بهترین فیلم‌های ترسناک مدرن که باید تماشا کنید (رده‌بندی بر اساس امتیاز IMDb)

بهترین فیلم‌های ترسناک مدرن – ژانر وحشت در سالهای اخیر دچار توحل عظیمی شده‌است. کمپانی‌هایی مانند A24 و بلام‌هاوس در کنار کارگردان‌هایی مثل رابرت اگرز و آری استر آثار مدرن و فاخری را در این ژانر به تولید رسانده‌اند که استانداردهایا ین ژانر را به‌کلی تغییر داده و مخاطبان را با تجربه‌های جدید روبرو کرده‌است. آثاری که با تم‌های پیچیده، فیلمبرداری خیره‌کننده، روایت قانع‌کننده و اجراهای قوی بازیگران، چیزی که پیش از این ترسناک خوانده می‌شد را به‌کلی تغییر دادند.

در لیست زیر 10 فیلم برتر که با ژانر ترسناک و البته مدرن ساخته شده‌اند را معرفی کرده‌ایم؛ با پروشات همراه باشید.


10. جادوگر – 2015 – 6.9 – The VVitch

جادوگر اثری تاریخی است که هم برای مخاطبان مدرن قابل دسترسی است و هم مملو از اساسی‌ترین عناصر ترسناک، به‌ویژه هنگامی که خصوصیات آشنای جادوگری را نشان می‌دهد، می‌باشد. این فیلم ممکن است روی زن جوانی که متهم به جادوگری شده و به دنبال برادرش کوچکترش می‌گردد متمرکز باشد، اما از مضامین غم و شک هم به‌طور جامع‌ای استفاده کرده‌است.

داستان این فیلم در انگلستان سال 1603 می‌گذرد؛ جایی که یک خانواده مطرود، به دنبال مکان جدیدی برای زندگی هستند و زمانی که زندگی‌شان را در مزرعه‌ای از سر می‌گیرند، حوادث عجیب و غریبی شروع به رخ دادن می‌کنند.

همچنین بخوانید: ۱۰ فیلم ترسناک جذاب و دیدنی شبیه فیلم “جادوگر” (The Witch) که باید تماشا کنید


9. میدسامر – 2019 – 7.1 – Midsommar

با هدف قرار دادن غم و اندوه درگذشت خانواده‌اش و تمرکز بر روابط پراکنده او، یک زن جوان موافقت می‌کند که دوست‌پسر و دوستانش را در سفری به اروپا همراهی کند. هنگامی که آنها به سوئد می‌رسند، به دهکده‌ی کوچکی می‌روند که در آستانه برگزاری جشن تابستانی خود است و اهالی آن بسیار عجیب و غریب رفتار می‌کنند.

سرانجام، سنت‌ها و آیین‌های جذاب جای خود را به آزمایش‌ها و مسابقات ترسناک می‌دهند زیرا روستاییان بازدیدکنندگان را یکی یکی به سمت آیین بت‌پرستی خود می‌کشانند. میدسامر یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک مدرن دهه اخیر است که نباید تماشای آن را از دست بدهید.

همچنین بخوانید: ۱۰ فیلم ترسناک و نمادین شبیه فیلم “مادر” (Mother) که باید تماشا کنید


8. موروثی – 2018 – 7.3 – Hereditary

خانواده گراهام پس از درگذشت پدر مادرشان، شروع به کشف رازهای نگران‌کننده درباره گذشته او می‌کنند؛ رازهایی که احتمالاً آنها را به همان سرنوشت دچار می‌کند. در حالی که اندوه و ناامیدی ابتدا با یک فاجعه و سپس با یک فاجعه دیگر، به سلامت عقل آنها ضربه می‌زند، مادر خانواده سعی می‌کند خانواده را در کنار هم نگه دارد حتی وقتی واقعیت هم شروع به تزلزل می‌کند و ذهن خودش را به دیوانگی می‌کشاند.

اینکه بینندگان تصمیم بگیرند که فیلم موروثی را به‌عنوان یک کاوش در بیماری روانی و اختلال عملکرد خانوادگی ببینند یا صرفاً به‌عنوان یک جنبش سورئال، تفاوتی در تصاویر آزاردهنده‌ی آن و عمق احساساتی که به نمایش می‌گذارد ایجاد نخواهد کرد.

همچنین بخوانید: معرفی ۵ فیلم ترسناک جذاب و دیدنی از ۵ سال اخیر که حتما باید تماشا کنید


7. آن – 2017 – 7.3 – It

داستان ترسناک محبوب استیون کینگ، درباره یک موجود بدخواه که قصد دارد کودکان را به مرگ بکشاند و به‌شکل یک دلقک رنگارنگ به‌نام پنی وایز به زندگی مبهم خود ادامه می‌دهد. پس از ناپدید شدن یک پسربچه، برادر بزرگتر و دوستانش تلاش می‌کنند تا در برابر پنی وایز بایستند. اما توانایی او در شکار، از ترس شدید آنها بسیار قدرتمند است.

این فیلم به طرز ماهرانه‌ای توانسته بهترین مضامین کار کینگ را در خود جای دهد؛ به‌ویژه در نمایش موانعی که باید برای بزرگ شدن از بین بروند، تعادل نوستالژی و جذابیت زندگی در شهرهای کوچک که با اسراری که در زیر روکش عجیب آن نهفته‌است آمیخته شده‌اند.


6. احضار – 2013 – 7.5 – The Conjuring

همهي فیلم‌های مجموعه احضار بر اساس داستان‌های واقعی و مشاهدات محققان ماورا الطبیعه، اد و لورین وارن، در دهه 70 ساخته شده‌اند. اما فیلم اول این مجموعه بهترین و جذاب‌ترین قسمت آن است. این فیلم داستان خانواده وارن در حالی که سعی می‌کنند خانواده‌ای که در یک خانه‌ی دورافتاده در مزرعه‌ای مورد ازار و اذیت ارواح قرار گرفته‌اند را نجات دهند.

یکی از دلایل باورپذیری این فیلم اجرای اد و لورین است که به‌عنوان شخصیت‌هایی واقعی و پویا نشان داده می‌شوند که به یکدیگر و قربانیان شرایط عجیب و غریبی که کشف می‌کنند اهمیت می‌دهند.

همچنین بخوانید: ۱۰ فیلم جذاب و دیدنی شبیه فیلم “احضار” (The Conjuring)


5. فانوس دریایی – 2019 – 7.5 – The Lighthouse

در اوایل قرن بیستم، در یک جزیره دور افتاده در نیوانگلند، دو نگهبان فانوس دریایی آرام آرام قدرت خود را از دست می‌دهند. آنها همانطور که ترس و انزوا را تجربه می‌کنند، سوال می‌کنند که چه چیزی واقعی است و چه چیزی نیست. در نهایت توسط توهمات خشونت‌بار این شخصیت‌ها، داستان فیلم به پایان می‌رسد.

فیلم فانوس دریایی که به‌راحتی با فیلتر سیاه و سفید گرفته‌شده و با نمایش‌های پرجاذبه فیلمبرداری شده است یک هیجان روانشناختی است که با ریتم کندی روایت می‌شود و ممکن است تماشاگران را کمی گیج کند، اما اثری به‌یادماندنی است و یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک مدرن به حساب می‌آید.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم‌های عجیب و غریب تاریخ سینما که باید تماشا کنید


4. یک مکان ساکت – 2018 – 7.5 – A Quiet Place

یک مکان ساکت می‌تواند حتی نفس کشیدن را برای خانواده‌ای که مجبور به پنهان شدن در برابر هیولاهایی که به صدا حساس‌اند، ممنوع کند. آخرالزمان جهان را ویران کرده و بازماندگان باید هر تعاملی را در سکوت کامل انجام دهند تا دشمن آنها را پیدا نکند.

خوشبختانه پیش‌فرض هوشمندانه فیلم آن را به اثری فراموش‌نشدنی تبدیل کرده‌است؛ در جریان فیلم هر یک از اعضای خانواده نه تنها برای زنده ماندن با هیولاها در مبارزه‌اند بلکه با یک فاجعه عاطفی بزرگ هم می‌جنگد. با استقبال گسترده‌ای که از این فیلم شد دنباله آن نیز با جهانی که ترس و وحشت را گسترده‌تر کرده‌است به تولید درآمد.

همچنین بخوانید: معرفی ۱۲ فیلم جذاب و دیدنی شبیه “یک مکان آرام” (A Quiet Place)


3. برون بیرون – 2017 – 7.7 – Get Out

در رابطه‌های عاشقانه مرحله ملاقات با والدین به طور حتم پر از اضطراب خواهد بود، اما هنگامی که یک تعطیلات آخر هفته برای یک مرد جوان به رابطه‌ای بین نژادی و خصمانه تبدیل می‌شود، داستان فیلم برو بیرون آغاز شده و بیننده را با تجربه‌ی متفاوتی روبرو می‌کند. رفتارهای خیرخواهانه و اصلی خانواده، با کشف افشاگری‌های دلهره‌آور درباره میراث آنها، ناگهان جریان فیلم را به سمت شوم و ترسناکی سوق می‌دهد.

فیلم برو بیرون داستانی هجوآمیز و ناراحت‌کننده دارد و با درآمیختن مفاهیم نژادپرستی و تعصب، خود را به‌عنوان یکی از بی‌نظیرترین و بهترین فیلم‌های ترسناک مدرن سینما معرفی کرده‌است.

همچنین بخوانید: معرفی ۱۴ فیلم جذاب و دیدنی شبیه “برو بیرون” (Get Out)


2. جزیره شاتر – 2010 – 8.1 – Shutter Island

مارتین اسکورسیزی با استفاده از تمام مهارت‌های فنی و هنری که طی دهه‌ها فیلمسازی به‌دست آورده‌بود، برای ساخت یک فیلم نوآر جذاب مانند جزیره شاتر استفاده کرده‌است. این فیلم یک مارشال آمریکایی و تلاش‌های او برای حل معمای فرار یکی از بیمارهای تیمارستانی دورافتاده را نشان می‌دهد.

همانطور که تلاش برای حل این رمز و راز جذاب است، پایان آن سوالاتی را برای مخاطبان ایجاد می‌کند. این موضوع به‌جای آنکه از موفقیت فیلم کم کند، باعث می‌شود تا بارها و بارها آن را تماشا کنید؛ زیرا هر سرنخ، کشف‌های جدیدی را به معرض نمایش می‌گذارد.

همچنین بخوانید: معرفی ۲۵ فیلم جذاب و دیدنی شبیه “جزیره شاتر” (Shutter Island)


1. انگل – 2019 – 8.5 – Parasite

خانواده فقیر کیم ظاهراً هرگز قادر به عبور از شکاف طبقاتی نیستند که آنها را از افراد فوق‌العاده ثروتمند مانند خانواده پارک جدا می‌کند، تا اینکه پسر باهوش این خانواده راهی پیدا می‌کند تا تمام خانواده خود را در خانواده آنها ادغام کند و زمام امور را به‌دست بگیرد. فیلم انگل متشکل از هیجان و کمدی سیاه هجوآمیز است که مسائل طبقه اجتماعی، حرص و طمع و بقا را بررسی می‌کند. این فیلم در زمان اکران خود در سال 2019 آنقدر مورد استقبال قرار گرفت که آینده سینمای کره‌جنوبی را متحول ساخت.

همچنین بخوانید: ۷ فیلم جذاب و دیدنی شبیه فیلم “انگل” (Parasite)


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم