بهترین فیلم‌های “اتو پرمینگر” (OTTO PREMINGER) که باید تماشا کنید

در آغاز لیست بهترین فیلم‌های “اتو پرمینگر” به معرفی این کارگردان می‌پردازیم. “اتو پرمینگر” در 5 دسامبر 1905 در لهستان به دنیا آمد. پدرش وکیل بود. اتو در ده سالگی به خاطر مسائل یهودستیزی شهرش به همراه خانواده به وین مهاجرت کرد. سپس پدرش به مقام قاضی عالی رسید. اتو در کودکی آثار کلاسیک را مطالعه می‌کرد و به تئاتر می‌رفت. با این که اتو در رشته حقوق تحصیل کرد اما به بازیگری علاقه داشت و در سن 17 سالگی به گروه بازیگری ملحق شد. حرفه بازیگری او زیاد طول نکشید. با این حال حین تحصیل در دانشگاه همزمان به کارگردانی و اجرا مشغول شد. در سن 25 سالگی یک تئاتری حرفه‌ای بود. او مدرک حقوق را دریافت کرد و به عنوان سرپرست تئاتر وین انتخاب شد.

موفقیت اتو در تئاتر باعث شد در اکتبر 1935 به امید یافتن فرصت‌های تازه در برادوی و هالیوود وین را ترک کند. موفقیت هنری اولیه او در آمریکا فوری نبود. او در سال 1936 با کمپانی قرن بیستم قراردادی را امضا کرد اما موفقیت اصلی‌اش در سال 1944 با فیلم کلاسیک نوآر “لورا” (Laura) آغاز شد. موفقیت فیلم به شهرت او کمک کرد و با تریلرهایی مثل “ویرلپول” (Whirlpool) و “فرشته مغضوب” (Fallen Angel) ادامه یافت. پروژه‌های سال‌های 1950 او با قوانین سانسور هالیوود به مشکل برخوردند.

“اتو پرمینگر” اسمی نیست که در لیست کارگردان‌های مهم یهودی ببینیم و بیشتر با نام های “فریتس لانگ” (Fritz Lang) و “بیلی وایلدر” (Billy Wilder) آشنا هستیم. گرچه کارنامه کارگردانی پرمینگر به اندازه کارگردان‌های دیگر وسیع نیست، اما نمی‌توان تأثیر مثبت او در سینمای هالیوود را انکار کرد. این کارگردان بلندقامت یکی از اولین تهیه کننده‌هایی بود که قوانین سفت و سخت آن دوره سینمای آمریکا را به چالش کشید. این قوانین به ممنوعیت اشاره به مواد مخدر یا حتی نام بردن از کلماتی مثل سقط مربوط می‌شدند. فیلم “مرد بازو طلایی” (The Man with Golden Arm) از پرمینگر در سال 1953 درباره خیانت است که بدون مجوز اکران شد. سپس فیلم “ماه آبی است” (The Moon is Blue) با حضور “فرانک سیناترا” (Frank Sinatra) را اکران کرد که به اعتیاد می‌پرداخت و یکی از موضوعات ممنوعه آن دوره بود. این ممنوعیت‌ها سرانجام در سال 1956 لغو شدند. پرمینگر به همراه بازیگرانی مثل “کرک داگلاس” (Kirk Douglas) علیه ممنوعیت فیلمنامه نویسان اعتراض کردند. از اواسط سال‌های 1960 و بعد از تریلر “بانی لیک گم شده” (Bunny Lake is Missing) حرفه پرمینگر افول کرد و فیلم‌هایش پشت سر هم ضعیف بودند. با این حال این کارگردان و تهیه کننده به مدت دو دهه فیلم‌های تابوشکنی ساخت که شاید امروز آنچنان که باید تقدیر نمی‌شوند، اما طرفداران سینما باید با آثار او آشنا باشند. در اینجا بهترین فیلم‌های “اتو پرمینگر” را معرفی می‌کنیم. با پروشات همراه باشید.


5. مرد بازو طلایی – THE MAN WITH THE GOLDEN ARM – 1955

یک اثر ابزورد از هالیوود قدیم که به عنوان یک فیلم تاریخی به مشکل اعتیاد در آمریکا پرداخت. پرمینگر به غم و ناراحتی یک معتاد می‌پردازد و “فرانک سیناترا” هم نقش آن شخصیت را برعهده دارد و گرچه خوش تیپ‌تر از آن است که نقش یک فرد پریشان احوال را بازی کند اما به خوبی در آن می‌درخشد. پرمینگر هم از تب و تاب دادن بیش از حد به فیلم خودداری کرده و به همین دلیل فیلم دیدنی است. هرچند پایان فیلم کمی هالیوودی و کلیشه است.

همچنین بخوانید: معرفی 20 کارگردان غیرامریکایی که در هالیوود هم خوش درخشیدند


4. به پایان می‌رسد پیاده رو – WHERE THE SIDEWALK ENDS – 1950

چهارمین همکاری “دینا اندروز” (Dana Andrews) با “اتو پرمینگر” با داستانی کلیشه که با وجود فیلمبرداری دقیق و روایت خوش ساخت دیدنی شده است. اندروز مثل همیشه نقش یک کارآگاه را برعهده دارد که به یک قتل تصادفی می‌پردازد. این کارآگاه که سعی دارد اوضاع را کنترل کند به تدریج زمام امور را از دست می‌دهد. “جین تیرنی” (Gene Tierney) هم نقش همسر یک گانگستر را برعهده دارد. اگر فکر می‌کنید فیلم‌های پرمینگر عنصر عاشقانه ندارد باید این اثر نوآر او را تماشا کنید که یکی از بهترین فیلم‌های “اتو پرمینگر” است.


3. مشاوره و رضایت – ADVISE & CONSENT – 1962

یک فیلم اقتباسی از رمان پرفروش “آلن دروری” که یکی از بهترین فیلم‌های سیاسی آمریکاست. داستان درباره پروسه کمک به ریاست جمهوری است. در این مسیر رقبای سیاسی به بازی‌های خود می‌پردازند. دیالوگ‌های سنگین و اجرای زیبای بازیگران شما را تا پایان میخکوب می‌کند. گرچه فیلم زیادی ملودرام است و مضمون دگرباش آن کلیشه است، با این حال یکی از بهترین فیلم‌های سیاسی است.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم‌های سیاه و سفید در قرن 21 که باید تماشا کنید


2. لورا – LAURA – 1944

اگر طرفدار فیلم‌های سیاه و سفید هستید باید این تریلر نوآر رازآلود از پرمینگر را تماشا کنید. داستان و اجرای بازیگران، به خصوص اندروز و تیرنی، فیلم را دیدنی کرده است. لورا یک قهرمان زن نوآر است که جذابیت خیره کننده‌ای دارد. چنین شخصیتی در یک فضای نوآر به وسواس و قتل منجر می‌شود. جلوه‌های بصری فیلم دیدنی هستند و تنش تا پایان حس می‌شود.


1. تشریح یک قتل – ANATOMY OF A MURDER – 1959

بدون شک یکی از بهترین فیلم‌های دادگاهی تاریخ سینما و یکی از بهترین فیلم‌های “اتو پرمینگر” که در گذشته به خاطر مضمون تابوی خود بحث برانگیز بود. بسیاری از کلمات ممنوعه مثل اسپرم، فاحشه و جنسی در این فیلم استفاده شدند. با این حال قدرت‌های دیگری دارد که هنوز بیننده را میخکوب می‌کند. داستان درباره قتل است و فردی ادعا می‌کند با مشاهده تجاوز به همسرش متجاوز را از روی جنون آنی به قتل رسانده. بنابراین با یک پرونده باز روبرو هستیم و پرونده هم دست یک وکیل محلی به نام پل بیگلر (جیمز استوارت “James Stewart”) است. پایان فیلم هم یکی از بهترین پایان بندی‌های سینما را داراست. ریتم فیلم، توجه به جزئیات و پخش حقایق سیستم عدالت فیلم را به بهترین فیلم چهار دهه فعالیت پرمینگر تبدیل می‌کند.

همچنین بخوانید: 10 فیلم کمدی سیاه دیدنی که احتمالا فراموششان کرده‌اید


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم