بهترین فیلم‌های حماسی تاریخی “استیون اسپیلبرگ” (Steven Spielberg)

“استیون اسپیلبرگ” خالق فیلم “آرواره” (Jaws) در سال 1975 است که پرفروش‌ترین فیلم تابستانی آن سال محسوب می‌شد. او با این که فیلم‌های پرفروش زیادی ساخت، اما در ساخت فیلم‌های تاریکی هم موفق بود و چند جایزه اسکار گرفت. اسپیلبرگ در دوران حرفه‌ای خود دو جایزه اسکار بهترین کارگردان را دریافت کرد که هر دو برای فیلم‌های حماسی تاریخی بود. در حالی که او 17 بار نامزد اسکار بهترین فیلم یا بهترین کارگردانی شد، فقط یک فیلم اسکاری کارگردانی کرد که آن هم حماسی تاریخی بود. جالب‌تر این که هفت فیلم او در کنگره فیلم ملی آمریکا ثبت شدند و هم سرگرم کننده هستند و هم آموزنده. در اینجا بهترین فیلم‌های حماسی تاریخی “استیون اسپیلبرگ” را به شما معرفی می‌کنیم. با پروشات همراه باشید.


10. اسب جنگی – War Horse – 2011

در سال 2011 اسپیلبرگ درباره یک پسر و اسبش داستان عاشقانه‌ای تعریف کرد. این فیلم اقتباسی درباره اسبی به نام جویی است که در دوران جنگ جهانی اول به ارتش فروخته شد. فیلم ماجراجویی این اسب در خط مقدم و بازگشت او به سراغ پسرک است، کسی که خودش هم بعداً در جنگ اسم نویسی می‌کند. این فیلم هم یک اثر خانوادگی است و هم یک اثر حماسی جنگی.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم‌های تاریخ سینما که صحت تاریخی داشتند


9. پست – The Post – 2017

یک فیلم درباره روزنامه نگاری که می‌خواهد داستان واقعی واشینگتن پست برای چاپ مقالات پنتاگون را نشان می‌دهد. این مقاله اعمال دولت آمریکا در جنگ ویتنام را هم دربردارد. “تام هنکس” (Tom Hanks) و “مریل استریپ” (Meryl Streep) نقش ویراستار و ناشر این روزنامه را برعهده دارند و باید برای چاپ مقالات با کاخ سفید مبارزه کنند. با این که این فیلم با “همه مردان رئیس جمهور” (All The President’s Men) قابل مقایسه نیست، اما باید آن را تماشا کنید.


8. آمیستاد – Amistad – 1997

اسپیلبرگ در سال 1997 این فیلم را ساخت و نقدهای مثبت دریافت کرد. این فیلم داستان واقعی بردگان یک کشتی است که مردم قبیله کنترل آن را برعهده می‌گیرند، اما در نهایت توسط ایالات متحده دستگیر می‌شوند و به دادگاه می‌روند. این فیلم نقدهای مثبت دریافت کرد و چهار نامزدی در اسکار داشت. از بازیگران فیلم می‌توان “مورگان فریمن” (Morgan Freeman) و “متیو مک کانهی” (Matthew McConaughey) را اسم برد. فیلم زاویه جالبی دارد و مسائل دادگاهی را نشان می‌دهد.


7. لینکلن – Lincoln – 2012

داستانی درباره شانزدهمین رئیس جمهور آمریکا یعنی آبراهام لینکلن. اسپیلبرگ برای این نقش از “دنیل دی-لوئیس” (Daniel Day-Lewis) کمک کرد تا نقش رئیس جمهور جنگ داخلی را نشان دهد. این فیلم در 12 قسمت نامزد اسکار شد و “دنیل دی-لوئیس” هم اسکار بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد. این فیلم در گیشه 275 میلیون دلار فروش داشت و بازیگران خوبی در آن حضور داشتند. همین اجراها این فیلم را به یکی از بهترین فیلم‌های حماسی تاریخی “استیون اسپیلبرگ” تبدیل کرد.


6. مونیخ – Munich – 2005

در سال 2005 اسپیلبرگ درباره کشتار مونیخ در المیپک تابستانی سال 1972 یک فیلم ساخت. این فیلم داستان تلافی دولت اسرائیل، که عملیات خشم خداوند نام دارد را نشان می‌دهد. “اریک بانا” (Eric Bana) و “دنیل کریگ” (Daniel Craig) در این فیلم حضور داشتند. “مونیخ” گرچه با نقدهای مثبت مواجه شد، اما در گیشه شکست خورد و فقط 47 میلیون دلار فروش داشت. این رقم کمترین میزان فروش در کارنامه اسپیلبرگ است. نگرش فیلم درباره انتقام و تلاقی وجه تمایز آن است.

همچنین بخوانید: جنگ ستارگان (Star Wars): رخدادهای تاریخی که الهام‌بخش این اثر بوده‌اند


5. پل جاسوس‌ها – Bridge Of Spies – 2015

در این فیلم اسپیلبرگ با بهترین بازیگران همراه شد تا داستان جیمز بی.داناوان را نشان دهد. او در دوران جنگ سرد برای نجات خلبان نیروی هوای آمریکا مذاکره کرد تا در ازای او یک جاسوس کاگ‌ب آزاد شود. این فیلم با فروش 165 میلیون دلاری پرفروش بود و در شش قسمت نامزد اسکار شد. “مارک رایلنس” (Mark Rylance) هم نامزد بهترین بازیگر مکمل شد. اسپیلبرگ یک داستان فراموش شده را برداشت و آن را به یک فیلم مرموز و دیدنی تبدیل کرد.


4. امپراتوری خورشید – Empire Of The Sun – 1987

اولین فیلم “کریستین بیل” (Christian Bale) در سن سیزده سالگی. او نقش یک پسر جوان بریتانیایی در چین را بازی کرد که با حمله ژاپن از خانواده‌اش جدا می‌شود. بعد در اردوگاه ژاپن در جنگ جهانی دوم زندانی می‌شود. این فیلم یک اثر دیدنی از اسپیلبرگ بود که توانست اجرای درخشانی از بیل جوان بگیرد.


3. رنگ ارغوانی – The Color Purple – 1985

در سال 1985 اسپیلبرگ با ساخت فیلم‌های علمی تخیلی، ترسناک و اکشن، برای خودش شهرتی دست و پا کرده بود. بنابراین تصمیم گرفت با اقتباس از رمان “رنگ ارغوانی” نوشته “آلیس واکر” یک اثر جدی بسازد. این هشتمین فیلم او بود. “دنی گلاور” (Danny Glover) و “اپرا وینفری” (Oprah Winfrey) بازیگران فیلم و “کوئینسی جونز” آهنگساز فیلم بود. این فیلم به اسپیلبرگ ثابت کرد که علاوه بر فیلم‌های پرفروش تابستانی می‌تواند آثار جدی هم بسازد. فیلم در 11 قسمت نامزد اسکار شد، از جمله جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی.


2. نجات سرباز رایان – Saving Private Ryan – 1998

یکی از بهترین فیلم‌های حماسی تاریخی حرفه اسپیلبرگ با بازیگرانی مثل “تام هنکس”. او نقش یک کاپیتان ارتش را بازی می‌کند که باید سرباز رایان را برگرداند چون تمام برادرانش در جنگ کشته شدند. فیلم 481 میلیون دلار فروش داشت و دومین اسکار کارگردانی خود را دریافت کرد. اجراهای زیبا و کارگردانی اسپیلبرگ فیلم را دیدنی کرد. صحنه شروع فیلم که حمله به ساحل را نشان می‌دهد در یک شات بلند ضبط شد و یکی از بهترین کارگردانی‌های اسپیلبرگ است.

همچنین بخوانید: معرفی 10 فیلم پوچ گرایانه در تاریخ سینما


1. فهرست شیندلر – Schindler’s List – 1993

اسپیلبرگ در سال 1993 اثر خارق العاده ای ساخت. فیلم “پارک ژوراسیک” (Jurassic Park) او پرفروش‌ترین فیلم تاریخ در آن زمان بود. اما در همان سال “فهرست شیندلر” را ساخت که دو اسکار دریافت کرد. یکی اسکار بهترین فیلم و یکی اسکار بهترین کارگردانی. این فیلم ثابت کرد که اسپیلبرگ در ساخت فیلم‌های اکشن و شاهکار موفق عمل می‌کند. فیلم داستان اسکار شیندلر است. یک مرد تاجر آلمانی که هزار کارگر یهودی را از اردوگاه مرگ نازی‌ها نجات داد.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               

دیدگاه‌ها (1)

بستن فرم

  1. mobin rajabi

    آبان 19, 1400

    بسیار عالی ✅

    پاسخ