رتبه بندی فیلم‌های “جف نیکولز” (JEFF NICHOLS) که باید تماشا کنید و لذت ببرید

“جف نیکولز” 37 ساله یکی از بهترین فیلمسازان آمریکایی امروز است. نه تنها روایت خاص او بلکه شیوه خلق شخصیت‌ها فیلم‌هایش را متمایز می‌کند. او با الهام از داستان‌های آمریکای جنوبی نوعی واقعیت گرایی به فیلم‌هایش بخشیده و احساسات انسانی را خوب به تصویر کشیده است. داستان‌های او سرشار از پیوندهای خانوادگی بوده و عشق به عزیزان را نشان می‌دهند. تماشای چنین پیوندهایی مخاطب را به آثار او نزدیک‌تر می‌کند. “مایکل شنون” (Michael Shannon) در فیلم‌های او دیده می‌شود و با این که همیشه نقش متفاوتی را برعهده دارد، اما می‌درخشد. اگر فیلم‌های او را بفهمید با آن ارتباط خوبی برقرار می‌کنید. چون اغلب آثارش شاعرانه هستند. اصلاً انتخاب موسیقی “دیوید وینگو” (David Wingo) در فیلم‌هایش به همین دلیل است، تا پس از تماشای فیلم موسیقی آن را از یاد نبرید. در اینجا رتبه بندی فیلم‌های “جف نیکولز” را در اختیارتان می‌گذاریم. با پروشات همراه باشید.


5. ویژه نیمه‌شب – MIDNIGHT SPECIAL – 2016

فیلمی که “جف نیکولز” را به عرصه فیلم‌های پرفروش وارد کرد. اولین فیلم علمی تخیلی او که به فیلم‌های اسپیلبرگ شباهت دارد. گرچه این اثر به فیلم‌های “ای.تی. موجود فرازمینی” (E.T the Extraterestial – 1982) و برخورد نزدیک از نوع سوم (Close Encounters of the Third Kind – 1977) نزدیک است، اما مثل همیشه در سبک خودش پیش می‌رود و شخصیت‌ها و فضاها گویای احساسات انسانی هستند. در این فیلم به همراه التون به یک ماجراجویی رازآلود و عاطفی وارد می‌شویم. گرچه فیلم به ژانر علمی تخیلی تعلق دارد اما ماجرای ارتباط پدر و پسری است. در حقیقت فیلم برگرفته از احساسات خود جف است و به همین دلیل تاثیرگذار شده است. در یک مصاحبه اعتراف کرد که زمانی پسرش بیمار شده بود و تلاش پدر در فیلم برای درک شرایط پسرش از تجربه خودش گرفته شده است. ترس و ایمان با هم دست به دست هم داده و یک تمثیل دیدنی خلق می‌کنند. فیلم آنقدر در مسیر خود خوب پیش می‌رود که گویی هرگز نمی‌خواهد به مقصد برسد.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم‌های سینما درباره بیماری روانی که باید تماشا کنید و لذت ببرید


4. داستان‌های شاتگان – SHOTGUN STORIES – 2007

یک فیلم زیبا در رتبه بندی فیلم‌های “جف نیکولز” با عناصری که می‌خواهد چرخه خشونت را درهم بکشند. امید همیشه از راه می‌رسد اما زخم‌های قدیمی خاطرات او را کنار می زند. نیکولز در لحظه‌ای از ثانیه شخصیت خود را زیرسوال می‌برد و بازجویی می‌کند. همین ثانیه‌های گناه و حسرت و پشیمانی است که فیلمساز با کمک آن بیننده را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اولین فیلم نیکولز که با الهام از تراژدی‌های شکسپیر ساخته شد در روستاهای آرکانزاس جریان دارد و شما را به خوبی با فضای پیرامون پیوند می‌دهد. گرچه فیلم به احساسات انسانی نظیر عشق، ترس، خشم و انتقام می‌پردازد، نشان می‌دهد که اگر مانع آنها نشویم ما را تا کجا می‌برند. این فیلم با بودجه محدود ساخته شد و از جادوی بصری فیلم‌های دیگر نیکولز در آن خبری نیست. فیلم در لحظاتی به “زمین‌های لم‌یزرع” (Badlands) ساخته “ترانس مالیک” (Terrence Malick) شباهت‌هایی دارد، اما نمای درستی از احساسات انسانی و اعمال آنها را نشانمان می‌دهد.


3. لاوینگ – LOVING – 2016

فیلم‌های عاشقانه زیادی ساخته شده اما تعداد کمی از آنها توانسته مثل این فیلم عشق واقعی را نشان بدهد. داستان درباره زندگی واقعی ریچارد و میلدرد لاوینگ است. زوجی که ازدواج آنها به قانون ازدواج بین نژادی در سال 1967 آمریکا پیوند خورده است. این فیلم اقتباسی از مستند “نانسی بیورسکی” (Nancy Buirski) به نام “داستان لاوینگ” (The Loving Story – 2011) بیشتر به احساسات دو شخصیت می‌پردازد، نه پرونده تاریخی ک با آن دست به گریبان هستند. “جوئل اجرتون” (Joel Edgerton) و “روث نگا” (Ruth Negga) با اجرای دیدنی خود این شخصیت‌ها را زنده می‌کنند و فیلم عشق بی قید و شرط آنها را نشان می‌دهد. این دو نفر با وجود تفاوت رنگ پوست خود به هم نزدیک می‌شوند و عشق سرشاری را تجربه می‌کنند. جذابیت فیلم شما را در خود غرق می‌کند. فیلم برخلاف فیلم‌های دیگر نیکولز سبک و به یاد ماندنی است، به همین دلیل متفاوت شده است. “لاوینگ” جشن عشق است و حتماً باید آن را تماشا کنید.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم‌های ریس ویترسپون (Reese Witherspoon) براساس امتیاز IMDb


2. پناه بگیر – TAKE SHELTER – 2011

بدون شک قوی‌ترین اثر در رتبه بندی فیلم‌های “جف نیکولز” با اجرای دیدنی “مایکل شنون” در نقش یک پدر و همسر که برای محافظت از خانواده‌اش هر کاری می‌کند. در این فیلم انگار بیشتر در احساسات مختلف غرق می‌شوید تا این که بخواهید فیلم را تماشا کنید. گرچه فیلم به اضطراب، پارانویا و بیچارگی یک مرد در شرایط بحرانی زندگی‌اش می‌پردازد، اما مهمتر از هر چیز مسئولیت‌های سنگینی که به عهده اوست را نشان می‌دهد. آنچه که به فیلم قدرت می‌دهد ذات نمادین آن است. طوفات و پناهگاه داستان نماد شرایطی است که انسان در سختی‌ها با آن روبرو می‌شود. در پایان داستان پاسخی دریافت نمی‌کنیم و انگار خودمان باید جواب سؤال‌هایمان را بدهیم. یک فیلم دیدنی درباره مشکلات خانوادگی و شرایطی که برای هر فرد پیش می‌آید.


1. ماد – MUD – 2012

“مارک تواین” بر زندگی “جف نیکولز” تأثیر بسزایی گذاشت. به همین دلیل می‌توان فهمید چرا “ماد” تاثیرگذارترین فیلم اوست. فیلم از نگاه نوجوان 14 ساله‌ای روایت شده و با الهام از “ماجراهای هاکلبری فین” داستان دیدار دو پسر بچه با یک مرد تنها در کنار رودخانه می سی سی پی را نشان می‌دهد. مثل ماجراجویی‌های فین که عناصر نژادی دارند، فیلم هم عشق را از زوایای مختلف نشان می‌دهد. “ماد” فیلمی درباره عشق و فراق است و جف با شخصیت‌های خوش ساخت خود تمام احساسات مد نظرش را نشان می‌دهد. الیس به خاطر جدایی والدینش شرایط سختی دارد و تصور می‌کند عشق واقعی وجود ندارد. با این حال فیلم جف یک داستان پریان نیست و ماجراهای دیگری درگیر است که فیلم را فراموش نشدنی می‌کند.

همچنین بخوانید: رده‌بندی برترین فیلم‌های متیو مک کانهی (Matthew McConaughey) که باید تماشا کنید


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم