پرفروش‌ترین انیمیشن‌های تاریخ دیزنی

پرفروش‌ترین انیمیشن‌های تاریخ دیزنی – بر هیچ کس پوشیده نیست که دیزنی در هنگام کسب درآمد در بین استودیوهای فیلمسازی، در صدر قرار دارد. تقریباً همه چیزهایی که این کمپانی به نمایش می‌گذارد به موفقیت تجاری تبدیل می‌شوند؛ تا جایی که به‌نظر می‌رسد اگر شکستی هم در کار باشد، بر روند فیلمساری کمپانی تاثیر خاصی نمی‌گذارد.

بدیهی است که کمپانی‌های دیگری مانند پیکسار، مارول و لوکاس‌فیلم هم موفق به فروش در گیشه می‌شوند، اما استودیوی انیمیشن‌سازی والت دیزنی یکی از بخش های سودآور سینما است که همواره پیروز میدان بوده‌است. از دهه 30 میلادی، والت دیزنی برخی از محبوب‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین انیمیشن‌های تاریخ را به‌نمایش گذاشته‌است که تعداد انگشت‌شماری از آنها رکوردهای گیشه را به‌عنوان پرفروش‌ترین فیلم‌ها شکستند.

در این مقاله پرفروش‌ترین انیمیشن‌های تاریخ دیزنی را معرفی کرده‌ایم؛ با پروشات همراه باشید.


10. رالف خرابکار – 2012 – Wreck-It Ralph

میزان فروش: 471.2 میلیون دلار

پرفروش‌ترین انیمیشین‌های تاریخ دیزنی را می‌توان در دهه 2010 پیدا کرد، زمانی که تعدادی از بهترین و محبوب‌ترین آثار این کمپانی به تولید رسیده و فروش بی‌نظیری را در گیشه رقم زدند. شاید این انیمیشن‌ها هنوز کلاسیک محسوب نشوند، اما چیزی مانند رالف خرابکار ممکن است این شهرت را در سطح پاپیین‌تری به‌دست آورد.

تمرکز این انیمیشن روی یک شخصیت منفی بازی‌های ویدئویی به نام رالف است که تلاش می‌کند قهرمان داستان خود شود. این انیمیشن با استقبال کافی روبرو شد تا نامزدی اسکار بهترین انیمیشن را به‌دست آورد. درآمد 471.2 میلیون دلاری آن در سطح جهانی نیز برای تولید دنباله‌ای در چند سال بعد نیز کافی بود.


9. علاءالدین – 1994 – Aladdin

میزان فروش: 504 میلیون دلار

دلیلی وجود دارد که دهه 90 به‌عنوان دوران رنسانس برای استودیو دیزنی شناخته می‌شود. این استودیو در دهه 90 فیلم‌هایی را به‌نمایش گذاشت که موفقیت تجاری و انتقادی داشتند، از جمله انیمیشن علاءالدین. این فیلم نه تنها 504 میلیون دلار فروش به‌دست آورد، بلکه به‌عنوان اولین فیلم انیمیشنی که از مرز نیم میلیارد دلار عبور کرد، تاریخ‌ساز شد.

علاءالدین تا به امروز یک داستان کلاسیک است که همه با آن خاطره دارند. صداگذاری رابین ویلیامز نیز بهترین قسمت آن است. در حالی که هیچ دنباله‌ای از این انیمیشن روی پرده سینماها نرفت، لایو اکشن آن در سال 2019 از مرز 1 میلیارد دلار فراتر رفت.

همچنین بخوانید: رتبه‌بندی شخصیت‌های منفی دیزنی براساس سبک و ظاهر


8. رالف اینترنت را خراب می‌کند – 2018 – Ralph Breaks the Internet

میزان فروش: 529.3 میلیون دلار

در بسیاری از موارد دنباله‌ها می‌توانند درآمد بیشتری نسبت به فیلم اصلی داشته باشند، زیرا بر اساس محبوبیت فیلم اول ساخته شده‌اند. این امر در مورد رالف اینترنت را خراب می‌کند صادق بود که حدود 50 میلیون دلار بیشتر از نسخه قبلی خود درآمد داشت و فروش آن 529.3 میلیون دلار بود.

اگرچه برخی از جنبه‌های این انیمیشن با قسمت اول خود یکسان است، مخاطبان همچنان پیوند رالف و وانلوپه را دوست داشتند. این فیلم به‌دلیل سرگرمی این زوج و همچنین شیوه خلاقانه‌ای که جنبه‌های مختلف اینترنت را که شخصیت‌ها در آن سفر کرده‌اند به‌تصویر کشیده است. علاوه بر این، تعدادی شاهزاده خانم دیزنی را در یک صحنه نشان داد که باعث شد مخاطبان بیشتری را به خود جذب کند.


7. گیسو کمند – 2010 – Tangled

میزان فروش: 592.4 میلیون دلار

یکی از مواردی که استودیو انیمیشن‌سازی والت دیزنی همیشه در آن خوب عمل کرده‌است، گرفتن داستان‌های کلاسیک و مدیریت پیچیدگی‌های منحصر به فرد خود بر روی آنها است. آنها این کار را با علاءالدین، رابین هود، دیو و دلبر و موارد دیگر انجام دادند. این اتفاق دوباره در ابتدای دهه 2010 با گیسو کمند رخ داد.

این یک نگاه جدید به داستان کلاسیک راپونزل و موهای بلند افسانه‌ای او بود که به بخش‌های سرگرم‌کننده‌ای مانند فلین رایدر و پاسکال اضافه شد. این انیمیشن نه تنها 592.4 میلیون دلار فروش داشت بلکه چندین نامزدی اسکار را نیز به‌دست آورد. محبوبیت آن همچنین منجر به ساخت فیلم کوتاه و سریال تلویزیونی شد. گیسو کمند بعد از گذشت یک دهه هنوز یکی از پرفروش‌ترین انیمیشن‌های تاریخ دیزنی محسوب می‌شود.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم‌های کمپانی دیزنی در این دهه (۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹)


6. موآنا – 2016 – Moana

میزان فروش: 643.9 میلیون دلار

در سال‌های اخیر، استودیو دیزنی بخشی از تمرکز خود را تغییر داده و درخشش بیشتری به افراد مختلف بخشیده است. در سال 2016 انیمیشن موآنا منتشر شد که داستانش حول محور یک دختر قوی پولی‌نزیایی بود که توسط دریا انتخاب شده‌است تا به یک جستجوی حماسی برود.

643.9 میلیون دلار درآمد موآنا بسیار عظیم بود اما این فیلم فراتر از آن است. این نشان‌دهنده نوع بازنمایی است که مردم پلی‌نزی سزاوار آن بودند و چندین سال بعد آنقدر خوب ماندگار شد که مجموعه‌ای از دیزنی+ در راه است. به علاوه، این فیلم دارای موسیقی فوق‌العاده‌ای از Lin-Manuel Miranda با استعداد است.


5. شش قهرمان بزرگ – 2014 – Six Big Hero

میزان فروش: 657.8 میلیون دلار

اگرچه استودیو مارول منطقه‌ای از دیزنی است که برخی از بزرگترین بازدیدها را در سینما ارائه می‌دهد، اما آنها حتی از یک فیلم بر اساس یکی از کتاب‌های کمیک خود عقب نمانده‌اند. شش قهرمان بزرگ یکی از همین موارد است که استودیو انیمیشن‌سازی والت دیزنی کنترل آن را بر عهده گرفت.

این فیلم ابرقهرمانی داستانی از پیوند نابغه‌ای جوان را با ربات بادی در پی مرگ برادرش می‌باشد. آنها با دیگران متحد می‌شوند تا تیم ابرقهرمانی را در یکی از منحصر به فردترین فیلم‌های ساخته‌شده توسط استودیو تشکیل دهند. این انیمیشن با فروش 657.8 میلیون دلار در گیشه، بسیار غافلگیر کننده بود. همراه با برنده شدن جایزه اسکار، یک اسپین‌آف هم با عنوان Baymax از این انیمیشن در راه است.

همچنین بخوانید: ۱۰ مورد از ناراحت‌کننده‌ترین مرگ‌های آثار دیزنی


4. زوتوپیا – 2016 – Zootopia

میزان فروش: 1.024 میلیارد دلار

استودیو انیمیشن‌سازی والت دیزنی در طول زمان بسیاری از ژانرهای مختلف را در فیلم‌های خود طراحی کرده‌است، اما در سال 2016 آنها اولین فیلم پلیسی خود را به‌نمایش گذاشتند. این انیمیشن زوتوپیا بود که داستان یک افسر پلیس خرگوش خوش‌بین و همکاری او با یک روباه حیله‌گر را دنبال می‌کرد؛ این دو قصد داشتند جنایتی را در دنیایی از حیوانات انسان‌شناس حل کنند.

در اواخر دهه 2010، دیزنی فیلم‌های خوبی را ارائه کرد که هم از نظر انتقادی و هم از نظر تجاری موفق بودند و زوتوپیا در رتبه اول قرار گرفت. این انیمیشن همراه با 1.024 میلیارد دلار درآمد، برنده اسکار شد و یک سریال تلویزیونی دیزنی+ هم از آن در راه است.


3. شیرشاه – 1994 – The Lion King

میزان فروش: 1.083 میلیارد دلار

در ابتدا انیمیشن شیرشاه نتوانست از مرز یک میلیارد دلار عبور کند، اما از آن زمان به بعد با اکران مجدد، فروش آن به مبلغ 1.083 میلیارد دلار رسیده‌است. در واقع، این احتمالاً سودآورترین دارایی دیزنی است زیرا منجر به چندین دنباله، یک بازسازی پرطرفدار به‌صورت لایو اکشن در سال 2019، یک نمایش برادوی و موارد دیگر شد.

شیرشاه از این جهت که داستانی کاملاً اورجینال بود و در واقع برای استودیو امری غیر معمول بود، اثری ویژه و خاص تلقی می‌شد. داستان ظهور شاهزاده شیر به پادشاهی علیه عموی ظالمش (که پدرش را کشت) اکنون به لطف صحنه‌های احساسی، موسیقی به‌یاد ماندنی و انیمیشن که دهه‌ها بعد ادامه دارد، نمادین است.

همچین بخوانید: معرفی ۱۲ فیلم جذاب و دیدنی شبیه “شیرشاه” (The Lion King)


2. منجمد – 2013 – Frozen

میزان فروش: 1.281 میلیارد دلار

انیمیشن‌های زیادی وجود دارد که روی پرنسس‌هایی که نیاز به نجات دارند تمرکز کرده‌اند و عاشقانه‌های یک زن و مرد در مرکز همه آنها نمایش داده می‌شود. در سال 2013، انیمیشن منجمد موفق شد این روندها را به روش‌های خلاقانه از بین ببرد.

به‌جای نگاه به یک رابطه عاشقانه، ماجراجویی‌های دو خواهر به‌عنوان عشق واقعی در هسته داستان این انیمیشن بود. آنا و السا تقریباً بلافاصله به شخصیت‌های افسانه‌ای تبدیل شدند، همانطور که آهنگ “Let It Go” تبدیل شد. همه اینها باعث شد تا منجمد خیلی زود به رکورد 1.281 میلیارد دلار در گیشه جهانی برسد.


1. منجمد 2 – 2019 – Frozen II

میزان فروش: 1.450 میلیاد دلار

آنچه را که در مورد فیلم اصلی موثر بود بگیرید و دوباره انجام دهید، فقط با چند تغییر کلیدی. این همان چیزی است که در سال 2019 اتفاق افتاد وقتی منجمد 2 با اکران گسترده‌ای در سینماها به‌نمایش گذاشته‌شد. این انیمیشن رکورد اول را به خود اختصاص داد و با رسیدن به رقم فوق‌العاده 1.450 میلیارد دلار آن را شکست.

جالب اینجاست که اگرچه این انیمیشن بیشتر از نسخه اول درآمد داشته‌است، اما به‌نظر نمی‌رسد آنقدرها مورد توجه قرار گرفته‌باشد. با این وجود، شخصیت‌هایی مانند آنا و السا این‌بار به همان اندازه قوی بودند. در حالی که “Into The Unknown” یک آهنگ باور نکردنی دیگر بود.

همچنین بخوانید: لیست پرفروش‌ترین فیلم‌های سال ۲۰۱۹ براساس امتیاز IMDb


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید، منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               

دیدگاه‌ها (1)

بستن فرم

  1. آرمان

    مرداد 31, 1400

    سلام و تشکر از مقاله خوبتان
    در مورد شماره هفت یعنی گیسو کمند خیلی اغراق داشتید در متنتون

    پاسخ