پیچیده‌ترین فیلم‌های انیمه که باید چندین بار تماشا کنید تا داستان فیلم را بفهمید

اگر می‌خواهید تماشای انیمه را شروع کنید اما حوصله دنبال کردن سریال‌های انیمه را ندارید، فیلم‌های انیمه بهترین نقطه شروع است. فیلم‌های انیمه استودیو جیبلی و استودیوهای دیگر بهترین گزینه هستند. در طی سال‌ها از ژاپن انیمه های دیدنی تولید شده که ارزش تماشا کردن دارند. بعضی از این انیمه ها مستقل هستند و بعضی از سریال‌ها اقتباس شده‌اند. تماشای بعضی از فیلم‌ها یک بار کافی است، اما بعضی از فیلم‌ها را هر بار که تماشا کنید به نظرتان بهتر به نظر می‌رسند. چنین فیلم‌هایی داستان و مفاهیم پیچیده دارند که با بیش از یک بار دیدن آنها را درک می‌کنید. در اینجا پیچیده‌ترین فیلم‌های انیمه که باید چندین بار تماشا کنید را به شما معرفی می‌کنیم. با پروشات همراه باشید.


10. آکیرا – Akira – 1988

یک کابوس پادآرمان شهری دیوانه وار که محبوب‌ترین فیلم “کانیه وست” است و نمی‌شود از آن انتظار دیگری داشت. این انیمه نمادها و معنی‌های پنهانی دارد که با یک بار دیدن آنها را درک نمی‌کنید. در این فیلم بعد از جنگ جهانی دوم گروهی از بچه‌ها در نسخه آینده‌ای توکیو به نام نئو-توکیو زندگی می‌کنند. شخصیت اصلی به نام تتسو تصادفاً نیروهای روانی خطرناک را بیدار می‌کند. بنابراین به دنبال موجودی اساطیری به نام آکیرا است که از خودش هم قدرت بیشتری دارد، با این حال بود و نبودش معلوم نیست. جنگ هسته، مشکلات اجتماعی سیاسی و الهام گرفتن از بمباران هیروشیما و ناگازاکی از جمله مضامین این فیلم هستند. در این فیلم مضامین مذهبی هم دیده می‌شود و آکیرا به نوعی شخصیت مسیح مانند است. شاید در نگاه اول به پیام‌های مهم این فیلم پی نبرید، بنابراین باید یک بار دیگر آن را تماشا کنید.

همچنین بخوانید: 10 فیلم با پیچیده‌ترین پایان‌بندی‌ها در تاریخ سینما که باید تماشا کنید


9. قلعهٔ متحرک هاول – Howl’s Moving Castle – 2004

یک اثر کلاسیک تمام عیار و یکی از پیچیده‌ترین فیلم‌های انیمه با انیمیشن زیبا و داستان افسانه‌ای. این فیلم آنقدر چندلایه است که اولین بار اصلاً جزئیات آن را نمی‌بینید. از آنجاییکه بیشتر افراد در کودکی این فیلم را دیده‌اند و آن را یک انیمه کودکانه می‌شناسند، بنابراین پیام واقعی آن نادیده گرفته می‌شود. داستان درباره ماجراجویی خودباوری سوفی و تغییر و بهتر شدن است. طی داستان سوفی بارها خودش را دست کم می‌گیرد. او طلسم شده و به یک پیرزن تبدیل می‌شود. این طلسم زمانی می‌شکند که او جادوگر هاول را نجات دهد و به ارزش خود پی ببرد. سوفی و هاول با دیدن هم بهتر می‌شوند. سوفی آگاه‌تر شده و هاول هم مسئولیت پذیرتر می‌شود. این انیمه نسبت به داستان‌های دیگر نمای واقعی‌تری از عشق را نشان می‌دهد، به طوری که همه چیز از خوب و بد گرفته به عشق ختم می‌شود. پیام‌های زیبای داستان شاید درست برداشت نشوند، بنابراین باید آن را چند بار تماشا کنید.


8. ناپدید شدن هاروهی سوزومیا – The Disappearance Of Haruhi Suzumiya – 2010

آخرین سری مجموعه “هاروهی سوزومیا” که به گم شدن هاروهی می‌پردازد. دنیای داستان طوری است که انگار همه چیز طبق روال پیش می‌رود، درحالی که اصلاً اینطور نیست. در داستانی که شخصیت اصلی خداست، هر چیزی امکان دارد، به همین دلیل داستانی عجیب و غریب خلق می‌شود. برای این که فیلم را درک کنید باید تمام سری‌های آن را تماشا کرده باشید.


7. دختری که در زمان پرش می‌کرد – The Girl Who Leapt Through Time – 2006

“ماکوتو کونو” یک دختر دبیرستانی به ظاهر معمولی است که روزی متوجه می‌شود می‌تواند در زمان سفر کند و خیلی چیزها را عوض کند. اما وقتی برای خودداری از اتفاق‌ها از آن استفاده می‌کند، متوجه می‌شود قدرت بیشتری دارد. وقتی پای سفر در زمان وسط باشد داستان پیچیده می‌شود. این داستان درباره مسئولیت پذیری و مشکلات بعدی آن پیام‌های مهمی دارد. برای درک این پیام‌ها باید داستان را دوباره تماشا کنید.


6. صدای خاموش – A Silent Voice – 2016

یکی از پیچیده‌ترین فیلم‌های انیمه که داستان تاثیرگذاری دارد. شوکو دختر ناشنوایی است که در دوران دبستان پسری به نام شویا اذیتش می‌کرد. حالا دوباره در دبیرستان همدیگر را می‌بینند و شویا می‌خواهد گذشته را جبران کند. بنابراین این دو شخصیت، مخصوصاً شویا، می‌خواهند احساسات خود را بیشتر درک کنند. عمق احساسی فیلم آنقدر زیاد است که در هر فیلمی دیده نمی‌شود. باید فیلم را خوب تماشا کنید تا انگیزه‌های شخصیت‌ها را ببینید. به علاوه داستان دائم بین گذشته و حال در نوسان است.

همچنین بخوانید: کدام کارگردان‌ها پیچیده‌ترین فیلم‌ها را می‌سازند؟


5. کیمیاگر تمام‌فلزی فیلم: فاتح شامبالا – Fullmetal Alchemist: Conqueror Of Shamballa – 2005

سری پایانی انیمه “کیمیاگر تمام‌فلزی” در سال 2003، که پر از لایه‌های درهم پیچیده و غیرقابل فهم بود. بنابراین این فیلم هم از فیلم اصلی دست کمی ندارد. اد به آن سوی گیت و دنیای واقعی سفر کرده، بنابراین به جهان تخیلی و واقعی اشاره‌های زیادی می‌شود. این فیلم عناصر اکشن هم دارد و طرفداران اکشن هم از آن لذت می‌برند.


4. سوپ گربه – Cat Soup – 2001

بهترین کلمه برای توصیف این فیلم کوتاه “عجیب” است. نیاتا گربه‌ای است که به سرزمین مردگان سفر می‌کند تا روح خواهرش را بیاورد. این انیمه روانشناسانه و سورئال است و بیشتر افراد بار اول اصلاً نمی‌فهمند داستان از چه قرار است. دیالوگ‌ها آنقدر کم هستند که تماشاگر برای درک اتفاقات باید به جزئیات توجه کند. مضامین سنگین مرگ و زندگی این فیلم را دیدنی می‌کند.


3. پورکو روسو – Porco Rosso – 1992

یکی از فیلم‌های دست کم گرفته شده استودیو جیبلی که یکی از پیچیده‌ترین فیلم‌های انیمه هم محسوب می‌شود. در این فیلم خلبان جنگ جهانی دوم به یک خوک ربات مانند تبدیل می‌شود. بنابراین اولین سوالی که در ذهن مخاطب شکل می‌گیرد این است که اصلاً چرا پورکو یک خوک است. فیلم به طلسمی که او را به خوک تبدیل کرده زیاد اشاره نمی‌کند. این فیلم بیشتر در سایه فیلم‌های شناخته شده استودیو جیبلی قرار گرفته و شاید دلیلش همین تفاوت داستان و محتواست. این طلسم به دیدگاه پورکو نسبت به خودش و انسانیت مربوط است. هرچند که این موضوع در فیلم‌ها بیان نشد و در نقدها گفته شد. بنابراین اگر با در نظر گرفتن این موضوع فیلم را تماشا کنید به درک بیشتری از شخصیت و داستان دست پیدا می‌کنید.


2. گیو: حمله ماهی‌ها به توکیو – Gyo: Tokyo Fish Attack – 2012

یکی از بهترین انیمه های ترسناک که در عین حال یکی از پیچیده‌ترین فیلم‌های انیمه هم محسوب می‌شود. گیو براساس کتابی به همین نام ساخته شد. یک ماهی ترسناک پا درمی آورد و به آدم‌ها حمله می‌کند. داستان بعد از معرفی شخصیت‌های اصلی رنگ و بوی ترسناک به خود می‌گیرد. با این حال درباره شروع این پدیده صحبت نمی‌شود. از آنجاییکه فیلم اصلاً شبیه انیمه نیست بنابراین خواندن مانگا هم دردی را دوا نمی‌کند. فقط با چند بار تماشای فیلم می‌توانید پیام آن را درک کنید.

همچنین بخوانید: 20 فیلم پیچیده و تاثیرگذار برتر در تاریخ سینما


1. نام تو – Your Name – 2016

یکی از پیچیده‌ترین فیلم‌های انیمه با عناصر سفر در زمان و عاشقانه. تاکی پسری است که جسمش با دختری به نام میتسوها عوض می‌شود. شاید فیلم در نگاه اول عاشقانه به نظر برسد اما پیام‌های بیشتری دارد. اواسط فیلم این تبدیل شدن‌ها به جسم دیگری متوقف شده و از آنجا به بعد تاکی در جستجوی میتسوها است. از همین جا فیلم پیچیده و گیج کننده می‌شود. فیلم از آن فیلم‌هایی است که نمی‌دانید چه خبر است. پس باید آن را چندین بار تماشا کنید چون دیگر هرگز آن را از یاد نمی‌برید.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               

دیدگاه‌ها (4)

بستن فرم

 1. کورش مجرب

  مهر 11, 1400

  باورم نمیشه حتی یکی از انیمه های ساتوشی کان رو نیاوردید. حالا اگه از سایت cbr کپی میکنید، لااقل یکم customize هم بکنید.

  پاسخ

  • خاطره باقری در پاسخ به کورش مجرب

   مهر 11, 1400

   ممنون که نظرتون رو در میون گذاشتید دوست عزیز. منبع اصلی مقاله هم ذکر شده:)

   پاسخ

  • کیارگا ساما در پاسخ به کورش مجرب

   مهر 11, 1400

   این یه مقاله ترجمه شده از سایت سی بی آره اگه مشکلی داری میتونی بری به نویسندش بگی

   پاسخ

   • کورش مجرب در پاسخ به کیارگا ساما

    مهر 13, 1400

    اول اینکه به عنوان توجه کن.
    دوم اینکه کلمه customize رو معنی کن.
    این حرفی که من میزنم به دلیل دشمنی من نیست. بحث، بحثِ ارتقای کیفیته. وگرنه اصلا چه اهمیتی داره که من مینویسم یا نه…

    پاسخ