بهترین فیلم‌های دنزل واشنگتن در دهه 90 میلادی (رده‌بندی بر اساس امتیاز IMDb)

بهترین فیلم‌های دنزل واشنگتن – بازیگری همچنان یکی از تأثیرگذارترین بازیگران در سینمای هالیوود است. از زمانی که واشنگتن در دهه 80 میلادی بازیگری را آغاز کرد، هر دهه او را در مراحل حرفه‌ای خود به اوج جدیدی رساند و او را به یکی از ماندگارترین بازیگران تاریخ سینما تبدیل کرد.

دهه 90 برای واشنگتن دوران پرباری بود. او نه تنها برخی از قدرتمندترین نقش‌آفرینی‌هایش تا به امروز را به مخاطب ارائه داد، بلکه خود را به‌عنوان ستاره‌ای از فیلم‌های هیجان‌انگیز و نوآورانه معرفی کرد. این بازیگر همچنین با برخی از بهترین کارگردان‌های زمان خودش نیز همکاری داشته‌است. او با هر اجرای خود، جذابیت کلاسیکش را به نمایش گذاشته و می‌تواند با هر نقشی که ایفا می‌کند، مخاطبش را غافلگیر سازد.

در این مقاله به معرفی بهترین فیلم‌های دنزل واشنگتن در دهه 90 میلادی پرداخته‌ایم؛ با پروشات همراه باشید.


10. پرونده پلیکان – 1993 – 6.6 – The Pelican Brief

پرونده پلیکان یکی از درام‌های قانونی است که بر اساس رمان‌های جان گریشام ساخته شده‌ و در دهه 90 سینما را به‌شدت تحت تأثیر قرار داده‌است. در این فیلم، واشنگتن در کنار جولیا رابرتز به‌عنوان خبرنگار واشنگتن هرالد در حال بررسی ترور دو قاضی دادگاه عالی می‌باشد.

شخصیت او که گری گرانتام نام دارد، از رهبری‌های تعیین‌شده توسط شخصیت رابرتز که دانشجوی جوان حقوق به‌نام داربی شاو است، پیروی می‌کند. این دو شخصیت با همکاری یکدیگر درگیر مسائل حساس و خطرناکی می‌شوند که دنیال کردن آن جذاب و تماشایی است.


9. شیطان در لباس آبی‌رنگ – 1995 – 6.7 – Devil In A Blue Dress

بر اساس رمان معمایی و نئونوآر والتر موزلی با همین نام، فیلم شیطان در لباس آبی‌رنگ داستانی در سال 1948 در لس آنجلس را روایت می‌کند و واشنگتن در نقش یک دامپزشک جنگ جهانی دوم به نام ایزی راولینز بازی می‌کند که به درخواست یکی از دوستانش، به دنبال زنی می‌رود که مدت‌هاست ناپدید شده‌است. راولینز برای نیازش به پول این درخواست را می‌پذیرد. در حالی که او در خیابان‌های لس‌آنجلس بعد از جنگ سرگردان است، به دنیایی که با کلوب‌های جاز، خیابان‌های مه‌آلود و شهوت به زندگی پر شده‌است، می‌پیوندد.


8. شکارچی استخوان – 1999 – 6.7 – The Bone Collector

اگرچه ممکن است این بهترین فیلمی که با موضوع قاتل زنجیره‌ای ساخته‌شده نباشد، اما شکارچی استخوان در گیشه موفقیتی کسب کرد که باعث تقویت حرفه بازیگری واشنگتن و همبازی‌اش آنجلینا جولی شد. واشنگتن در نقش لینکلن ریم، کارآگاه قتل و پزشکی قانونی در نیویورک بازی می‌کند که پس از تصادف از گردن به پایین فلج شده‌است.

او در بیمارستان با پلیس تازه‌کاری به‌نام آملیا دوناگی (با بازی جولی) ملاقات می‌کند که برای یافتن یک قاتل زنجیره‌ای وحشتناک به کمک او نیاز دارد. با ادامه جنایت‌ها، مجرم در بازی‌های گیج‌کننده‌ای مانند رها کردن سرنخ‌های بیمارگونه در صحنه جنایت با دوناگی درگیر می‌شود.


7. او بازی را برد – 1998 – 6.9 – He Got Game

یکی از همکاری‌های مشهور واشنگتن با اسپایک لی، فیلم او بازی را برد می‌باشد که یک درام ورزشی جذاب است و با برخی پیام‌های اجتماعی قوی آغشته شده‌است. واشنگتن نقش جیک شاتلزورث را بازی می‌کند که به‌دلیل کشتن تصادفی همسرش در شهر اتیکا به خدمت مشغول است.

پسر جیک، عیسی، برترین بازیکن بسکتبال در کشور است اما او علاقه‌ای به رفتن به کالج و دنبال کردن حرفه‌ای ندارد. فرماندار نیویورک تصمیم می‌گیرد جیک را به‌مدت یک هفته آزاد کند تا به او فرصت دهد که عیسی را متقاعد کند که برای کالج بیگ استیت بازی کند. اگر موفق شود، مجازات جیک تخفیف می‌یابد.


6. فرو افتاده – 1998 – 7 – Fallen

یکی دیگر از بهترین فیلم‌های دنزل واشنگتن در دهه 90 میلادی؛ در فیلم فرو افتاده، واشنگتن و جان گودمن نقش کارآگاهان فیلادلفیا را بازی می‌کنند که به‌دنبال قتل‌های فجیعی هستند که توسط یک قاتل با ظاهرهای کپی‌شده انجام شده‌است. جنایات به سبک قاتل زنجیره‌ای ادگار ریس است، مردی که توسط ایالت پنسیلوانیا اعدام شده‌است.

همانطور که کارآگاهان در تحقیقات خود عمیق‌تر می‌شودند، متوجه می‌شوند که چیزی بسیار شیطانی‌تر و ماوراء الطبیعی وجود دارد. از اینجاست که طرح و داستان فیلم فرو افتاده کاملاً پیچیده می‌شود، اما قدرت بازیگری واشنگتن همه را در کنار هم نگه می‌دارد.


5. جزر و مد سرخ – 1995 – 7.3 – Crimson Tide

داستان این فیلم در جریان درگیری‌های جاری در چچن روایت می‌شود و خدمه زیردریایی موشکی هسته‌ای ایالات متحده در واکنش به آشوب‌های سیاسی در فدرال روسیه را دنبال می‌کند.

واشنگتن نقش افسر اجرایی جدید، فرمانده ستوان ران هانتر را بازی می‌کند و هکمن هم در نقش رئیس خوشحال خود کاپیتان فرانک رمزی به ایفای نقش می‌پردازد. هانتر برای جلوگیری از پرتاب موشک‌هایی که ممکن است جنگ جهانی سوم را آغاز کنند، از رمزی سرکشی می‌کند و داستان فیلم را به سمتی هیجان‌انگیز سوق می‌دهد.


4. هیاهوی بسیار برای هیچ – 1993 – 7.3 – Much Ado About Nothing

این فیلم اقتباسی از کمدی شکسپیر، شامل اجراهایی از محبوب‌ترین بازیگران دهه 90، از کیانو ریوز گرفته تا مایکل کیتون و کیت بکینسیل است. واشنگتن در این فیلم نقش دان پدرو، شاهزاده آراگون را بازی می‌کند که پس از یک فتح نظامی موفق، به دیدار دوست خود لئوناتو (ریچارد بریرز) در ایتالیا می‌رود.

هیاهوی بسیار برای هیچ یک اثر عاشقانه است که در آن گروهی از شخصیت‌ها معاشقه می‌کنند و در سطوح مختلف موفقیت قرار می‌گیرند. این فیلم به منبع اصلی خود وفادار است و جاذبه‌های عاشقانه و رفتار مردم در این باره را مورد بررسی قرار می‌دهد.


3. طوفان – 1999 – 7.6 – The Hurricane

یکی از تاثیرگذارترین آثار ژانر بیوگرافی دهه 90 فیلم طوفان است که داستان هولناکی از روبین کارتر، بوکسوری که به طوفان مشهور بود را روایت می‌کند. در سال 1966، کارتر به جرم قتل سه‌گانه در یک بار در پترسون نیوجرسی محکوم شد؛ این درحالی بود که او چنین جنایتی را مرتکب نشده‌بود.

در حالی که این فیلم برخی از آزادی‌های داستان کارتر را دارد، عملکرد خیره‌کننده واشنگتن در نقش شخصیتی که تمام تلاشش را بر نجات خود متمرکز کرده، این فیلم را دیدنی‌تر می‌کند. این فیلم 20 سال زندگی کارتر در زندان را به‌تصویر می‌کشد، یعنی مدت زمانی که طول کشید تا بی‌گناهی خود را اثبات کند.


2. فیلادلفیا – 1993 – 7.7 – Philadelphia

جاناتان دم، کارگردان سکوت بره‌ها، در فیلم فیلادلفیا با بحران HIV/AIDS مقابله می‌کند. تام هنکس در این فیلم نقش اندرو بکت، یک مرد همجنسگرا  که پس از کشف رابطه جنسی توسط روسای خود و همچنین وضعیت مثبت HIV، از شرکت حقوقی اخراج می‌شود بازی می‌کند.

واشنگتن نقش وکیلی به‌نام جو میلر را بازی می‌کند که سرانجام پس از کنار آمدن با ایده‌های تبعیض‌آمیز خود در مورد مردان همجنسگرا، تصمیم می‌گیرد که اوضاع بکت را در یک پرونده مدنی علیه کارفرمایان سابق خود انجام دهد. فیلادلفیا یکی از اولین فیلم‌های اورجینالی است که مشکلات بیماران HIV/AIDS و همچین افراد همجنس‌گرای آمریکایی را برجسته کرده‌است.


1. مالکوم ایکس – 1992 – 7.7 – Malcolm X

ادای احترام اسپایک لی به مالکوم ایکس، فعال سیاه‌پوست و وزیر مسلمان، بسیاری از چیزها را در مورد واشنگتن محکم می‌کند. فیلم مالکوم ایکس توانایی واشنگتن در غوطه‌ور شدن در شخصیت‌های خود، تمایل او به فرماندهی یک صحنه و تمایل او برای آوردن تجربه سیاه‌پوستان تا حد امکان در داستان فیلم را نشان می‌دهد.

مالکوم ایکس مانند یک درام حماسی پیش می‌رود، زیرا شخصیت اصلی آن را از جوانی در روستای میشیگان تا ترور وی در سال 1965 دنبال می‌کند. این بررسی جامع از این نماد تاریخی اثری بی‌نظیر و یکی از بهترین فیلم‌های دنزل واشنگتن است.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم