بهترین فیلم‌های وسترن قرن بیست و یکم که باید تماشا کنید و لذت ببرید

تعریف کردن ژانر وسترن کار آسانی نیست. آیا می‌توان فقط براساس لوکیشن فیزیکی یک ژانر را تعریف کرد؟ این درست است که بیشتر فیلم‌های وسترن در قاره آمریکا ساخته شدند، اما نسخه‌هایی از آن در جاهای دیگر هم ساخته شده‌اند. پس نمی‌توان ژانر وسترن را به یک دوره و فضا محدود کرد، چون در حال حاضر فیلم‌های نئو-وسترن فراوانی داریم. به طوری که در کشورهای ژاپن، کره، ایتالیا، اسپانیا و استرالیا هم فیلم وسترن ساخته شده است. وسترن پدیده‌ای جالب است که برخلاف زانرهای دیگر، مثل وحشت و کمدی، که به احساسات وابسته هستند، به محیط بستگی دارد. این چالش‌ها یکی از چالش‌های پیش روی شخصیت‌های داستان است. با وجود این تفاسیر اگر ژانر وسترن را دوست دارید در اینجا بهترین فیلم‌های وسترن قرن بیست و یکم را معرفی می‌کنیم. با پروشات همراه باشید.


15. گزاره – THE PROPOSITION – 2005

این فیلم وسترن استرالیایی در سال‌های 180 رخ می‌دهد و  به زندگی در شهر و روستاهای قرن 19 استرالیا می‌پردازد. کاپیتان موریس با چارلی سرکش شرط می‌بندد که برادر بزرگترش آرتور را برای او بیاورد، چون آرتور به جرم قتل و تجاوز تحت تعقیب است. با این حال این کار اصلاً آسان نیست و برای هر دو نفر عواقب دارد. “ری وینستون” (Ray Winstone) و “دنی هوستون” (Danny Huston) در نقش‌های خود می‌درخشند. “امیلی واتسون” (Emily Watson) در نقش مارتا، همسر موریس، اجرای خوبی دارد. فیلمبرداری فیلم هم توانسته نماد غم و امید را نشان دهد. در کل فیلم توانست از عهده نمایش زندگی سخت استرالیایی‌ها در آن دوره بربیاید.

همچنین بخوانید: 10 فیلم عجیب ولی تأثیرگذار در ژانر وسترن که باید تماشا کنید


14. تاماهاوک استخوانی – BONE TOMAHAWK – 2015

یک وسترن متفاوت از ژانر وسترن آدم خواری درباره رؤیایی با قبیله آدم خوارها در سال‌های 1890. مردم قبیله چند نفر از افراد شهر را ربوده و حالا مردم شهر دنبال آنها هستند. یکی از ربوده شده‌ها دکتر است و حالا همسرش، کلانتر و یک سرباز سابق دنبال او هستند. ماجراجویی نجات بخش آنها به زودی به بازی مرگ و زندگی تبدیل می‌شود. فیلم با اجرای دیدنی “کرت راسل” (Kurt Russell) و “پاتریک ویلسون” (Patrick Wilson) دیدنی شده است. فیلم مشکلات زندگی در مرزها در اواخر قرن 19، تنش‌های نژادی نسبت به سرخپوست‌ها در آن دوره و در کل زندگی در غرب را نشان می‌دهد.


13. خوب، بد، عجیب – THE GOOD, THE BAD, THE WEIRD – 2008

یک وسترن کره‌ای با الهام از وسترن‌های “سرجو لئونه” (Sergio Leone) و سینمای کمدی اکشن کره که مثل “خوب، بد، زشت” (The Good, The Bad and The Ugly) جستجو برای گنج را نشان می‌دهد. خوب، یک شکارچی، بد یک قاتل بی رحم و عجیب هم یک شخصیت عجیب و غریب است که با هم ماجراجویی می‌کنند. در این فیلم عناصر دیگری مثل ارتش ژاپن، مبارزین مستقل کره، و یاغی‌ها هم وجود دارند. داستان در اواخر سال‌های 1930 رخ می‌دهد و همین بر جذابیتش می‌افزاید. صحنه‌های صحرا و بیابان هم این فیلم را به یکی از بهترین فیلم‌های وسترن قرن بیست و یکم تبدیل می‌کند.


12. رودخانه ویند – WIND RIVER – 2017

این فیلم مثل “سکوت بزرگ” (The Great Silence) از “سرجو کوربوچی” (Sergio Corbucci) یک وسترن برفی است و به مضامین کمتر دیده شده در فیلم‌های وسترن می‌پردازد. داستان در وایومینگ رخ می‌دهد و در آن کوری جسد یک دختر را در برف‌ها پیدا می‌کند. او به همراه یک مأمور اف بی آی و یک پلیس بومی مأمور حل پرونده است. گرچه فیلم یک تریلر جنایی قابل پیشبینی به نظر می‌رسد اما به مسئله قتل زنان در کانادا و آمریکا می‌پردازد. در این فیلم فروپاشی والدین در نتیجه از دست رفتن زندگی فرزندانشان را خوب می‌بینیم و با آنها همدردی می‌کنیم.


11. هشت نفرت انگیز – THE HATEFUL EIGHT – 2015

یک اثر رازآلود کند از “کوئنتین تارانتینو” (Quentin Tarantino) که در دوره پساجنگ وایومینگ رخ می‌دهد. در این فیلم دو شکارچی با هم همراه می‌شوند تا یک فراری را به شهر برسانند. در بین راه با افرادی مواجه می‌شوند که نمی‌دانند به آنها اعتراف کنند یا نه. فیلم با اجرای “ساموئل ال. جکسون” (Samuel L. Jackson) و “کرت راسل” دیدنی شده است و کارگردان با کمک موسیقی و اجراها فیلم را دیدنی کرده است. برخلاف آثار دیگر کارگردان در ابتدا از خشونت خبری نیست و به تدریج تنش زیاد می‌شود. این فیلم با سایر فیلم‌های تارانتینو فرق دارد اما در غافلگیر کردن مخاطب کم نمی‌آورد.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم‌های ژانر وسترن در این دهه (2010 تا 2019)


10. غرب آهسته – SLOW WEST – 2015

اورجینال ترین فیلم لیست که عناصر رویامانند خود را با ایدئالیسم قهرمان  مناظر اطراف ترکیب می‌کند تا زندگی مردمان در مرزهای غربی را نشان دهد. این فیلم درباره جی است که می‌خواهد با یافتن عشق واقعی‌اش به زندگی رؤیایی خود برسد و در این بین یک شکارچی هم به او کمک می‌کند. فیلم به دلیل به چالش کشیدن وسترن‌های معمول متفاوت شده است. خانه‌های مرتب، مناظر زیبا و پیوندهای خانوادگی در تضاد با طبیعت وحشی، شکارچی‌ها و خون و خشونت این فیلم را دیدنی می‌کند. فیلم همزمان رویای آمریکا را به چالش می‌کشد. به همین دلیل یکی از بهترین فیلم‌های وسترن قرن بیست و یکم است.


9. ۳:۱۰ به یوما – 3:10 TO YUMA

بازسازی فیلمی به همین نام از سال 1957 که در سال‌های 1880 رخ می‌دهد و درباره یک یاغی به نام بن در قطار یوماست که به خاطر جرم‌های مختلفش زندانی شده است. وقتی دار و دسته‌اش برای نجات او می‌آیند ماجرا جالب‌تر می‌شود. دن و بن شخصیت‌های اصلی فیلم هستند. پیچیدگی‌های شخصیتی آنها رفته رفته بیشتر شده و فیلم را دیدنی می‌کند.


8. اگر سنگ از آسمان ببارد – HELL OR HIGH WATER – 2016

فیلم دیگری به نویسندگی “تیلور شریدان” (Taylor Sheridan) درباره دو برادر که برای نجات خانواده از بانک سرقت می‌کنند. رنجرهای تگزاسی هم به دنبال آنها هستند. این اثر نئو-وسترن تقلای میان دزد و پلیس را خوب نشان می‌دهد. لحظات اکشن و متن و کیفیت ساخت فیلم را دیدنی می‌کند. تقلای طبقه کارگر آمریکا در فیلم خوب دیده می‌شود. در این فیلم می‌بینیم که سرقت‌های دو برادر چه دلیلی دارد و با آنها همراه می‌شویم. این فیلم یکی از بهترین فیلم‌های وسترن قرن بیست و یکم است که باید تماشا کنید.


7. رنگو – RANGO – 2011

یک کمدی وسترن انیمیشن که با الهام از وسترن‌های کلاسیک، مخصوصاً وسترن اسپاگتی ساخته شده است. رنگو در شهری وسترن با ساکنین عجیب و غریب جستجو می‌کند و به زودی به یک قهرمان تبدیل می‌شود. او آنقدر موفق است که به عنوان کلانتر جدید انتخاب می‌شود، اما داستان دیگری در جریان است که این وسترن را دیدنی می‌کند. این فیلم از “گور وربینسکی” (Gore Verbinksi) نمایش خوبی از مشکلات امروزی است و البته عناصر رایج وسترن‌های اسپاگتی را هم دربر دارد. مرگ غرب عناصر ثابت “به من می‌گویند هیچ‌کس” (My Name is Nobody) که در “رنگو” هم دیده می‌شود. این کمدی اکشن یک فیلم دیدنی است که در مقایسه با وسترن‌های دیگر مدت زمان قابل تحملی دارد.

همچنین بخوانید: 35 فیلم برتر ژانر وسترن در تاریخ سینما


6. جنگوی زنجیرگسسته – DJANGO UNCHAINED – 2012

یک وسترن انتقام جویانه از تارانتینو که داستان در سال 1858 رخ می‌دهد. عناصر ثابت تارانتینو و نمهای فیلم داستان را جذاب‌تر می‌کند. یک برده سیاهپوست  به کمک یک شکارچی آزاد شده و می‌خواهند شکارچی شود. در عین جال در جستجوی همسر محبوبش است. این فیلم هم مثل آثار دیگر تارانتینو خشونت را نشان می‌دهد تا دوران سخت بردگی به نمایش دربیاید. مثل صحنه‌ای که یک برده را جلوی سگ‌ها می‌اندازند. هرچند فیلم عناصر لازم برای تبدیل شدن به یک وسترن اسپاگتی را دارا نیست، اما به خاطر موسیقی متن و داستانش یک فیلم دیدنی است.


5. قوش شب – BACURAU – 2019

یک وسترن برزیلی از “کلبر مندونسا” (Kleber Mendonça) که با مرگ پیرزن 90 ساله روستا شروع می‌شود. او چهره مهمی در روستا بود و مرگ او به اتفاقات مختلف منجر می‌شود. آدم‌های عجیب دورتادور روستا دیده می‌شوند، سفینه‌های فضایی از راه می‌رسند و ناگهان روستا از نقشه جهان محو می‌شود. این فیلم به مضامین مختلف از جمله استعمار می‌پردازد و برای این کار از این روستای کوچک بهره می‌گیرد، که استعمارگران از منابع آن استفاده کرده و حالا به مرگ و بیچارگی دچار شده است. بنابراین فیلم به خوبی بی رحمی رایج در آن دوران را نشان می‌دهد و از ما می‌پرسد چه کسی مجرم واقعی است.


4. بازگشته – THE REVENANT – 2015

وسترن حماسی “الخاندرو گونسالس اینیاریتو” (Alejandro Gonzalez Innaritu) که باعث شد “لئوناردو دیکاپریو” (Leonardo DiCaprio) اسکار بهترین بازیگر مرد را دریافت کند. این فیلم نسخه تخیلی افسانه هیو گلس است. دیکاپریو نقش گلس را برعهده دارد که به تصور مردن رها می‌شود. دوربین مواجهه او با مرگ و زندگی را به خوبی به تصویر می‌کشد تا صحنه‌های نمادین خلق کند. این فیلم سختی‌های زندگی در آن دوران را به خوبی نشان می‌دهد. از اجراهای دیدنی دیگر سریال می‌توان به “تام هاردی” (Tom Hardy) اشاره کرد که با حضور خود خیره کننده بود. این اثر دیدنی اسکار بهترین کارگردانی را برای اینیاریتو به ارمغان آورد و یکی از بهترین فیلم‌های وسترن قرن بیست و یکم است.


3. شهامت واقعی – TRUE GRIT – 2010

یک وسترن از برادران کوئن با حضور “جف بریجز” (Jeff Bridges) و “هیلی استاینفلد” (Hailee Steinfield) درباره تلاش‌های متی 14 ساله برای انتقام مرگ پدرش. او برای این کار از یک مارشال کمک می‌گیرد و باید با مسائل مختلف کنار بیاید. صحنه‌های اکشن فیلم کاملاً به اندازه هستند و دوربین در نمایش مناظر اطراف موفق عمل می‌کند. درحالی که اگر فیلم طور دیگری ساخته می‌شد شاید به یک اثر کلیشه و تکراری تبدیل می‌شد. منبع اقتباسی فیلم قبلاً هم ساخته شده بود، اما ان اثر در مقایسه با این فیلم چندان دلچسب نیست.

همچنین بخوانید: بهترین انیمه‌های بدون داستان در تاریخ انیمه سازی که باید تماشا کنید


2. کوهستان بروکبک – BROKEBACK MOUNTAIN – 2005

یک وسترن عاشقانه براساس داستان کوتاهی که ماجرای آن در سال‌های 1963 تا 1983 رخ می‌دهد. داستان درباره رابطه میان دو مرد گاوچران است که یک تابستان فراموش نشدنی را کنار هم تجربه می‌کنند. بنابراین فیلم رابطه پیچیده آنها با هم و خانواده را نشان می‌دهد. از فیلمنامه گرفته تا تدوین و اجرای دیدنی “جیک جیلنهال” (Jake Gyllenhaal) و “هیث لجر” (Heath Ledger) یک اثر فراموش نشدنی خلق کرده است. از آنجایی که فیلم یک بازه زمانی چند ساله را نشان می‌دهد بنابراین به شیوه زندگی شخصیت‌ها و تغییراتشان می‌پردازد. پس اگر می‌خواهید یک داستان جذاب تماشا کنید این وسترن توصیه می‌شود.


1. جایی برای پیرمردها نیست – NO COUNTRY FOR OLD MEN – 2007

شاهکاری از برادران کوئن که بدون شک بهترین وسترن قرن بیست و یکم است. این داستان در سال 1980 رخ می‌دهد و به تعقیب و گریز یک مزدور و یک کلانتر می‌پردازد. مضامین مختلف در فیلم دیده می‌شود، از خشونت رایج در غرب تا تأثیرشان و اقبال در تصمیم گیری و زندگی. اجرای “خاویر باردم” (Javier Bardem) در نقش یک قاتل خونسرد و روانی یکی از بهترین اجراهای تاریخ سینماست. فیلمبرداری خوب هم توانسته شخصیت‌ها و مناظر را خوب به تصویر بکشد و یک فیلم عالی بسازد.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها

بستن فرم