بهترین فیلم‌های سینما درباره ماموران مخفی پلیس بر اساس امتیاز راتن تومیتوز

داستان‌هایی درباره ماموران مخفی پلیس مدت‌هاست که داستانی محبوب به‌شمار می‌آید. این داستان‌ها با نگاهی صادقانه و بدون توقف به دنیای جنایتکاران، اغلب پر از شخصیت‌های پیچیده بوده و روایتی پرتنشی هم دارند. خطر، دسیسه و جرم و جنایتی که در اینگونه داستان‌ها به تصویر کشیده می‌شود، چه براساس واقعیت باشد و چه برگرفته از ذهن نویسنده، همواره هیجان‌انگیز و دنیال‌کننده بوده‌است.

از نقطه‌نظر یک فیلمسار، ساختن چنین فیلم‌هایی می‌تواند بسیار دشوار باشد. بازیگری در این مدل فیلم‌ها نیز بسیار مهم است، چراکه کسی که این نقش را ایفا می‌کند در واقع درحال بازی در نقش شخصیتی است که خود نقش شخصیت دیگری را درطول فیلم بازی می‌کند.

اما در طول زمان، کارگردان‌ها و بازیگران بسیاری موفق به ساخت فیلم‌هایی با موضوع ماموران مخفی پلیس شده‌اند که آثار دیدنی و جذابی هم از آب درآمده‌اند. در لیست زیر 10 فیلم برتر این ژانر را معرفی کرده‌ایم؛ با پروشات همراه باشید.

*هشدار اسپویل


10. سریع و خشمگین – 2001 – 53٪ – The Fast And The Furious

با وجود نمره نسبتاً پایین راتن تومیتوز، منتقدان نمی‌توانستند کاری کنند که گروه رانندگان این فیلم به رهبری وین دیزل به پدیده‌ای در سطح جان تبدیل نشود. با وجود ساخت دنباله‌ی پرهزینه برای این فیلم، قسمت اول آن هنوز هم در میان طرفداران ژانر اکشن به‌عنوان یک فیلم کلاسیک شناخته می‌شود. اتومبیل‌های سریع، بدلکاری‌های جسورانه و صحنه‌های اکشن بی‌نظیر این فیلم تجربه‌ی متفاوتی را برای مخاطب رقم می‌زند.


9. نقطه شکست – 1991 – 70٪ – Point Break

نقطه شکست که به راه‌اندازی کامل حرفه کیانو ریوز به‌عنوان یک ستاره اکشن بین‌المللی کمک کرد، همچنان یک کلاسیک دیدنی باقی مانده‌است. علی‌رغم داشتن مقدماتی که مسلماً کمی احمقانه است، این فیلم دیوانگی کامل سارقین موادمخدر را به‌تصویر کشیده‌است. با این حال، فیلم بسیار فراتر از صحنه‌های انفجار عظیم است، زیرا کیانو ریوز یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌های زندگی حرفه‌ای خود را به‌عنوان یک مامور مخفی FBI و رابطه‌ی پیچیده‌اش با رهبر گروه خلافکاران را در این فیلم به نمایش گذاشته‌است.


8. راش – 1991 – 71٪ – Rush

راش که یک داستان دلهره‌آور از اعتیاد است، داستان دو افسر مخفی پلیس را دنبال می‌کند که به دنیای اعتیاد به مواد مخدر کشیده می‌شوند. در حالی که شخصیت‌ها سعی می‌کنند عادت خود را به‌عنوان افراد خلافکار توجیه کنند تا دروغ خود را بفروشند و زنده بمانند، داستان فیلم به‌سرعت تغییر کرده و شخصیت‌های فیلم نیز به نقطه‌ای بدون‌بازگشت می‌رسند.

این فیلم با تمرکز بیشتر بر روانشناسی افسران مخفی، رویکردی متفاوت‌تر از اکثر فیلم‌های این ژانر داشته و از هیجان بیشتری هم برخوردار بوده‌است. واقعیتی که فیلم آن را به تصویر کشیده در کنار اجرای خوب بازیگران آن از نقاط قوتش محسوب می‌شوند.


7. خیابان جامپ شماره 21 – 2012 – 85٪ –  21Jump Street

فیلم کمدی خیابان جامپ شماره 21 که بسیار بیشتر از آنچه انتظار می‌رفت مورد استقبال قرار گرفت، هنوز هم به‌طور مداوم در فرهنگ پاپ مورد اشاره قرار می‌گیرد. این فیلم که مملو از موقعیت‌های خنده‌دار و شیمی بی‌نظیر بین بازیگرانش یعنی چنینگ تیتوم و جونا هیل بوده، یک شاهکار کمدی به‌حساب می‌آید.

این فیلم داستان دو افسر پلیس جوان را دنبال می‌کند که وظیفه دارند در یک دبیرستان به‌عنوان پلیس مخفی حضور داشته باشند تا تهیه‌کننده یک داروی خطرناک جدید را پیدا کنند. ستاره‌های کمدی دیگری مانند دیو فرانکو و بری لارسون نیز در این فیلم به‌عنوان نقش مکمل حضور دارند.


6. دانی براسکو – 1997 – 88٪ – Donnie Brasco

فیلم دانی براسکو با بازی جانی دپ و آل پاچینو داستان واقعی یک مامور مخفی اف‌بی‌آی را که وظیفه نفوذ در یک خانواده جنایتکار سازمان یافته را دارد دنبال می‌کند. این فیلم پر از سوالات سخت اخلاقی است، زیرا شخصیت دپ مجبور می‌شود از مرز بین افسر قانون و جنایتکار عبور کند.

این شخصیت در حالی که زندگی‌اش درحال فروپاشی است، باید در زندگی خانگی خود تعادل برقرار کند. در این بین او برای نفوذ به یک گروه جنایی که می‌تواند به مرگ او منجر شود هم تلاش می‌کند. از بهترین لحظات فیلم می‌توان به دوستی میان شخصیت دپ و پاچینو، آدمکش پیری که قصد جان دپ را دارد، اشاره کرد.


5. قول‌های شرقی – 2007 – 89٪ – Eastern Promises

شاید وخیم‌ترین داستان برای نمایش در صفحه نمایش بزرگ، قول‌های شرقی با بازی ویگو مورتنسن در نقش یک مامور مخفی در مافیای روسیه باشد.

اگرچه فیلم خشونت زیادی دارد، اما واقعاً بیشتر شبیه یک درام روانشناختی است. زیرا دائماً واقعیت روح شکننده آسیب‌های ناشی از جرایم سازمان یافته را به مخاطب ارائه می‌دهد؛ به‌ویژه وقتی که صحبت از قاچاق دختران برای رابطه جنسی به میان می‌آید. این فیلم بی‌رحمانه است و در لحظاتی تماشای آن دشوار می‌شود، اما عملکرد مورتنسن در کنار نائومی واتس، دنبال کردن آن را ممکن ساخته‌است.


4. رفتگان – 2006 – 90٪ – The Departed

فیلم رفتگان یکی از چشمگیرترین گروه بازیگران سینما را دورهم جمع کرده‌است. این فیلم جنایی و هیجان‌انگیز از مارتین اسکورسیزی، یکی از برجسته‌ترین نمونه‌های ژانر خود است که مت دیمون، لئوناردو دیکاپریو و جک نیکلسون در آن اجرای قابل تاملی را ارائه داده‌اند. این فیلم داستان مت دیمون و کارهای مخفی او برای یک خانواده جنایی سازمان‌یافته در بوستون به ریاست جک نیکلسون را روایت می‌کند.

در همین حال، شخصیت دیکاپریو در حالی که به‌عنوان یک پلیس مخفی در بوستون کار می‌کند، در همان خانواده جنایتکار قرار دارد. فیلم رفتگان با پیچ و تاب‌های فراوان که باعث هیجان بینندگان می‌شود، برای طرفداران ژانر جنایی یک لذت کامل و تجربه‌ای تکرارنشدنی است.


3. حقه‌بازی آمریکایی – 2013 – 92٪ – American Hustle

حقه‌بازی آمریکایی فیلم جنایی و پرستاره‌ی دیگری است که داستان واقعی و دیوانه‌وار دو هنرمند را دنبال می‌کند که مجبور می‌شوند به‌صورت مخفیانه سیاستمداران فاسد شهر، به‌ویژه شهردار نیوجرسی را از بین ببرند. این فیلم با بازی بی‌نظیر بازیگرانش، پر از لحظات خنده‌دار و درگیری‌های لفظی است.

این فیلم به همان اندازه که کمدی است، جنایی هم بوده و تمرکزش بر آشفتگی هر شخصیت است؛ شخصیت‌هایی که تلاش می‌کنند روابط مخرب خود را به هر طریقی است نجات دهند و با ناامیدی در این راه پیش می‌روند.


2. سگ‌های انباری – 1992 – 92٪ – Reservoir Dogs

باور نکردنی است که هنوز هم فیلم سگ‌های انباری بهترین فیلم کوئنتین تارانتینو میان دیگر آثار برجسته‌ی او است. این فیلم که با بودجه‌ی بسیار کمی ساخته‌شد، اغلب به‌عنوان بزرگترین فیلم مستقل سینما درنظر گرفته می‌شود.

سگ‌های انباری یک فیلم دزدی است که دزدی واقعی را نشان نمی‌دهد. تنها چیزی که می‌دانیم این است که این سرقت به طرز وحشتناکی اشتباه انجام شده‌است، شخصی میان این دزدها پلیس مخفی است و آنها باید قبل از رسیدن پشتیبان خود متوجه شوند که این شخص چه کسی است. این فیلم با بازی های باورنکردنی گروه بازیگری خود همراه بوده و یکی از بهترین پایان‌بندی‌های ژانر جنایی را دارد.


1. بلککنزمن – 2018 – 96٪ – BlackKklansman

دلیل جایگاه نخست فیلم بلککنزمن در این لیست، داستان واقعی باورنکردنی آن درباره یک افسر پلیس آفریقایی-آمریکایی که به Klu Klux Klan نفوذ کرده می‌باشد. در این فیلم که توسط اسپایک لی کارگردانی شده‌است، جان دیوید واشنگتن و آدام درایور به عنوان دو پلیس نفوذی در Klan بازی می‌کنند.

این فیلم که هم از نظر جذب مخاطب و هم از نظر قدرت فیلمنامه‌اش موفق عمل کرد، مخاطبش را یک لحظه به‌صورت هیستریک می‌خنداند و لحظه‌ای دیگر نفس او را در سینه حبس می‌کند. بلککنزمن را می‌توان تنها فیلم برتر در کارنامه چشمگیر اسپایک لی به شمار آورد.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم