25 فیلم برتر ژانر تریلر (thriller) در تاریخ سینما

تماشای فیلم‌های تریلر به شما شور و هیجان خاصی می‌بخشد و باعث می‌شود که احساس سرزندگی کنید. به همین دلیل انتخاب 25 فیلم برتر در میان فیلم‌های تریلر کار سختی است. همچنین نمی‌توانستیم این لیست را به چند کارگردان خاص اختصاص داد. لازم به ذکر است که این فیلم‌ها بدون تربیت مشخص در این لیست قرار گرفته‌اند.

پنجره عقبی – REAR WINDOW

25 تریلر برتر: پنجره عقبی

سال: 1954

کارگردان: آلفرد هیچکاک

این شاهکار سینمایی در زمینه تریلر ما را با جیمی استورات ویلچر نشین همراه می‌سازد که به دلیل ناتوانی در حرکت روبه روی پنجره نشسته و زندگی همسایگان را رصد می‌کند. دراین‌بین چیزهایی را می‌بیند که نمی‌بایست. گریس کلی (Grace Kelly) و ریموند بر (Raymond Burr) زیبایی این فیلم می‌افزایند.

تنگه وحشت – CAPE FEAR

25 تریلر برتر: تنگه وحشت

سال: 1991

کارگردان: مارتین اسکورزی

به‌ندرت اتفاق می‌افتد که بازسازی یک فیلم آن‌قدر موفق باشد که از نسخه اصلی پیشی بگیرد. اما این اتفاق در این فیلم از اسکورزی رخ داد. نسخه سال 1962 فیلم موفقی بود اما اسکورزی عامل روان‌پریشی را در کنار عنصر خانواده ازهم‌گسیخته و فیلم‌برداری موفق استفاده کرد. این فیلم داستان یک انتقام است که در 15 دقیقه آخر به اوج می‌رسد اما از ابتدا تا انتها عنصر خطر کاملاً حس می‌شود.

حس ششم – The Sixth Sense

25 تریلر برتر: حس ششم

سال: 1999

کارگردان: ام. نایت شایمالان

حس ششم از آن دست فیلم‌هایی است که با طرح داستان پیچیده همیشه برای تماشاگر جذاب است و یک فیلم کلاسیک مدرن محسوب می‌شود. هالی جوئل آزمنت (Haley Joel Osment) کودک هشت‌ساله‌ای است که افراد مرده را می‌بیند. کارگردانی و فیلم‌نامه‌نویسی‌ نایت شایمالان فوق العاده است و بروس ویلیس (Bruce Willis) هم انقدر خوب بازی می‌کند که به مدت 107 دقیقه کاملاً او را به‌عنوان جان مک کلن می پیذیرید.

بازماندگان – DELIVERANCE

25 تریلر برتر: بازماندگان

سال: 1972

کارگردان: جان بورمن

اگر سنتان کمتر از 45 سال باشد احتمالاً تنها چیزی که راجع به این فیلم می‌دانید این است که یک کودک عجیب بانجو می‌نوازد و در همان حین در میان درختان اتفاق عجیبی رخ می‌دهد و یک مرد همانند خوک خرناس می‌کشد. به نظرتان جذاب نیست، نه؟ اما اشتباه نکنید، مطمئن باشید با دیدن این تریلر زیبا آن را فراموش نخواهید کرد. برت رینولدز (Burt Reynolds)، ژان ویگت (Jon Voigt) و ند بتی (Ned Beatty) نقش افراد بدشانسی را ایفا می‌کنند که به ماجراجویی می‌پردازند که بیشتر از انتظارشان است.

شمال از شمال غربی – NORTH BY NORTHWEST

25 تریلر برتر: شمال از شمال غربی

سال: 1959

کارگردان: آلفرد هیچکاک

این فیلم نیز یکی از فیلم‌های موفق تریلر است که یک صحنه معروف دارد: تعقیب هواپیما در یک مزرعه. این فیلم زیبا به کارگردانی آلفرد هیچکاک داستان کری گرانت را روایت می‌کند که اشتباهاً به‌جای مأمور دولت دزدیده می‌شود. این فیلم یکی از برترین فیلم‌های هیچکاک محسوب می‌شود.

هفت – SEVEN

25 تریلر برتر: هفت

سال: 1995

کارگردان: دیوید فینچر

یک فیلم تریلر ترسناک درباره دو کارآگاه (برد پیت و مورگان فریمن) که به دنبال یک قاتل سریالی (کوین اسپیسی) هستند. دیوید فینچر با تولید این فیلم خود را در زمره یکی از فیلم‌سازان موفق سینما قرار داد.

کاندیدای منچوری – The Manchurian Candidate

25 تریلر برتر: کاندیدای منچوری

سال: 1962

کارگردان: جان فرانکرهایمر

این تریلر سیاسی با موضوع جنگ سرد سروکار دارد و از جنبه طنز سیاسی از زمان خود جلوتر بود. لارنس هاروی در جنگ کره یک دامپزشک بود که پس از شستشوی مغزی توسط کمونیست‌ها به یک قاتل سیاسی بدل شد. ستاره‌هایی مانند فرانک سیناترا (Frank Sinatra) و آنجلا لانزبری (Angela Lansbury) در این فیلم هنرنمایی کردند و بسیاری از پیام‌های فیلم هنوز پس از گذشت 50 سال حقیقی جلوه می‌کند.

محرمانه لس‌آنجلس – L.A. Confidential

25 تریلر برتر: محرمانه لس آنجلس

سال: 1997

کارگردان: کرتیس هانسون

این فیلم زیبا که اقتباسی از رمان 1990 جیمز الروی (James Elroy) است، فساد سیاسی و اجتماعی و از بین رفتن رویای زندگی آمریکایی را نشان می‌دهد که با بازی زیبای کوین اسپیسی، گای پیرس، دنی دویتو و راسل کرو، ادغام شده است.

بدنام – Notorious

25 تریلر برتر: بدنام

سال: 1946

کارگردان: آلفرد هیچکاک

این تریلر رمانتیک سیاه‌وسفید با کارگردانی هیچکاک و بازی زیبای کری گرانت و اینگرید برگمن، یکی از بهترین فیلم‌های 1940 است و یک ماجراجویی جاسوسی و عاشقانه را به نمایش می‌گذارد.

ماراتن من – Marathon Man

25 تریلر برتر: ماراتن من

سال: 1976

کارگردان: جان اشلسینگر

این تریلر سیاسی داستین هافمن را نشان می‌دهد که به‌عنوان یک دانشجوی فارغ‌التحصیل خود را گرینبانگیر مشکلاتی می‌بیند و اگر آن را ببینید جمله معروف “آمنه؟” همیشه در مغزتان می‌چرخد.

سرگیجه – Vertigo

25 تریلر برتر: سرگیجه

سال: 1958

کارگردان: آلفرد هیچکاک

فیلم سرگیجه یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ سینما شناخته می‌شود. در زمان اکران این فیلم فروش موفقی نداشت و حتی بسیاری از منتقدین نیز از آن راضی نبودند. اما با گذشت زمان تعداد افرادی که از آن استقبال می‌کردند بیشتر و بیشتر شد. جیمی استوارت یک کارآگاه سان‌فرانسیسکویی است که از ارتفاع می‌ترسد و به زنی ترغیب شده که مأمور است به دنبال او بگردد. این فیلم اولین فیلمی است که از دالی زوم استفاده کرده و به همین دلیل تأثیر سرگیجه را ایجاد می‌کند.

یادگاری – Memento

25 تریلر برتر: یادگاری

سال: 2000

کارگردان: کریستوفر نولان

کریستوفر نولان پیش از کارگردانی فیلم‌های بتمن و تلقین (Inception)، با تولید این فیلم هنر کارگردانی خویش را ثابت کرده بود. گای پیرس (Guy Pearce) نقش مردی را ایفا می‌کند که به فراموشی دچار شده و برای یافتن قاتل همسرش از یادداشت‌ها و نوشته‌ها کمک می‌گیرد، اما زیبایی این فیلم بیشتر به دلیل صحنه‌های فلش بک و شیوه روایت فیلم است.

آرگو – Argo

25 تریلر برتر: آرگو

سال: 2012

کارگردان: بن افلک

این فیلم بر اساس داستان واقعی گروگان‌گیری آمریکایی‌ها در ایران ساخته‌شده که حدود دو ساعت است. بن افلک نقش یک مأمور سیا را ایفا می‌کند که در قالب یک گروه فیلم‌ساز به ایران سفر می‌کنند. کارگردانی خوب او باعث شد که این فیلم جایزه بهترین فیلم را دریافت کند.

ام را به نشانه مرگ بگیر – Dial M for Murder

25 تریلر برتر: ام را به نشانه مرگ بگیر

ری میلند (Ray Milland) نقش یک بازیکن تنیس سابق را ایفا می‌کند که می‌خواهد همسرش، با بازی گریس کلی، را به قتل برساند. ازآنجایی‌که این فیلم در ابتدا یک نمایشنامه بود بنابراین تعجبی ندارد که کل فیلم در یک اتاق رخ دهد. این فیلم یکی از تریلرهای جنایی کلاسیک برتر است.

جایی برای پیرمردها نیست – No Country for Old Men

25 تریلر برتر: جایی برای پیرمردها نیست

سال: 2007

کارگردان: جوئل و ایتان کوئن

این فیلم زیبا داستانی ساده دارد: یک مرد (Josh Brolin) پول کلانی پیدا می‌کند و سپس یک مرد دیگر (Javier Bardem) او را دنبال می‌کند تا پول را پس بگیرد. این فیلم زیبا و ساده که در میان گردوخاک تگزاس فیلم‌برداری شده جایزه بهترین فیلم سال 2007 را کسب کرد.

مرد سوم – The Third Man

25 تریلر برتر: مرد سوم

سال: 1949

کارگردان: کارول رید

این فیلم باوجود اجرای عالی بازیگران، فیلم‌برداری خوب و موضوع ناب، به یکی از برترین تریلرهای تاریخ سینما تبدیل شده است. یک نویسنده به وین می‌رود تا دوست دوران کودکی‌اش را بیابد اما متوجه می‌شود که او مرده. اما بازی جوزف کاتن (Joseph Cotton) و ارسون ولز (Orson Welles) چیزی بیشتر از یک فیلم زیبا را به وجود می‌آورد که باید دید.

بیگانگان در ترن – Strangers On a Train

25 تریلر برتر: بیگانگان در ترن

سال: 1951

کارگردان: آلفرد هیچکاک

همه‌چیز در قطار عجیب‌تر می‌شود. این تریلر کلاسیک داستان یک بازیکن تنیس و یک روانی است که درباره قتل باهم معامله می‌کنند. بازی رابرت واکر (Robert Walker) در این فیلم عالی است و یک فیلم زیبا به وجود می‌آورد.

شب شکارچی – The Night of the Hunter

25 تریلر برتر: شب شکارچی

سال: 1955

کارگردان: چارلز لاتون

رابرت میچوم یک کشیش روان‌پریش است که می‌داند نزدیک خانه یک مرد فوت شده گنجی وجود دارد، بنابراین برای دست‌یابی به آن گنج به خانواده مرد مرده نزدیک می‌شود. این فیلم تنها فیلمی است که چارلز لاتون کارگردانی کرده است. او در این فیلم از سبک اکسپرسیونیست استفاده کرده که در زمان بسیار موردتوجه قرار گرفت و سپس کارگردان‌های دیگر از آن استفاده کردند.

قتل در قطار سریع‌السیر شرق – Murder on the Orient Express

25 تریلر برتر: قتل در قطار سریع السیر شرق

سال: 1974

کارگردان: سیدنی لومت

آگاتا کریستی در دنیای نوشتن همانند هیچکاک در دنیای سینما بود و بسیاری از رمان‌های او به فیلم‌های موفق تبدیل شدند. این فیلم یکی از بهترین فیلم‌هایی است که از آثار او الهام گرفته است. در این فیلم آلبرت فینی (Albert Finney) در نقش هرکول پوآرو ایفای نقش می‌کند.

جذابیت مرگبار – Fatal Attraction

25 تریلر برتر: جذابیت مرگبار

سال: 1987

کارگردان: آدریان لاین

این فیلم با به اکران درآمدن بسیاری از مردانی را که به همسران خود خیانت می‌کردند را ترساند. در این فیلم مایکل داگلاس گلن کلوز رابطه دارد و به دلیل هنر کارگردانی آدریان لاین، شاهد فیلم موفقی خواهید بود.

فارگو – Fargo

25 تریلر برتر: فارگو

سال: 1996

کارگردان: جوئل و ایتان کوئن

این فیلم به دلیل کارگردانی خوب برادران کوئن به یک کمدی سیاه پر از صحنه‌های خشونت و جاسوسی، تبدیل شده است. فراسز مک دورماند نقش یک مأمور پلیس باردار را ایفا می‌کند که به دنبال سرنخ قتل‌های زنجیره‌ای است. استیو بوسمی و ویلیام اچ. میسی هم در نقش‌های خود موفق هستند. صحنه‌های آزاردهنده بر تنش این فیلم می‌افزایند.

ربکا – Rebecca

25 تریلر برتر: ربکا

سال: 1940

کارگردان: آلفرد هیچکاک

ربکا به‌عنوان اولین فیلم آمریکایی هیچکاک داستان یک نوعروس خجالتی است که روح همسر قبلی شوهرش او را آزار می‌دهد. جریان این فیلم به آهستگی پیش می‌رود. با اکران این فیلم مجله Variety در 26 مارس 1940 نوشت: “آلفرد هیچکاک، کارگردان انگلیسی، اولین فیلم آمریکایی خود را با موفقیت تولید کرد و یک داستان خاص ارائه داد.”

آوای روح – Stir of Echoes

25 تریلر برتر: آوای روح

سال: 1999

کارگردان: دیوید کوئپ

این فیلم 21 میلیون دلار فروش داشت، در پایگاه اینترنتی راتن تومیتوز امتیاز 67% را به دست آورد و در IMDb به امتیاز 7 رسید، اما برخلاف این آمار و ارقام این فیلم یک فیلم عالی است. این فیلم که بر اساس رمانی از ریچارد ماتسون (I Am Legend) ساخته، داستان مردی (Kevin Bacon) را روایت می‌کند که پس از هیپنوتیزم شدن چیزهای عجیبی می‌بیند. ازآنجایی‌که این فیلم پس از فیلم‌های حس ششم و پروژه جادوگر شهر بلر اکران شد به همین دلیل چندان موردتوجه قرار نگرفت، اما در موفق بودن آن شکی نیست.

زودیاک – Zodiac

25 تریلر برتر: زودیاک

سال: 2007

کارگردان: دیوید فینچر

تعجبی ندارد که دیوید فینچر پس از موفقیت با فیلم “هفت” با زودیاک به بازار آمد. این فیلم تریلر به دنبال قاتل سریالی زودیاک می‌گردد. جیک جیلنهال یک گزارشگر روزنامه است که نمی‌تواند از جریان داستان دست بکشد و ازآنجایی‌که داستان واقعی است بیشتر از قبل به دنبال آن است.

شاهد – Witness

25 تریلر برتر: شاهد

سال: 1985

کارگردان: پتر ویر

اگر بخواهید امسال یک فیلم تریلر را تماشا کنید آن فیلم “شاهد” خواهد بود. فیلم داستان پسری است که شاهد یک قتل بوده و حالا توسط هریسون فورد (Harrison Ford) محافظت می‌شود. همچنین داستان عشق فورد و کلی مک گیلیس هم داستان فرعی فیلم است. این فیلم را می‌توان یکی از بهترین فیلم‌های دهه 80 نامید.

دیدگاه‌ها

بستن فرم