15 جاذبه گردشگری لهستان

کشور لهستان در دریای بالتیک به دلیل داشتن مردمی خونگرم و جاذبه‌های گردشگری مانند معماری قرون‌وسطایی، غذاهای خوشمزه و فرهنگ یهودی، به یک مقصد مهم گردشگری تبدیل شده است. علاوه بر اماکن قرون‌وسطایی مانند گدانسک و کراکوف، یا مکان‌های شهری مانند ورشو، می‌توانید به طبیعت لهستان هم سفر کنید و از آن لذت ببرید. در این کشور می‌توانید از کوه‌ها، دریاها و ورزش‌های مفرح لذت ببرید. در اینجا 15 جاذبه گردشگری لهستان را به شما معرفی می‌کنیم:

1. وروتسواف

15 جاذبه گردشگری لهستان: وروتسواف

وروتسواف (Wroclaw) چهارمین شهر بزرگ لهستان است که در قرون‌وسطی ساخته شد و دارای چندین جزیره، پل‌های زیبا و معماری خیره‌کننده است که در این اواخر به رسمیت شناخته‌شده است. در سال 2015 این شهر توسط شرکت مرکز به‌عنوان یکی از “بهترین شهرهای دنیا برای زندگی” شناخته شد و به دلیل استانداردهای بالا برای زندگی به انتخاب GaWC به‌عنوان یک شهر جهانی انتخاب شد. در سال 2016 این شهر به‌عنوان پایتخت فرهنگی اروپا و پایتخت کتاب جهانی، شناخته شد. با سفر به این شهر از تالار کانتنیال (ثبت‌شده در میراث یونسکو) یا کلیسای سنت ماری مگدالن (قرن سیزدهم) دیدن کنید.

2. ورشو

15 جاذبه گردشگری لهستان: ورشو

این شهر (Warsaw) پایتخت لهستان است. تاریخ طولانی و دردناک آن در معماری شهر دیده می‌شود. در این شهر شاهد کلیساهای گوتیک، محله‌های جماهیر شوروی، برج‌های مدرن و قصرهای نوکلاسیک، خواهید بود. ورشو دارای موسیقی دل‌نشین و شب‌های مفرح است. اگرچه این شهر در طی جنگ جهانی دوم تخریب شد اما بخش قدیمی شهر بازسازی شد تا کافه‌های آن و خیابان‌های پرپیج و خمش، شکوه و جلال پیش از جنگ را نشان بدهد. اعضای خانواده سلطنتی قدیم امروزه طبقه مرفه و حاکم شهر را تشکیل می‌دهند. می‌توانید با بازدید از موزه تاریخ یهودیان لهستان با تاریخ 1000 ساله آنان آشنا شوید.

3. گدانسک

15 جاذبه گردشگری لهستان: گدانسک

گداسنگ (Gdansk) یکی از سه شهر موجود در منطقه پومرانیا است که به‌عنوان سه شهر شناخته می‌شوند. این شهر در کرانه بالتیک از شهرهای دیگر متفاوت است و به دلیل داشتن بندر تاجران بسیاری را به خود جذب نموده است. در قلب این شهر، منطقه اصلی بازسازی‌شده قرار دارد که دارای ساختمان‌های رنگارنگ، فروشگاه و رستوران، است. فواره نپتون که در قرن 17 ساخته‌شده به‌عنوان نماد شهر شناخته می‌شود و شکوه آن را نشان می‌دهد. پس از بازدید از کلیسای سنت ماری یا کلیسای جامع اولیوا می‌توانید سوار کشتی تفریحی شده و از باغ شراب اطراف اسکله دیدن کنید.

4. گدنیا

15 جاذبه گردشگری لهستان: گدنیا

شهر گدنیا (Gdynia) با انتخاب مردم به “شهر آزادی” تبدیل شد. با اولین انتخابات انجام‌شده در سال 1989 این شهر استانداردهای زندگی را ارتقا داد. این شهر که یکی از سه شهر است به‌عنوان یک شهر بندری برای گردشگرانی که به ورزش‌های آبی و دریا علاقه دارند یک مقصد مناسب است. در این شهر از دارپامورزا، یک کشتی قایقرانی که در سال 1909 ساخته شد، دیدن کنید. در این منطقه آکواریوم گدنیا و مجموعه تحقیقاتی ملی شیلات دریایی نیز قرار گرفته است. هر تابستان فستیوال موسیقی در فضای باز در این شهر برگزار شده و از سراسر جهان گردشگران را به خود جلب می‌کند.

5. سوپوت

15 جاذبه گردشگری لهستان: سوپوت

آخرین شهر از سه شهر سوپوت (Sopot) نام دارد که یک شهر ساحلی است که میان گدنیا و گدانسک قرار گرفته و همواره محل فرار خانواده‌های سلطنتی و طبق ممتاز بوده است، حتی در دوره کمونیست. سوپوت دارای سواحل زیبا، نقاط جالب و آب‌وهوای خوب است. ساحل این شهر پر است از افرادی که آفتاب می‌گیرند یا والیبال بازی می‌کنند. دیدنی‌های این شهر عبارت‌اند از نمای چوبی (بلندترین نمای چوبی اروپا)، خیابان مونت کازینو و اپرای جنگل در یک منطقه جنگلی زیبا. همچنین از خانه‌ای به نام Krzywy Domek که به شکل عجیبی طراحی شده نیز دیدن کنید.

6. کراکوف

15 جاذبه گردشگری لهستان: کراکوف

کراکوف (Cracow) که زمانی پایتخت لهستان بود امروزه پایتخت فرهنگی آن شناخته می‌شود. این شهر با داشتن فضای قرون‌وسطایی و اماکن یهودی، یک میدان اصلی دارد به نام Rynek Glówny که در سال 1257 ساخته شد و امروزه یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اروپا محسوب می‌شود. می‌توانید در خیابان‌ها و کوچه‌های زیبای شهر که در اطراف آن درخت روییده، پیاده‌روی کنید. از دانشگاه یاگیلونیا یا موزه واول، که شاهان لهستانی حدود 600 سال در آن زندگی کردند، شهر قدیمی (جز میراث یونسکو)، کلیسای قرن 14 سنت ماری و تالار کلوث که به دوره رنسانس تعلق دارد، دیدن کنید.

7. شچچین

15 جاذبه گردشگری لهستان: شچچین

این شهر کوچک ساحلی (Szczecin) اغلب مورد بی‌توجهی گردشگران قرار می‌گیرد (حداقل برای غیر آلمانی‌ها). شیچچن ترکیبی از فرهنگ و سبک‌های معماری مختلف، از دوره‌های متفاوت است. در این نقطه بازسازی‌ها طولانی و دشوار بوده است درنتیجه در کنار ساختمان‌های قدیمی آلمانی ساختمان‌های مدرن و همچنین خرابه‌های به‌جامانده از جنگ را خواهید دید. با سفر به این شهر از برج بیسمارک، موزه ملی و قلعه دو سال که بیش از 500 سال خانه دوک‌های پومرانیا بود، دیدن کنید.

8. پوزنان

15 جاذبه گردشگری لهستان: پوزنان

این شهر (Poznan) در غرب مرکزی لهستان به دلیل داشتن بخش قدیمی رنسانس شهرت دارد که همانند بیشتر قسمت‌های لهستان در طول جنگ جهانی دوم تخریب شد و دوباره بازسازی شد. با گشت‌وگذار در میدان و بازار این شهر به سرزندگی و گرمای آن پی می‌برید. در شبانه‌روز رستوران‌ها، کلوپ‌ها و بارهای آن باز است و می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید. با سفر به این شهر از کلیسای جامع Ostrów Tumski، باغ‌وحش جدید و ورزش‌های آبی در دریاچه مالتا، دیدن کنید. مرکز میراث Porta Posnania با تکنولوژی‌های مختلف حیات مجددی به لهستان بخشیده و یادبود قربانیان ژوئن 1956 در Plac Mickiewicza هم ارزش دیدن را دارد.

9. ترونی

15 جاذبه گردشگری لهستان: ترونی

ترونی (Torun) به‌عنوان محل تولد نیکولاس کوپرنیک (1473–1543) شناخته می‌شود و به خاطر نان‌های زنجبیلی‌اش شهرت دارد. می‌توانید در آنجا شیرینی‌های زنجبیلی که به شکل کوپرنیک آماده‌شده را خریداری کنید. ترونی در شمال لهستان و در کنار رودخانه ویستولا قرار گرفته یکی از قدیمی‌ترین شهرهای کشور است. برای فرار از شلوغی مکان‌های توریستی می‌توانید به این شهر بیایید. این شهر که در طی جنگ جهانی دوم آسیب ندید دارای مجسمه برنزی الاغ که تاریخ تلخ آنجا را نشان می‌دهد، خانه کوپرنیک، فواره پاید پیپر و چندین مکان ثبت‌شده در میراث یونسکو است.

10. مالبورک

15 جاذبه گردشگری لهستان: مالبورک

بیشتر گردشگران به دلیل بازدید قصر مالبورک (Malbork) به این منطقه سفر می‌کنند. این قصر که در سال 1409 ساخته شد بزرگ‌ترین قصر گوتیک اروپا است. با سفر به آنجا از اسکر اسپرانتو که پس از خرابه‌های دیوار شهر قرار دارد نیز دیدن کنید. در این پارک سنگ‌های یادبود قرار دارد که توسط سخنگوهای بین‌المللی گذاشته‌شده تا یاد و خاطره لودویک زامنهوف و زبان جهانی او را زنده نگه دارند.

11. ژشوف

15 جاذبه گردشگری لهستان: ژشوف

این شهر (Rzeszów) در دو طرف رودخانه ویسلوک و در قلب دره ساندومیرسکا قرار گرفته و یکی از مهم‌ترین شهرهای لهستان به شمار می‌رود. اگرچه ژشوف یک شهر کوچک در کنار یک رودخانه است اما یک قطب درحال توسعه اقتصادی فرهنگی می‌باشد. با سفر به این شهر از بازار، تالار شهر، کتابخانه عمومی سال 1890، کنیسه بزرگ و کوچک، گورستان قدیمی، گورستان یهودی، تئاتر واندا سیمازکوا و بنای یادبود “انقلاب”، دیدن کنید. مهم‌ترین جاذبه شهر قصر لوبومیرسکی است که به قرن 18 بازمی‌گردد.

12. ووچ

15 جاذبه گردشگری لهستان: ووچ

ووچ (Lódz) در مرکز کشور دارای تاریخ غنی است. این شهر که به دلیل تولید پارچه‌های باکیفیت شهرت داشت، در قرن بیستم تخریب شد و دوباره درحال بازسازی است. اخیراً این شهر درحال احیا است و بسیاری آن را یکی از بزرگ‌ترین بازسازی‌های اروپا می‌دانند. پیاده‌روی اول پیوترکوسکا اخیر به اتمام رسیده است. بااینکه بازسازی شهر زیبای ووچ تمام نشده اما می‌توان از آن دیدن نمود. در این شهر علاوه بر صنعت پارچه، صنعت فیلم‌سازی هم فعالیت داشته و “هالیووچ” نامیده می‌شود. با سفر به این شهر از کلیسای جامع الکساندر نوسکی (1884)، موزه فیلم‌برداری، موزه عکاسی و باستان‌شناسی، گورستان یهودی و بنای یادبود Litzmannstadt Ghetto – یادبود واقعه هولوکاست بر مردم یهودی، دیدن کنید.

13. زکوپانا

15 جاذبه گردشگری لهستان: زکوپانا

زکوپانا (Zakopane) یکی از مهم‌ترین شهرهای لهستان است که گردشگران بسیار زیاد داخلی و خارجی دارد. این شهر که در دامنه رشته‌کوه‌های تاتراس قرار گرفته به شما این امکان را می‌دهد که در فصل تابستان به پیاده‌روی و کوهنوردی پرداخته و در فصل زمستان به اسکی و اسنوبرد سواری، بپردازید. دو پیست اسکی مهم آن گوبالوواک و کاسپروی ویرچ است. در تمام قسمت‌های این شهر می‌توانید چشم‌انداز زیبای این شهر را مشاهده کنید. در خارج از شهر دریاچه کوهی سبزرنگی به نام مورسکی اکو قرار دارد. همچنین می‌توانید از خانه‌های ییلاقی قدیمی که به قرن اول بازمی‌گردند، دیدن کنید که بسیاری از آن‌ها به موزه، هتل و مهمان‌سرا تبدیل شده‌اند. ضمناً کلیسا و گورستان قدیمی با سنگ مزارهای بزرگ که شبیه مهره‌های بزرگ شطرنج هستند را فراموش نکنید.

14. میکولاجکی

15 جاذبه گردشگری لهستان: میکولاجکی

میکولاجکی (Mikolajki) که به‌عنوان “مروارید مازوری” نامیده می‌شود در کرانه اسنیاردوی، بزرگ‌ترین دریاچه مازوری قرار گرفته و یک مرکز توریستی مهم برای گردشگران داخلی می‌باشد. هر تابستان مسابقات کرجی سواری در آنجا برپاشده و ماجراجویی‌های قایق‌رانی گردشگران بسیاری را به آنجا جذب می‌کند. فستیوال آهنگسازان دریایی هم ازجمله جاذبه‌های این مکان است. میکولاجکی پر از قایق‌های بادبانی و تفریحی است. در انتهای شب می‌توانید در شهر غذا خورده و نوشیدنی بنوشید. حتی اگر در زمستان به آنجا سفر کردید می‌توانید به فعالیت‌های یخی بپردازید.

15. اشوینو اویشچه

15 جاذبه گردشگری لهستان: اشوینو اویشچه

اشوینو اویشچه (Swinoujscie) در شمال لهستان و در دریای بالتیک و تالاب شچچن، به‌عنوان سرزمین 44 جزیره‌ای شناخته می‌شود. این منطقه متفاوت از چندین جزیره تشکیل شده که تنها سه عدد از آن‌ها قابل سکونت هستند (اوزنام، ولین و کارسلیبور). در این منطقه چندین فانوس دریایی وجود دارد که معروف‌ترین آن فانوس دریایی سوئینموند است. 80% از جزیره اوزنام توسط آلمان کنترل می‌شود و تنها 20% از آن به محدوده لهستان تعلق دارد. در این جزایر جاذبه‌های طبیعی مختلفی وجود دارد که می‌توانید در آنجا به پیاده‌روی، ماهیگیری، دوچرخه‌سواری یا قایقرانی، بپردازید. در انتهای سفر خود به لهستان می‌توانید در اشوینو اویشچه استراحت کنید.

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم