“ریک و مورتی” (Rick & Morty) و مقایسه شخصیت‌های سریال با مورتی

مورتی به عنوان شخصیت دوم “ریک و مورتی” همیشه بعد از ریک می‌آید و به همین دلیل همیشه زیر سایه او قرار دارد. با وجود این که نسخه‌های مختلف آن‌ها در فرضیه چند جهانی وجود دارد، اما رابطه بین همه شخصیت‌های ریک و مورتی رابطه رئیس و کارمندی یا رابطه دیکتاتوری و زیردست. ریک تمام هوش و دستاوردها را قبضه کرده است. با این وجود بسیاری از طرفداران “ریک و مورتی” عاشق مورتی هستند. او در مقایسه با ریک مهربان‌تر و خانواده دوست‌تر است. مورتی ثابت کرده در برخورد با نومیدی‌هایی که ریک دچارش می‌کند، سازگاری بیشتری دارد. در بین شخصیت‌های “ریک و مورتی” بیشتر آن‌ها مثل مورتی هم قدرت دارند هم ضعف. بقیه آنقدر عیب و ایراد دارند که نمی‌توان آن‌ها را با مورتی مقایسه کرد. در اینجا می‌خواهید شخصیت‌هایی که به مورتی شباهت دارند و شخصیت‌هایی که سر سوزنی به او شباهت ندارند را معرفی کنیم. با پروشات همراه باشید.


10. همتراز با مورتی: جسیکا

از قسمت اول “ریک و مورتی” می‌بینیم که مورتی عاشق جسیکا است. در چهار فصل اول سریال، جسیکا نسبت به شخصیت‌های دیگر سریال یک دانش آموز دبیرستانی عادی به نظر می‌رسد. جذابیت ظاهری او باعث شده مورتی عاشق او باشد. در فصل پنجم سریال است که کم کم جسیکا هم با جنبه‌های عجیب و غریب جهان “ریک و مورتی” ارتباط برقرار می‌کند. با این وجود، جسیکا ذات مهربانی از خود نشان می‌دهد. حتی به پستی و بلندی‌های ماجراجویی‌های مورتی هم علاقه دارد. او شیفته ماجراجویی‌های ریک است و از معدود شخصیت‌های زندگی مورتی محسوب می‌شود که به محض دیدن او مسخره‌اش نمی‌کند.

همچنین بخوانید: 10 نظریه جذاب و خواندنی درباره ریک و مورتی از جانب طرفداران


9. نقطه مقابل مورتی: جری

مورتی معمولاً در ماجراجویی‌های خودش در موقعیت‌هایی گیر می افتد و حسابی می‌ترسد. مخصوصاً در فصل‌های اول سریا. هر چند که بیشتر اوقات در برخورد با این شرایط شجاعت کافی از خودش نشان می‌دهد. مورتی بارها در برخورد با بیگانه‌ها یا هیولاهایی که قبلاً می‌خواستند به او آسیب برسانند خوب برخورد کرده، چون با خودش فکر کرده شاید بتواند به آن‌ها کمک کند. جری هر بار که می‌ترسد کاملاً خودش را می‌بازد. او به عنوان رهبر خانواده کاری از دستش برنمی آید و بیهوده سعی می‌کند از کسانی که شرمنده‌اش کرده‌اند انتقام بگیرد. جری برخلاف مورتی هرگز از اشتباهاتش درس نمی‌گیرد و از این که از ریک کمک بخواهد نفرت دارد.


8. همتراز با مورتی: ابرودولف لینکولر

ابرودولف لینکولر به عنوان کلنی ترکیبی آدولف هیتلر و آبراهام لینکلن یکی از بزرگ‌ترین نشانه‌های شکست ریک به عنوان یک دانشمند است. او یک رهبر باانگیزه اما بی طرف است. او یک مرد شکنجه دیده محسوب می‌شود که نمی‌تواند فلسفه‌های پیشروهای ژنتیکی خودش را دنبال کند. لینکولر با وجود خشم خود، تا جایی که می‌تواند خوب زندگی می‌کند. او برای محافظت از مورتی و حمایت از مردم بی گناه تا پای جان مبارزه می‌کند. لینکولر اعتراف می‌کند که تنها خواسته‌اش پذیرفته شدن توسط ریک است.


7. نقطه مقابل مورتی: پلنتینا

سریال “ریک و مورتی” کلی شخصیت‌های پارودی دارد. پلنتینا یکی از ابرقهرمان‌هایی است که ما را به یاد کاپیتان پلنت می‌اندازد. او اول خودش را به عنوان یک زن آزاده نشان می‌دهد که برای محافظت از زمین در برابر آلودگی هر کاری می‌کند. حتی مدت کوتاهی بعد از دیدن مورتی با او وارد رابطه عاشقانه می‌شود. وقتی مورتی پلنتینا را از دست کسانی که کنترلش می‌کردند نجات می‌دهد، پلتینا علیه مردمی که زمین را آلوده می‌کردند نقشه شومی می‌کشد. وقتی مورتی متوجه می‌شود پلنتینا در مقابل مردمی که از سر نادانی دست به اشتباه می‌زنند هیچ رحمی ندارد او را ترک می‌کند.


6. همتراز با مورتی: سامر

گرچه شخصیت پردازی سامیر در سریال “ریک و مورتی” همیشه در نوسان بوده، سامر بارها نشان داده چیزی از مورتی کم ندارد. او در طی سریال بیشتر از هرکس دیگری با نقشه‌های ریک همراه شده است. ریک آنقدر به سامر اعتماد دارد که حتی نقشه‌هایی که برای مواقع به دردسر افتادن کشیده را با او در میان می‌گذارد. سامر بارها به خانواده‌اش تاکید می‌کند که با اختراعات ریک درنیفتند یا حرف‌های او را نشنیده بگیرند. سامرها بارها به ریک و مورتی کمک می‌کند تا خرابکاری‌های خود را پاک کنند. البته همیشه قبل از این کار نطق بلندبالایی هم دارد. با این که رابطه خانواده آن‌ها پر افت وخیز است، سامر همیشه نسبت به آن‌ها عشق و وفاداری دارد.

همچنین بخوانید: 14 نقل قول خواندنی از سریال ریک و مورتی (Rick And Morty)


5. نقطه مقابل مورتی: یونیتی

یونیتی با وجود توانایی‌های جالب توجه و رابطه سابقش با ریک، در کل پنج فصل “ریک و مورتی” فقط یک بار ظاهر می‌شود. او ذهنی دارد که می‌تواند همزمان چندی نفر را کنترل کند. بنابراین می‌توان گفت در بین شخصیت‌های “ریک و مورتی” بیشترین قدرت ذهنی از آن اوست. با این وجود، یونیتی نقطه ضعف بزرگی هم دارد. او چشم بسته مطیع ریک است و حاضر است برای خاطر او به هر کاری دست بزند. با این که یونیتی توانایی‌های زیادی دارد اما برخلاف مورتی اصلاً نمی‌تواند در مقابل ریک مقاومت کند.


4. همتراز با مورتی: آقای پوپی باتهول

یکی از مشخصه‌های سرنوشت ساز ورتی این است که اگر شرایطش باشد عاشق زندگی در رفاه و آرامش است. او به اندازه ریک آدم سرکش یا خودخواهی نیست. اما دوست دارد با اعضای خانواده و دوستانش پیوند عاطفی محکمی برقرار کند. آقای باتهول فلسفه خاص خودش را دنبال می‌کند. بعد از این که بث به او شلیک می‌کند، آقای پوپی باتهول زندگی ماجراجویانه خودش را کنار می گذاد. او به تحصیلاتش پایان می‌دهد و خانواده خودش را می‌سازد. بعد به یک پروفسور ادبیات تبدیل می‌شود. شعار او در سریال این است که زندگی خود را به هدر ندهید و به دنبال هدف‌ها و معنای زندگی باشید. یعنی همان چیزهایی که خودتان دوست دارید.


3. نقاطه مقابل مورتی: بث

با این که بث پدرش، فرزندانش و حتی جری را دوست دارد، آنقدر ویژگی‌های مشابه ریک دارد که نمی‌توان او را شبیه مورتی دانست. او از یک طرف دوست دارد زندگی معمولی و راحت داشته باشد و از طرف دیگر دوست دارد توانایی‌هایش را به عرصه ظهور بگذارد. همین موضوع به او حس ناامنی می‌دهد. به همین دلیل این حس ناامنی و نگرانی را به خورد اطرافیانش هم می‌دهد. بث برخلاف مورتی به ندرت نسبت به کسانی که زیردست او هستند ملایمت نشان می‌دهد. او نقاط مثبت زندگی خود را بدون هیچ چون و چرایی قبول می‌کند. متاسفانه او حتی بصیرت مورتی را هم ندارد و به همین دلیل در مقایسه با شخصیت‌های دیگر “ریک و مورتی” حتی ذره‌ای شبیه مورتی نیست.


2. همتراز با مورتی: دوفس ریک

در Close Rickcounters Of The Rick Kind تعداد کثیری از ریک و مورتی ها به خانه خانوادگی هجوم می‌آورند. با این که بیشتر این ریک ها مثل ریک سی-137 با جری رفتار خشنی دارند، اما یک استثنا دیده می‌شود. دوفس ریک در جهان های چند وجهی احمق‌ترین نسخه ریک است. با وجود این که دوفس ریک و جری دائم با هم سر جنگ دارند اما با هم دوست می‌شوند. همین موضوع باعث می‌شود جری برای اولین بار در دنیای “ریک و مورتی” حمایت جلب کند. دوفس ریک با وجود اسمش انگار توانسته بین ماجراجویی و رابطه‌های شخصی‌ترش تعادل خوبی برقرار کند.

همچنین بخوانید: بهترین سریال‌های کمدی سیاه که باید تماشا کنید و لذت ببرید


1. نقطه مقابل مورتی: ریک سی-137

ریک عاشق خانواده‌اش است، مورتی را خیلی دوس دارد. با این وجود از نظر تعادل عاطفی به گرد پای مورتی نمی‌رسد. ریک دوست دارد باهوش‌ترین مرد جهان باشد و همیشه از بقیه جلو بزند. این ویژگی تقریباً زندگی تمام اطرافیانش و هرکس را که می‌بیند خراب می‌کند. ریک مورتی را شستشوی مغزی می‌کند تا هر بار که ریک خودش را شرمنده کرده از یاد ببرد. او شرایطی را به وجود آورده تا مورتی به روان زخم عاطفی دچار شود و ریک در نتیجه آن فقط بگوید: “من که بهت گفته بودم.” ریک با این که گاهی اوقات انسانیت به خرج می‌دهد، اما همیشه تصیم گرفته خودتخریبی کند. بنابراین نمی‌تواند کسی را، یا حتی خودش را، خوشحال کند.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم