20 فیلم برتر رازآلود تاریخ سینما

فیلم‌های رازآلود و تنش‌زا ازجمله فیلم‌های جذاب سینما هستند که از ابتدا تا انتها بیننده را بر سر صندلی خود میخکوب می‌کنند. کارگردان‌های مطرح این ژانر مانند هیچکاک، نولان و فینچر تاکنون فیلم‌های موفقی تولید کرده‌اند. در اینجا لیستی از 20 فیلم مطرح این ژانر را به شما معرفی می‌کنیم تا با آن‌ها آشنا شوید.


پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر را نیز مطالعه کنید:

۵۰ فیلم برتر اکشن در قرن ۲۱ (بخش اول)

۲۵ فیلم برتر ژانر تریلر (thriller) در تاریخ سینما

۵۰ سریال تلویزیونی برتر تاریخ سینما

ده فیلم برتر ژانر کمدی سیاه

۱۵ فیلم فانتزی تاریخ سینما

۳۰ فیلم برتر رمانتیک تاریخ سینما

۱۴ فیلم برتر علمی تخیلی تاریخ سینما

۳۱ فیلم برتر ترسناک تاریخ سینما


محرمانه لس‌آنجلس – L.A. Confidential – 1997

20 فیلم برتر رازآلود: محرمانه لس آنجلس

این تریلر نئو نوآر داستان سه افسر را نشان می‌دهد که می‌خواهند فساد و قتل‌های سال‌های 1950 را نشان دهند. این فیلم موفق که جایزه آکادمی را به تایتانیک واگذار کرد، از بازیگران مطرحی چون کوین اسپیسی، راسل کرو و جیمز کرامول استفاده می‌کند. بسیاری از منتقدان و سینما دوستان این فیلم را یکی از بهترین فیلم‌های دهه 90 می‌دانند.


مکالمه – The Conversation – 1974

20 فیلم برتر رازآلود: دیالوگ

فرانسیس فورد کاپولا پس از ساخت فیلم‌هایی که تاریخ سینما را تکان داد به دنبال ساخت فیلمی رفت که در آن یک مأمور نظارتی زوجی را زیر نظر دارد و متوجه می‌شود که این زوج درخطر قتل قرار دارند. این فیلم یکی از برترین فیلم‌های کاپولا و تاریخ سینما است. جین همکن در این فیلم بازی درخشانی ارائه می‌دهد.


سون – Seven – 1995

20 فیلم برتر رازآلود: سون

یک فیلم موفق به کارگردانی دیوید فینچر که یک قاتل سریالی قتل‌هایی را به راه انداخته و دو کارآگاه در جستجوی یافتن او هستند. این فیلم در زمان اکران با استقبال خوبی مواجه نشد زیرا فضای تاریک فیلم تماشاگرانی را که هنوز تحت تأثیر فیلم هانیبال بودند را خسته‌تر می‌کرد. اما بازی درخشان مورگان فریمن و برد پیت، به همراه کارگردانی دیوید فینچر، باعث ساخت فیلمی شد که هنوز پس از دو دهه جز فیلم‌های مطرح سینما محسوب می‌شود.


سکوت بره‌ها – The Silence of the Lambs – 1991

20 فیلم برتر رازآلود: سکوت بره ها

سکوت بره‌ها یکی از بهترین فیلم‌های هالیوود است که عناصر تریلر، روانشناسی و وحشت را باهم ادغام می‌کند. یک کارآموز اف بی آی از یک روانشناس کمک می‌گیرد تا یک قاتل زنجیره‌ای را دستگیر کند. آنتونی هاپکینز نقش این قاتل روان‌پریش را ایفا می‌کند. این فیلم در سال 1991 تمام جایزه‌های مهم را از آن خود کرد و یکی از فیلم‌های مطرح دهه 90 به شمار می‌رود.


خاطرات قتل – Memories of Murder – 2003

20 فیلم برتر رازآلود: خاطرات قتل

این فیلم یکی از فیلم‌های مطرح آسیایی است که بر اساس داستان واقعی قاتلی ساخته‌شده که بین سال‌های 1986 و 1991 در کره جنوبی زنان را به قتل می‌رساند و دو کارآگاه در جستجوی او هستند. این فیلم بیننده را متحیر کرده و اوج داستان باعث می‌شود که نفستان را در سینه حبس کنید. اجراهای بازیگران و فیلم‌برداری این فیلم ازجمله نقاط مثبت فیلم محسوب می‌شود.


غریبه‌هایی در قطار – Strangers on a Train – 1951

20 فیلم برتر رازآلود: غریبه هایی در قطار

این فیلم به کارگردانی آلفرد هیچکاک عناصر ترس، تنش و تریلر را یکجا دارد و داستان آن ازاین‌قرار است: یک روان‌پریش و یک بازیکن تنیس در قطار باهم آشنا شده و بازیکن تنیس که از زنش ناراضی است قبول می‌کند که در ازای قتل پدر فرد مقابل، او نیز همسرش را به قتل برساند. درنتیجه فیلم زیبایی پدید می‌آید که به خاطر شیوه روایی و درون‌مایه اصلی کار، یکی از فیلم‌های موفق سینما محسوب می‌شود.


ام را به نشانه مرگ بگیر – Dial M for Murder – 1954

20 فیلم برتر رازآلود: ام را به نشانه مرگ بگیر

این فیلم از آلفرد هیچکاک درباره مردی است که پس از فهمیدن اینک همسرش خیانت کرده تصمیم می‌گیرد او را به قتل برساند. او از یکی از دوستان کالجش می‌خواهد که همسرش را به قتل برساند. اگرچه این فیلم یکی از بهترین فیلم‌های هیچکاک محسوب نمی‌شود اما طرفداران بی‌شماری دارد و به زبان‌های مختلف دنیا ترجمه شده است.


مخمل آبی – Blue Velvet – 1982

20 فیلم برتر رازآلود: مخمل آبی

این فیلم به‌عنوان یکی از فیلم‌های برتر دهه 80 و تاریخ سینما، روابط انسانی، نیازها و رازهای انسانی را آشکار می‌کند. این فیلم داستان مردی جوان است که در یک مزرعه یک گوش بریده پیدا کرده و سپس با زنی زیبا که از خودش بزرگ‌تر است رابطه‌ای را آغاز می‌کند. این فیلم یکی از فیلم‌های برتر دیوید لینچ است که به خاطر وجود عناصر رمز و راز طرفداران بسیاری دارد.


یادگاری – Memento – 2000

20 فیلم برتر رازآلود: یادگاری

یک فیلم معماگونه از کریستوفر نولان که بر اساس داستان کوتاهی نوشته برادرش جاناتان نولان، ساخته شده است. مردی جوان پس از یک حادثه حافظه‌اش را ازدست‌داده و به کمک تتوها و یادداشت‌ها سعی می‌کند قاتل همسرش را پیدا کند. این فیلم ذهن انسان و واقعیت را به چالش می‌کشد. حقیقت چیست؟ چگونه می‌توان به حقیقت دست یافت؟


راشومون – Rashomon – 1950

20 فیلم برتر رازآلود: راشومون

این فیلم ژاپنی به کارگردانی آکیرا کوروسوا را به این دلیل در این لیست قرار دادیم که نمی‌توان این فیلم را به ژانر خاصی محدود کرد. درهرحال می‌توان این فیلم را یک فیلم رازآلود توصیف کرد که از شیوه روایی خاصی استفاده می‌کند. در این فیلم شخصیت‌های مختلف داستان را ازنقطه‌نظر خود توصیف می‌کنند. این فیلم بر سینماگران و فیلم‌سازان جهان تأثیر بسیار زیادی گذاشت.


شمال از شمال غربی- North by Northwest – 1959

20 فیلم برتر رازآلود: شمال از شمال غربی

به‌سختی می‌توان فیلم‌های آلفرد هیچکاک را طبقه‌بندی یا گلچین کرد زیرا تمام فیلم‌های او موفق هستند. این فیلم هم یکی از فیلم‌های رازآلود هیچکاک است. یک مدیر تبلیغاتی به‌اشتباه مدیر دولتی محسوب شده و یک گروه از مجرم‌ها به دنبال او هستند. این فیلم پر از لحظات درخشان است و همانند سایر سناریوهای هیچکاک برای بسیاری از سینما دوستان یک نقطه عطف محسوب می‌شود.


زودیاک – Zodiac – 2007

20 فیلم برتر رازآلود: زودیاک

این تریلر مدرن از دیوید فینچر یک شاهکار است. یک متخصص انیمیشن به موضوعات مرتبط با قاتل زنجیره‌های سال‌های 60 و 70 در کالیفرنیای شمالی علاقه دارد. این فیلم به محتوا بیش از سبک اهمیت داده و جلوه‌های گرافیک آن تحسین منتقدان را برانگیخته، همچنین قسمت‌های مربوط به جستجوی قاتل و روند داستان، بسیار موفق بوده است. بسیاری این فیلم را برترین فیلم برتر هالیوود در زمینه قتل در قرن 21 می‌دانند.


پنهان – Cache – 2005

20 فیلم برتر رازآلود: پنهان

این فیلم انعکاسی از جامعه روبه ویران امروزی است. جامعه‌ای که به سمت نیمه‌های پنهان و روایت نشده می‌رود. یک زوج فرانسوی متعلق به طبقه بالای جامعه هرروز با نوارهایی مواجه می‌شوند. این وقایع باعث می‌شود که مرد این خانواده وقایع دوران کودکی‌اش را به یاد آورد که ممکن است با این اتفاقات ارتباط داشته باشد. منتقدان این فیلم را یکی از برترین فیلم‌های قرن 21 می‌دانند و کارگردان این فیلم با کمک شات های کوتاه، رازآلود بودن آن را افزایش می‌دهد.


پنجره عقبی – Rear Window – 1954

20 فیلم برتر رازآلود: پنجره عقبی

بسیاری این فیلم را برترین فیلم هیچکاک می‌دانند. این فیلم درباره رمز و رازهای انسانی است. فیلم درباره عکاسی است که از سر بیکاری تصمیم می گرد زندگی همسایگانش را دید بزند و در این میان زن میان‌سال بسیار جذابی را می‌بیند. این فیلم بر فیلم‌های دیگر تأثیر بسیار زیادی گذاشت.


ماجرا – L’Avventura – 1960

20 فیلم برتر رازآلود: ماجرا

این فیلم از فیلم‌ساز ایتالیایی میکل‌آنجلو آنتونیونی از زمان خود جلوتر بود. این فیلم که در زمان اکران جنجال بسیاری به پا کرد به‌مرور به یکی از برترین فیلم‌های جهان تبدیل شد. فیلم درباره زنی است که در یک سفر دریایی غیب شده و واکنشی که دوستانش درباره این اتفاق نشان می‌دهند. این فیلم نقش جلوه‌های ویژه و روایت را در سینما به‌کل تغییر داد.


مرد سوم – The Third Man – 1949

20 فیلم برتر رازآلود: مرد سوم

این فیلم بریتانیایی نوآر یکی از برترین فیلم‌های موردعلاقه منتقدان و سینما دوستان است. این فیلم با موسیقی متن زیبا و فضای جالب، درباره یک آمریکایی است که در دوران پس از جنگ جهانی دوم به دعوت دوستش به وین می‌رود و متوجه می‌شود که چند ساعت قبل دوستش به قتل رسیده است. فیلم درباره جستجوی او برای یافتن قاتل دوستش است. فیلم‌برداری، اجرا و هنری بودن فیلم جز نقاط قوت آن است.


محله چینی‌ها – Chinatown – 1974

20 فیلم برتر رازآلود: محله چینی ها

این فیلم به کارگردانی رومن پولانسکی و نویسندگی رابرت تون، یک فیلم کلاسیک تمام‌عیار در نظر گرفته می‌شود. جک نیکلسون کارآگاهی است که توسط خانم مولرای استخدام شده تا جاسوسی شوهری را کند اما سپس درباره محله چینی‌ها حقایق تاریک و عجیبی را درمی یابد. جک نیکلسون با بازی خود درخشش این فیلم را بیشتر می‌کند. نقطه اوج ناراحت‌کننده و پایانان فراموش‌نشدنی هستند.


جاده مالهالند – Mulholland Drive – 2001

20 فیلم برتر رازآلود: جاده مالهالند

این فیلم از دیوید لینچ یک اثر هنری تمام‌عیار است که هیچ فیلم‌برداری نمی‌تواند از جنبه جلوه‌های بصری، دقت و جنبه‌های هنری، به آن نزدیک شود. هنر قابل‌بیان نیست. این فیلم هم به همین‌گونه است. به همین دلیل باید آن را حس و تجربه کرد. این فیلم درباره رمز و رازهای انسانی است. این فیلم تلخ، تاریک و البته هنری است.


روانی – Psycho – 1960

20 فیلم برتر رازآلود: روانی

این فیلم به معرفی نیاز ندارد. درباره هر صحنه، هر بخش از داستان و همه جوانب آن بحث‌های فراوانی شده است. این فیلم باید الگوی تمام تریلرها باشد. این فیلم که در سال 1960 تولید شده سال‌هاست که بر فیلم‌ها و تماشاگران تأثیر می‌گذارد. نورمن بیتس یکی از شخصیت‌های منفی موردعلاقه سینما دوستان است. شات های کوتاه این فیلم نیز جز نقاط قوت آن محسوب می‌شود.


سرگیجه – Vertigo – 1958

20 فیلم برتر رازآلود: تهوع

بازهم آلفرد هیچکاک. این فیلم برترین فیلم ژانر رازآلود است. یک کارآگاه استخدام می‌شود تا همسر دوستش را تعقیب کند و از کار او سر درآورد. ماجراهای قتل و معما از دنیای هیچکاک جداناپذیرند. این فیلم یکی از برترین فیلم‌های تاریخ سینما و ژانر معماگونه است که پایان فراموش‌نشدنی دارد.

دیدگاه‌ها (1)

بستن فرم

  1. حمید

    آبان 11, 1397

    مثل اینکه ادمین از فیلم های هیچکاک خیلی خوشش میاد

    پاسخ