کن 2021: “تیتان” برنده نخل طلا شد، جایزه بزرگ هیأت داوران به اصغر فرهادی رسید

هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن شب گذشته درحالی به پایان رسید که “اصغر فرهادی” را دست پر راهی خانه کرد. این کارگردان که با فیلم جدیدش “قهرمان” (A Hero) موردتحسین های بسیاری در این جشنواره قرار گرفت، موفق به دریافت جایزه بزرگ هیأت داوران شد.

“امیر جدیدی”، ستاره این فیلم نیز از دیگر شانس‌های جایزه کن بود که آن را به “کیلب لندری جونز” برای فیلم “نیترام” (NITRAM) باخت.

فیلم درام “تیتان” (Titan)، به کارگردانی “ژولیا دوکورنو”، برنده نخل طلای این جشنواره شد و “یوهو کوسمانن” ژاپنی هم جایزه بزرگ داروان را برای فیلم HYTTI N°6 با “فرهادی” مشترکا به دست آورد. “مموریا” (MEMORIA)، به کارگردانی “آپیچاتپونگ ویراستاکول” و “زانوی احد” (HA’BERECH) به کارگردانی “ناداو لاپید” هم از دیگر آثاری بودند که جایزه هیأت داوران را از آن خود کردند.

در ادامه، “رناته راینسوه” جایزه بهترین بازیگر زن را برای فیلم “بدترین آدم دنیا” (VERDENS VERSTE MENNESKE) و “لئوس کاراکس” هم جایزه بهترین کارگردانی را برای فیلم “آنت” (ANNETTE) به دست آوردند. “ریوسکه هاماگوچی” نیز جایزه بهترین فیلمنامه را برای فیلم “ماشین من را بران” (DRIVE MY CAR) کسب کرد.

“اصغر فرهادی” بعد از دریافت جایزه‌اش گفت: “الان که اینجا ایستاده‌ام به یاد ۳۶ سال قبل می‌افتم که یک بچه سیزده ساله بودم و توی شهری که به دنیا آمدم اولین فیلم کوتاه خودم را ساختم. و ۳۶ سال است که بدون نوشتن و فیلم ساختن کاری نکرده‌ام، با همه محدودیت‌ها و فشارها، مشکلات و گرفتاری‌هایی که می‌توانست من را از مسیری که داشتم منحرف کند و من این فیلم‌ها را نسازم و شما نبینید. ولی به امید اینکه با هر فیلمی که می‌سازم، پرسش‌هایی از شرایط تلخ اجتماعی که دور و بر من هست را با تماشاگران به اشتراک بگذارم و با فکر کردن آن‌ها به یک راه حلی برسم، باز ادامه دادم و امیدوارم که باز هم بتوانم با تمام فشارها و مشکلات ادامه بدهم، چون ایمان دارم یکی از مهم‌ترین راه‌های نجات کشورم آگاهی‌بخشی است.”

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم