بهترین فیلم‌های هیجان‌انگیز دهه 2000 (رده‌بندی بر اساس امتیاز Letterboxd)

بهترین فیلم‌های هیجان‌انگیز – یکی از سخت‌ترین ژانرهای سینما برای تعریف، ژانر هیجان‌انگیز است. فیلم‌های این دسته می‌توانند تقریباً هر چیزی را پوشش دهند، زیرا فیلم‌هایی وجود دارند که بیشتر به سمت ژانر ترسناک گرایش دارند، برخی پر از اکشن هستند و برخی دیگر می‌توانند بیش از هر ژانر دیگری به فیلم‌های معمایی نزدیک شوند.

دهه 2000 فیلم‌های فوق‌العاده‌ای را در ژانر هیجان‌انگیز به نمایش گذاشت که حتی تعدادی از آن‌ها نامزد جوایز اسکار شدند. وقتی به دنبال بهترین فیلم‌های هیجان‌انگیز این دهه می‌گردید، یک مکان خوب برای بررسی، رتبه‌بندی‌هایی است که توسط کاربران فیلمباز Letterboxd ارائه می‌شود.

ما در این مقاله لیستی از بهترین فیلم‌های هیجان‌انگیز دهه 2000 را برایتان آماده کرده‌ایم که امیدواریم از تماشای آنها لذت ببرید؛ با پروشات همراه باشید.


10. همدردی با بانوی انتقام – 2005 – 3.91 – Sympathy For Lady Vengeance

همدردی با بانوی انتقام که در چند کشور به‌سادگی با نام بانوی انتقام (Lady Vengeance) شناخته می‌شود، یک تریلر روانشناختی از سینمای کره‌جنوبی است. این در واقع سومین قسمت از یک سه‌گانه به کارگردانی پارک چان ووک است که بعد از فیلم همدردی با آقای انتقام در سال 2002 و الدبوی در سال 2003 ساخته شده‌است.

هر فیلم با تمجیدهای بالایی روبرو شد و فیلم آخر هم از این تمجیدها مستثنی نبود. داستان فیلم درباره زنی است که پس از مدتی به‌خاطر جنایتی که مرتکب نشده از زندان آزاد می‌شود و برای انتقام از قاتل واقعی تلاش می‌کند. اکثر رتبه‌بندی‌ها در Letterboxd به این فیلم چهار ستاره داده‌اند. همدردی با بانوی انتقام یکی از بهترین فیلم‌های هیجان‌انگیز است که نباید از دست بدهید.

همچنین بخوانید: ۱۰ فیلم رازآلود دیدنی که از تماشای آن‌ها لذت می‌برید (رده‌بندی بر اساس امتیاز IMDb)


9. پنهان – 2005 – 3.96 – Caché

یکی دیگر از بهترین فیلم‌های هیجان‌انگیز و روان‌شناختی از کشوری خارج از ایالات متحده، فیلم پنهان از کشور فرانسه است که داستان آن بر زوجی از طبقه متوسط تمرکز دارد؛ زوجی که شروع به دریافت نوارهای ناشناس می‌کنند و هر یک از این نوارها فیلمی از آنها را تحت نظارت نشان می‌دهد که بر عامل وحشتناک آن افزوده است.

سرنخ‌های یافت‌شده در نوارها به دوران کودکی یکی از این دو نفر اشاره می‌کند و به این موضوع نیز عنصری از رمز و راز می‌بخشد. فیلم پنهان به‌خاطر طرح پرپیچ و خم و تلاش کارگردانی میشائیل هانکه مورد ستایش قرار گرفت. اکثر رتبه‌بندی‌ها به آن چهار ستاره داده‌اند.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم‌های تریلر اسپانیایی‌زبان تاریخ سینما که باید تماشا کنید و لذت ببرید


8. منطقه امنیتی مشترک – 2000 – 3.98 – Joint Security Area

در ادامه روند فیلم‌های کشورهای غیر آمریکایی، فیلم منطقه امنیتی مشترک یکی دیگر از شاهکارهای سینمای کره‌جنوبی است. این فیلم که بار دیگر توسط پارک چان ووک کارگردانی شده است، نشان می‌دهد که او به‌عنوان یک فیلمساز چقدر تأثیرگذار بوده و چرا در اوایل دهه 2000 در میان سینما دوستان برجسته بوده‌است.

این فیلم در زمان اکران پردرآمدترین فیلم تاریخ کره بود و جوایز متعددی را از آن خود کرد. طرح داستان تحقیق درباره تیراندازی مرگبار در نزدیکی مرزی است که کره‌ شمالی و جنوبی را از هم جدا می‌کند. در Letterboxd رتبه‌بندی‌ها با چهار ستاره متداول‌ترین امتیاز بودند.

همچنین بخوانید: نگاهی به برترین آثار موج نوی سینمای کره – ۲۵ فیلمی که سینمای جهان را تغییر دادند


7. مادر – 2009 – 4.06 – Mother

این فیلم را نباید با فیلم مادر به کارگردانی دارن آرنوفسکی اشتباه گرفت! این نسخه 2009 یک اثر دیگر از سینمای کره‌جنوبی است. به‌نظر می‌رسد که سینمای کره واقعاً در طول این دهه ژانر هیجان‌انگیز را به بالاترین حد خود رساندند. فیلم مادر یکی دیگر از فیلم‌های هیجان‌انگیز انتقام‌جویانه است، اما رویکردی متفاوت نسبت به برخی آثار این ژانر دارد.

این فیلم بر روی زنی تمرکز دارد که قصد دارد انتقام پسر آرام خود را بگیرد که به ناحق متهم به قتل شده است و تلاش می‌کند قاتل واقعی را سرنگون کند. این فیلم که در جشنواره فیلم کن موفق شد، تقریباً از هر جنبه مورد تحسین قرار گرفت و امتیازات چهار ستاره زیادی را در وب سایت دریافت کرد.

همچنین بخوانید: نگاهی به فیلم‌های “بونگ جون هو”: کارگردان فیلم “انگل” (Parasite)


6. داگویل – 2003 – 4.06 – Dogville

فیلم داگویل به کارگردانی لارس فون تریر، فیلمساز سرشناس، اولین فیلم از ایالات متحده است که در میان این ده فیلم برتر قرار گرفته است. این فیلم شامل بازیگران فوق‌العاده‌ای از جمله نیکول کیدمن، پل بتانی، کلوئه سوینی، جیمز کان و بسیاری دیگر می‌شود.

داگویل داستان زنی را تعریف می‌کند که در شهر کوچک کلرادو به‌تنهایی پیدا شده و از اوباش به مردم شهر پناه می‌برد. این فیلم در واقع از بسیاری جهات واکنش متفاوتی دارد، به‌طوری که برخی آن را چیزی خاص و برخی دیگر آن را ادعایی می‌دانند. کاربران Letterboxd در دسته‌بندی قبلی قرار می‌گیرند و اغلب به آن چهار ستاره می‌دهند.

همچنین بخوانید: لارس فون تریه: بررسی آثار برتر یک کارگردان جنجالی


5. فایر فلای – 2005 – 4.09 – Firefly

اگرچه مجموعه تلویزیونی کلاسیک کالت با همین نام احتمالاً بیشتر شناخته‌شده و نمادین است، فیلم فایر فلای محصول 2005 با آن مرتبط نیست. این فیلم که در همان سال با فیلم Serenity اکران شد، یک فیلم مستقل بسیار کوچکتر بود که با بودجه 6000 دلاری ساخته شد.

این فیلم داستان سه نفر مختلف را دنبال می‌کند که همگی در شب هالووین با اتفاقات جدی روبرو می‌شوند و در شب کریسمس، اتفاقاتی شروع می‌شود که هیچ توضیح واقعی ندارند و همه آنها را به هم مرتبط می‌کند. نظرات درخشان هستند، با چهار و نیم ستاره در وبسایت، یکی از بهترین فیلم‌های هیجان‌انگیز است که مخاطبان آن را دوست داشتند.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم‌های هنری سینما که به رشد سینما به‌عنوان یک هنر کمک کردند


4. زندگی دیگران – 2006 – 4.13 – The Lives Of Others

زندگی دیگران که در سال 2006 اکران شد، یک فیلم آلمانی است که جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را به خانه برد. این فیلم که اولین تجربه کارگردانی فلوریان هنکل فون دونرزمارک بود، یکی از تاثیرگذارترین فیلم‌هایی است که می‌توان تصور کرد.

داستان این فیلم بر زندگی یک پلیس مخفی آلمان شرقی و نحوه نظارت آنها بر ساکنان برلین شرقی با جاسوسی از آنها تمرکز دارد. این فیلم بیشتر به دلیل واقعی بودن مورد ستایش قرار گرفت و به ماهیت هیجان‌انگیزش افزود. اکثر بررسی‌ها به آن چهار ستاره داده‌اند که نشان می‌دهد مخاطبان نیز آن را می‌ستایند.

همچنین بخوانید: ۱۰ فیلم ترسناک آلمانی زبان که تاکنون تماشا نکرده‌اید


3. رفتگان – 2006 – 4.19 – The Departed

رفتگان بازسازی یک فیلم هنگ‌کنگی محصول سال 2002 بود که باعث شد مارتین اسکورسیزی برنده اسکار بهترین کارگردانی شود. این فیلم همچنین برنده بهترین فیلم هم شد. داستان بر یک بازی هیجان‌انگیز موش و گربه بین یک پلیس مخفی در میان اوباش و دست‌نشانده پلیس اوباش در طرف مقابل تمرکز دارد.

رفتگان دارای یکی از برجسته‌ترین بازیگران تاریخ است که از جمله آنها می‌توان به لئوناردو دی کاپریو، مت دیمون، جک نیکلسون، ورا فارمیگا و غیره اشاره کرد. این فیلم با استقبال گسترده‌ای روبرو شد، تحسین‌های زیادی را به دست آورد و یکی از بهترین فیلم‌های دهه محسوب می‌شود. جای تعجب نیست که چهار ستاره ثابت‌ترین رتبه‌بندی آن است.

همچنین بخوانید: معرفی ۱۰ فیلم جذاب و دیدنی شبیه “رفتگان” (The Departed)


2. جایی برای پیرمردها نیست – 2007 – 4.27 – No Country For Old Men

یک سال پس از اینکه The Departed اسکار بهترین فیلم را به خانه برد، فیلم جایی برای پیرمردها نیست همین کار را کرد. مسلماً بهترین اثر در کارنامه برادران کوئن همین فیلم است که به‌سرعت تبدیل به نماد و چیزی شبیه به فرهنگ پاپ شد و در عین حال یک شخصیت شرور افسانه‌ای را خلق کرد.

داستان فیلم بر روی جوشکاری متمرکز است که در صحنه جرم با مقدار زیادی پول روبرو می‌شود، قاتل پول نقد را ردیابی می‌کند و کلانتر در حال بررسی همه چیز است. امتیاز پنج ستاره عالی رتبه‌ای است که اغلب برای این فیلم در وبسایت دیده می‌شود. جایی برای پیرمردها نیست یکی از بهترین فیلم‌های هیجان‌انگیز است که حتما باید تماشا کنید.

همچنین بخوانید: ۱۰ فیلم جنایی-وسترن دیدنی شبیه فیلم No Country For Old Men


1. خاطرات قتل – 2003 – 4.29 – Memories Of Murder

با بازگشت به سینمای کره‌جنوبی برای فیلم هیجان‌انگیز با بهترین رتبه، خاطرات قتل برای تعداد معدودی از مردم غیر جذاب بود. این فیلم بر اساس داستان واقعی دلخراش اولین قتل‌های زنجیره‌ای تایید شده در کشور کره است.

این قتل‌ها بین سال‌های 1986 و 1991 اتفاق افتاد و تمرکز فیلم بر روی دو کارآگاهی است که در حال تحقیق در مورد آنها هستند. حتی اگر از آنچه بر اساس آن ساخته شده آگاه نباشید، خاطرات قتل ارزش دیدن را دارد، زیرا این فیلم یکی از آثار اولیه‌ی بونگ جون هو است که برای کارش در انگل برنده جایزه اسکار شد.

همچنین بخوانید: ۱۰ فیلم جذاب و دیدنی شبیه فیلم “خاطرات قتل” (Memories of Murder) که باید تماشا کنید


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم