بهترین فیلم‌های ژانر فانتزی به کارگردانی استیون اسپیلبرگ (رده‌بندی بر اساس امتیاز IMDb)

استیون اسپیلبرگ یکی از بزرگترین کارگردان‌های سینمای هالیوود است که تاکنون بر ژانرهای مختلف سینمای تاثیرات قابل‌تاملی گذاشته و آثار فاخری را به تولید رسانده‌است.

این کارگردان طی سال‌های فعالیتش در سینما تقریبا در تمام ژانرها فیلم ساخته‌است و چیزی که در میان اکثر این آثار مشترک بوده، عناصر فانتزی و تخیل‌آمیزی است که فیلم‌های او را همواره دیدنی‌تر کرده‌است. اکثر فیلم‌های اسپیلبرگ ترکیبی از ژانر علمی-تخیلی و فانتزی‌اند، چه آن فیلم درباره انسان‌ها و زندگی آیندشان باشد، چه فیلمی فضایی و یا تاریخی.

در لیست زیر 10 مورد از بهترین فیلم‌های ژانر فانتزی که به کارگردانی استیون اسپیلبرگ ساخته شده‌اند را برایتان آماده کرده‌ایم؛ با پروشات همراه باشید.


10. ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین – 2008 – 6.1 – Indiana Jones And The Kingdom Of The Crystal Skull

از آنجایی که در فیلم‌های قبلی ایندیانا جونز سنگی عرفانی و جام مقدس وجود دارد که مردم را شکست‌ناپذیر می‌کند، تقریباً مانند این بود که اسپیلبرگ هنگام حضور بیگانگان در فیلم چهارم، داستان‌های پروژه‌های دیگرش را باهم ترکیب می‌کرد.

با این حال، هنوز هم تعداد زیادی عنصر خارق‌العاده در The Kingdom of the Crystal Skull وجود دارد و باوجود اینکه در رتبه دهم قرار گرفته‌است، اما هنوز هم چیزهای زیادی برای دوست داشتن در این فیلم وجود دارد، حتی اگر دارای نقص باشد.


9. همیشه – 1989 – 6.4 – Always

حتی برای طرفداران سرسخت کارگردانی به شهرت اسپیلبرگ، فیلم همیشه به‌راحتی فراموش شده‌است. علی‌رغم اینکه داستان آن در زمان جنگ جهانی دوم رخ می‌دهد و حاوی عناصر خارق‌العاده‌ای است و حتی امضای خاص کارگردان را هم دارا است، درطول زمان به‌کلی فراموش‌شده و امروزه دیگر کسی از آن صحبت نمی‌کند.

اولین و مهمترین موضوع درباره این فیلم این است که یک فیلم عاشقانه است و داستان بیش از حد احساسی آن حتی هنگام اکرانش قدیمی به‌نظر می‌رسد. به همین دلیل، به اندازه بسیاری از فیلم‌های دیگر اسپیلبرگ محبوب نیست. اما هنوز هم جذابیت خود را دارد.


8. غول بزرگ مهربان – 2016 – 6.4 – The BFG

با درنظر گرفتن بازسازی فیلم West Side Story که اواخر سال جاری اکران خواهد شد، فیلم غول بزرگ مهربان اولین بازسازی‌ای نیست که این فیلمساز کارگردانی کرده است. یکی از بازسازی‌های کمتر شناخته‌شده او که نسبتاً جدید است، زیرا فقط پنج سال از اکران آن می‌گذرد.

این فیلم در گیشه عملکرد مطلوبی نداشت و مورد انتقاد قرار گرفت زیرا به اندازه فیلم اصلی جذاب نبود؛ اما با این وجود، نمی‌توان جذابیت فیلم و فناوری به‌کار رفته‌شده در آن را نادیده گرفت.


7. جهان گمشده: پارک ژوراسیک – 1997 – 6.6 – The Lost World: Jurassic Park

خطوط داستانی زیادی برای دنباله پارک ژوراسیک تایید و رد شده‌بود و ممکن است موردی که سرانجام به نتیجه رسید بهترین تصمیم نبوده باشد، زیرا مانند دیگر پروژه‌های اسپیلبرگ مورد استقبال قرار نگرفت.

بزرگترین مشکل در مورد فیلم جهان گمشده: پارک ژوراسیک این است که بازیگران اصلی همه با هم نبودند و رفاقت بین گرانت، الی، مالکوم و بچه‌ها عمدتاً همان چیزی بود که نسخه اصلی را بسیار عالی می‌کرد. اما مانند هر فیلم اسپیلبرگ، این فیلم هنوز لحظات خوبی را در خود جای داده‌است و تماشای آن می‌تواند لذت‌بخش و دوست‌داشتنی باشد. جلوه‌های ویژه تصویری این فیلم نیز اگر بهتر از نسخه اصلی نبود به همان خوبی بود.


6. هوک – 1991 – 6.8 – Hook

فیلم هوک ممکن است بالاترین امتیاز را در IMDb نداشته‌باشد، اما به‌عنوان فیلمی درباره یک پیتر پن بزرگسال طرفداران زیادی دارد.

طرح کلی هوک یک موضوع پرخطر است و منتقدان خود را دارد، اما به نظر می‌رسد کسانی که هنگام تماشای آن کودک بودند همیشه آن را دوست خواهند داشت و اکنون که آنها بزرگتر هستند، بیشتر با آنها ارتباط برقرار می کنند. به هر حال، مقاومت در برابر جذابیت رابین ویلیامز در این فیلم غیرممکن است مخصوصا زمانی که صحنه نمادین مبارزه‌ی غذا را ایفا می‌کند.


5. بازیکن شماره یک آماده – 2018 – 7.4 – Ready Player One

در فیلم بازیکن شماره یک آماده، تمام عناصر تخیل‌آمیز زنده شده و مخاطب به سرزمین شگفت‌انگیز بازی‌های کامپیوتری قدم می‌گذارد. این فیلم علمی-تخیلی مملو از ارجاع‌هایی به فیلم‌های کلاسیک دهه 80 و 90 است. این فیلم تقریباً مانند نامه عاشقانه اسپیلبرگ به کارهای خودش است.

بازیکن شماره یک آماده در زمان آینده اتفاق می‌افتد و داستان پسری را روایت می‌کند که برای نجات دنیایش تلاش می‌کند تا معمای یک بازی کامپیوتری مدرن و سطح بالا را حل کند. داستانی بدیع که یکی از بهترین فیلم‌های ژانر فانتزی را پدید آورده‌است.


4. ایندیانا جونز و معبد مرگ – 1984 – 7.5 – Indiana Jones And The Temple Of Doom

اگرچه The Temple of Doom هم‌سطح Raiders of the Lost Ark یا The Last Crusade در نظر گرفته نمی‌شود، اما به‌عنوان قسمت دوم مجموعه ایندیانا جونز هنوز یک اثر سرگرم‌کننده است. در این فیلم ایندی به هندوستان می‌رود و این فیلم ترسناک‌تر و مرموزتر است.

برخی از طرفداران این فیلم را به دلیل مخوف بودنش دوست دارند؛ اما چه مخاطبان لحن آن را دوست داشته باشند یا نه، این فیلم هنوز هم برخی از بهترین لحظات ایندی شامل صحنه پل، تعقیب و گریز معدن و البته بهترین راهنما باستان‌شناس را در خود دارد. بیشترین انتقادی که به فیلم وارد شد به ویلی اسکات بود، اما از آنجا که The Temple of Doom در واقع پیش درآمد Raider’s of the Lost Ark است، خوشبختانه طرفداران مجبور نبودند در فیلم سوم با او سر و کار داشته باشند.


3. پارک ژوراسیک – 1993 – 8.1 – Jurassic Park

اگرچه بسیاری از موارد در جریان تولید پارک ژوراسیک اشتباه بود، از جمله بازنویسی‌های متعدد فیلمنامه و بسیاری از بازیگران که نقش‌ها را رد می‌کردند، اما این فیلم یکی از بزرگترین آثار کلاسیک دهه 1990 به‌شمار می‌آید.

علی‌رغم بازنویسی‌ها و مسائل مربوط به انتخاب بازیگران، جلوه‌های ویژه تصویری که در این فیلم به‌کار رفته‌است آن را به اثری دیدنی تبدیل کرده و تا به امروز ادامه داشته‌است. این مجموعه فیلم بعد از گذشت بیست‌سال هنوز هم طرفداران خود را دارد و مخاطبان زیادی منتظر ساخت قسمت جدیدی برای آن هستند.


2. ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی – 1989 – 8.2 – Indiana Jones And The Last Crusade

آخرین جنگ صلیبی که در آن زمان آخرین فیلم ایندیانا جونز بود، این مجموعه را به چیزهایی بازگرداند که در وهله اول مردم را عاشق آن کرده‌بود. بین پیمایش کره‌زمین، مک گافین تاریخی و جادویی و بازگشت ناز‌ی‌ها به عنوان شرور، این مجموعه دوباره در مسیر قبلی‌اش قرار گرفت؛ این مسئله از آن جهت مهم بود که بسیاری از طرفداران قسمت قبلی این مجموعه را بیش از حد تاریک و ترسناک توصیف کرده‌بودند.

به نظر برخی طرفداران آحرین جنگ صلیبی مسلماً بهتر از Raiders است که این به دلیل تصویر خنده‌دار شان کانری از پدر ایندی و به‌خاطر کمدی بودن فیلم است.


1. مهاجمان صندوق گمشده – 1981 – 8.4 – Raiders Of The Lost Ark

ایندیانا جونز می‌توانست بسیار متفاوت به‌نظر برسد، زیرا بازیگران مختلف زیادی در این مسابقه حضور داشتند. اما تصور شخص دیگری در نقش اندی به‌غیر از هریسون فورد تقریباً غیرممکن است.

مهاجمان صندوق گمشده اولین همکاری این بازیگر با اسپیلبرگ بود که نتیجه‌ی آن یکی از بزرگترین فیلم‌های فانتزی تاریخ سینما است. این اولین‌بار بود که کارگردان یک ماجراجویی اکشن و تاریخی را با عناصر خارق‌العاده تلفیق می‌کرد که نتیجه‌ی آن چیزی جز شگفتی برای سینما و خلق اثری جاودانه نبوده‌است.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم