غم‌انگیزترین انیمیشن‌های تاریخ سینما

انیمیشن‌های سینمایی شهرت ناعادلانه‌ای به‌عنوان فیلم‌هایی برای کودکان دارند. در حالی که در برخی شرایط ممکن است مخاطب مورد نظر آنها تنها کودکان باشد، تماشای آنها صرفاً به عنوان سرگرمی برای کودکان بدون توجه به داستانهای قدرتمند شخصیت‌هایی که اغلب در این فیلم‌ها بیان می‌شود، برخی از ویژگی‌های هنری آنها را از بین می‌برد و از ارزش آنها به عنوان سینمای واقعی می‌کاهد.

این شهرت در چند دهه گذشته به‌آرامی در حال تکامل بوده است؛ با کارهای خارق‌العاده پیکسار و استودیو جیبلی، به همگان ثابت شده که فیلم‌های پویانمایی باید به عنوان بخش مهمی از سینما مورد احترام قرار گیرند. بعضی از این انیمیشن‌ها بیش از فیلم‌های زنده بینندگان را تحت تأثیر قرار داده‌اند و بسیاری از آنها آنقدر احساسات برانگیز بوده‌اند که اشک بیننده را هم درآورده‌اند.

در این مقاله لیستی از غم‌انگیزترین انیمیشن‌های تاریخ سینما را برایتان آماده کرده‌ایم؛ با پروشات همراه باشید.

*هشدار اسپویل


10. فرنکن‌وینی – 2012 – Frankenweenie

فرنکن‌وینی یکی دیگر از داستان‌های استاپ موشن تیم برتون است که بر اساس یک انیمیشن کوتاهی محصول دهه هشتاد میلادی ساخته شده‌است. این فیلم داستان پسر جوانی را نشان می‌دهد که در تلاش بی‌وقفه برای بازگرداندن سگ خود از دنیای مردگان است و در نهایت در انجام این کار موفق می‌شود.

در حالی که خود فیلم تا حدی دلسوزانه است، موضوع آن بسیار دلخراش است، به ویژه برای کسانی که حیوانات خانگی خود را در کودکی از دست داده‌اند.


9. پرنسس مونونوکه – 1997 – Princess Mononoke

پرنسس مونونوکه، اولین ورودی استودیو جیبلی در این لیست، داستان درگیری بین پیشرفت تکنولوژیکی انسان‌ها و وسعت طبیعت و خدایان خلق‌کننده آن را روایت می‌کند.

در حالی که فیلم به معنای سنتی غم‌انگیز نیست، مطمئناً یک پایان تلخ و شیرین برای این فیلم وجود دارد که قرار است واکنش احساسی بیننده را برانگیزد.


8. وقتی باد می‌وزد – 1986 – When The Wind Blows

این انیمیشن بریتانیایی، برای کسانی که در خارج از بریتانیا هستند کمی مبهم است. وقتی باد می‌وزد داستان زوجی مسن را نشان می‌دهد که سعی می‌کنند از حملات هسته‌ای جان سالم به در ببرند و فیلم داستان این زوج را در نهایت با تسلیم شدن در برابر مسمومیت با اشعه نشان می‌دهد.

کسانی که در بریتانیا بزرگ شده‌اند حتی مجبور بوده‌اند این کار را در مدرسه تماشا کنند، با دیدن این زوج پیر و شیرین که از مسمومیت ناشی از اشعه رنج می‌برند و منجر به زخم‌های احساسی می‌شود که تا بزرگسالی باقی می‌ماند.


7. سرزمین قبل از تاریخ – 1988 – The Land Before Time

فیلم سینمایی سرزمین قبل از تاریخ، فیلم سینمایی انیمیشن دیگری است که بر آسیب‌های روحی و روانی شخصیت اصلی پس از از دست دادن والدینشان تمرکز می‌کند.

برای بسیاری، این اثر از غم‌انگیزترین انیمیشن‌های تاریخ است که دیده‌اند، داستان و احساسات شخصیت اصلی آنقدر صادقانه است که نمی‌توان اشکی از غم آنها نریخت.


6. بالا – 2009 – Up

بالا مطمئناً گرایش به سمت فیلم‌های احساسی و اشک‌آور از پیکسار را مشخص کرد. صحنه افتتاحیه بالا با محتوای دلخراش تقریبا افسانه‌ای است و زوجی را نشان می‌دهد که با باروری دست و پنجه نرم می‌کنند و قبل از اینکه رویای بزرگشان تحقق یابد یکی از آنها از دنیا می‌رود و شوهرش را تنها می‌گذارد.

این صحنه آغازین نه تنها با دل‌شکستگی سر و کار دارد، بلکه این را با آنچه به نظر می‌رسید یک رابطه کامل و زیبا است، مقایسه می‌کند.


5. غول آهنی – 1999 – The Iron Giant

غول آهنی شاید یکی از نادیده‌گرفته‌شده‌ترین انیمیشن‌های تمام دوران‌ها باشد. اگرچه از شهرت بالایی برخوردار است، اما اغلب در ردیف سایر انیمیشن‌های سینمایی که همزمان با آن اکران شده‌اند در نظر گرفته نمی‌شود.

فیلم یک بررسی بالغ و احساسی از دوران کودکی و مفهوم “اطاعت از طبیعت است”. دوستی زیبا بین غول آهنی و یک پسر جوان نیز منجر به یکی از دلخراش‌ترین پایان‌های انیمیشن می‌شود.


4. بامبی – 1942 – Bambi

قدیمی‌ترین انیمیشن در این لیست، بامبی قلب چندین نسل از کودکان را شکسته است. صحنه‌ای که چندین نسل را ناراحت کرد، فرار بامبی از دست عده‌ای شکارچی بود درحالی که مادرش هم در این مسیر شانس نیاورد.

موسیقی و داستان بامبی با هم ترکیب می‌شوند تا این صحنه یکی از دلخراش‌ترین صحنه‌ها باشد؛ نه تنها در تاریخ انیمیشن‌های سینمایی، بلکه در کل تاریخ سینما.


3. شیرشاه – 1994 – The Lion King

برای بسیاری، شیرشاه فیلم مورد علاقه آنها در دیزنی است، زیرا فیلم هملت شکسپیر را بازگو می‌کند و برخی آهنگ‌های جذاب و موسیقی متن فوق‌العاده التون جان را معرفی می‌کند.

به یادماندنی‌ترین صحنه فیلم مرگ موفاسا به دست اسکار است؛ او برادر خودش را کشت تا کنترل سرزمین را به دست بگیرد. صحنه‌ای که در آن سیمبا جسد پدرش را می‌بیند و سپس هنگام گریه کردن به آن اشاره می‌کند هنوز هم اشک‌آور است.


2. کوکو – 2017 – Coco

کوکو داستان پسر جوانی را روایت می‌کند که به سرزمین مردگان سفر می‌کند. این فیلم یکی از بهترین فیلم‌های پیکسار است و نه تنها کاوش فوق‌العاده‌ای از فرهنگ مکزیک را ارائه می‌دهد، بلکه به ارائه یکی از داستان‌های دردناک در تاریخ پیکسار نیز کمک می‌کند.

تماشای فیلم بدون گریه تقریباً غیرممکن است. بدون بیان پایان، تعامل بین میگل و مادربزرگش واقعاً زیباست و همچنین زوال عقل سالمندی را کاملاً ضبط می‌کند.


1. مدفن کرم‌های شب‌تاب – 1988 – Grave Of The Fireflies

این انیمیشن با غم آغاز می‌شود و با وجود چند صحنه شادی، یکی از دلخراش‌ترین و احساسی‌ترین پایان‌هایی را دارد که در یک فیلم انیمیشن دیده شده‌است. این انیمیشن، هم تراژدی جنگ را نشان می‌دهد و هم تلاش‌های محکوم یک کودک را برای محافظت از خود و خواهرش.


امیدواریم از مطالعه‌ی این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها (2)

بستن فرم

 1. coral

  شهریور 27, 1400

  جای عروس مرده خالیه

  پاسخ

 2. mitra

  شهریور 15, 1400

  کاش صدای خاموشم تو این لیست بود با اینکه به پای مدفن کرم های شب تاب نمی رسه ولی من هر وقت اونو می بینم گریم میگیره

  پاسخ