بهترین فیلم‌های کریسمسی ترسناک برای طرفداران این ژانر

فصل تعطیلات است و بسیاری از تماشاگران سینما سعی می‌کنند به سراغ فیلم‌های پرطرفدار و امتحان شده‌ای مانند “الف” (Elf) یا “آدم برفی یخ‌زده” (Frosty the Snowman) بروند. اما احتمالاً برای طرفداران فیلم‌های ترسناک زیاد خوشایند نیست که در زمان کریسمس سراغ این فیلم‌ها بروند. اگر شما نیز بیشتر به دنبال ترس و هیجان هستید، تا فیلم‌های شاد و سرخوش؛ احتمالاً انتخاب یک فیلم مناسب برای تماشا در تعطیلات کریسمس برای شما یک چالش بزرگ است. خبر خوب این است که اگر شما هم مثل ما بیشتر به تماشای هیولاها و صحنه‌های وحشتناک علاقه دارید تا نگاه کردن به آبنبات‌ها و شیرینی‌های زنجبیلی، چندان هم بدشانس نیستید. زیرا هنوز هم راه‌هایی برای تماشای چند فیلم‌ ترسناک مناسب در دنیای سینمایی جشن وجود دارد. هر چند تعداد این فیلم‌‎ها بسیار کم است، اما فیلم‌های کریسمسی فوق‌العاده‌ای وجود دارند که برای دوست‌داران جنبه‌های بیمار و پیچیده فیلم‌سازی ساخته شده‌اند. هر چند ممکن است همه آنها جزء شاهکارهای فیلمسازی نباشند، اما این ناهماهنگی‌های عجیب و غریب در فصل تعطیلات برای هر کسی که به دنبال پیدا کردن روح کریسمس است مناسب هستند، مخصوصاً اینکه لازم نیست اشتهای همیشگی خود برای تماشای وحشت را قربانی هیچ چیز دیگری بکنید. بهترین فیلم‌های کریسمسی ترسناک از لذت‌های گناه‌آلود و جواهرهای دست کم گرفته شده گرفته، تا کلاسیک‌های ناب و بی‌نقص؛ ما را مهمان چیزهایی می‌کنند که دیدن آنها در فضای کریسمسی کمتر رایج است. در اینجا بهترین فیلم‌های کریسمسی ترسناک را به شما معرفی می‌کنیم. با پروشات همراه باشید.


10. “شر کریسمس” (CHRISTMAS EVIL) – 1980

“مارتین اسکورسیزی” (Martin Scorsese) راننده تاکسی شادترین فصل را در این فیلم نادر کم هزینه ترسناک دهه هشتادی ملاقات می‌کند. فیلم “شر کریسمس” داستان زندگی مردی افسرده و میانسال در حاشیه جامعه را به تصویر می‌کشد و نگاهی نگران‌کننده به تاثیرات انزوا و تنهایی در تعطیلات دارد. در این فیلم “هری استدلینگ” (Harry Stadling)  (با بازی “برندان ماگارت” (Brandon Maggart)) که از زمان کودکی در هنگام شادی بزرگداشت سنت قدیمی نیک دچار یک ضربه روحی شده است، تسلیم وسواس اجباری خود در قالب بابا نوئل می‌شود. او روزهای کاری خود را در یک کارخانه اسباب‌بازی و در تعقیب کودکان محلی سپری می‌‎کند؛ در حالی که در اصل به دنبال بازی کردن نقش بابا نوئل است. اما در نهایت “هری” به دلیل وضعیت روحی رو به وخامتش و اشتیاقش برای عدالت سرمازده، فهرست شیطانی / خاص خود را تهیه می‌کند و در خیابان‌های پوشیده از برف نیوجرسی درگیر یک قتل عام سادیسم‌گونه می‌شود.

کارگردان این فیلم یعنی “لوئیس جکسون” (Lewis Jackson) به جای خرج کردن این مفهوم برای ترس‌های بی‌بها یا طنزهای چرند و بی‌هدف، بیشتر ترجیح داده است تصویر خود را در قالب یک تریلر روان‌شناختی مطالعه شده به تصویر بکشد. در این فیلم “هری” با وجود مسائل آشکار و ایدئولوژی منحرفش، بیشتر به عنوان یک بیمار دلسوز به تصویر کشیده می‌شود، موجودی که به شکلی باورنکردنی پریشان و آشفته است. با وجود بازی پیشرو و خام “مارگارت” و محدودیت‌های مشخص این فیلم در زمینه بودجه، فیلم دارای لحن ناخوشایند و پایه‌ای است که تضاد اتمسفری عمیقاً نگران کننده‌ای را در قالب یک داستان شگفت‌انگیز عجیب و غریب به تصویر می‌کشد. “جکسون” در این فیلم علی‌رغم محدودیت‌های مالی، چشم‌نداز خوش‌ساختی را در قالب یک شخصیت مطالعه شده مشکل‌دار به تصویر می‌کشد که مطمئناً با اعصاب شما بازی می‌کند. این فیلم به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های کریسمسی ترسناک با پایانی خیره‌کننده و سرسام‌آور که حتی نمی‌توان آن را خراب کرد، به پایان می‌رسد. با این اوصاف این دیوانگی دهه 80 را باید ببینید تا باور کنید.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم‌های ترسناک دهه 80 برای طرفداران ژانر وحشت


9. “جک فراست” (JACK FROST) – 1997

این فیلم «افتضاح خوب» در میان بهترین فیلم‌های کریسمسی ترسناک دست بالا را دارد، اما چون همه ما معتقدیم که فیلم‌ها باید خوب باشند تا از آنها لذت ببریم؛ ممکن است این فیلم را با یک درام خانوادگی با بازی “مایکل کیتون” (Michael Keaton) با همین نام مقایسه کنند. اما این اسلشر غم‌انگیز زمستانی در اصل بسیار شبیه “بازی بچه‌گانه” (Child’s Play) “تام هالند” (Tom Holland) است. این فیلم بر محور “جک فراست” می‌گذرد، او یک قاتل سریالی دیوانه است که به یک آدم برفی جهش‌یافته بدخواه تبدیل شده است. فیلم “جک فراست” تازگی جذابیت خود را در برمی‌گیرد و در میان دیگر تجربیات سرگرم‌کننده و فراموش‌شده وحشتناک دهه 90 به زیبایی به خود افتخار می‌کند. اگر چه نمی‌توان لقب خوش ساخت را به این فیلم اعطا کرد، اما مطمئناً لحن متمایز، بی‌دغدغه و لذت تزلزل‌ناپذیر آن حرفی برای گفتن دارد و حماقت پرشور آن هرگز به دست فراموشی سپرده نمی‌شود. زیرا فیلم‌های ترسناکی از این دست، دیگر ساخته نمی‌شوند.

هر چند مطمئناً هیچ گاه آن طور که باید و شاید با آن برخورد نشده است، اما این فیلم نشان داده که بدون شرمندگی در دیوانگی‌اش غوطه‌ور می‌شود و چیزی بسیار دوست‌داشتنی در آن وجود دارد که آن را برای یک فیلم کریسمسی ایده‌آل می‌کند. هر چند این فیلم فاقد یک مضمون غالب، شخصیتی کانونی و یا حتی داستانی مناسب است، اما به وعده‌هایی که داده عمل می‌کند و این ویژگی یک موجود احمق است که بر روی یک آدم برفی باهوش ساخته شده است، کسی هرگز سعی نمی‌کند خودش را خیلی جدی بگیرد. قطعاً این جشن سینمایی درجه پایین که با لحظه‌هایی خلاقانه از کشتار و خطوط به یادماندنی همراه شده است، با شخصیت ضد قهرمان خواستنی خود، ارزش حداقل یک بار تماشا را دارد. پس این فیلم را حتما تماشا کنید، چون یکی از بهترین فیلم‌های کریسمسی ترسناک است.


8. “گرگ اسنو هالو” (THE WOLF OF SNOW HOLLOW) – 2020

بدون شک گرگینه‌ها سابقه‌ای غنی در ژانر ترسناک دارند، اما هیچ یک از فیلم‌های یغماگران خونخوار شبیه فیلم “گرگ اسنو هالو” نیست. بخشی از این فیلم به معمای قتل اختصاص دارد و بخشی مختص به کمدی تاریک است. اما در هر صورت باید پذیرفت که “جیم کامینگز” (Jim Cummings) (که نویسندگی، کارگردانی و بازیگری این فیلم را برعهده دارد) چیزی را بر روی پرده می‌آورد که در عین تازه بودن به اندازه کافی پخته نشده است. اما در هر صورت موفق می‌شود فرود را به عنوان یک تلنگر هیولایی غیرمتعارف حفظ کند. افسر پلیس “جان مارشال” (John Marshall) (با بازی “کامینگز”) تلاش می‌کند تا تکه‌های پازل یک قتل بی‌سابقه را کنار هم بگذارد، در اما در عین حال متوجه می‌شود که رازهای زندگی‌اش یک به یک جلوی چشمان او افشا می‌شوند. “کامینگز” در این جا نقش پلیسی را برعهده دارد که موظف است یک جنایت غیرقابل توضیح و ماوراءالطبیعی را حل کند، به همین دلیل ایده یک گرگینه اغلب ناشناخته را مطرح می‌کند و مخاطب را در مسیر خشم و تردید قرار می‌دهد.

باید اذعان کرد که فیلمنامه این فیلم به شدت پیچیده است و از چندین موضوع که به صورت همزمان روایت می‌شوند رنج می‌برد. در نتیجه فیلمی تشکیل شده است که هرگز نمی‌تواند بر روی یک روایت منسجم تمرکز کند. اما آنچه “کامینگز” و دستیارانش به دست می‌آورند بسیار بیشتر از ایراداتی است که به داستان فیلم وارد است. در واقع می‌توان گفت که تلاش‌های آنها برای سوق دادن اسطوره‌های گرگینه در مسیری جدید، قابل ستایش است. اما در هر صورت باید گفت این جواهر بدیع از هیاهوی زمستانی با بهره‌گیری از شخصیت‌های عجیب و غریب و اجرای بی‌نظیر آنها در کنار هم، فضای درخشان کریسمسی و چینش استادانه این عناصر در پی یک خونریزی ، نه تنها به انتظارات هیجان‌انگیز از خود پاسخ می‌دهد، بلکه سعی دارد با پیچ و خم‌های استادانه تا آخر مسیر مخاطب را درگیر خود می‌کند. نتیجه آن یکی از بهترین فیلم‌های کریسمسی ترسناک است.


7. “شب خاموش، شب مرگ‌بار” (SILENT NIGHT, DEADLY NIGHT) – 1984

این فیلم کلاسیک آیینی درجه دو که در حال و هوای اسلشرهای دهه 1980 منتشر شده است، در سال‌های اخیر به یکی از بهترین فیلم‌های کریسمسی ترسناک تبدیل شده است. “بیلی چپمن” (Billy Chapman) در دوران کودکی شاهد کشته شدن بی‌معنای والدینش به دست فردی که لباس بابا نوئل بر تن داشته بوده است. این حادثه تاثیر بدی روی روح و روان او گذاشته است. اما یک روز پس از اینکه مجبور می‌شود برای کارش در نقش بابا نوئل ظاهر شود، چیزی در درون او می‌شکند. در واقع چیزی در درون “بیلی” بیدار می‌شود، زیرا او مجازات سختی را برای شیطان‌صفتان در نظر گرفته است. فیلم “شب خاموش، شب مرگ‌بار” در زمان انتشار بسیار بحث‌برانگیز بود، زیرا او تصویری خشونت‌آمیز از تعطیلاتی که به شادی و دلخوشی معروف است، ارائه داد. به همین دلیل توانست در جامعه فیلم‌های ترسناک جایگاهی برای خودش دست و پا کند. اتفاقی که امروزه دلیل آن به روشنی مشخص می‌شود.

با نگاهی اجمالی و دلسوزانه به زندگی “بیلی” می‌توان فهمید که مسئله زمانی تشدید می‌شود که او با شیاطین تعطیلات گذشته‌اش روبرو می‌شود و برای خلق ویرانی کامل، به تاریکی برفی فرو می‌‎رود. لغزیدن او به قالب یک اسلشر مهمل و بی‌معنی، تا آخر فیلم ادامه پیدا می‌کند. اینجاست که این فیلم واقعاً می‌درخشد. در حالی که شخصیت اصلی خود را کاملاً به تصویر می‌کشد و طرح اجتناب‌ناپذیر آن به طور کامل به حرکت درمی‌آید، فیلم به قلمرویی دیگر وارد می‌شود، خود را با ژانر ترسناک دهه 80 انطباق داده و از آن لذت می‌برد. در واقع این فیلم آدمکشی بابا نوئلی با ارائه انبوهی از کشتارهای به یادماندنی، تصاویر تکان‌‎دهنده و گاهاً موسیقی‌های وهم‌انگیز تنها به جلو گام برمی‌دارد و اصلاً به گذشته نگاه نمی‌کند. شاید راحت بتوان تنها با نگاه به مضمون این فیلم، آن را رده فیلم‌های بی‌ارزش قرار داد (که همین طور هم هست) و به راحتی رد کرد. اما باید پذیرفت که این فیلم یکی از نوستالژیک‌ترین بازمانده‌های یک دوره مهم در ژانر وحشت است.


6. “آنا و آخرالزمان” (ANNA AND THE APOCALYPSE ) – 2017

در ادامه معرفی بهترین فیلم‌های کریسمسی ترسناک به یک فیلم موزیکال شاد می‌پردازیم که در پس زمینه یک موضوع آخرالزمانی وحشتناک زامبی‌ها، به تصویر کشیده می‌شود. هر چند مطمئناً ترکیب این فیلم کامل و بی‌عیب و نقص به نظر نمی‎‌رسد، اما فیلم “آنا و آخرالزمان” مضمونی غیر قابل انکار و نوآورانه را به کالبد کم‌رمق زامبی‌ها در سال 2017 می‌دمد. داستان این فیلم نیز اتفاقاً در حوالی کریسمس رخ می‌دهد که نویدبخش یک ورود جدید و هیجان‌انگیز به وحشت تعطیلاتی است که با ژانر فرعی زوم-کام همراه شده است. این فیلم که آشکارا تحت تاثیر فیلم “شان مردگان” (Shaun of the Dead) قرار دارد، در حالی قصد دارد جایگاهی برای خود در میان سینمای ترسناک مدرن دست و پا کند که ایده یک دارم جذاب و توخالی دبیرستانی را به تصویر می‌کشد که در برابر انبوهی از مردگان شرور قرار گرفته است. اما نهایتاً این فیلم موفق میشود چیزی کاملاً بدیع را ارائه دهد که بسیار فراتر از نگاه اجمالی ناامیدکننده به این فیلم است.

رفت و برگشت شماره‌های موزیکال به طرز خنده‌داری مضحک به نظر می‌آید، در ضمن ردپای طنز سرزنده نوجوانان بیشتر از آنکه آزاردهنده باشد، با ساختار فیلم یکی شده است. این فیلم با بهره‌گیری از گروهی از شخصیت‌های رنگارنگ، بازی‌های فوق‌العاده (به رهبری “الا هانت” (Ella Hunt) در نقشی هیجان‌انگیز) و نسبتی مناسب از آهنگ‌های ترسناک و جذاب، ساعاتی دلپذیر را برای بینندگان خود فراهم می‌کند و قطعاً ارزش تجربه در آغاز سال جدید را دارد. این فیلم دارای حال و هوایی است که با بیشتر فیلم‌های زامبی همخوانی ندارد، زیرا با ارائه یک تم کمدی تلخ در برابر آنها قرار گرفته و فضایی تقریباً غیرقابل وصف را ایجاد کرده است که در عین مسری بودن، کاملاً با حس و حال دوران کریسمس همخوانی دارد. عواملی مانند رویدادهای خنده‌دار فوق‌العاده، یک گروه خارق‌العاده و موسیقی عالی در این فیلم به خوبی با هم ترکیب می‌شوند تا یک مفهوم غیرمتعارف را در قالب یکی از جسورانه‌ترین تلاش‌های کریسمس در خاطره دوران مدرن به یادگار بگذارند.

همچنین بخوانید: به مناسبت آغاز سال نو میلادی: معرفی 20 فیلم زیبا درباره کریسمس


5. “صادرات کمیاب: یک داستان کریسمسی” (RARE EXPORTS: A CHRISTMAS TALE) – 2010

این داستان تعطیلاتی فنلاندی علاوه بر برداشتی تازه از اسطوره‌های بابا نوئل، کریسمس را به ریشه‌های تاریک‌ترش بازمی‌گرداند. در ضمن یک داستان هوشمندانه و فراموش‌نشدنی است که در وحشتی سرمازده فرو می‌رود. داستان این فیلم در دنیایی می‌گذرد که در آن بابا نوئل واقعاً یک غول شیطانی بود و قبل از زندانی شدن در یخ، بچه‌های سرکش را وحشی می‌کرد. این فیلم داستان پسری کنجکاو را دنبال می‌کند که کم کم به این باور می‌رسد که این سنت زننده است. “پیتاری” (Pietari) جوان برخلاف هشدارهای اطرافیانش در مورد خطرات کارهایش؛ همه را متقاعد می‌کند که در حین گرفتن بابا نوئل برای کسب سود مالی، با هم متحد شوند و تهدیدات فراطبیعی موجود را از بین ببرند. زیرا بچه‌ها به شکل مرموزی در دل شب ناپدید می‌شدند.

در این فیلم “جاماری هلندر” (Jalmari Helander) با گذر از مرز بین تعلیق فضایی و تمسخر تند و زننده تجاری سازی کریسمس، با نوشته‌های خارق‌العاده و کارگردانی قدرتمند خود در قالب یک داستان یکپارچه، خود را استاد بلامنازع ژانر ترسناک نشان می‌دهد. آن هم با دیدگاهی بی‌نظیر که به طرز شگفت‌انگیزی یک دلبستگی سالم را با خود به همراه دارد. این فیلم از نقطه نظر فنی نیز یک شگفتی به تمام معنا است. همه چیز به زیبایی به تصویر کشیده شده و قاب شده است، به گونه‌ای که در نهایت داستان باشکوهی خلق شده است که به زیبایی تضاد دیوانه‌وار منظره آرام یک پایگاه دورافتاده در قطب شمال را با شخصیت‌های داستان به تصویر می‌کشد. فیلم “صادرات نادر: یک داستان کریسمسی” داستانی غیر قابل پیش‌بینی است که هرگز هیچ فرصتی را برای طنزهای طعنه‌آمیز از دست نمی‌دهد و یادآوری هوشمندانه از معنای واقعی کریسمس و پتانسیل خلاقانه و بی‌پایان فیلمسازی مستقل است. به همین دلیل به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های کریسمسی ترسناک از آن یاد می‌کنیم.


4. گرملین‌ها (GREMLINS) – 1984

کمدی ترسناک و جاودانه “جو دانته” (Joe Dante) یکی از اجزای اصلی فهرست تاریخی شرکت “Amblin Entertainment” از آثار کلاسیک دهه 80 و فصل تعطیلات است. فیلم‌های ترسناک خانوادگی مانند این فیلم، معمولاً به این معروف هستند که شایسته رتبه‌بندی PG-13 هستند، زیرا دیگر هرگز چنین فیلم‌هایی مانند آن ساخته نمی‌شود. فیلم “گرملین‌ها” به زیبایی خطوط میان حضور موجودات هولناک و طنز کمدی بزن و بکوب را که با شادی کریسمس آمیخته شده، محو می‌کند. در واقع این فیلم یکی از معدود ترکیبات بی‌نقص از شور و نشاط نوجوانی و وقایع عجیب و هولناک، بدون وجود صحنه‌های انتزاعی و ساختگی بی‌ارزش است. همه با داستان تبدیل شدن “موگوای” (Mogwai) بی‌آزار پس از تاریکی به “گرملین‌های” شوم آشنا هستند، اما فقط تعداد کمی از آنها می‌دانند که این فیلم تا چه اندازه خاص و منحصر به فرد است.

در واقع “جو دانته” با آوردن سطحی مناسب از ترس آمیخته با برخی محدودیت‌های خوفناک به محیط شهر کوچک و خیالی اسپیلبرگی” (Spielbergian) توانسته فیلمی ترسناک را بسازد که بدون شک با وجود تند و تیز بودن، برای کل خانواده سرگرم‌کننده و تماشایی است. این فیلم در عمل چندین حال و هوا را با هم هماهنگ می‌کند، کاری که مشخصاً جزء ویژگی‌های فیلم‌های دهه 80 است و متاسفانه این روزها هرگز انجام نمی‌شود. هر چند طرح‌های “موگوای” و “گرملین‌ها” جزء نمادهایی هستند که زود به دست فراموشی سپرده می‌شوند، اما عروسک‌سازی هنوز پابرجاست و “گیزمو” (Gizmo) هم یکی از محبوب‌ترین چهره‌های تاریخ سینما به شمار می‌رود. یک فتنه کوتاه مدت خنده‌دار کافی است تا سرسخت‌ترین طرفداران فیلم‌های ترسناک را سرگرم کند. قطعاً فیلم “گرملین‌ها” راهی مناسب برای تسخیر روح کریسمس است، فیلمی که تماشای آن در تعطیلات ضروری است.


3. “کرمپوس” (KRAMPUS) – 2015

“کرمپوس” همتای کریسمسی فیلم دیگر “مایکل دووگرتی” (Michael Dougherty) یعنی فیلم هالووینی” Trick ‘r Treat”  به شمار می‌آید. این فیلم بازگشت عاشقانه فیلم‌های کلاسیک ترسناک “آمبلین” (Amblin) دهه 80 به حساب می‌آید و نمایشی از لولوخورخوره‌هایی است که مورد علاقه همگان هستند. “کرمپوس” برگرفته از داستان‌های عامیانه آلمانی است، “کرمپوس” در این فیلم نقش دستیار شیطانی بابا نوئل را بازی می‌کند که در شب کریسمس فرستاده می‌شود تا کارهای کثیف غیر قابل توصیف این پیرمرد شاد را انجام دهد. با وجود اینکه بابا نوئل به بچه‌هایی که خوب بودند پاداش می‌دهد، اما “کرمپوس” بچه‌هایی را که شیطان بوده‌اند به وحشت می‌اندازد. در واقع این مفهومی ساده و رک و راست است که این فیلم با موفقیت آن را مدرنیزه می‌کند و به سبک یک فیلم هیولایی خیره‌کننده به چیزی قابل دسترس در عرصه جهانی تبدیل می‌کند.

“دووگرتی” به جای ساختن یک مجموعه ترسناک دیگر، بازی “کرمپوس” را به روایتی از یک خانواده نابسامان تبدیل می‌‎کند که در یک تعطیلات برفی تحت تاثیر شیطان ملقب به شاخ بزی و دارودسته بزمی او قرار می‌گیرند. در واقع “دووگرتی” با کوچک کردن طرح و تمرکز بر یک داستان منحصر به فرد، سعی دارد داستانی کاملاً دقیق، منسجم و واقعی را روایت کند. او با قرار دادن یک خانواده به ظاهر از هم پاشیده در موقعیتی که به شدت به حمایت یکدیگر نیاز دارند تا از شر شیطان خلاص شوند، به خوبی از پس این کار برمی‌آید. داستان این فیلم ضمن تکان‌دهنده بودن، مضامین بخشش و پذیرش را که همواره بر حال و هوای کریسمس حاکم بوده‌اند، به زیبایی دربرمی‌گیرد. این فیلم جدای از داستان دلگرم‌کننده دارای طرح‌هایی از موجودات افسانه‌ای و باورنکردنی است، که با بازی بازیگران مشهور و فضایی تزلزل‌ناپذیر و هراس‌انگیز عجین شده است. این جواهر ترسناک کریسمسی که کنکاشی الهام‌بخش و پرشور در اساطیر “کرمپوس” محسوب می‌شود یکی از بهترین فیلم‌های کریسمسی ترسناک است.


2. “کابوس قبل از کریسمس” (THE NIGHTMARE BEFORE CHRISTMAS) – 1993

بر کسی پوشیده نیست که “تیم برتون” (Tim Burton) به شدت به تعطیلات علاقه دارد. هر چند این استاد ایده‌های جذاب گوتیک راهی برای آمیختن عشق خود به کریسمس با پروژه‌های سینمایی‌اش پیدا کرده است؛ اما هیچ کدام از فیلم‌های او مانند این کلاسیک استاپ موشن “دیزنی “(Disney) با سبک خاص او انطباق نداشته‌اند و با شادی کریسمس تلاقی پیدا نکرده‌اند. کارگردانی هنری این فیلم که توسط “هنری سیلیک” (Henry Selick) صورت گرفته از نظر فنی شگفت‌انگیز و بی‌نقص است و می‌توان گفت که کاملاً با سبک “تیم برتون” یعنی “بورتونوسک” (Burtonesque) مطابقت دارد. فیلم داستان زندگی “جک اسکلینگتون” (Jack Skellington) را روایت می‌کند و بدبختی‌های بی‌شمار او را به نمایش می‌گذارد. کسی که از روزهای راکد زندگی خود در “شهر هالووین” (Halloween Town) خسته می‌شود و مشتاق کشف چیز جدیدی است. در واقع فیلم داستان کاملاً بالغی از زندگی فردی را روایت می‌کند که روال روتین و ملال‌آور زندگی روزمره خود را رها می‌کند، اما در نهایت کم می‌آورد. جک تنها می‌خواهد نقش بابا نوئل را بازی کند، اما به نظر نمی‌رسد که به خوبی بتواند از عهده این کار بربیاید.

این فیلم دارای پیامی دلگرم‌کننده از کسی است که به ناشناخته‌ها جسارت می‌کند و شکست می‌خورد، اما در نهایت خود را باز می‌یابد و برای یافتن زیبایی و آرامش به وجود عادی خود بازمی‌گردد؛ در حقیقت این فیلم می‌تواند مخاطبان را در هر سن و سالی با خود همراه کند. این فیلم تعادل شگفت‌انگیزی را بین هالووین و کریسمس برقرار می‌کند و روح و روان فردی را که دچار بحران میانسالی شده است و در جستجوی پذیرش خود است از دریچه یک فیلم موزیکال مالیخولیایی مورد بررسی قرار می‌دهد. هر چند ممکن است درخشش متفکرانه آن بسیاری را به اشتباه بیاندازد، اما حتی ظواهر آن نیز سرگرم‌کننده است. در اصل می‌توان گفت که فیلم “کابوس قبل از کریسمس” از شخصیت‌های به شدت تحریف شده و موسیقی پر جنب و جوش گرفته تا فضای مسری تعطیلات و عاشقانه‌های جذاب، یک سفر روان و سریع به سرزمین پیچیده عجایب زمستانی است. از این رو این فیلم یکی از بهترین فیلم‌های کریسمسی ترسناک محسوب می‌شود.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم‌های ترسناک کلاسیک سیاه‌وسفید که باید تماشا کنید


1. “کریسمس سیاه” (BLACK CHRISTMAS) – 1974

جالب است بدانید که یکی از تاثیرگذارترین فیلم‌های ترسناک تاریخ نیز یک فیلم کریسمسی است. کارگردان این فیلم یعنی “باب کلارک” (Bob Clark) که تقریباً یک دهه بعد از این فیلم، دیگر فیلم اصلی تعطیلاتی و نمادین خود یعنی “داستان کریسمس” (A Christmas Story) را ساخت؛ با ساخت این فیلم به شدت تهاجمی ترسناک که نقطه عطفی در سینمای دهه 70 محسوب می‌شود، کمک زیادی به شکوفایی این ژانر فرعی اسلشر کرده است. به گونه‌ای که “جان کارپتنر” (John Carpenter) استاد ژانر وحشت حتی قبل از معرفی فیلم “هالووین” (Halloween)، بسیاری از اسلشرهای فصلی “کلارک” را که امروزه مترادف با این ژانر به حساب می‌آیند، پذیرفته و تکمیل کرده است. در واقع این کلاسیک کالت کانادایی که درباره فرد مرموزی است که در کمین یک کلوپ زنانه نشسته و قربانیان ناآگاه را یکی یک به قربانگاه می‌برد، بسیار شبیه تصویر جاودانه “کارپتنر” است و در اصل مفهومی ساده است که به چیزی کاملاً وحشتناک تبدیل شده است. فیلم “کریسمس سیاه” با استفاده از تصاویر ناراحت‌کننده، تماس‌های تلفنی وحشتناک و نگهداری قاتل مرموز در سایه، موفق می‌شود فضایی نگران‌کننده و خطرناک ایجاد کند.

“کلارک” با گرفتن شخصیت‌های ریشه‌دار برگرفته از نمایش‌های معتبر و سوق دادن آنها به حالتی اجتناب‌ناپذیر از ترس و وحشت، تجربه‌‍ای اضطراب‌آور را برای فرد به ارمغان می‌آورد که مدت‌ها بعد از پایان فیلم با فرد همراه خواهد بود. متاسفانه این فیلم وقتی صحبت از نقش قابل توجه آن در ژانر اسلشر به میان می‌آید، اغلب نادیده گرفته می‌شود. این فیلم به مضامینی می‌پردازد که بسیار جلوتر از زمانه خود هستند و دارای یک موضع تامل برانگیز فمنیستی در مورد بی‌رحمی زن‌ستیزی مردانه است؛ زیرا به موضوعاتی مانند سوء استفاده خانگی از زنان و معضل سقط جنین می‌پردازد و نیم نگاهی هم به انگیزه‌های جنسی آشکارای قاتل دارد. هر چند ممکن است این فیلم پر از شادی تعطیلات نباشد، اما مطمئناً این جشن ترسناک کریسسمی تمام عوامل یک شاهکار ترسناک ماندگار را با خود دارد و در واقع یکی از بهترین فیلم‌های کریسمسی ترسناک است.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم