بدترین فیلم‌های کمپانی مارول بر اساس امتیاز متاکریتیک

بدترین فیلم‌های کمپانی مارول – فیلم‌های به‌هم پیوسته مارول استودیو که بر اساس شخصیت‌های ابرقهرمان کمیک‌های مارول ساخته شده‌اند در مدت زمان نسبتاً کوتاهی به یکی از موفق‌ترین مجموعه فیلم‌های کل تاریخ سینما تبدیل شدند؛ آخرین فیلم این مجموعه با تمرکز بر روی سوپرتیم آنها، انتقام‌جویان، رکوردهای بزرگ گیشه را شکست داد و برای مدتی هم در صدر جدول پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما قرار داشت.

اما این موفقیت‌ها برای دنیای سینمایی مارول همیشگی نبوده‌است و در میان آثار برجسته‌ی آن، آثاری هم وجود دارند که از نظر منتقدین چندان هم چشمگیر نبوده‌اند، اگرچه مخاطبین آنها را دوست داشتند. در لیست زیر 10 مورد از بدترین فیلم‌های کمپانی مارول که کمترین امتیاز را در سایت متاکریتیک دارند را معرفی کرده‌ایم؛ با پروشات همراه باشید.


10. نگهبانان کهکشان 2 – 2017 – Guardians Of The Galaxy Vol. 2

امتیاز متاکریتیک: 67

علی‌رغم موفقیت‌های چشمگیر، MCU هنوز یکی از کمپانی‌هایی است که تصور افت فروش در دنباله‌ی فیلم‌ها را کنار زده و همواره قسمت دومی برای پروژه‌هایش در نظر گرفته‌است. گرچه اکثر دنباله‌های این کمپانی مورد توجه منتقدین و مخاطبان هم قرار گرفته‌اند.

دنباله فیلم نگهبانان کهکشان با موفقیت زیادی در زمان اکرانش در سال 2014 همراه بود اما با استقبال کمتری از منتقدین روبرو شد که با وجود مضامین قوی درباره خانواده و فرزندان، بسیاری از مشکلات معمول در فیلمنامه و عدم وجود جهت مشخص در طرح کلی فیلم را درباره این فیلم لحاظ کردند.


9. کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو – 2011 – Captain America: The First Avenger

امتیاز متاکریتیک: 66

اولین فیلم کاپیتان آمریکا، اگرچه بدون تشویق و استقبال نماند، اما به‌طور کلی کمترین رتبه را در این سه‌گانه از طرف منتقدین و طرفداران دارد. معرفی جو جانستون به این شخصیت شامل تاریخ دیرینه آنها بود و آن را به یک سرنخ ماجراجویی به سبک قدیمی تبدیل کرد و در ادامه اولین فیلم انتقام‌جویان را بسیار زیبا نمایش داد. منتقدان به دنباله‌های این شخصیت بسیار مثبت‌تر پاسخ دادند.


8. انتقام‌جویان: عصر اولتران – 2015 – Avengers: Age Of Ultron

امتیاز متاکریتیک: 66

کم‌امتیازترین فیلم مجموعه انتقام‌جویان از همان مشکلی برخوردار است که اکثر دنباله‌های MCU دچار آن شده‌اند: طرحی تو خالی که در نهایت میان پروژه‌های بزرگ ناچیز به‌شمار می‌آیند.

دنیای سینمایی مارول هرگز سابقه خوبی برای حفظ کارگردانان در چند پروژه نداشته‌است و فیلم انتقام‌جویان :عصر اولتران که اثر دوم و نهایی جاس ودون بود، به‌راحتی نسبت به فیلم اصلی شکست خورد و نتوانست تعادل ژانر اکشن نسبت به فیلم‌های بعدی این مجموعه را نگه دارد.


7. کاپیتان مارول – 2019 – Captain Marvel

امتیاز متاکریتیک: 64

یکی از بحث‌برانگیزترین فیلم‌های کمپانی مارول در تمام دوران‌ها فیلم کاپیتان مارول بود که برای اولین‌بار شخصیت ابرقهرمان اصلی داستانش را یک زن ایفا می‌کرد. این فیلم اولین اثر MCU با شخصیت اصلی زن بود و سر و صداهای زیادی به پا کرد.

این فیلم که چند ماه قبل از آخرین قسمت مجموعه انتقام‌جویان اکران شد، ابتدا در گیشه عملکرد خوبی را پشت‌سر گذاشت اما بعدا از نظر داستانی و اجرای بازیگرانش مورد انتقاد قرار گرفت؛ گرچه مخاطبین زیادی آن را دوست داشتند و قسمت دوم این فیلم هم در راه است!


6. مرد مورچه‌ای – 2015 – Ant-Man

امتیاز متاکریتیک: 64

درست بعد از فیلم انتقام‌جویان: عصر اولتران، اولین فیلم مرد مورچه‌ای اکران شد؛ فیلمی که در جریان تولیدش با ناهماهنگی‌هایی مانند خروج دقیقه نودی کارگردان از پروژه و جایگزنی او روبرو شد که شاید تا حدی در آسیب رساندن به امتیاز آن نقش داشته باشد.

امضای متمایز ادگار رایت (که در ابتدا به‌عنوان کارگردان فیلم انتخاب شده‌بود) را می‌توان به‌وضوح در کل فیلم مشاهده کرد، اما منتقدان چندان تحت‌تاثیر کمدی آن قرار نگرفتند و در نهایت این فیلم به پروژه شکست‌خورده‌ای در مجموعه‌ی خود تبدیل شد.


5. مرد آهنی 3 – 2013 – Iron Man 3

امتیاز متاکریتیک: 62

یکی دیگر از محصولات MCU که به خاطر لحن حاکم بر آن و پیچیدگی‌های داستانش به‌عنوان اثری جدال‌آمیز میان طرفداران شناخته‌می‌شود. این فیلم اولین اثر از فاز دوم دنیای سینمایی مارول بود که یک سال پس از موفقیت مالی بزرگی که قسمت اول انتقام‌جویان پشت‌سر گذاشت اکران شد.

اگرچه پایان نیمه قاطعی برای شخصیت محبوب رابرت داونی جونیور در این فیلم در نظر گرفته‌شده بود، اما بسیاری از طرفداران و منتقدان بازی ساده و غیرمعمول او در نقش مرد آهنی را دوست نداشتند و آن را چیزی بسیار با فاصله از آنچه این بازیگر در دو فیلم قبلی ارائه داده‌بود دانستند.


4. هالک شگفت‌انگیز – 2008 – The Incredible Hulk

امتیاز متاکریتیک: 61

هالک شگفت‌انگیز تنها فیلم واقعا فراموش‌شده از دنیای سینمایی مارول است که با وجود ماندن ویلیام هرت در نقش ژنرال تادئوس در دنباله این پروژه، تلاش کوین فایگی برای ساخت قسمت دوم این فیلم هم ناکام ماند و آن نتیجه‌ای که دنباله‌ی مرد آهنی رقم زد برای این پروژه اتفاق نیفتاد. بسیاری از طرفداران و منتقدان این فیلم را تجربه‌ای نزدیک به خواندن یک کمیک دانستند تا یک فیلم سینمایی.

ادوارد نورتون در این فیلم در نقش بروس بنر را بازی کرد اما به اولین فیلم انتقام‌جویان راه پیدا نکرد و مارك رافالو جایگزین او شد. با این حال، موضوعات ناتمامی در این فیلم وجود دارد که قرار است در فیلم مورد انتظار شانگ‌چی و افسانه ده حلقه به آنها اشاره شود.


3. مرد آهنی 2 – 2010 – Iron Man 2

امتیاز متاکریتیک: 57

اولین دنباله‌ی فیلم مرد آهنی که در MCU آغاز شد، یک فروپاشی برای طرفداران هیجان‌زده‌ای بود که می‌خواستند چیزی فراتر از قسمت اول را ببینند و علی‌رغم اینکه واقعاً فیلم خوش‌ساختی نیست، به‌سرعت در این مجموعه شهرت پیدا کرد.

گرچه امتیاز Iron Man 2 بسیار کمتر از اکثر فیلم‌های مارول است، اما هنوز هم از اکثر فیلم‌های این کمپانی بسیار بالاتر است و به جهان داستانی‌اش وفادار مانده‌است. با این حال ، منتقدان آن را در مقایسه با داستان رضایت‌بخش قسمت اولش نا امیدکننده نامیدند.


2. ثور – 2011 – Thor

امتیاز متاکریتیک: 57

این فیلم به کارگردانی کنت برانا با بازی کریس همسورث طرفداران خاص خود را دارد اما نسبت به اولین بازی‌های کریس ایوانز و رابرت داونی جونیور از او پایین‌تر به نظر می‌رسد.

داستان شخصیت‌ها و روایت کلی فیلم چیزی است که در مجموعه فیلم‌های ثور دنبال می‌شود و همچنان هم ادامه دارد؛ اما این فیلم شخصیت‌ها و بازیگران اصلی از جمله تام هیدلستون در نقش لوکی و جرمی رنر در نقش هاوکی را برای اولین‌بار معرفی کرد. بازیگرانی که بعدا هم در سری فیلم‌های انتقام‌جویان اجرای بی‌نظیری از خود نشان دادند.


1. ثور: دنیای تاریک – 2013 – Thor: The Dark World

امتیاز متاکریتیک: 54

دنباله‌ی آلن تیلور برای ثور، که شامل عناصر داستانی باقی‌مانده از اولین فیلم انتقام‌جویان نیز می‌باشد، اغلب توسط طرفداران تبلیغ می‌شود زیرا یکی از بدترین فیلم‌های کمپانی مارول است و به نظر می‌رسد منتقدان هم با این موضوع موافق هستند. گرچه هنوز هم مخاطبان خودش را دارد.

اگرچه این فیلم به هیچ وجه فیلمی خالی از ویژگی‌های مثبت نبود، اما داستان عجول آن برای طرفداران ناخوشایند بود و این شخصیت موفقیت واقعی و رضایت کامل طرفداران و منتقدین را تا زمان اکران Thor: Ragnarok در سال 2017 به‌دست نیاورد؛ فیلمی که به کارگردانی تایکا وایتیتی ساخته‌شد و قرار است به‌زودی قسمت جدید آن هم راهی پرده سینما شود.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها (1)

بستن فرم

  1. محمد

    مرداد 1, 1400

    بجای قسمت اول کاپیتان آمریکا باید بلک ویدو بیاد تو لیست. فرست اونجر نسبت به بیشتر فیلمای مارول واقعا خوب بود. عجیبه تو این لیسته

    پاسخ