رتبه بندی فیلم‌های “الخاندرو اینیاریتو” (ALEJANDRO IÑÁRRITU)

“الخاندرو اینیاریتو” یکی از هیجان انگیزترین نام‌های سینمای آمریکاست که برنده اسکار بهترین کارگردان شده است. او پیش از ساخت فیلم “بردمن” (Birdman) هم کارنامه خاص و درخشانی داشت که فیلم‌های خوبی درباره شرایط انسانی در آن دیده می‌شد. این کارگردان همیشه با ساختار روایت بازی کرده، اما هدفش گیج کردن مخاطب نبود، بلکه می‌خواست پیچیدگی فعالیت‌ها و شرایط زندگی را نشان دهد. او هرگز یک فیلم معمولی نساخته و حتی فیلم‌های سطح پایین‌تر او باز هم یک سر و گردن از فیلم‌های دیگر بالاتر هستند. در اینجا رتبه بندی فیلم‌های “الخاندرو اینیاریتو” را معرفی می‌کنیم. با پروشات همراه باشید.


6. ذیبا – BIUTIFUL – 2010

چهارمین فیلم بلند اینیاریتو که بازگشت او به زبان اسپانیایی بعد از یک دهه محسوب می‌شود. این فیلم بخشی از سه گانه مرگ است و به لطف اجرای زیبای “خاویر باردم” (Javier Bardem) دیدنی شده است. در این فیلم برخلاف آثار دیگرش یک روایت دیده می‌شود و رویکردی ساده دارد، بنابراین باردم با آزادی عمل مشکلات درونی خود را با جزئیات نشان می‌دهد. این فیلم تاریک‌ترین فیلم این کارگردان است که به مضامینی مثل عشق، پدر بودن و گناه می‌پردازد و به سختی به بیننده اجازه نفس کشیدن می‌دهد.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم‌های خاویر باردم بر اساس امتیاز راتن تومیتوز


5. 21 گرم – 21 GRAMS

اسم فیلم به تجربه‌ای اشاره می‌کند که وجود را ثابت می‌کند و این فیلم هم دومین اثر اینیاریتو در سه گانه مرگ است. در اینجا هم یک سبک چند روایی و غیرخطی را دنبال می‌کنیم که در آن یک تصادف توانسته زندگی چند نفر را تحت تأثیر قرار دهد. با وجود بودجه کم فیلم و جلوه‌های بصری و البته اجرای زیبای بازیگران، شاهد غم و مرگ‌هایی هستیم که به شدت ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. روایت  چند لایه فیلم زندگی شخصیت‌های آن را خوب منعکس می‌کند. اجرای “بنسیو دل تورو” (Benicio del Toro) شما را میخکوب کرده و با سردرگمی‌های او همراه می‌شوید.


4. بازگشته – THE REVENANT – 2015

“بازگشته” یکی از بهترین آثار رتبه بندی فیلم‌های “الخاندرو اینیاریتو” در این دهه است. او در این فیلم بی رحمی بقا و انتقام را نشان داده و تأثیر امید و خوشبینی که زاییده عشق است، را ثابت می‌کند. در این فیلم همه چیز سر جای خود است. کارگردانی درخشان اینیاریتو در کنار اجرای اسکاری “دیکاپریو” در کنار صحنه‌های زیبای فیلم ما را شگفت زده می‌کند. موسیقی متن “ریوئیچی ساکاموتو” (Ryuichi Sakamoto) در کنار فیلم برداری “امانوئل لوبزکی” (Emmanuel Lubezki) و اجرای بازیگران صحنه‌های زیبایی خلق کرده است.


3. بابل – BABEL – 2006

دلیل وجود فیلم “بابل” در این جایگاه از رتبه بندی فیلم‌های “الخاندرو اینیاریتو” بلند پروازی آن است. سومین فیلم این کارگردان همچنان چندروایی است و بخشی از سه گانه مرگ است. داستان بسیار پیچیده است و با اشاره به زبان‌ها و فرهنگ‌های مختلف به هر شخصیت اجازه می‌دهد تا داستان خود را نشان دهد و همدردی بیننده را برانگیزد. این فیلم جایزه فستیوال کن را برای این کارگردان به ارمغان آورد. از دید سینمایی این فیلم بر دنیای سینما تأثیر مثبتی داشته و از کارگردانی گرفته تا داستان خارق العاده است.


2. بردمن – BIRDMAN – 2014

“بردمن” بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان اینیاریتو است که به روح و روان یک بازیگر فراموش شده می‌پردازد. “بردمن” برای نسل ما حکم “سانست بلوار” (Sunset Boulevard) برای نسل فیلم‌های سیاه و سفید را دارد. فیلم با وجود موسیقی متن و داستان جذاب خود، در کنار شخصیت پردازی و دیالوگ‌ها، یک اثر تماشایی است. کارگردان توانسته بازیگران را خوب راهنمایی کند و کیفیت ساخت فیلم هم از نقاط قوت آن است. در این فیلم روابط از هم پاشیده آشکار شده و شخصیت‌های مرد به زنان اطراف خود و بقیه آزار می‌رسانند.


1. عشق سگی – AMORES PERROS – 2000

بهترین فیلم در رتبه بندی فیلم‌های “الخاندرو اینیاریتو” که شاید این کارگردان هرگز نتواند موفقیتان را تکرار کند. در این فیلم کارگردان با پرداختن به عمق شخصیت‌ها و بسط دادن به آن‌ها در رویارویی با شرایط سخت دنیای فعلی به مضامین جهان شمول پرداخت. این فیلم شما را به دنیایی می‌برد که تا به حال جرات وارد شدن به ان را نداشتید. این فیلم مرثیه‌ای در مدح مکزیکو سیتی است که اینیاریتو همیشه آن را دوست داشت و نمی‌داند چه زمانی از آن زخم خورد. شخصیت پردازی سگ‌ها و انسان‌ها توانسته ماهیت متضاد وفاداری و خیانت را نشان دهد و آل چیوو هم یکی از پیچیده‌ترین شخصیت‌های سینمای آمریکاست.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               

دیدگاه‌ها (1)

بستن فرم

  1. فومنی

    شهریور 17, 1400

    ازمطلب زیباتون متشکرم..به شخصه ازمیان کارهای این کارگردان موفق فیلم بابل – BABEL – ۲۰۰۶ راخیلی دوست دارم .صحنه های زیبا وانسانی دراین فیلم وبازی استادانه بازیگران اصلی وموسیقی زیبا این اثر را یک فیلم ماندگار ساخته است.

    پاسخ