بهترین و بدترین انیمه‌های شوجو که این ژانر را متحول کردند و باید آن‌ها را تماشا کنید

شوجو هم مثل ژانرهای دیگر انیمه آثار مختلفی را شامل می‌شود. طی سال‌ها این ژانر تغییرات زیادی کرده و فقط درباره مسائل عاطفی شخصیت اصلی نیست. هر چند که هنوز عشق موضوع جدایی ناپذیر آن محسوب می‌شود. بعضی از آنها به ژانرهای فرعی دیگر مثل مسائل خانوادگی تا مبارزه و جنگ هم اشاره می‌کنند. این انیمه‌ها از انتظارات مخاطب فراتر می‌روند. از سوی دیگر بعضی از انیمه‌ها هم از آن طرف بوم می افتد. در اینجا بهترین و بدترین انیمه‌های شوجو را معرفی می‌کنیم. با پروشات همراه باشید.


10. بهترین: رز ورسای – Rose Of Versailles – 1979

این انیمه به داستان کلاسیک خود جلوه تازه‌ای بخشید. داستان درباره زن جوانی به نام اسکار است که خانواده‌اش منتظر یک وارث بودند. بنابراین وقتی فرزندشان دختر شد او را مثل یک پسر تربیت کردند تا یک سرباز شود. اسکار آرام و با اعتماد به نفس است و در شمشیربازی هر مردی را شکست می‌دهد. او سرانجام به رئیس گارد سلطنتی ماری آنتوانت تبدیل می‌شود. این انیمه با الهام بخشی به داستان‌های جدیدی که شخصیت‌های زن داشتند، یک پدیده فرهنگی و فمینیستی بود. شخصیت اسکار بر قهرمان‌های دیگری تأثیر گذاشت، مثل تنجو در “اوتنا دختر انقلابی” (Revolutionary Girl Utena) و هاروکا در “ملوان ماه” (Sailor Moon).

همچنین بخوانید: 10 انیمه شوجو با شخصیت اصلی مرد که باید تماشا کنید و لذت ببرید


9. بدترین: شوالیه خون آشام – Vampire Knight – 2008

همه عاشق داستان‌های خون آشامی باکیفیت هستند، مخصوصاً اگر روز هالووین باشد. انیمه‌های خون آشامی زیادی می‌بینیم، اما این یکی سرانجام خوبی نداشت. یوکی یک دختر دبیرستانی است که از گذشته‌اش چیز زیادی نمی‌داند. فقط یادش است که کانامه او را از دست یک خون آشام نجات داد. حالا هردویشان به یک مدرسه می‌روند و کانامه حامی اوست. شاید رابطه‌شان از بیرون کامل باشد، اما اگر دقیق شوید می‌بینید که ماجرای پیچیده‌تری در جریان است.


8. بهترین: فروتس بسکت – Fruits Basket – 2019-2021

در سال 2019 “فروتس بسکت” با نسخه جدیدی برگشت و طرفداران نسخه 2001 از آن استقبال کردند. این نسخه با استفاده از تاریک‌تر کردن محتوای مانگا تماشاگران را غافلگیر کرد. توهرو هاندا یک دختر دبیرستانی است که بعد از مرگ مادر زندگی‌اش را ادامه می‌دهد. او در کنار همکلاسی‌اش یوتی و اقوامش به رازهای خانواده سوما پی می‌برد. از جمله شکنجه‌های روانی که تحمل کردند. این انیمه با داستان‌هایی درباره سلامت روان، اضطراب اجتماعی، روابط درهم شکسته و خودباوری دیدنی شد.


7. بدترین: اولین عشق هیولا – First Love Monster – 2016

در ادامه لیست بهترین و بدترین انیمه‌های شوجو باید از این انیمه صحبت کنیم. انیمه ای که به موضوع فاصله سنی می‌پردازد و البته این موضوع در انیمه‌های زیادی دیده می‌شود. با این حال این انیمه ساختار منسجمی ندارد. با این که انیمه طنز است، اما رابطه شخصیت‌های اصلی با وجود فاصله سنی پنج ساله جدی است. با این که چنین رابطه‌ای باید دیدنی باشد اما رابطه یک شخصیت 15 ساله و 9 ساله تعریفی ندارد.


6. یونا دختر سپیده دم – Yona Of The Dawn – 2014

این انیمه در نگاه اول یک انیمه تاریخی عاشقانه معمولی به نظر می‌رسد. یونا پرنسس زیبایی است که زندگی خوبی دارد و در کنار پدرش، دوست دوران کودکی و فامیلش در قصر زندگی می‌کند. همه چیز خوب است تا وقتی پدرش کشته می‌شود. بنابراین با دوستش فرار می‌کند و در جنگل پناه می‌گیرد. اما چون یونا نمی‌تواند از خودش محافظت کند حتی دوستش از او خسته می‌شود. یونا در این راه با اژدها و مبارزهای اساطیری آشنا می‌شود. درباره خودش چیزهای تازه‌ای یاد می‌گیرد و زندگی مستقل را یاد می‌گیرد. انیمه‌های امروزی شوجو از داستان‌های جنگی و سیاسی فاصله گرفته‌اند، اما این انیمه با پرداختن به این موضوع یکی از بهترین‌هاست.

همچنین بخوانید: بهترین انیمه ها درباره هنر و موسیقی که باید تماشا کنید و لذت ببرید


5. بدترین: اوتنا دختر انقلابی – Revolutionary Girl Utena – 1997

با این که این انیمه در لیست بهترین و بدترین انیمه‌های شوجو در قسمت بدترین‌ها قرار گرفت، اما در زمان اکران طرفداران خود را داشت. با این حال میزان بالای نمادگرایی‌اش می‌تواند تماشاگر امروزی را خسته کند. درست مثل “نئون جنسیس اونگلیون” (Neon Genesis Evangelion) که نمادگرایی و مضامینش گیج کننده است. در “اوتنا دختر انقلابی” این مفاهیم سنگین داستان جدی را در سایه قرار می‌دهد. برخلاف انیمه‌های دیگر در اینجا مانگا با مضامین دگرباش خود جسورتر پیش رفت. بسیاری از ناشرها مانگا را سانسور کردند. بنابراین شاید اگر بازسازی شود انیمه ای بهتری داشته باشیم.


4. بهترین: کیمی نی تودوکه – Kimi Ni Todoke – 2009

این انیمه با وجود داستان ساده‌اش به خاطر عناصر عاشقانه و برش زندگی به شهرت رسید. بیشتر انیمه‌های شوجو به رابطه عاشقانه قهرمان می‌پردازد، اما این انیمه به زندگی شخصیت‌های فرعی اشاره می‌کند. ساواکاو دختری خجالتی و کم حرف است که نمی‌تواند احساساتش را نشان دهد. همکلاسی‌اش هم به خاطر شباهت به شخصیت فیلم “حلقه” ساداکو نامیده می‌شود. اما شوتا، پسر محبوب مدرسه، از ساواکو نمی‌ترسد و رفتارش با او مثل بقیه است. بنابراین ساواکو کم کم از او خوشش می‌آید.


3. بدترین: دختر گرگ و شاهزاده سیاه – Wolf Girl And Black Prince – 2014

یک شخصیت ضدقهرمان قابل تحمل است اما لازم نیست یک شخصیت سادیست داشته باشیم. رابطه‌ای که در این انیمه می‌بینیم هم عجیب است هم خنده دار. اریکا می‌خواهد به همه ثابت کند دوست پسر دارد و بدترین گزینه را انتخاب می‌کند. پسر هم در مقابل از او می‌خواهد مثل سگش رفتار کند. این رابطه پر از آزار و بدجنسی است اما دختر عاشق پسر می‌شود. با این که انیمه خوبی نیست اما بد نیست خودتان تماشایش کنید.


2. بهترین: بوسه بهشت – Paradise Kiss – 2005

زندگی یوکاری تکراری و خسته کننده است. هرروز به مدرسه می‌رود و درس می‌خواند. نمره‌های عالی مهم‌ترین خواسته زندگی‌اش هستند، اما خودش هم دلیل این کار را نمی‌داند. فقط بی هدف درس می‌خواند و نمی‌داند می‌خواهد در زندگی‌اش به چه هدفی برسد. تا اینکه با برند مد بوسه بهشت آشنا می‌شود و قرار است مدل آنها باشد. اولش می‌ترسد اما کم کم همه چیز عوض می‌شود. این انیمه به خودباوری می‌پردازد و می‌توانید با قهرمان آن ارتباط برقرار کنید. همه ما یکی دو بار در زندگی به این شرایط دچار شدیم و بنابراین برایمان باورپذیر است.

همچنین بخوانید: بهترین انیمه های جدید برای تابستان 2021 که باید تماشا کنید


1. بدترین: آلیس در سرزمین دل‌ها – Alice In The Country Of Hearts – 2011

این انیمه اقتباسی نتوانست انتظارها را برطرف کند. فیلم آن از رمانی به همین نام اقتباس شد و درباره ماجراجویی‌های دختری به نام آلیس در سرزمین اساطیری است. انیمه برخلاف رمان داستان ساده و نامنسجم دارد. به همین دلیل با داستان و شخصیت‌های بی سروته مواجه هستیم. به همین دلیل این انیمه در لیست بهترین و بدترین انیمه‌های شوجو در قعر قرار گرفت.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم.

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم