارول بوده است. دکتر استفان استرنج، یک جراح باهوش اما متکبر که فقط به شهرت و ثروت خود اهمیت می‌دهد. زمانی که یک تصادف اتومبیل به‌شدت به دستان ارزشمند او آسیب می‌رساند و او را برای انجام عمل جراحی دیگر ناتوان می کند، حرفه پزشکی‌اش به‌طور ناگهانی به پایان می‌رسد.

استرنج که ناامیدانه در جستجوی درمانی برای دست های شکسته‌اش است، به هیمالیا سفر می‌کند تا فردی به‌نام Ancient One را پیدا کند که گفته می‌شود توانایی‌های جادویی دارد. استرنج شاگرد او می‌شود، به‌تدریج از تلاش خودخواهانه خود برای از سرگیری کارش به‌عنوان جراح منحرف شده و برای محافظت از جهان در برابر تهدیدات، استاد هنرهای عرفانی می‌شود.

دکتر استرنج در حالی که هرگز به اندازه دیگر شخصیت‌های مارول مانند مرد عنکبوتی، انتقام‌جویان یا مردان ایکس محبوب نبود، در طول سال‌ها در آثار متعدد  مارول دوام آورده است. شهرت این شخصیت در سال 2016 پس از اکران فیلم «دکتر استرنج» از استودیو مارول آغاز شد. این شخصیت که توسط «بندیکت کامبربچ» به‌تصویر کشیده شده است، در بسیاری از فیلم‌های محبوب دیگر دنیای سینمایی مارول که ​​در سال‌های پس از آن اکران شده‌اند ظاهر شده است.

آثار ساخته شده از این شخصیت محبوب – هم نسخه‌های کمیک و هم فیلم – ممکن است تا حد زیادی خودخواهی او را در گذشته حذف کرده باشند، اما او قطعاً کارهای بسیار وحشتناکی را در هر دوی این آثار انجام داده است که در این مقاله به بررسی آنها می‌پردازیم؛ با پروشات همراه باشید.


او در تصادف و آسیبی که به دستانش وارد شد مقصر بود

در قسمت اول فیلم «دکتر استرنج» در سال 2016، استیون استرنج دوست دختر سابقش دکتر کریستین پالمر (ریچل مک آدامز) را به سخنرانی که قرار است بعد از ظهر همان شب در یک شام انجمن عصب‌شناسی ایراد کند، دعوت می‌کند. با این حال، پالمر از حضور در آن امتناع کرده و می‌گوید که او هرگز از این رویدادها لذت نمی‌برد، زیرا آنها همیشه درباره او هستند.

اما این طرد شدن مانع استرنج برای رفتن به مراسم سخنرانی نمی‌شود؛ او در حالی که در شهر بدون توجه به علائم محدودیت سرعت یا قوانین حق تقدم رانندگی می‌کند، تماسی از همکار خود در مورد بیماران احتمالی برای جراحی دریافت می‌کند. قهرمان ما موضوعاتی را که معتقد است ارزش وقت یا استعداد او را ندارند رد می‌کند. استرنج در حالی که به عکس‌های اشعه ایکس فرستاده شده توسط همکارش نگاه می‌کند، کنترل ماشین خود را از دست می‌دهد و از صخره‌ای به داخل رودخانه سقوط می‌کند.

برای چنین شخصیت باهوش و متکبری این کار فوق‌العاده احمقانه بود. استرنج بسیار خوش شانس بود که کسی را در آن تصادف نکشت. برای اینکه بدانید حین رانندگی به عکس‌های پیچیده اشعه ایکس نگاه نکنید، نیازی به مدرک دکترا ندارید!


وقتی کریستین سعی می‌کند کنارش باشد، استرنج رفتار زشتی نشان می‌دهد

استفن استرنج پس از تصادف مرگبار رانندگی با جراحات شدید متعدد در بیمارستان بستری می‌شود که به‌نظر می‌رسد کار او به‌عنوان یک جراح به پایان رسیده است. استرنج تحت چندین عمل جراحی تجربی و توانبخشی برای دستانش قرار می‌گیرد، اما هیچ کدام از آنها موفق‌آمیز نیستند. این امر استرنج را در حالت ناامیدی عمیق قرار می‌دهد.

کریستین پالمر که با غرور استرنج آشناست، سعی می‌کند در زمان سختی که دارد کنارش باشد. بنابراین به او پیشنهاد می‌کند که جستجوی خود را برای درمان معجزه‌آسا رها کند و چیز دیگری برای زندگی پیدا کند. استرنج توصیه‌های او را رد می‌کند و با عصبانیت دوباره تاکید می‌کند که جراح شدن دوباره تنها چیزی است که برای او مهم است و  همدردی کریستین را نادیده می‌گیرد.


تونی استارک با استرنج صحبت می‌کند تا سنگ زمان را برای تانوس بیاورد

در فیلم «انتقام‌جویان: جنگ بی‌نهایت» که در سال 2018 اکران شد، دستور سیاه تانوس روی زمین ظاهر می‌شود تا سنگ زمان را که به محض ورود در اختیار استرنج است، بگیرند. آبنوس ماو تلاش می‌کند تا جواهر را از گردنبند استرنج بیرون بیاورد، اما استرنج یک طلسم برای جلوگیری از دسترسی هر کسی به سنگ زمان تنظیم کرده است. برای دور زدن این موضوع، ماو استرنج را اسیر می‌کند و او را به کشتی تانوس می‌برد.

ماو سعی می‌کند استرنج را شکنجه کند تا سنگ قدرتمند را رها کند، اما استرنج مقاومت می‌کند. خوشبختانه، مرد آهنی و مرد عنکبوتی موفق می‌شوند مخفیانه وارد کشتی شوند، ماو را به فضا شلیک کرده و استرنج را نجات دهند.

متأسفانه استرنج و استارک دو تن از متکبرترین قهرمانان روی زمین هستند، بنابراین طبیعتاً در مورد مراحل بعدی خود به توافق نمی‌رسند. استرنج معتقد است که آنها باید به زمین برگردند و با سایر قهرمانان دوباره جمع شوند، در حالی که استارک معتقد است که آنها باید با خود تانوس مبارزه کنند در حالی که عنصر غافلگیری را دارند. در نهایت استرنج با اکراه موافقت می‌کند.


طلسم او در «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» بسیار احمقانه است

پس از اتفاقات «مرد عنکبوتی: دور از خانه» در سال 2019، پیتر پارکر (تام هالند) ناگهان باید با این واقعیت کنار بیاید که همه می‌دانند که او مرد عنکبوتی است. این وضعیت جدید نه تنها زندگی او، بلکه زندگی نزدیکترین افراد به او را کاملاً متحول کرده است.

پیتر که در «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» در سال 2021 ناامید می‌شود، به دکتر استرنج مراجعه می‌کند، او پیشنهاد می‌کند طلسمی را اجرا کند که همه او را فراموش کنند. وونگ (بندیکت وونگ) به استرنج هشدار می‌دهد که این یک طلسم خطرناک است، اما استرنج به او اطمینان می‌دهد که می‌تواند از پس آن برآید. با این حال، با توجه به موافقت استرنج برای اجرای یک طلسم از طرف یک نوجوان با تجربه محدود در فکر کردن به مسائل، شاید او باید توصیه وونگ را می‌پذیرفت.

موافقت استرنج برای کمک به پارکر منطقی بود، با این حال این طلسم به‌وضوح نیاز به بررسی بیشتری داشت.


برخی از روزنامه‌نگاران او را شارلاتان خطاب کردند و استرنج آنها را به جهنم تبعید کرد

درست مانند تصویر او در MCU، نسخه کمیک دکتر استرنج می‌تواند یک مرد مغرور و خودخواه باشد. او تا زمانی که مدتی با هنرهای عرفانی آشنا نشد تلاشی برای متواضع بودن هم نکرد.

یک برنامه گفتگو به استرنج این فرصت را می‌دهد که روی آنتن ظاهر شود و درباره واقعی بودن جادو بحث کند. استرنج به‌جای اینکه شخصاً با شواهدی از عرفان وارد شود، یک اثر باستانی را برای گروهی از روزنامه‌نگاران می‌فرستد تا آن را بررسی کنند. این اثر آنها را به مکانی مرموز که توسط جادوگری شیطانی به‌نام تیبورو اداره می‌شود می‌برد. بعد از اینکه استرنج به خواسته‌ی خودخواهانه‌اش می‌رسد، وارد ماجرا می‌شود تا تیبورو را شکست دهد و روزنامه ‌نگاران را به واقعیت بازگرداند. این یک شوخی بسیار بد بود که استرنج می‌توانست به‌جای انجام آن جهان را مانند یک قهرمان واقعی از تهدیدات جادویی در امان نگه می‌دارد.


او به دکتر دووم جادو یاد داد

در رمان گرافیکی سال 1989 به‌نام “دکتر استرنج و دکتر دووم: پیروزی و عذاب”، چنگیز سالخورده – جادوگری سالخورده که گاهی در داستان‌های دکتر استرنج ظاهر می‌شود – بر مسابقه جادویی نظارت می‌کند که در آن بسیاری از قوی‌ترین افراد زمین شرکت می‌کنند. از جمله این رقبا، استرنج و دووم، یکی از قدیمی‌ترین دشمنان Fantastic Four هستند.

پس از برگزاری مسابقه، استرنج در رتبه اول و دووم در رتبه دوم قرار می‌گیرند. با این حال، طبق قوانین تعیین‌شده توسط چنگیز سالخورده، هر کسی که برنده مسابقات شود باید به نایب قهرمان هدیه‌ای بدهد. دووم از قبل یک ایده در ذهن دارد آن هم این سات که استرنج باید به او کمک کند تا روح مادرش را که در جهنم با مفیستو به دام افتاده است نجات دهد. برای انجام این تعهد، استرنج باید دووم را آموزش دهد تا مهارت‌های عرفانی خود را به سطحی برساند که بتواند با مفیستو مبارزه مناسبی انجام دهد و اساساً یک شرور از قبل قدرتمند را خطرناک‌تر کند.

در سال‌های پس از وقایع به‌تصویر کشیده شده در «پیروزی و عذاب»، دووم از جادویی که از استرنج آموخته بود برای آسیب زدن به دنیای مارول استفاده کرده است.


او عضو یک انجمن مخفی سیاره‌کش است

در کمیک‌، دکتر استرنج بخشی از یک جامعه مخفی ابرقهرمانان است که در آن هر عضو نماینده گروه یا جمعیت متفاوتی است. این گروه که خود را “ایلومیناتی” توصیف می‌کنند، برای ایمن نگه داشتن جهان ملاقات و تبادل اطلاعات می‌کنند. در حالی که گروه ایلومیناتی طرفدار خوبی است، اعضای آن تصمیمات اخلاقی مشکوکی می‌گیرند.

یکی از آن‌ها در کمیک «انتقام‌جویان جدید» که در سال 2013 شروع شد، به‌تصویر کشیده شده است. در این داستان، دکتر استرنج و ایلومیناتی با برخورد زمین‌ها از جهان‌های متناوب و نابودی یکدیگر مبارزه می‌کنند. تیم اولین حمله به زمین خود را با دستکش بی‌نهایت دفع می‌کند، اما تقریباً تمام سنگ‌های بی‌نهایت در این فرآیند نابود می‌شوند. این گروه از هر نظر برای جلوگیری از تهاجمات آتی ضرر می‌کند.

تنها گزینه‌ای که آنها در اختیار دارند این است که هر سیاره‌ای که در راه حمله به سیاره خودشان است را نابود کنند. آقای شگقت‌انگیز و مرد آهنی یک سلاح نابودکننده سیاره با فناوری پیشرفته تولید می‌کنند، در حالی که دکتر استرنج نقش خود را با کاوش در جادوی تاریک و ممنوع انجام می‌دهد – نه برای نجات این سیارات، بلکه برای پایان دادن به آنها.

در حالیکه استرنج و ایلومیناتی زمان بسیار کوتاهی برای نجات زمین داشتند، مطمئناً این گروه می‌توانستند راه انسانی‌تری برای این کار پیدا کنند.


انجمن مخفی او به اخراج هالک از زمین رای داد

بعد از اینکه هالک در لاس وگاس غوغایی کرد که خسارات زیادی برجای گذاشت و در پی آن تعداد زیادی کشته شدند، S.H.I.E.L.D. برای پیدا کردن راه‌حل به مرد آهنی مراجعه می‌کند. مرد آهنی ایده انتقال هالک به فضا را به دکتر استرنج و بقیه ایلومیناتی ارائه می‌دهد. بنابراین او می‌تواند در یک سیاره به‌ظاهر متروک زندگی کند.

همه موافق هستند به جز نامور که معتقد است گروه در موقعیتی نیست که به‌سادگی یک قهرمان دیگر را به فضا تبعید کند. نامور استدلال می‌کند که آنها باید در عوض بر درمان بیماری بروس بنر تمرکز کنند و هشدار می‌دهد که اگر هالک برخلاف میل او به فضا فرستاده شود، به ناچار برای انتقام به زمین بازخواهد گشت. با وجود اعتراض نامور، استرنج و ایلومیناتی بنر را فریب می‌دهند تا وارد یک کشتی شود و او را به سفری به کیهان می‌فرستند.

آیا باید باور کنیم که استرنج، با همه توانایی‌هایش، نمی‌توانست راه بهتری برای جلوگیری از کشتن بی‌گناهان توسط هالک بیابد؟ این طرح نه تنها از نظر اخلاقی مشکوک است، بلکه حتی جواب نمی‌دهد.


او خاطراتی را از ذهن کاپیتان آمریکا پاک کرد

استیو راجرز هرگز یک مغز متفکر در نظر گرفته نشده است، با این وجود توانایی‌های تاکتیکی فوق‌العاده و قطب‌نمای اخلاقی قوی او در ابتدا او را به یک مکمل ارزشمند برای ایلومیناتی تبدیل می‌کند. با این حال، مدت زیادی نمی‌گذرد که یکپارچگی کاپیتان آمریکا او را از ایلومیناتی برکنار می‌کند و با حسننیت دکتر استرنج در معرض پاکسازی حافظه قرار می‌گیرد.

پس از اینکه تیم اولین حمله را از نابودی زمین متوقف کرد، به این نتیجه رسید که تهاجمات بیشتری در راه است و تنها راه برای نجات سیاره‌شان، نابود کردن سایر سیارات در مسیر برخورد با سیاره‌های خود است. همانطور که انتظار هم می‌رود، کاپیتان آمریکا از رفتن به چنین مسیر غیر اخلاقی امتناع می‌ورزد و معتقد است که نابود کردن سیارات کاری است که ابرشرورها انجام می‌دهند.

از آنجایی که ایلومیناتی تشخیص می‌دهد کاپیتان هرگز با نقشه‌های آن‌ها همراهی نمی‌کند، دکتر استرنج خاطرات او از گروه را پاک می‌کند. اینکه او در چنین نقشه شیطانی شریک بوده به اندازه کافی بد است. نادیده گرفتن و پاک کردن خاطره یک نفر که به روشی بهتر اعتقاد دارد وحشتناک است.


استرنج به استفاده از انرژی‌های شیطانی علیه هالک متوسل شد

پس از تبعید توسط ایلومیناتی، هالک از سیاره دور ساکار، قوی‌تر از همیشه به زمین باز می‌گردد. زمانی که هالک به زمین می‌رسد قهرمانان زیادی را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد تا انتقام کاری که ایلومیناتی با او انجام داده است را بگیرد.

وقتی هالک نگاهش را به استرنج می‌اندازد، این جادوگر عالی – که می‌داند نمی‌تواند با قدرت وحشیانه غول سبز رقابت کند – از جادوی ممنوعه برای ادغام با دشمن قدیمی خود، زوم، استفاده می‌کند. متأسفانه برای استاد هنرهای عرفانی، هالک هیبرید استرنج-زوم را شبیه یک پوشاننده می‌کند و زوم چنان ترسیده است که با عجله از بدن استرنج خارج می‌شود تا به قلمرو خود بازگردد.

در طول این دوره در کمیک‌ها، استرنج اصولی‌ترین ابرقهرمان در دنیای مارول نیست. یکی شدن با دشمن دیرینه‌ای مانند زوم، حرکتی فوق‌العاده بی‌پروا است و مانند طرح اصلی تبعید هالک به فضا، حتی از بین هم نمی‌رود.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم.

                               

دیدگاه‌ها (1)

بستن فرم

  1. ونوم

    بهمن 26, 1401

    ازش بعید بود …

    پاسخ