15 فیلم فانتزی تاریخ سینما

فیلم‌های فانتزی با خلق وقایع و شخصیت‌های غیرواقعی و جالب، همیشه برای سینما دوستان یک ژانر جذاب بوده است. فیلم‌های فانتزی باید دارای عناصر جادویی باشند و تنها خلق یک داستان غیرواقعی کافی نیست. اگر شخصیت‌هایی مانند جادوگر، هیولا و غول هم در داستان وجود داشته باشد، بهتر است. در اینجا 15 فیلم برتر فانتزی را خواهیم دید:


15. غبار ستاره – STARDUST

15 فیلم فانتزی تاریخ سینما: غبار ستاره

این فیلم محصول سال 2007، از رمان نیل گایمن به همین نام اقتباس‌شده و متیو وان (Matthew Vaughn) کارگردانی آن را بر عهده داشت. بازیگران این فیلم عبارت‌اند از سیه نا میلر، مارک استرانگ، میشل فایفر و رابرت دنیرو. تریستان از یک دیوار جادویی عبور می‌کند تا یک ستاره خاموش شده را بیابد اما دختری به نام اونا (Claire Daines) را ملاقات می‌کند و عاشقش می‌شود. اما نمی‌داند که این دختر یک ستاره است.

اگرچه این فیلم کاملاً فانتزی نیست اما عناصر بسیار خوبی دارد. در حقیقت این شخصیت‌های داستان هستند که این فیلم را به یک فیلم فانتزی تبدیل می‌کنند. همچنین این فیلم عناصر مختلف جادویی و فانتزی را به بیننده معرفی می‌کند. اما با دیدن ستاره‌های خاموش، جادوگران خبیث، برادران مرده و دزدان دریایی، لذت خواهید برد.


14. مانتی پایتون و جام مقدس – MONTY PYTHON AND THE HOLY GRAIL

15 فیلم فانتزی تاریخ سینما: مانتی پایتون و جام مقدس

تری گیلیام و تری جونز در سال 1975 این فیلم را بر اساس افسانه آرتور تولید کردند. در این فیلم فانتزی بازیگرانی چون گراهام چپمن، جان کلیز، تری گیلیام، اریک ایدل، تری جونز و مایکل پالین، نقش‌آفرینی کردند و رگه‌های کمدی هم به آن اضافه نمودند.

این فیلم به دلایل متعددی یک فیلم موفق محسوب می‌شود که یکی از آن‌ها استفاده درست و موفق از منبع اصلی است. در حقیقت فیلم‌سازان این فیلم توانستند یک افسانه تاریخی را به یک اثر طنز و کمدی تبدیل کنند به‌طوری‌که در ژانر خود یکی از بهترین‌ها محسوب شود. در حقیقت از افسانه آرتور اقتباس‌های زیادی شده اما هیچ‌کدام به ‌اندازه این اثر جالب و ابزورد نیست.


13. برخورد تایتان ها – CLASH OF THE TITANS

15 فیلم فانتزی تاریخ سینما: برخورد تایتان ها

این فیلم محصول سال 1981 به‌وسیله دزموند دیویس (Desmond Davis) کارگردانی شد و بازیگرانی چون هری هملین، بورخس مردیث، مگی اسمیت و لارنس اولیویر، در آن نقش‌آفرینی کردند. پرسوئس که یک خداسان است به سفری می‌رود تا آندرومدای زیبا را از چنگال کراکن نجات دهد.

اسطوره یونان همواره برای سینماگران یک منبع جذاب و پرمحتوا بوده که سینماگران بسیاری از آن اقتباس کرده‌اند. اگرچه این فیلم به علت استفاده از تکنولوژی استاپ موشن برای شخصیت‌های اسطوره‌ای کمی منسوخ در نظر گرفته می‌شود اما خیلی‌ها به همین دلیل این فیلم را تقدیر می‌کنند. علاوه بر استفاده از تکنولوژی استاپ موشن توسط ری هری هاوسن، جلوه‌های ویژه این فیلم نیز بسیار خیره‌کننده است. نسل جدید به خاطر این فیلم با افسانه پرسوئس آشنا شده‌اند. بنابراین نمی‌توان آن را نادیده گرفت.


12. داستان بی‌پایان – THE NEVERENDING STORY

15 فیلم فانتزی تاریخ سینما: داستان بی پایان

این فیلم محصول سال 1984 که توسط ولفگانگ پترسون (Wolfgang Petersen) کارگردانی شده و بازیگرانی چون نوآ هاتاوی، برت الیور و تامی استروناچ، در آن نقش‌آفرینی می‌کنند، یک داستان را در قالب داستان دیگر تعریف می‌کند. باستیان یک پسر دوازده‌ساله است که ماجراهای آتریو را می‌خواند، آتریو سفری را آغاز کرده تا اجازه ندهد در شهر فانتزایا اتفاقی رخ دهد. اما درنهایت باستیان خود را بخشی از این معما می‌بیند.

به‌احتمال‌زیاد کودکان دهه 80 به‌وسیله این فیلم با دنیای فانتزی آشنا شدند. اگرچه این فیلم برخی از ویژگی‌های فانتزی را دارا نیست اما به خاطر وجود اژدها در این لیست قرار گرفته است. اژدهای تخیلی این فیلم جالب است اما نقطه قوت آن شخصیت‌ها و نشان دادن قدرت تخیل است.


11. دیو و دلبر – LA BELLE ET LA BÊTE

15 فیلم فانتزی تاریخ سینما: دیو و دلبر

این فیلم در سال 1946 با اقتباس از همین داستان و به کارگردانی ژان کاکتیو (Jean Cocteau) ساخته شده است. جوزت دی، ژان ماریس و مارسل آندره از بازیگران این فیلم هستند و داستان دختر جوانی به نام بل را نشان می‌دهد که به‌جای پدرش به قصر دیور می‌رود و به تدریجش عاشقش می‌شود.

در طول این سال‌ها از این فیلم اقتباس‌های مختلفی گرفته شده که برخی خارق‌العاده بودند. در سال 1991 نسخه انیمیشن این فیلم نیز توسط کمپانی دیزنی ساخته شد اما این نسخه بهتر است. این فیلم شاهکار پر از تصاویر زیبا و دیالوگ‌های رؤیایی است. باوجوداینکه در این فیلم صحنه‌های شعر و آواز وجود ندارد اما زیبایی داستان اولیه کاملاً احساس می‌شود. اگر عاشق فیلم و سینما هستید باید حتماً این فیلم را تماشا کنید.


10. جادوگر شهر از – THE WIZARD OF OZ

15 فیلم فانتزی تاریخ سینما: جادوگر شهر از

این فیلم کلاسیک محصول سال 1939 بر اساس کتابی از فرانک بام (Frank Baum) ساخته شده است. ویکتور فلمینگ (Victor Fleming) کارگردان این فیلم بوده و جودی گارلند، مارگارت همیلتون، فرانک مورگان، ری بولگر، برت لار و جک هالی، در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. این فیلم داستان دوروتی را روایت می‌کند که به دنیای دیگری رفته و می‌خواهد به کمک جادوگر به خانه بازگردد.

این فیلم اولین فیلم هالیوود بود که از تکنیک رنگ استفاده کرد و به همین دلیل یک فیلم کلاسیک محسوب می‌شود. قدم گذاشتن دوروتی به سرزمین از تأثیرگذار است. این فیلم که با جادو سروکار دارد، در این لیست و صنعت سینما از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. یک دنیای جادویی که یک آدم‌آهنی گریه می‌کند، یک شیر صحبت می‌کند و یک مترسک صحبت می‌کند، می‌تواند دنیای خارق‌العاده است.


9. عروس شاهزاده – THE PRINCESS BRIDE

15 فیلم فانتزی تاریخ سینما: عروس شاهزاده

در این فیلم محصول سال 1987 به کارگردانی راب راینر، از بازیگرانی مانند کری الوز، رابین رایت، مندی پاتینکین، آندری جیانت، کریستوفر گست، کریس ساراندون و پتر فالک، استفاده می‌کند. این فیلم زیبا از دهه 80 صحنه‌های نبرد، عشق واقعی، دیوها و داستان انتقام، را به نمایش می‌گذارد. این فیلم اگرچه یک فانتزی کامل محسوب نمی‌شود اما به دلیل وجود عناصر جادو در این لیست قرار گرفته است. فیلم جالب فیلم‌نامه و دیالوگ بسیار زیبایی نیز دارد. مطمئناً نمی‌توانید از فیلمی که نبرد یک قهرمان و یک موش بزرگ را نشان می‌دهد، بگذرید.


8. مارپیچ – LABYRINTH

15 فیلم فانتزی تاریخ سینما: مارپیچ

این فیلم محصول سال 1986 به کارگردانی جیم هنسون (Jim Henson)، آخرین فیلمی بود که پیش از مرگش ساخت. دیوید بویی و جنیفر کانلی در این فیلم نقش‌آفرینی می‌کردند. سارا ویلیامز به درون هزارتویی قدم می‌گذارد تا برادر کوچکش را از چنگ شاه جارث شرور نجات دهد.

این فیلم در آغاز موفقیت چندانی نداشت اما به‌مرور موردتوجه منتقدین قرار گرفت. این فیلم هم همانند فیلم‌های دیگر هنسون درباره عروسک‌گردانی و نحوه بازی دادن آن‌هاست.


7. چگونه با اژدهای خود رفتار کنید – HOW TO TRAIN YOUR DRAGON

15 فیلم فانتزی تاریخ سینما: چگونه با اژدهای خود رفتار کنیم

این فیلم انیمیشن سال 2010 توسط کریس ساندرز و دین دیبلویز کارگردانی شد و ستاره‌هایی چون جی باروچل، جرارد باتلر، کریگ فرگوسن، آمریکا فررا و جوناح هیل، در آن صداپیشگی کردند. هیکاپ در میان درختان اژدهای زخمی را پیدا می‌کند که دشمن قسم خورده وایکینگ‌هاست.

باوجوداینکه فیلم‌های دیگری می‌توانستند در این لیست قرار بگیرند اما به سه دلیل این فیلم را انتخاب کردیم: جلوه‌های ویژه، داستان گیرا و کسب امتیاز بالا توسط جان پاول. این سه دلیل باعث به وجود آمدن یکی از بهترین فیلم‌های ژانر فانتزی شدند. البته وجود اژدها در این فیلم انتخاب آن را آسان نموده است.


6. بید – WILLOW

15 فیلم فانتزی تاریخ سینما: بید

در این فیلم ران هوارد محصول سال 1988، ستارگانی چون وارویک دیویس، وال کیلمر، جوآن والی و بیلی بارتی، شرکت دارند. داستان این فیلم در سال‌های 1970 به ذهن جرج لوکاس رسید و آن را با فیلم‌نامه‌نویس این فیلم یعنی باب دولمن، درمیان نهاد. نلین سفری را آغاز می‌کند تا پیشگویی الورا دانان را به واقعیت تبدیل کند و ملکه خبیث باوموردا را شکست دهد.

این فیلم باوجود نبردها، غول‌ها و پری‌ها، در دل بینندگان دهه 80 جایگاه ویژه‌ای داشت. این پسر کوتاه‌قامت با ذات خوبش بر بدی‌ها غلبه می‌کند. مشخصه مثبت این فیلم شخصیت‌های تأثیرگذار و دنیای جادویی آن است. حتماً از این فیلم فانتزی زیبا دیدن کنید.


5. اکس کالیبور – EXCALIBUR

15 فیلم فانتزی تاریخ سینما: اکس کالیبور

این فیلم سال 1981 به کارگردانی جان بورمن، از افسانه شمشیر اکس کالیبور که در شمشیر فرورفته، نشاءت گرفته است. این فیلم داستان شاه آرتور را نشان می‌دهد که پس از بیرون کشیدن این شمشیر حاکم امپراتوری‌اش می‌شود و ستارگانی چون نیگل تری، هلن میرن، نیکول ویلیام سان، پاتریک استوارت، چری لانگی و لئام نیوسان، در آن نقش‌آفرینی کردند.

از افسانه آرتور اقتباس‌های مختلفی شده اما این فیلم به علت جلوه‌های ویژه در این لیست آمده است. اگرچه در برخی از قسمت‌های فیلم محتوای داستان فراموش می‌شود اما جلوه‌های ویژه آن خارق‌العاده است. این فیلم تنش‌زا، سیاه و به‌شدت خشن است و به همین دلیل یکی از نسخه‌های واقع‌گرایانه این افسانه محسوب می‌شود.


4. بلور تاریک – THE DARK CRYSTAL

15 فیلم فانتزی تاریخ سینما: بلور تاریک

این فیلم محصول سال 1982 به کارگردانی جیم هنسون و فرانک از، داستانی نوعی گفلینگ به نام جن را نشان می‌دهد که برای حفظ تعادل دنیای خویش به دنبال یافتن تکه گمشده بلور تاریک، سفری را آغاز می‌کند. در این فیلم شخصیت‌های انسانی دیده نمی‌شوند و شخصیت‌های عروسکی و انیمیشنی نقش‌آفرینی می‌کنند.

این فیلم یکی از تاریک و سیاه‌ترین فیلم‌های تولیدشده در استودیوی هنسون است و لحن و جلوه‌های ویژه آن با فیلم‌های دیگر هنسون قابل‌مقایسه نیست. این دنیای پررمزوراز بیننده را به‌شدت به خود جذب می‌کند تا ببینند که بر سر شخصیت‌ها چه می‌آید. باوجوداینکه شخصیت‌های داستان عروسک هستند اما بسیار باورپذیرند.


3. هزارتوی پن – PAN’S LABYRINTH

15 فیلم فانتزی تاریخ سینما: هزارتوی پن

این فیلم اسپانیایی مکزیکی محصول سال 2006، توسط گالیرمو دل تورو کارگردانی شده و ستارگانی چون ایوانا باکوئرو، سرگی لوپز، ماریبل وردو و داگ جونز، در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. افلیا دختری کوچک است که باید سه سفر جادویی را کامل کند تا جاودانگی خود را باز پس گرفته و به ملکه موآنا، حاکم دنیای زیرزمینی، تبدیل شود.

کسی نمی‌تواند قدرت دل تورو در زمینه جلوه‌های ویژه را زیرسوال ببرد. این فیلم به‌جای استفاده از گرافیک رایانه‌ای از انیمیشن و گریم استفاده می‌کند. این جلوه‌های ویژه بیننده را بهتر با افلیا همراه می‌کند. برخلاف دنیاهای فانتزی این لیست، این دنیای فانتزی تاریک و تیره بوده و جذابیت اش نیز به همین دلیل است.


2. سری فیلم‌های هری پاتر – HARRY POTTER FILM SERIES

15 فیلم فانتزی تاریخ سینما: سری فیلم های هری پاتر

این فیلم که بر اساس رمان جی. کی. رولینگ ساخته‌شده، داستان زندگی هری پاتر را نشان می‌دهد، تنها کسی که از مبارزه با والدرمورت جادوگر جان سالم به در برده است. و می‌خواهد نه‌تنها یک مدرسه جادوگری جدید بلکه یک دنیای جادویی جدید بسازد. ستاره‌های این فیلم عبارت‌اند از دنیل ردکلیف، اما واتسون و روپرت گرینت.

ما در این لیست کل فیلم‌های هری پاتر را در نظر گرفتیم زیرا منصفانه نیست که از کل مجموعه آن یاد نکنیم. در این داستان یک موضوع معمولی با عناصر جادو آمیخته شده و یک فیلم زیبا به وجود آورده است. شخصیت‌ها، مکان‌ها و تمام اتفاقات فیلم، به‌جا و مناسب است. این فیلم آن‌قدر تأثیرگذار بود که در سراسر جهان پارک‌های مشابه دنیای این فیلم ساخته شد.


1. ارباب حلقه‌ها – LORD OF THE RINGS

15 فیلم فانتزی تاریخ سینما: ارباب حلقه ها

بسیاری اعتقاد داشتند که شاهکار جی. آر. تولکین هرگز نمی‌تواند به فیلم تبدیل شود. به‌سختی می‌شد عظمت این داستان را در یک فیلم درک کرد. چندین نفر تلاش کردند اما در این مسیر موفق نشدند. سپس پتر جکسون (Peter Jackson) تصمیم گرفت هر جلد از سه جلد کتاب را در قالب یک فیلم بسازد. فیلم‌برداری این فیلم بیش از 438 روز طول کشید و در نیوزلند، الیجاوود، سین آستین، ویجو مورتنزن، کارل اربان، اندی سرکیس، لئو تایلر، هوگو ویوینگ و مک کلن، فیلم‌برداری شد.

همانند فیلم قبلی، این مجموعه سه‌گانه را نیز درکنار هم در نظر می‌گیریم. ارباب حلقه‌ها را می‌توان شاهکار ژانر فانتزی در نظر گرفت زیرا همه عناصر را دارا است: سفر ماجراجویانه، شمشیر جادویی، دشمنان هیولا مانند، جادو، خیانت و رستگاری. اما بازهم چیزی بیش از این است. زیرا شخصیت‌های جالب، مناظر زیبا و یک داستان پرمحتوا دارد. به همین دلیل 17 جایزه آکادمی دریافت نمود و مطمئناً در آینده نیز موردتوجه قرار می‌گیرد.

دیدگاه‌ها (5)

بستن فرم

 1. Galem

  مرداد 30, 1398

  واقعا ارباب حلقه ها جاش اوله…
  آلیتا هم کار جدید فانتزی خوبیه…

  پاسخ

 2. خاطره

  خرداد 16, 1398

  همشون قدیمی هستن فیلمها جدید تو این ژانر رو هم بذارید

  پاسخ

 3. ارش

  اردیبهشت 6, 1397

  واقعا جالب بود راستی اسم فیلمی که کاور بالای پیج هست چی بود

  پاسخ

  • ادمین

   اردیبهشت 6, 1397

   ممنون دوست عزیز.
   تصویر مطلب مربوط به فیلم warcraft محصول سال 2016 هستش.

   پاسخ

   • نام

    فروردین 11, 1398

    که البته وارکرافت بسیار فیلم مزخرفیه
    من تا نصفشو دیدم ولش کردم انقدر مزخرف بود

    پاسخ