رتبه بندی فیلم‌های “آندری تارکوفسکی” (ANDREI TARKOVSKY) که باید تماشا کنید

تاکید بر روایت، شخصیت پردازی و سیر داستان با متدهای فیلمسازی و روایت ارتباط مستقیم دارد. همین عناصر داستانی هستند که طیف وسیعی از مخاطب را به یک فیلم یا داستان جذب می‌کنند. در این زمینه “آندری تارکوفسکی” یک نام آشناست که به عنوان یک کارگردان اهل شوروی هنجارها را کنار زده و موضوعات مختلف را با مفاهیم فلسفی و انسانی درآمیخت. او در فیلم‌های خود تمایلات انسانی، اهمیت مذهب و تجربه‌های انسانی برگرفته از دلتنگی، ایدئولوژی، سیاست، جنگ و عواقب را نشان می‌دهد که در رتبه بندی فیلم‌های “آندری تارکوفسکی” اهمیت هرکدام از این عناصر دیده می‌شود.

فیلم‌های تارکوفسکی در عین دنبال کردن این مفاهیم به لحاظ شخصی تاثیرگذار و به لحاظ مضمون و زیبایی بصری گسترده هستند. یکی از اصل‌های مهم در تماشای فیلم‌های این کارگردان گوش دادن صحیح و توجه به مفاهیم است. در رتبه بندی فیلم‌های “آندری تارکوفسکی” فیلم‌های این کارگردان را براساس کارگردانی، محتوا و نمایش صحیح مضامین از خوب تا بهترین معرفی می‌کنیم. با پروشات همراه باشید.


7. نوستالژی – NOSTALGIA – 1983

یک شاهکار حماسی از تارکوفسکی که تقلای درونی او برای زادگاهش را نشان می‌دهد. ترکیب کارگردانی حماسی و داستان در کنار مضامین دیدنی آن فیلم را جذاب کرده‌اند، که فقط باید فیلم را با دقت تماشا کنید تا این مضامین درک شوند. از این منظر وطن پرستی گورچاکوف از گفتگوی او با مترجم درباره ترجیح امر زبانی به زبان در درک شعر یک ملت تماشایی است.

هدف از این بخش پوچی وجود مرزها در جداسازی کشورهای مختلف است. این نگرش او درباره انسانیت یادآور معمار ایتالیایی دومنیکو است. استفاده از رنگ‌های سیاه و سفید در نمایش اعمال شخصیت‌ها و استفاده از رنگ‌های کمتر در نمایش ایتالیا مهارت کارگردان را نشان می‌دهند. بنابراین سؤالات مربوط به وطن پرستی به نگرش انسانی درباره تفاوت‌های هویتی و وجود هویت‌های مختلف در افراد مختلف وابسته است.

همچنین بخوانید: نگاهی به ۱۰ شاهکار برتر سینمای روسیه (بهترین فیلم های سینمای روسیه)


6. آینه – MIRROR – 1975

یکی از شخصیت‌ترین فیلم‌ها در رتبه بندی فیلم‌های “آندری تارکوفسکی” که بعد از اکران با نقدهای مختلف مواجه شد. دلیلش این است که فیلم روایت خطی ندارد. با این حال در دنیای سینما یکی از بهترین آثار است. چون توانسته واقعی‌ترین مفاهمیم ممکن را به تصویر بکشد و تاریک‌ترین زوایای خاطرات را به ما نشان دهد. که البته این قدرت فیلمسازی است که توانسته این مفاهیم را خوب به تصویر بکشد.

تارکوفسکی از طریق کارگردانی خیره کننده خود روایت غیرخطی‌اش را پیش برده و دائم بین گذشته و حال در گذر است تا ثابت کند روابط امروزی شخصیت اصلی چطور تحت تأثیر روابط گذشته‌اش با مادر و محیط اطراف است. بنابراین نمایش واقعی خاطرات فراموش شده از دوران کودکی از طریق شخصیت‌های نامرتبط در فضا و وقایع انجام می‌شود تا آسیب پذیری حافظه را نشان دهد. همچنین ارتباط الکسی با مادر و همسرش هم احساسات خام انسانی را نشان می‌دهد که نشان دهنده خلاقیت و هنری بودن فیلم است.


5. سولاریس – SOLARIS – 1972

فیلم “سولاریس” از تارکوفسکی یکی از بهترین آثار رتبه بندی “آندری تارکوفسکی” در ژانر علمی تخیلی است که در کنار وفاداری به فیلم تأثیر دخالت‌های علمی و توانایی‌های نامحدود انسان را نشان می‌دهد. کریس کلون قبل از رفتن به سیاره سولاریس برای جستجو آخرین روزش را روی زمین سپری می‌کند و در تحلیل رفتار خدمه و پیام آنها متوجه توهمی بودن آن‌ها می‌شود. با رفتن به سولاریس تصاویری از همسر سابقش را می‌بیند که ظاهراً آن سیاره با کنار هم قرار دادن تکه‌های از خاطرات او آن را شکل داده است.

در این فیلم مناظر ساده و روستایی زمین در مقایسه با مناظر تاریک سولاریس نمایش داده شده و می‌بینیم که انسان با وجود تمام پیشرفت‌های علمی جز خاطرات و خودآگاهی خود چیز دیگری ندارد. علاوه بر کارگردانی و داستان، قدرت کشف و خودآگاهی انسانی است که این فیلم را دیدنی می‌کند.


4. کودکی ایوان – IVAN’S CHILDHOOD – 1962

اولین فیلم تارکوفسکی به خطر نمایش تجربه‌های کودکی و روان زخم آن در خلال جنگ شایسه دقت و توجه و تحسین است. داستان درباره پسر یتیمی به نام ایوان است که پس از آغاز تصمیم می‌گیرد به ارتش شوروی ملحق شود تا علیه آلمان مبارزه کند. بنابراین داستان تلاش او را نشان می‌دهد و همین نمایش داستان از نگاه یک پسربچه فیلم را متفاوت می‌کند. به طوری که تلاش ایوان برای شکست دشمن نوعی تلاش نافرجام برای بازپس گیری معصومیت از دست رفته دوران کودکی است.

آنچه که بیننده را به وجد می‌آورد آمیخته شده تصاویر رؤیایی دوران کودکی با ویرانی ناشی از جنگ است. در این داستان ترسناک درباره جنگ و انتقام، همواره می‌بینیم که تصورات او از زندگی شیرین با حقیقت جنگ و اتفاقات هولناک آن متوقف می‌شود و درنتیجه به مرگ احساسات انسانی می‌انجامد. علاوه بر داستان، کارگردانی سیاه و سفید، محیط و نمایش مرگ فیلم را به یکی از بهترین آثار در رتبه بندی فیلم‌های “آندری تارکوفسکی” تبدیل می‌کند.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم‌های بارانی تاریخ سینما که می‌توانید در یک روز بارانی تماشا کنید


3. آندری روبلف – ANDREI RUBLEV – 1967

در دوره کلاسیک و معاصر فیلم‌های تاریخی زندگی نامه‌ای با روایت داستان شخصیت‌های تاریخی و معرفی میراث آنها، موفقیت‌ها و دستاوردهایشان، سینما را قبضه کردند. “آندری روبلف” هم این مسیر را پیش گرفت تا هنر روسیه قرن 15 را نشان دهد. این فیلم در 8 فصل قرار داشته و وجود پرولوگ و اپیلوگ آن به داستان اصلی چندان ارتباط ندارد. داستان درباره نقاشی به نام آندری روبلف است که برای تزیین و نقاشی کلیسایی در مسکو دعوت شد.

در تمام طول فیلم می‌بینیم که قهرمان داستان ما ویژگی‌های قهرمانی و شجاعتی را که معمولاً در چنین شخصیت‌هایی گنجانده می‌شود، دارا نیست. کارگردانی سیاه و سفید تارکوفسکی ما را به همان دوره و قرون می‌برد تا با داستان بیشتر ارتباط برقرار کنیم و با نمایش زندگی این شخصیت رویارویی هنر و سیاست را می‌بینیم. بنابراین یک شاهکار پدید آمده که از زمان اکران تا به امروز یکی از بهترین آثار سینما تلقی می‌شود.


2. استاکر – STALKER – 1979

این فیلم به دلیل نمایش هنر والا و هوشمندانه یکی از بهترین آثار تارکوفسکی تلقی می‌شود که تا به امروز الهام بخش مخاطب بوده است. داستان درباره سه شخصیت است، یک استاکر وظیفه خود می‌داند که یک نویسنده و پروفسور را تا مکانی به نام زون در دنیای پساآخرالزمانی همراهی کند. در داخل زون مکان ممنوعه‌ای به نام روم وجود دارد که آرزوهای افراد برآورده می‌شود. مراتع سرسبز، آب گل آلود، فضا درهم ریخته، و گفتگوی میان شخصیت‌ها (نویسنده و پروفسور) و البته نمایش جنگ هسته‌ای از طریق یک هواپیمای جنگی، از عناصر اصلی تارکوفسکی در نمایش فیلمی هولناک است.

فیلم با پرسش درباره فلسفه شعور انسان و تمایلات او اتاقی را نشان می‌دهد که خواسته واقعی انسان را اجابت می‌کند، خواسته‌ای که حتی خودش از آن خبر ندارد. بنابراین سؤال پیش آمده این است که انسان چقدر خودش را می‌شناسد؟ و این شناخت او تا چه اندازه عمیق و واقعی است؟ با پیشبرد داستان و سؤالات بیشتر آن نتیجه رویارویی خواسته‌ها و تمایلات انسانی در شکل گیری شخصیت او را می‌بینیم.


1. ایثار – THE SACRIFICE – 1986

آخرین فیلم “آندری تارکوفسکی” به آثار “اینگمار برگمان” (Ingmar Bergman) است. داستان فیلم در سوئد رخ داده و درباره مضامینی چون انتخاب فردی است که توسط باورها و ایدئولوژی‌های ما تحت تأثیر قرار می‌گیرد، آن هم ایدئولوژی‌هایی که از ترس‌های ما ریشه می‌گیرند، مثل ترس از مرگ. داستان درباره پروفسوری به نام الکساندر است که درباره عدم تعادل و توازن میان پیشرفت تمدن آدمی و طبیعت تعمق می‌کند و این عدم توازن را نتیجه فعالیت‌های انسانی در طبیعت می‌داند. جشنی که در خانه او برپاست با خبر جنگ جهانی سوم بهم می‌خورد، الکساندر از خدا می‌خواهد مردم را نجات دهد، حتی اگر در ازای آن همه چیزش را از او بگرد، حتی پسر کوچکش را. او با ندیمه‌اش ماریا رابطه جنسی دارد چون دوستش فکر می‌کند این زن قدرتی دارد که می‌تواند مانع فجایع آینده شود. در داستان می‌بینیم که الکساندر برای ماندن سر قول خود هرکاری می‌کند.

آنچه که فیلم در رتبه بندی فیلم‌های “آندری تارکوفسکی” به یک شاهکار تبدیل می‌کند پرداختن به مضامینی چون ایمان و منطق است. ترس و نگرانی انسان بابت هستی و مرگ بر انتخاب‌های تأثیر می‌گذارد. ماریا در رویارویی با مرگ به مسیحیت و کفر روی می‌آورد. فیلم مثل تمام فیلم‌های دیگر تارکوفسکی ارتباط میان ایمان و حیات را نشان می‌دهد که می‌توانند تحت تأثیر فعالیت‌های انسانی قرار بگیرند. در این فیلم زوال سلامت تارکوفسکی و نگرش او به مرگ را خوب می‌بینیم و همین موضوع فیلم را متفاوت می‌کند.

همچنین بخوانید: 10 فیلم کمدی کلاسیک با درجه سنی PG که می‌توانید با خانواده تماشا کنید


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها

بستن فرم