دوستانی که باعث شکست شما می‌شوند

برای همه ما پیش‌آمده که در زندگی با افرادی آشنا می‌شویم که خود را دوست ما معرفی می‌کنند، به آن‌ها اعتماد می‌کنیم و پس از مدتی ذات واقعی خود را نشان می‌دهند. آن‌ها ممکن است با شما بدرفتاری کنند، در مواقع لازم از کمک به شما خودداری کنند و یا از شما سوءاستفاده کنند. شناخت این‌گونه افراد کار مشکلی است و ویژگی مشخصی ندارند، اما به‌طورکلی در هفت دسته‌بندی قرار می‌گیرند.

1. تمجید کننده/ اغواگر

انسان به‌صورت ذاتی از شنیدن تعریف خوشش می‌آید و به سمت افرادی جذب می‌شود که از او تعریف می‌کنند. افرادی که از شما تعریف می‌کنند این را خوب می‌دانند و با تعریف و تمجید بیش‌ازحد خود را به شما نزدیک می‌کنند. باید از خود بپرسید که چرا این افراد می‌خواهند به‌سرعت به شما نزدیک شوند، هدفشان چیست، شاید واقعاً فرد مهربانی باشند، اما ممکن است به این دلیل باشد که از شما چیزی می‌خواهند و به دنبال دوستی با شما نیستند (اگر این فرد جنس مخالف شماست باید مراقب باشید). خوشبختانه شناخت این‌گونه افراد بسیار آسان است و به‌راحتی می‌توان مصنوعی بودن رفتارهایشان را شناخت.

2. سوءاستفاده کننده

افراد سوءاستفاده گر خطرناک‌ترین افراد ممکن هستند زیرا شناخت آن‌ها چندان آسان نیست. آن‌ها زمانی که توجه و اعتماد شما را جلب نمودند شخصیت واقعی خود را نشان می‌دهند. یک دوست واقعی همیشه به احساسات و نیازهای شما توجه می‌کند اما یک فرد سوءاستفاده گر به این کار نیازی نمی‌بیند زیرا تنها می‌خواهد به اهداف خود برسد. این افراد پس از رسیدن به خواسته خود از شما دور می‌شوند، پس‌ازاین گونه افراد دوری کنید.

3. جاه‌طلب

افراد جاه‌طلب دوستان خود را به‌منزله لباس‌های گران‌قیمتی می‌بینند که باعث رشد آن‌ها می‌شود. این افراد تصور می‌کنند که همیشه در حال قضاوت هستند و زمانی که حس کنند یکی از اطرافیانشان مانع رشدش شده یا باعث می‌شود که بد به نظر برسند، او را کنار می‌گذارند. این افراد همانند افراد سوءاستفاده گر تنها زمانی با شما گرم می‌گیرند که به نفعشان باشد و برای خواسته‌ها و احساسات شما ارزش قائل نیستند.

4. تقلیدکننده

یک فرد تقلیدگر دوست شما نیست بلکه طرفدار شماست. درحالی‌که افراد تمجید کننده، سوءاستفاده گر و جاه‌طلب، بسیار زرنگ و حیله‌گر هستند. افراد تقلیدکننده در صورت لزوم شخصیت خود را تغییر می‌دهند تا به شما شبیه شوند. دلیل رفتار آن‌ها مشخص نیست اما احتمالاً می‌خواهند به بخش یا جنبه‌ای از شخصیت شما دست پیدا کنند. دوستان واقعی یکدیگر را به چالش می‌کشند و باعث رشد و شناخت یکدیگر می‌شوند. اما درکنار یک فرد تقلیدکننده تنها با تصویر اشتباهی از خود روبه‌رو می‌شوید.

5. تظاهرکننده

این افراد تنها زمانی که به نفعشان باشد تظاهر می‌کنند دوستتان هستند. ممکن است در کنار آن‌ها به شما خوش بگذرد. آن‌ها هیچ‌گونه وفاداری ندارند و همان‌گونه که در صورت لزوم تظاهر می‌کنند دوستتان هستند، اگر به نفعشان نباشد تظاهر می‌کنند که دوست شما نیستند.

این افراد معمولاً از شما پول یا وسیله قرض گرفته و هرگز پس نمی‌دهند. این افراد هم همانند افراد دیگر این لیست هرگز به احساسات و نیازهای شما فکر نمی‌کنند و برایشان اهمیتی ندارد. دوستان واقعی در شرایط خوب و بد در کنار شما هستند. اما افراد تظاهرکننده هرگز در شرایط بد در کنار شما نیستند.

6. فریب‌کار

برخلاف افراد دیگر این لیست، افراد فریب‌کار ممکن است زمانی دوست واقعی‌تان بوده باشند. ممکن است شما برای او و او برای شما مهم بوده باشد. ممکن است هنوز هم تصور کنید دوست واقعی‌تان است، اما همه‌چیز تغییر کند. این فرد ممکن است تظاهر کند که دوست واقعی شماست اما در حال انجام کاری باشد که به شما و احساساتتان خیانت شود. این افراد می‌توانند با شریک شما رابطه رمانتیک یا عاشقانه برقرار کنند. متأسفانه تنها زمانی می‌توان این افراد را شناخت که قلب شما را بشکنند، وگرنه تا پیش از آن خود را دوست واقعی شما نشان می‌دهند.

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم