بهترین نقش‌های ویل اسمیت که دست‌کم گرفته‌شده‌اند

بهترین نقش‌های ویل اسمیت – یکی از بزرگترین بازیگران سیاهپوست سینمای هالیوود که تاکنون در برخی از بزرگترین فیلم‌های سینمایی جهان ظاهر شده است؛ از مجموعه مردان سیاه پوش و روز استقلال گرفته، تا جوخه انتحار دی سی و فیلم برنده جایزه‌های متعدد یعنی علی. با این حال، در حالی که اسمیت یک استعداد میلیارد دلاری در گیشه است، نقش‌های دست‌کم گرفته‌شده‌ی زیادی دارد که کمتر کسی درباره آنها صحبت می‌کند.

ویل اسمیت در پنج فیلم سینمایی ظاهر شده‌است که هرکدام بیش از 500 میلیون دلار درآمد داشته‌اند و مردم سالها به او مانند ضمانت گیشه نگاه می‌کردند. با این اوصاف، او همچنین از این استعداد برای بازی در درام‌های کوچک، فیلم‌هایی با پیام‌های اجتماعی و حتی برخی فیلم‌هایی که مستحق توجه بیشتری از جانب منتقدان بودند به ایفای نقش پرداخته‌است.

در این مقاله به معرفی بهترین نقش‌های ویل اسمیت پرداخته‌ایم؛ نقش‌هایی که به مروز زمان فراموش شده‌اند اما تماشایی‌اند. با پروشات همراه باشید.


10. پاول – شش درجه جدایی – 1993 – Six Degrees Of Separation

شش درجه جدایی یکی از نقش‌های اولیه اسمیت در اثری سینمایی بود. اسمیت نقش پسر جوانی به‌نام پاول را در این فیلم بازی کرد؛ یک کلاهبردار که یک زوج ثروتمند را متقاعد کرد که پسر سیدنی پوآتیه است و از این شهرت برای به‌دست آوردن پول و زندگی گران‌قیمت استفاده کرد تا زمانی که آنها حقیقت را فهمیدند.

این نقش ویل اسمیت به دو دلیل دست‌کم گرفته‌شده است: اول به این دلیل که اسمیت بسیار جوان بود و بسیاری از طرفداران او از عملکردش در چنین نقشی متعجب شدند. دوم، این یک فیلم عمدتا ناشناخته و کشف‌نشده برای طرفداران جوان اسمیت که اغلب به عنوان قهرمان آثار اکشن شناخته می‌شود است.


9. رابرت کلایتون دین – دشمن ملت – 1998 – Enemy Of The State

ویل اسمیت آنقدر در فیلم‌های بودجه‌ای بزرگ بازی کرده‌است که کمتر پیش می‌آید مردم در مورد یکی از نقش‌های قبلی او در یک اکشن کمی کوچکتر صحبت کنند. در دشمن ملت، اسمیت یک قهرمان اکشن نیست که اسلحه‌های آتشین را باخود حمل می‌کند؛ در عوض او یک وکیل و مرد خانواده است که وقتی یک سازمان دولتی تصمیم می‌گیرد او را هدف قرار دهد، فرار می‌کند.

ریدلی اسکات این فیلم را کارگردانی کرد که همچنان یکی از بهترین نقش‌های ویل اسمیت با رتبه بالایی در imdb است. با این حال، این فیلم اکشن، اثری است که طرفداران آن را دوست داشتند و تعداد کمی در مورد نقش دست‌کم گرفته‌شده‌ی اسمیت به‌عنوان یک مرد فراری که فقط سعی می‌کند زنده بماند فکر می‌کند.


8. کریس گاردنر – در جستجوی خوشبختی – 2006 – The Pursuit Of Happyness

در جستجوی خوشبختی یکی دیگر از بهترین نقش‌های ویل اسمیت است که هیچکس درباره آن صحبت نمی‌کند. در این فیلم، اسمیت در نقش یک مرد مطلقه بازی می‌کند که متوجه می‌شود با از دست دادن شغلش، ممکن است پسرش را از دست بدهد. او برای نگه داشتن پسرش، با دروغ گفتن در مورد تجربه خود به‌عنوان کارگزار بورس کار می‌کند.

اسمیت در این فیلم خود را متحول می‌کند. این فیلمی بود که اسمیت همیشه خندان و کمدین را با مردی شکسته و بحران‌زده جایگزین کرد. اسمیت نامزد دریافت جایزه اسکار برای این اجرا شد، اما فیلم نقدهای متوسطی دریافت کرد و 15 سال بعد تقریبا فراموش شد.


7. رابرت نویل – من افسانه هستم – 2007 – I Am Legend

ویل اسمیت در سال 2007 با فیلم من افسانه هستم یک نقش ترسناک را بر عهده گرفت. اسمیت در نقش شکارچی خون آشام، رابرت نویل، بازی کرد که در دنیایی که خون‌خواهان در جنگ پیروز شده بودند، خون آشام‌ها را شکار می‌کرد و به قتل می‌رساند.

در حالی که اسمیت در نقش خود عالی بود، به دلیل این واقعیت که فیلم بر اساس یک رمان ترسناک محبوب توسط ریچارد متسون ساخته شده بود، بسیار کم‌رنگ شد و از منبع اصلی فاصله گرفت. نویل هرگز قرار نبود یک قهرمان واقعی باشد. این حقیقت که اسمیت او را به‌عنوان یک پسر خوب واقعی در فیلم بازی می‌کرد باعث شد طرفداران کتاب شخصیت او را نپذیرند.


6. جان هنکاک – هنکاک – 2008 – Hancock

ویل اسمیت در سال 2008 با فیلم هنکاک برای اولین‌بار در ژانر ابرقهرمانی ظاهر شد. این فیلم فروش سختی برای منتقدان داشت و با اینکه در باکس آفیس موفقیت‌آمیز عمل کرد، به‌شدت مورد بررسی قرار گرفت؛ سایت راتن تومیتوز به آن 41 درصد امتیاز داد در حالی که طرفداران به آن امتیاز متوسط 59 درصد دادند.

هنکاک یک نقش کمتر دیده‌شده از اسمیت است؛ زیرا برای اولین‌بار در سالها، او حتی از چشمک زدن به تماشاگران خودداری کرد، در کل فیلم غیرقابل قبول باقی ماند و ثابت کرد که می‌تواند بیش از یک قهرمان اکشن عمومی باشد. هنکاک یک فیلم ابرقهرمانی بود که از زمان خود جلوتر بود و برای همین مورد بی‌توجهی قرار گرفت.


5. هنری بروگان – مرد ماه جوزا – 2019 – Gemini Man

مرد ماه جوزا در سال 2019 اکران شد و هرگز به نظر نمی‌رسید که در گیشه تاثیر زیادی داشته باشد. این فیلم به کارگردانی انگ لی برنده جایزه اسکار، ویل اسمیت را در نقش یک قاتل بازنشسته نشان می‌دهد که متوجه می‌شود ایده‌های درخشانی در ذهنش دارد و بعد از آن می‌فهمد که قاتل جوانی که با او درگیر شده‌است، ممکن است نسخه‌ی جوان‌تری از شخصیت خودش باشد.

این یک نقش نادیده گرفته‌شده از ویل اسمیت است زیرا مردم به عملکرد اسمیت توجهی نکردند و در عوض بر این واقعیت تمرکز کردند که انگ لی فیلم را با هزینه زیاد و با استفاده از فناوری جدید فیلمبرداری کرده‌است. در حالی که منتقدان در نقدهای عمدتاً ضعیف خود از فناوری انتقاد می‌کردند، در مورد عملکرد اسمیت چیز کمی گفته‌شد.


4. بگر ونس – افسانه بگر ونس – 2000 – The Legend Of Bagger Vance

بر اساس رمان استیون پرسفیلد و کارگردانی رابرت ردفورد، فیلم افسانه بگر ونس باید یک موفقیت بزرگ می‌بود. با وجود ردفورد پشت دوربین و مت دیمون و ویل اسمیت در جلوی آن، شانس کمی برای شکست وجود داشت.

متأسفانه این فیلم در گیشه شکست خورد، تنها 40 میلیون دلار در سراسر جهان درآمد داشت و حتی بودجه‌اش را پس نگرفت. همچنین خشم جامعه سیاه‌پوستان را برانگیخت، که شخصیت ویل اسمیت را کلیشه منفی می‌نامیدند. اسمیت در این نقش دست‌کم گرفته شد، زیرا اجرای فوق العاده‌ای را تحت‌الشعاع کلیشه‌های نژادی داستان انجام داد.


3. دل اسپونر – من، ربات – 2004 – I, Robot

در سال 2004، ویل اسمیت در اقتباسی علمی-تخیلی از داستان کوتاه ایزاک آسیموف بازی کرد، اگرچه فیلم من، ربات جنبه‌های بزرگ روایت اصلی را تغییر داد، اما باز هم دیدنی بود و مورد استقبال بینندگان قرار گرفت. اسمیت در این فیلم به‌عنوان یک افسر پلیس که از ربات‌ها در جامعه‌ای که از آنها برای اهداف مختلف استفاده می‌کند متنفر است، بازی کرد. وقتی یک ربات متهم به کشتن شخصی می‌شود، باید تعصب خود را پشت‌سر بگذارد و حقیقت را بیابد. در حالی که جلوه‌های ویژه اسمیت را تحت الشعاع قرار داد، بازی او به‌عنوان یک پلیس با مشکلات فراوان در مرکز اصلی داستان، فیلم را به فروش 347 میلیون دلاری رساند.


2. ددشات – جوخه خودکشی – 2016 – Suicide Squad

فیلم جوخه خودکشی مشکلات زیادی داشت؛ این فیلم با انتقادات منفی منتقدان روبرو شد، در حالی که با استقبال گرم از طرفداران روبرو شد و در رتبه پایین 59 درصد قرار گرفت.

با این حال، چیزی که اکثر مردم به‌خاطر نمی‌آورند این است که این فیلم بیشتر برای اجرای بازیگرانش مورد تحسین قرار گرفت. در حالی که مردم دوست دارند در مورد هارلی کوین صحبت کنند، این بازی دست‌کم گرفته‌شده‌ی ویل اسمیت در نقش ددشات بود که به روایت اصلی فیلم کمک کرد. اسمیت وحشی و دیوانه نبود، اما او برای کمک به دخترش تلاش کرد تا در نهایت هارلی کوین را نجات دهد.


1. نیکی اسپرگن – تمرکز – 2015 – Focus

به‌نظر می‌رسید طرفداران فیلم جوخه خودکشی، عاشق پویایی هارلی کوین و ددشات هستند، حتی اگر بیشتر خود فیلم را نپذیرفته باشند. این باعث تعجب است که هیچکس در مورد فیلم دیگر ویل اسمیت و مارگو رابی با هم، یعنی تمرکز صحبت نمی‌کند.

این نقش ویل اسمیت که دست‌کم گرفته‌شده باعث شد که او بار دیگر در نقش یک کلاهبردار بازی کند. با این حال، این بازی رفتار خنک و مودبی را که طرفداران اسمیت دوست دارند، حفظ کرد. این فیلم درنهایت با نقدهای متوسطی روبرو شد، اما ارتباط بین اسمیت و رابی در آن برای طرفداران دیدنی بود و پیچ و خم‌های داستان را هم تحت‌الشعاع قرار داد.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم