چگونه عادت های رانندگی خطرناک را کنار بگذاریم؟

همه ما می دانیم که در هنگام رانندگی کارهایی را نباید انجام دهیم. اما با وجود اینکه می دانیم باید درست رانندگی کنیم، سالانه هزاران نفر در تصادفات رانندگی جان شان را از دست می دهند.

باید به یاد داشته باشیم که رانندگی درست کار سختی نیست و حتی با رعایت نکات کوچک می توان از تصادفات مرگبار جلوگیری نمود. به همین دلیل برخی از عادت های مرگبار در حقیقت عادت هایی هستند که به راحتی می توان آن ها را کنار گذاشت. 5 عادت خطرناک وجود دارند که در بیشتر رانندگان دیده می شوند و باید از آن ها اجتناب نمود.

1. عصبانیت در حین رانندگی

زمانی رئیسی داشتم که بسیار آرام و متین بود، اما هروقت برای رفتن به جلسه ای در جاده بودیم، ناگهان به یک فرد عصبانی و خشمگین تبدیل می شد. به راحتی از دیگران سبقت می گرفت و به رانندگان دیگر بد وبیراه می گفت، و ازآنجاییکه فرد آرامی بود، رفتارش برایم بسیار عجیب و ناخوشایند بود.

افرادی که در جاده عصبی و خشمگین می شوند، درست رانندگی نمی کنند.اما چرا در حین رانندگی عصبی می شویم؟ از لحاظ روانشانسی، در حین رانندگی تمام رانندگان درماشین های خود پنهان شده اند و جالب است که وقتی انسان خود را پشت چیزی پنهان کند و حس کند دیده نمی شود، رفتارهای غیر انسانی نشان می دهد.

اگر درکنار شما فرد دیگری نشسته باشد شاید بتوانید خود را کنترل کنید، اما درحالت کلی دراین مواقع آرام شوید، نفس عمیق بکشید و به عصبانیت تان اجازه ندهید که بر شما غلبه کند.

2. رانندگی در حین خواب آلودگی

رانندگی درحین مستی بسیار خطرناک است، زیرا الکل واکنش شما را کند نموده و تمرکزتان را کاهش می دهد.اما رانندگی درحین خواب آلودگی نیز همین تاثیرات مشابه را دارد.آمارهای جاده ای نشان می دهد که رانندگی در حین خواب آلودگی در جاده و بزرگ راه ها بیشتر دیده می شود، و متاسفانه احتمال رخ دادن تصادفات مرگبار در این مکان ها بیشتر است. بیشتر تصادفات رخ داده در اثر خواب آلودگی در مردان جوان دیده شده است.

اگر خواب تان می آید، ماشین را نگه داشته و استراحت کنید. شاید خوابیدن در ماشین به راحتی خوابیدن در تخت نباشد، اما حداقل از خوابیدن برای همیشه بهتر است.

3. سرعت گرفتن در حین زرد بودن چراغ

برخلاف باور عموم، چراغ زرد به این معنا نیست که “سرعت خود را افزایش دهید تا به چراغ قرمز برنخورید”، بلکه به معنای” کاهش سرعت” هستند.

کاهش سرعت در هنگام زرد بودن چراغ و برخوردن به چراغ قرمز عذاب آور است. افزایش سرعت در هنگام زرد بودن چراغ احتمال تصادفات را افزایش می دهد، پس حتی اگر تصادف کردن برایتان دلیل مهمی نیست، سرعت را کم کنید و با افسر راهنمایی رانندگی چند دقیقه صحبت کرده و استراحت کنید.

4. عواملی که حواس تان را پرت می کند

منظورمان فقط تلفن همراه نیست، کارهایی مانند غذا خوردن و صحبت کردن حواس شما را پرت کرده و احتمال تصادفات را افزایش می دهد. درحقیقت بیشترین دلیل حواس پرتی و تصادف، سروصدای کودکان و تلاش والدین برای آرام کردن آنهاست.

این عوامل که حواس راننده را پرت می کنند، سالانه هزاران نفر را به کام مرگ می کشانند، اما انقدر بزرگ نیستند که نتوانیم آن ها را کنترل کنیم. اگر تلفن ضروری داشتید، ماشین را متوقف کرده و صحبت کنید.هرکاری که می خواهید انجام دهید فقط برهمان کار تمرکز کنید، حالا چه رانندگی باشد، کار باشد و یا هرچیز دیگری.

5. کمربند ایمنی

به مرور زمان خودروها ایمن تر می شوند، اما هیچ چیز مانند کمربند ایمنی جان شما را نجات نخواهد داد.آمار نشان داده که در سال 2014، کمربند ایمنی جان 12802 نفر را نجات داد، درحالی که کیسه های هوا این تاثیر را ندارند، درنتیجه جایگزین خوبی نخواهند بود. اما باوجود این نتایج، بیشتر افراد فکر میکنند که برای استفاده از کمربند ایمنی پیر شده اند و یا استفاده از آن اذیت شان می کند.

اگر به استفاده از آن عادت ندارید، سعی کنید ازاین به بعد عادت کنید. همیشه کمربند ایمنی تان را ببندید، حتی اگر می خواهید مسافت کمی را رانندگی کنید. اگر همیشه از آن استفاده کنید به عادت تبدیل می شود.

اگر به آن عادت کنید، بجای اینکه استفاده از آن اذیت تان کند، نبود آن اذیت تان می کند. و این نشانه خوبیست.

آرام باشید و تمرکز کنید

رانندگی آرام کار سختی نیست.فقط باید بر جاده تمرکز کنید و اجازه ندهید که یک پیامک یا تلفن حواستان را پرت کند. هوشیاری تنها چیزی است که جان تان را نجات می دهد و نمی گذارد که شما هم جز آمار و ارقام باشید.

پس کمربند ایمنی خود را بسته، و تمام چیزهایی را که حواستان را پرت می کند کنار بگذارید، و سپس خواهید دید که جایی برای نگرانی وجود ندارد.

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم