بهترین فیلم‌ها درباره نابغه‌ها و مشکلاتشان که باید تماشا کنید و لذت ببرید

آدم‌های نابغه معمولاً مشکلات زیادی دارند و از بیماری روانی رنج می‌برند. نبوغ بالا به معنای آگاهی از اتفاق‌های بد جهان است، به همین دلیل می گویند “هرچقدر کمتر بدانی خوشبخت تری.” به همین دلیل بهترین فیلم‌ها درباره نابغه‌ها و مشکلاتشان ساخته‌اند. حتی نابغه‌ها هم در همه کاری موفق نیستند. مثلاً ریاضی دان ها روابط اجتماعی خوبی ندارند و معمولاً تنها هستند. هنرمندان و نویسندگان از فقر، تنهایی و گوشه گیری رنج می‌برند. دانشمندان کل عمرشان را در آزمایشگاه سپری می‌کنند.

بله این افراد جهان را دگرگون کرده‌اند، اما به چه قیمتی؟ آیا یک فرد نابغه باید بتواند بین توانایی‌های خود تعادلی برقرار کند؟ همین موضوع دست مایه فیلم‌های زیادی بوده است. این فیلم‌ها به هنرمندان، نقاشان و دانشمندانی می‌پردازند که باید بین نبوغ و زندگی شخصی یا خانوادگی‌شان تعادل برقرار کنند. ما امروز می‌خواهیم بهترین فیلم‌ها درباره نابغه‌ها و مشکلاتشان که باید تماشا کنید و لذت ببرید را به شما معرفی کنیم. با پروشات همراه باشید.


15. رشته خیال – PHANTOM THREAD – 2017

“پل توماس اندرسن” (Paul Thomas Anderson) در فیلم “خون به پا خواهد شد” (There Will Be Blood – 2007) با “دنیل دی-لوئیس” (Daniel Day-Lewis) همکاری داشت. آن‌ها سپس در “رشته خیال” با هم همکاری کردند. در این فیلم لوئیس نقش یک خیاط در سال‌های 1950 لندن را بازی می‌کند. رینولدز هم مثل طراحان مد دیگر به کارش معتاد است. او آنقدر در کارش موفق است که برای خاندان سلطنتی کار می‌کند. او و خواهرش زندگی خود را وقف کارشان کرده‌اند.

رینولدز برای رسیدگی به کارهایش روتین سختی دارد. او آسایش و رفاه را کنار می‌گذارد تا فقط به کارش برسد. مشتری‌ها او را نابغه می‌دانند، اما تنها معشوقه او آلما است که تاریکی وجود او را می‌بیند. رینولدز آنقدر به خاطر رفتار مسموم خود اذیت می‌شود که بیمار شده و به توهم دچار می‌شود. دی-لوئیس در نقش خود این فرد منزوی که درگیر خرافات شده و با مرگ مادر ویران می‌شود، درخشید.

همچنین بخوانید: ۱۰ کارگردان نابغه ای که به دنیا آمدند تا این ۱۰ فیلم را بسازند!


14. خانواده اشرافی تننبام – THE ROYAL TENENBAUMS – 2001

بیشتر فیلم‌های این لیست سنگین هستند، اما این یکی ، یکی از بهترین فیلم‌ها درباره نابغه‌ها و سرگرم کننده ترینشان است. یکی از بهترین فیلم‌ها درباره نابغه‌ها و مشکلاتشان، یک اثر کمدی درام از “وس اندرسن” (Wes Anderson) درباره سه بچه بااستعداد که در کودکی موفق بوده و به تدریج در سراشیبی قرار می‌گیرند. بچه‌ها به ترتیب ریاضی دان، فیلمنامه نویس و نابغه تنیس هستند. فیلم از نگاه پدرشان روایت می‌شود. او به دروغ ادعا می‌کند سرطان معده دارد تا همسر سابق و بچه‌هایش را برگرداند.

سه بچه به خاطر موفقیت در دوران کودکی دلزده شده‌اند. ریاضیدان کودک حالا بعد از مرگ همسر باید از بچه‌هایش مراقبت کند. فیلمنامه نویس یک سیگاری است که به شوهرش خیانت می‌کند و نابغه تنیس بعد از فروپاشی عصبی به سراسر جهان سفر می‌کند. شاید اگر این بچه‌ها با هوش معمولی به دنیا آمده بودند زندگی بهتری داشتند. اندرسن مضمون مرگ و بیماری روانی را به طنز ادغام کرده و یکی کمدی سیاه دیدنی ساخته است. فیلمبرداری فیلم هم نقطه قوت آن محسوب می‌شود.


13. X+Y – 2014

گرچه اوتیسم بیماری روانی نیست، اما افراد مبتلا معمولاً از نظر روانی هم درگیر آن می‌شوند. با این که اوتیسم قدرت ذهنی بالایی به فرد می‌بخشد، اما به اختلالات اجتماعی هم منجر می‌شود. به همین دلیل اغلب افراد مبتلا به این اختلال در حقیقت نابغه هستند.  در این فیلم از “مورگان متیوز” (Morgan Matthews) به پسری نه ساله پرداخته می‌شود که مبتلا به اوتیسم است. پسرک پدرش را از دست داده و حالا با مادرش زندگی سختی دارد.

او سپس ارتباط فیزیکی با دنیای واقعی را کاملاً کنار می‌گذارد. مادرش با وجود استرس و تنهایی خویش حامی پسرس است. پسرک که نابغه ریاضی است فقط روی درس‌هایش تمرکز می‌کند و بعد از پیروزی در المپیاد ریاضی به تایوان می‌رود. از آنجایی که زندگی روزمره برایش سخت است این تغییر به او کمک می‌کند. خوشبختانه در آنجا عادت‌ها و دوست‌های جدید پیدا می‌کند. اولین تجربه او از عشق باعث می‌شود بین مغز و قلب یکی را انتخاب کند و احساساتش را نشان دهد.


12. درخشش – SHINE – 1996

“جفری راش” (Geoffrey Rush) برای بازی در نقش نابغه این فیلم اسکار را از آن خود کرد. یک درام زندگی نامه‌ای از “اسکات هیکس” درباره زندگی نابغه پیانو دیوید هلفگات که بیشتر عمرش را در آسایشگاه‌های روانی می‌گذراند. او در جنوب استرالیا بزرگ شده و تحت شکنجه جسمی و روانی پدرش پیتر قرار می‌گیرد. پیتر پسرش را برای پیروزی در رقابت‌های موسیقی مجبور می‌کند، اما به او اجازه نمی‌دهد به آمریکا برود. گرچه موفقیت‌هایی کسب می‌کند اما به دلیل فروپاشی روانی در آسایشگاه‌ها بستری شده و شوک الکتریکی دریافت می‌کند.

فشارهای ذهن نابغه دیوید و پدر سختگیرش شخصیت او را ویران می‌کنند و کارگردان این موضوع را به خوبی نشان می‌دهد. هنگامی که در لندن هست می‌بینیم که به اختلال شیزوفرنی دچار شده. استعداد او به عنوان یک پیانیست انعکاس ذهن فروپاشیده اوست. با این که این فیلم را به اغراق سختگیری پدر دیوید متهم کردند، به خصوص از جانب خانواده‌اش، اما نبوغ موسیقیایی دیوید به خوبی نمایش داده شده و از کلیشه‌ها دوری می‌کند. درنتیجه یکی از بهترین فیلم‌ها درباره نابغه‌ها است.


11. آمادئوس – AMADEUS – 1984

یک درام دیدنی و تماشایی که داستانی نیمه زندگی نامه‌ای از موتزارت است. این آهنگساز معروف نابغه موسیقی و خالق آثار بزرگ است. تاریخدان‌ها با مطالعه نامه‌ها و رفتارهای او معتقدند که این نابغه قرن هجدهمی از افسردگی و اختلال شخصیتی رنج می‌برد. “میلوش فورمن” (Miloš Forman) در این فیلم اسکاری با حضور “تام هولس” (Tom Hulce) در نقش موتزارت و “موری آبراهام” (Murray Abraham) در نقش آنتونیو آهنگساز ایتالیایی که از سر حسادت موتزارت را کشت، اثر خیره کننده‌ای ساخت.

آنتونیو قبل از اقدام به خودکشی به قتل اعتراف می‌کند و به عقیده او که یک کاتولیک بود، موتزارت رفتار توهین آمیزی داشت. موتزارت به دلیل مصرف الکل روان از هم پاشیده‌ای داشت. با این که این فیلم قرار بود فروپاشی روانی موتزارت را نشان دهد، اما هولس در این نقش اجرای درخشانی داشت. این فیلم براساس نمایش موفق “پیتر شیفر” ساخته شد. این فیلم یک اثر درخشان و تفکربرانگیز است که نبوغ این آهنگساز را نشان می‌دهد.

همچنین بخوانید: بهترین انیمه های تاریخ سینما که شخصیت اصلی آنها از دنیا می‌رود


10. استیو جابز – STEVE JOBS – 2015

“استیو جابز” یک نابغه بود که چهره تکنولوژی مدرن را برای همیشه تغییر داد. این مؤسس اپل، ابرکمپانی عرصه تکنولوژی، در زمینه کامپیوتر نابغه بود و این شرکت را در بیست و یک سالگی آغاز کرد. این اثر زندگی نابغه‌ای از “دنی بویل” (Danny Boyle) دو جنبه جابز را نشان می‌دهد: نبوغ او و سرسختی او را. این فیلم جابز را به عنوان رهبر ارکستر این صنعت و مهندسین و طراحان را مانند موزیسین‌ها نشان می‌دهد. بنابراین فیلم در کار خود موفق بوده و تأثیر جابز بر زندگی قرن بیست و یک را به خوبی نشان داد.

مایکل فاسبندر” (Michael Fassbender) در این فیلم درخشیده و بلندپروازی‌ها و کشمکش‌های پیش جابز را خوب نشان می‌دهد. جابز به عنوان یک فرد معتاد به کار با عزم و اراده پیش می‌رفت. او از دوران مدرسه به خاطر آزار بقیه تنها بوده و همین رویه را پیش گرفت. این موضوع بیشتر به خاطر ایده آل گرایی او بود. عمارت او برای سال‌ها خالی بود چون نمی‌توانست مبل موردنظر خود را پیدا کند. او برای انتخاب رنگ طوسی موردنظر برای حمام‌های شرکت نیم ساعت وقت صرف کرد. گرچه در دوران حیات او هرگز درباره ابتلای او به اختلال وسواس فکری-عملی حرفی زده نشد، اما این موضوع هم دلیل موفقیت اوست، هم دلیل تنهایی او.


9. فریدا – FRIDA – 2002

یکی از بهترین فیلم‌ها درباره نابغه‌ها و مشکلاتشان که یک اثر زندگی نامه از “جولی تایمور” (Julie Taymor) درباره زندگی شخصی و حرفه‌ای “فریدا” هنرمند سورئال است و ارجاعات فرهنگ مکزیک در آن زیاد دیده می‌شود. این فیلم در کنار اشاره به انقلاب سیاسی و هنر، به زندگی آشفته فریدا نگاه می‌کند. او به عنوان یک چهره شناخته شده در قرن 20 با پرتره‌ها و تصاویر رویاگونه خود جنبش تازه‌ای را آغاز کرد. او هم مانند هنرمندان بزرگ دیگر قربانی آسیب‌های جسمی و روانی بود. او در سن نه سالگی از فلج اطفال رنج می‌برد و به خاطر تصادف اتوبوس تا آخر عمر درد می‌کشید. به دلیل افسردگی دو بار خودکشی کرد. این دردها با این که کل زندگی آزارش دادند اما به خلق پرتره‌ها و تصاویری از رنج و تخت‌های بیمارستان منجر شدند.

سلما هایک” (Salma Hayek) در نقش فریدا می‌درخشد. شاید با دیدن فیلم تصور کنید پشت سر هم اتفاقات مختلف را نشان می‌دهد، اما در حقیقت زندگی فریدا با همین اتفاقات، رنج‌ها و طلاق رودررو بود، که با دوره کمونیسم گره خورد. این فیلم زندگی این هنرمند، جنسیت، اعتیاد او به الکل، روابط و فعالیت‌های سیاسی‌اش را نشان می‌دهد. تیمور به خوبی توانسته زندگی شخصی این هنرمند را با زندگی هنری‌اش به تصویر بکشد. آثار او که بیشتر درونمایه رئالیسم جادویی و فرهنگ مکزیک را نشان می‌دهند، عناصر لایو اکشن هم دارند.


8. مرد بارانی – RAIN MAN – 1988

پرفروش‌ترین فیلم سال 1988 که هنوز موردعلاقه بسیاری از افراد است. این فیلم جاده‌ای از “بری لوینسون” (Barry Levinson) یک برادر خودخواه را با برادر مبتلا به اوتیسمش نشان می‌دهد. چارلی (تام کروز ” Tom Cruise”) مثل تاجرین دیگر شخصی خوش صحبت و خودخواه است. در این میان پدرش از دنیا رفته و دارایی 4 میلیون پوندی او به پسر مبتلا به اوتیسم واگذار می‌شود. چارلی برای گرفتن این دارایی به یک آسایشگاه روانی رفته و در آنجا برای اولین بار برادرش را می‌بیند.

ریموند (داستین هافمن “Dustin Hoffman”) به اوتیسم و سندرم ساوان مبتلاست و قدرت حافظه سرشاری دارد. بنابراین چارلی برای گرفتن دارایی برادرش را از آنجا خارج می‌کند. ریموند در آنجا زندگی تکراری دارد و حالا با زندگی واقعی آشنا شده، با این حال برادرش او را دوست دارد. ریوند می‌تواند در عرض چند ثانیه 246 خلال دندان را بشمارد، اما نمی‌تواند با زندگی روزمره خو بگیرد، احساستش را نشان دهد یا حتماً باید هرروز باید یک سریال ببیند یا سر ساعت 11 بخوابد. این موضوع زندگی او و اطرفیانش را سخت می‌کند.


7. عشق و بخشش – LOVE & MERCY – 2014

“برایان ویلسون” خواننده اصلی گروه The Beach Boys که در عرصه موسیقی پیشتاز است روزها و هفته‌ها روی موسیقی‌ای کار می‌کرد که گرچه در دوره خود موردتوجه قرار نگرفت، اما بعد در عرصه موسیقی پیشگام بود. “بیل پوهلاد” (Bill Pohlad) در این فیلم شیفتگی ویلسون جوان به تولید موسیقی (با بازی “پل دینو” (Paul Dano)) و برادر بزرگ‌ترش (جان کیوسک ” John Cusack”) را نشان می‌دهد. بنابراین قبل و بعد ابتلای او به بیماری روانی را می‌بینیم که باعث شد خلاقیت خود را از دست بدهد.

این فیلم بی رحمانه بودن نبوغ هنری او را نشان می‌دهد که به خاطر مشکلات روانی به مانع برخورد. دینو به خاطر اجرای زیبای خود در نقش مردی مبتلا به پارانویا و شیزوفرنی درخشید. توهماتی که ویلسون به آن دچار بود به نوآوری‌های موسیقی او انجامید. متاسفانه ویلسون در هر دو مرحله از زندگی او با مردان ظالم روبرو بود: اول پدر بی رحمش و بعد درمانگرش. دکتر یوجین لندی درمان 25 ساعته را روی او پیاده می‌کرد: به او دارو می‌داد، از او کار می‌کشید و کنترلش می‌کرد.

همچنین بخوانید: 10 فیلم فوق‌العاده که جزء 250 فیلم برتر IMDb نیستند


6. پای چپ من – MY LEFT FOOT – 1989

“دنیل دی-لوئیس” بار دیگر با بازی در نقش یک نابغه منتقدین را تحت تأثیر قرار داد. کریسی براون (دی-لوئیس) تمام موانع پیش روی هنرش را از میان برداشت. این فیلم یک کمدی برنده اسکار ساخته “جیم شریدان” (Jim Sheridan) است که براساس زندگی نامه براون ساخته شد. براون در یک خانواده فقیر پانزده نفره در ایرلند به دنیا آمد. او فقط می‌توانست یک پای خود را تکان دهد و پای دیگر و دست‌هایش فلج بودند. با این حال با تکان دادن انگشت‌های پای چپش قوانین طبیعت را برهم زد و به یک نقاش و نویسنده تبدیل شد. این فیلم داستان زندگی او را از کودکی نشان می‌دهد.

براون از کودکی به هنر و ادبیات علاقه داشت و به مدرسه مخصوص می‌رفت. او پس از کنار زدن این مشکلات و افسردگی و فکر خودکشی هم به عشق دست یافت هم به حرفه‌ای درخشان. این داستان الهام بخش شریدن قدرت تخیل و اراده را نشان می‌دهد که یک نفر توانست چنین ناملایمت هایی را پشت سر بگذارد. لوئیس با حضور در این نقش اسکار بهترین بازیگر مرد سال 1990 را دریافت کند. در سال 2015 صدها نفر از اعضای آکادمی رأی دادند که این فیلم باید به جای “رانندگی برای خانم دیزی” (Driving Miss Daisy) اسکار بهترین فیلم را دریافت می‌کرد.


5. نظریه همه چیز – THE THEORY OF EVERYTHING – 2014

“استیون هاوکینگ” یکی از معروف‌ترین نوابغ تاریخ است که تابش سیاهچاله را کشف کرد و مطالعات مربوط به فیزیک را ارتقا داد. با این حال شرایط همیشه خوب نبود و پیشرفت بیماری فیزیکی او آینده‌اش را به خطر انداخت. با وجود بیماری او را رفته رفته فلج می‌کرد اما او به خواندن و نوشتن و آموزش ادامه دهد. او در آکسفورد و کمبریج تحصیل کرد و جوایز و افتخارات مختلف کسب کرد.

این فیلم به عنوان یکی از بهترین فیلم‌ها درباره نابغه‌ها و مشکلاتشان به خاطر فیلمبرداری و اجرای بازیگرن تحسین می‌شود. “ادی ردمین” (Eddie Redmayne) در نقش استیون و روزهای آغازین بیماری‌اش حضور یافت. این فیلم از “جیمز مارش” (James Marsh) زندگی هاوکینگ، ازدواج، کار و بیماری‌اش را نشان می‌دهد، همچنین عزم و اراده‌اش را. قسمت اعظم فیلم به سختی‌های پیش روی او و همسرش سابقش می‌پردازد و از خاطرات او به نام Travelling to Infinity: My Life with Stephen الهام گرفته است. پس حتماً با این فیلم همراه باشید.


4. بر دروازه ابدیت – AT ETERNITY’S GATE – 2018

همه می‌دانند که “ونسان ون گوگ” نقاش امپرسیونیست زندگی کوتاه و سختی داشت. شاید با نگاهی با تابلوی ستارگان و مزرعه آفتابگردان او تصور کنید زندگی شیرینی داشت. با این حال اینگونه نبود. او در اوج فروپاشی روانی گوش خود را برید، برای مسموم کردن خود رنگ زرد خورد و یک سال در آسایشگاه روانی بستری شد. متاسفانه آثار او بعد از مرگش در سن 37 سالگی تحسین شدند. به همین دلیل قبل از آن فقیر و تنها بود.

“جولیان اشنابل” (Julian Schnabel) نمای واقعی و دیدنی از زندگی او را نشان داد. “ویلم دفو” (Willem Dafoes) هم نقش این هنرمند و هنرش را نشان داد. کارگردان با مهارت‌های فیلمسازی خود ذهنیت این نقاش و جهان بینی او را نشان داد. استفاده از صدا و شات های بلند توانست هنر آبستره او را به تصویر بکشاند. “بر دروازه ابدیت” شبیه نوعی عبادت است، عبادت ون گوگ، طبیعت و نیرویی برتر. فیلم افسردگی و شرایط این نقاش را نشان می‌دهد و متوجه می‌شویم ون گوگ مجبور بود نقاشی کند. او با حالت هیستریک قلم را روی بوم می‌کشید و به همین دلیل است که در عمر کوتاهش بیش از 900 نقاشی کشید.


3. بازی تقلید – THE IMITATION GAME – 2014

“آلن تورینگ” نه تنها با ساخت اولین کامپیوتر به صنعت کامپیوتر کمک کرد، بلکه توانست به شکست حزب نازی در جنگ جهانی دوم کمک کند. او به اوتیسم مبتلا بود، و در سال‌های 1950 بریتانیا دگرباش بود. به همین دلیل تحت تزریق اجباری هورمون قرار گرفت، نتوانست به کارش ادامه دهد و در 41 سالگی خودکشی کرد.

بندیکت کامبربچ” (THE IMITATION GAME) با اجرای درخشان خود توانست این شخصیت و آسیب پذیری او را خوب نشان دهد. بنابراین به عنوان یک نابغه با نقص‌های انسانی دیده می‌شود. “مورتن تیلدام” (Morten Tyldum)، کارگردان نروژی، عناصر درام و تریلر جاسوسی را ادغام می‌کند تا نشان دهد تورینگ و گروه ریاضیدان‌هایش چگونه در کارشان موفق شدن. ماشین انیگمای نازی هر شب کدش را عوض می‌کرد، بنابراین این تیم برای رمزگشایی پیام‌ها تنها 24 ساعت وقت داشتند. تورینگ برخلاف زمان حرکت کرد و ماشین خود را ساخت تا کاری کند که چشم انسانی از عهده‌اش برنمی آمد.

همچنین بخوانید: بهترین انیمه های یک فصلی که باید تماشا کنید و لذت ببرید


2. یک ذهن زیبا – A BEAUTIFUL MIND – 2001

یک درام زیبا از “ران هاوارد” (Ron Howard) که یکی از بهترین فیلم‌ها درباره نابغه‌ها و مشکلاتشان است. این فیلم برگرفته از زندگی واقعی “جان نش” چهار جایزه اسکار بهترین فیلم، کارگردانی، فیلمنامه اقتباسی و بازیگر زن نقش مکمل را دریافت کرد. نش یک ریاضی دان مطرح آمریکایی بود که جایزه نوبل را دریافت کرد. این فیلم برگرفته از کتاب “سیلویا ناسار” در سال 1997 زندگی نش از دوران دانشگاه تا بازنشستگی را نشان می‌دهد. زندگی نش پر از پستی و بلندی بود که توهمات شیزوفرنیک او بر آن سایه انداخت.

راسل کرو” (Russel Crowe) با اجرای زیبای خود شرایط پیچیده نش را نشان می‌دهد. با وجود تحمل همسرش آلیسیا نش (جنیفر کانلی ” Jennifer Connelly”)، علائم او بدتر شده و او کارهایش به عنوان استاد دانشگاه را رها کرد تا بر روی افرادی از پنتاگون که تصور می‌کرد تعقیبش می‌کنند، مطالعه کند. بهترین دوست و هم اتاقی قیمی چارلز هرمان (پل بتانی ” Paul Bettany”) برای کمک به او هرکاری کرد. نش بارها به آسایشگاه روانی رفت و تحت شوک درمانی قرار گرفت. این فیلم داستانی زیبا از بیماری روانی و نحوه مقابله با آن است. نش سرانجام تصمیم گرفت به تصاویر خیالی‌اش پشت پا بزند و به پذیرش و عشق دست یابد.


1. ویل هانتینگ خوب – GOOD WILL HUNTING – 1997

مت دیمون” (Matt Damon) و “رابین ویلیامز” (Robin Williams) در این فیلم از “گاس ون سنت” (Gus Van Sant) خوش درخشیدند. “مت دیمون” فیلمنامه فیلم را به عنوان پروژه خود در دانشگاه هاروارد نوشت. سپس “بن افلک” (Ben Affleck) هم به نوشتن آن ملحق شد و در کنار دیمون در فیلم حضور یافت. این فیلم دو جایزه اسکار برد و با تحسین‌های مختلف مواجه شد. داستان درباره زندگی ویل هانتینگ در بوستون است که در دانشگاه کار می‌کرد. او در ظاهر با زندگی خود و روزمرگی‌هایش مشکل ندارد، اما در اصل اتاقش پر است از کتاب‌های ریاضی و می‌خواهد نابغه شود.

ویل در یکی از شیفت‌های کاری از مقابل تخته سیاه رد شده و معادله تقریباً غیرممکنی را حل می‌کند. بعد از توهین به یک پلیس باید بین زندان و درمان یکی را انتخاب کند. شاید این تصمیم در ظاهر ساده باشد، اما برای ویل تصمیم سختی است. درمان شخصیت ویلیامز روی او دروازه‌های جدیدی را پیش رویش باز کرد. چون توانست گارد او را کنار زده و شخصیت واقعی‌اش را نشان دهد.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها

بستن فرم