10 فیلم رازآلود دیدنی که از تماشای آن‌ها لذت می‌برید (رده‌بندی بر اساس امتیاز IMDb)

فیلم‌های معمایی و رازآلود به اشکال مختلفی روایت می‌شوند، چه درامی مبتنی بر پنهان‌کاری اسرار در کلیسای کاتولیک باشد و چه داستان طنز پلیسی که تلاش می‌کند به نقطه آخر ناپدید شدن یک دختر نوجوان برسد. اما هر چقدر این فیلم‌ها متفاوت باشند، همیشه سرگرم‌کننده هستند و یک نتیجه رضایت‌بخش و تکان‌دهنده دارند.

برای اینکه بدانید کدام فیلم‌های این ژانر ارزش تماشا دارند، استفاده از امتیازات IMDb آنها همیشه می‌تواند نشان دهد که کدام آثار باید در اولویت قرار بگیرند. در این مقاله 10 فیلم برتر ژانر رازآلود را برایتان آماده کرده‌ایم؛ با پروشات همراه باشید.


10. رمز داوینچی – 2006 – 6.6 – The Da Vinci Code

علی‌رغم داشتن چنین امتیاز ناچیزی از مخاطبان عام، رمز داوینچی با فروش بیش از 750 میلیون دلار در سراسر جهان، موفقیت بزرگی در گیشه به‌دست آورد که برای یک فیلم رازآلود بی‌سابقه است.

این فیلم داستان مردی به‌نام رابرت لنگدن (با بازی تام هنکس)، که مظنون اصلی قتل متصدی هنری موزه لوور است را دنبال می‌کند. موفقیت این فیلم تا حدودی به این دلیل است که درگیر بحث و مجادله بود، درست مثل کتابی که بر اساس آن ساخته شده‌است. این فیلم به دلیل نشان دادن این واقعیت که عیسی مسیح و مریم مجدلیه ازدواج کرده‌اند، مورد اعتراض شدید کلیسای کاتولیک قرار گرفت.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم‌های تام هنکس که باید تماشا کنید


9. فرشتگان و شیاطین – 2009 – 6.7 – Angels & Demons

فرشتگان و شیاطین دنباله‌ای مستقیم از کتاب داوینچی است و یک بار دیگر کلیسای کاتولیک در خط داستانی داستان قرار دارد. با این حال، این فیلم به اندازه فیلم قبلی خود بحث‌برانگیز نبوده و دنباله آن نیز به‌عنوان یک فیلم بسیار قوی‌تر در نظر گرفته می‌شود.

این فیلم نسبت به فیلم رمز داوینچی کمتر به منبع خود وفادار بوده و این موضوع آن را به اثری خلاصه‌تر و باسرعت‌تری تبدیل کرده‌است. دنباله دیگری به‌نام “دوزخ” (Inferno) از این داستان وجود دارد که در سال 2016 به نمایش درآمد.

همچنین بخوانید: معرفی بهترین فیلم‌های رازآلود تاریخ سینما که باید تماشا کنید


8. شرلوک هلمز جوان – 1985 – 6.8 – Young Sherlock Holmes

شرلوک هلمز جوان تا حدودی یک داستان اورجینال است، زیرا داستان هلمز و واتسون را هنگام اولین دیدار در مدرسه شبانه‌روزی دنبال می‌کند. این فیلم داستان این دو را نشان می‌دهد که از همان ابتدا با هم در حال حل رمز و راز هستند. لحن این فیلم بسیار سبک‌تر از سایر اقتباس‌های شرلوک هلمز است.

این فیلم داستانی سرگرم‌کننده دارد که شخصیت‌ها را در سنین بسیار کمتری در کنار یکدیگر به تصویر کشیده و اگرچه به‌نظر می‌رسد یک فیلم خانوادگی معمولی است، اما جالب بوده و داستانی لذت‌بخش هم دارد. اگر این فیلم موفقیت بیشتری داشت، می‌توانستیم شاهد یک سری کامل از فیلم‌های شرلوک هلمز جوان باشیم، اما متأسفانه عملکرد این فیلم در گیشه آنچنان که انتظار می‌رفت نبود.

همچنین بخوانید: ۲۵ فیلم کارآگاهی و رمزآلود برتر در تاریخ سینما که باید تماشا کنید


7. مردان خوب – 2016 – 7.4 – The Nice Guys

در فیلم مردان خوب، جکسون و هلند دو کارآگاه رقیب هستند که هر بار برای تماس با یکدیگر وارد مناقشه می‌شوند. با این حال، این زوج عجیب و غریب یاد می‌گیرند که باوجود مشکلات، برای حل پرونده ناپدید شدن یک دختر نوجوان با یکدیگر همکاری کنند. اما این مسئله موضوع اصلی فیلم نیست.

کل فیلم در مورد رابطه و پیشرفت شخصیت‌های جکسون و هلند است، زیرا این دو شخصیت و شوخ‌طبعی و رفاقت خنده‌آور آنها چیزی است که فیلم را در کنار هم نگه داشته است. بسیاری از طرفداران حتی احساس می‌کنند که این فیلم باید دنباله‌ای داشته باشد و داستانش ادامه پیدا کند، اما به‌نظر نمی‌رسد که چنین چیزی هرگز اتفاق بیفتد.

همچنین بخوانید: ۱۰ فیلم برتر با موضوع رابطه دوستی بین پلیس‌ها که باید تماشا کنید


6. همدردی با آقای انتقام – 2002 – 7.6 – Sympathy For Mr. Vengeance

گرچه مشهورترین اثر پارک چان-ووک فیلم مهیج اولدبوی است، اما بسیاری نمی‌دانند که این شاهکار دومین فیلم در سه‌گانه‌ي معروف او است. اولین فیلم در این سه‌گانه، همدردی با آقای انتقام است و اگرچه مانند اولدبوی زیرکانه نیست، اما بسیار خونین، پیچیده و غم‌انگیزتر است.

این فیلم از همان ابتدا شوکه‌کننده ظاهر می‌شود، داستان فیلم درباره کارگری ناشنوا به‌نام ریو است که دختر ثروتمندی را گروگان می‌گیرد تا با پول آزادی او خواهر مریضش را درمان کند. شاید به‌نظر برسد که داستان فیلم قابل‌ پیش‌بینی است، اما کارگردان داستان را جوری پیش می‌برد که از حوادث آن شگفت‌زده می‌شوید.

همچنین بخوانید: رتبه بندی فیلم‌های “پارک چان-ووک” (PARK CHAN-WOOK) که باید تماشا کنید


5. بانوی انتقام – 2005 – 7.6 – Lady Vengeance

بانوی انتقام آخرین فیلم در سه‌گانه انتقام پارک چان-ووک است که داستانی مانند همدردی با آقای انتقام و اولدبوی را دنبال می‌کند؛ داستانی مهیج، غم‌انگیز و عمیق که درباره زنی به‌نام لی گوم-جا است. لی سال‌ها به دلیل قتلی که مرتکب نشده، زندانی شده و حالا پس از آزادی‌اش به‌دنبال قاتل واقعی می‌گردد. گرچه فیلم اولدبوی در این سه‌گانه بیشتر موردتوجه قرار گرفت، اما دو فیلم دیگر هم به همان اندازه دیدنی و هیجان‌انگیز هستند.

همچنین بخوانید: بهترین تریلرهای انتقام‌جویانه به رهبری شخصیت‌های اصلی زن که باید تماشا کنید


4. دختر گمشده – 2014 – 8.1 – Gone Girl

فیلم دختر گمشده به لحاظ انتقادی و تجاری موفقیت بزرگی را کسب کرد. در این فیلم، نیک مظنون اصلی ناپدید شدن همسرش می‌شود و زندگی او رو به قهقرا می‌رود، زیرا او قادر به توضیح تصادفات پوچی که در اطرافش جریان دارد نیست.

چیزی که این فیلم به‌خوبی انجام داده‌، انتخاب بازیگران در نقش‌های فرعی و اصلی بوده‌است. این فیلم یکی از بهترین فیلم‌های رازآلود است که بر اساس یک کتاب ساخته‌شده و از زمان اکرانش در سال 2014 همواره مورد حمایت، توجه و تقدیر مخاطبان قرار گرفته‌است.

همچنین بخوانید: ۱۸ فیلم جذاب و دیدنی شبیه فیلم “دختر گمشده” (Gone Girl) که باید تماشا کنید


3. زندانیان – 2013 – 8.1 – Prisoners

زندانیان یک تریلر فراموش‌نشدنی است، این فیلم داستان مردی به‌نام کلر دوور را دنبال می‌کند که در تلاش برای پیدا کردن فرزند خود پس از ربوده شدن او است. از شکنجه شخصی که دوور فکر می‌کند دخترانش را ربوده است گرفته، تا روشی که کارآگاه لوکی در انتهای فیلم آن صدای مشکوک را می‌شنود، لحظات طاقت فرسای بسیاری در این فیلم وجود دارد که نفس تماشاگران را در سینه‌شان حبس می‌کند.

همه‌چیز در مورد این فیلم بسیار عالی است، اما این اجراها هستند که فیلم را به یکی از بزرگترین فیلم‌های رازآلود ساخته‌شده تبدیل می‌کنند. با این حال، فیلم می‌توانست کاملاً متفاوت باشد، زیرا هیو جکمن یک بار از آن خارج شد، اما اخوشبختانه دوباره به آن بازگشت و اجرای بی‌نظیری ارائه داد.

همچنین بخوانید: ۱۴ فیلم جذاب و دیدنی شبیه فیلم “زندانیان” (Prisoners) که باید تماشا کنید


2. فارگو – 1996 – 8.1 – Fargo

اگرچه نظرات کاملاً متفاوتی در مورد فیلم‌های برادران کوئن وجود دارد، فیلم فارگو یکی از مواردی است که تقریباً بیش از دیگر آثار آنها ذکر شده‌است.

این فیلم داستان رئیس پلیس مارج (با بازی فرانسیس مک‌دورمند) را دنبال می‌کند که در حال تحقیق درباره یک قتل در کنار جاده است؛ حادثه‌ای که به غیر قابل تصورترین سناریوها می‌انجامد. این فیلم یک ترکیب عجیب و غریب از کمدی و جنایت است و برخی از خسته‌کننده‌ترین قتل‌های سینما را نشان می‌دهد. فارگو امسال 25 ساله می‌شود، اما علی‌رغم سن و سالش کاملاً بی‌زمان است و برای هر نسلی جذابیت خاص خودش را دارد.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم‌های برادران کوئن بر اساس امتیاز متاکریتیک


1. خاطرات قتل – 2003 – 8.1 – Memories Of Murder

بونگ جون-هو قبل از اینکه با آثاری مانند Parasite و Snowpiercer مشهور و برنده جایزه اسکار شود، با اثری مانند خاطرات قتل استعداد فیلمسازی‌اش را ثابت کرده‌بود و از همان زمان به یکی از تاثیرگذارترین کارگردان‌های سینما تبدیل شد.

در حقیقت، گفته می‌شود که فیلم خاطرات قتل بهترین فیلم جنایی واقعی در تمام دوران‌ها است. این فیلم تقریباً 20 سال پیش منتشر شد و بسیاری از منتقدان و طرفداران فکر می‌کنند هیچ فیلم معمایی دیگری، خارجی یا غیر از این، به نبوغ این فیلم حتی نزدیک نشده‌است.

همچنین بخوانید: ۱۰ فیلم جذاب و دیدنی شبیه فیلم “خاطرات قتل” (Memories of Murder) که باید تماشا کنید


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها

بستن فرم