رتبه بندی فیلم‌های “ام. نایت شیامالان” (. NIGHT SHYAMALAN) که باید تماشا کنید

در آغاز رتبه بندی فیلم‌های “ام. نایت شیامالان” باید بگوییم “شیامالان” یک فیلمساز آمریکایی هندی الاصل است که با ساخت فیلم “حس ششم” (The Sixth Sense) در سال 1999 به شهرت رسید. او در مدت کوتاهی به یک نام آشنا تبدیل شده و در لیست یکی از بهترین کارگردان‌های کشور قرار گرفت. در ادامه با ساخت فیلم‌های “نشانه‌ها” (Signs) و “شکست ناپذیر” (Unbreakable) با تحسین منتقین مواجه شد و بسیاری او را اسپیلبرگ و هیچکاک بعدی می‌دانستند. تا جایی که خودش هم اعتراف کرد این دو فیلم ساز الهام بخش او بودند و بر آثار او تأثیر گذاشتند.

این فیلمساز عناصر هنری را با روایت زیبا، عناصر جادویی، صداگذاری خلاقانه و گره‌های داستان ترکیب می‌کند. با این حال موفقیت این کارگردان کوتاه مدت بود چون بعد از اکران فیلم “بانوی در آب” (Lady in the Water) و “روستا” (The Village) با نقدهای منفی مواجه شد. این شرایط با فیلم‌های بعدی‌اش ادامه یافت چون تکنیک‌هایش مسخره شد و ایده‌هایش را کلیشه دانستند. این فیلمساز بار دیگر در سال 2016 با سیکوئل ابرقهرمانی “شکافته” (Split) سر زبان‌ها افتاد.

“ملاقات” (The Visit) هم فیلم دیگری او بود که به درخشش این فیلمساز کمک کرد، با این حال او شرایط سختی داشت چون در سن پایین به موفقیت رسید و به خاطر انتظارات بالایی که از او داشتند تحت فشار قرار گرفت. موفقیت این کارگردان با فیلم‌های جدیدش ادامه یافت و حالا او یکی از بهترین کارگردان‌هاست. به همین دلیل در اینجا رتبه بندی فیلم‌های “ام. نایت شیامالان” را از بدترین تا بهترین در اختیارتان می‌گذاریم. با پروشات همراه باشید.


12. آخرین بادافزار – THE LAST AIRBENDER – 2010

یک فیلم اقتباسی از انیمه “آواتار: آخرین بادافزار” (Avatar: The Last Airbender) که طبق برنامه پیش نرفت و حیف شد. این فیلم به خاطر دیالوگ‌های اضافه و روایت خسته کننده نه تنها بدترین فیلم این کارگردان بلکه بدترین فیلم استودیو است. بدترین این که اجرای ضعیف بازیگران و صحنه‌های ضعیف تماشاگر را گیج می‌کند. از آنجاییکه فیلم از یک انیمه 3 فصلی اقتباس شد می‌توانست حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد. با این حال شیامالان نتوانست جادوی انیمه را بازسازی کند. همچنین به خاطر انتخاب قهرمان‌های سفیدپوست نژادپرستانه تلقی شد.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم‌های جاده‌ای در تاریخ سینما که باید تماشا کنید و لذت ببرید


11. پس از زمین – AFTER EARTH – 2013

یکی دیگر از فیلم‌های ضعیف در رتبه بندی فیلم‌های “ام. نایت شیامالان” که فقط به خاطر اجرای بهتر بازیگران بعد از “آخرین بادافزار” قرار گرفت. داستان پدر و پسری (با بازی “ویل اسمیت” (Will Smith) و پسرش “جیدن اسمیت” (Jaden Smith)) که در ماموریتی در سیاره‌ای بیگانه فرود می‌آیند و برای زنده ماندن تقلا می‌کنند. داستان فیلم در آینده رخ داده که ساکنین زمین به سیاره دیگری رفته‌اند، بنابراین سیاره بیگانه این داستان همین زمین ماست.

این فیلم را می‌توان به فیلم‌های مستند شبیه دانست. مناظر زیبا و دیدنی با یک شخصیت قهرمان دیدنی‌تر می‌شود. به جز این فیلم نقطه مثبت دیگری ندارد. حتی فیلم را می‌توان به بازی‌های ویدیویی شبیه دانست که قهرمان برای نجات شاهزاده خانم باید موانع پیش رو را پشت سر بگذارد و پایان آن کاملاً قابل پیشبینی است.


10. اتفاق – THE HAPPENING – 2008

در حقیقت نمی‌دانستیم این فیلم را در این جایگاه قرار دهیم یا فیلم “روستا” را. “اتفاق” یک تریلر ماورایی با یک پیام محیط زیستی است. در بخش اول داستان برخورد اتومبیل‌ها، حمله آدم‌ها به هم، و فرار کارگرها از محل کار را می‌بینیم چون ویروسی به جانشان افتاده. زمانی که قهرمان داستان در حال فرار است تا راه نجاتی پیدا کند متوجه می‌شویم این ویروس از گیاهان به انسان رسیده.

وقتی امیدواریم تا در قسمت دوم داستان شاهد ماجرای جذاب آن باشیم می‌بینیم که درختان انتقام جو قهرمان را ناامید می‌کنند. در این دوران طرفداران این فیلمساز هم به خاطر جو به پا شده علیه او چندان اطمینان خاطر نداشتند. این فیلم شخصیت‌های پیچیده ندارد و “زویی دشانل” (Zooey Deschanel) و “مارک والبرگ” (Mark Wahlberg) در نقش دو عاشق اصلاً باورپذیر نیستند. “جان لگویزمائو” (John Leguizamo) بیشتر انگار به زور در داستان گنجانده شده بود.


9. روستا –  THE VILLAGE – 2004

شیامالان بعد از سه فیلم موفق متوالی، “حس ششم”، “شکست ناپذیر” و “نشانه‌ها” این فیلم را ساخت. طبیعتاً حالا انتظار زیادی از او می‌رفت، اما این فیلم به سرآغاز شکست‌های او تبدیل شد. داستان درباره یک جامعه منزوی است که اجازه ندارند به جنگل‌های اطراف بروند چون ظاهراً نیروهای شروری در آنجا زندگی می‌کنند. کارگردان در خلق فضای ترسناک فیلم موفق ظاهر شده، و در هر صحنه تنش احساس می‌شود. با این حال این تنش آنقدر آسان به داستان تزریق شده که نمی‌توان صحنه‌های خنده دار و اوج داستان را راحت تماشا کرد. فیلم نقدی برای جامعه فاسد امروز است و حس نوستالژی نسبت به جوامعه قدیمی را در وجودمان بیدار می‌کند. کارگردان می‌توانست با همین سر نخ‌ها یک داستان ترسناک دیدنی خلق کند، اما این اتفاق نیفتاد و پایان داستان هم چندان دیدنی نبود.


8. بانوی در آب – LADY IN THE WATER – 2006

این فیلم یکی از پروژه‌های محبوب شیامالان بود که برای ساخت آن زیاد هیجان داشت، اما متاسفانه به روایتی خسته کننده بدل شد. داستان فیلم درباره یک آپارتمان نشین است که در استخر شنا زنی را پیدا می‌کند. این زن موجودی ماورایی است که توسط یک اهریمن طلسم شده. بنابراین داستان به مبارزه این دو نیروی ماورایی می‌پردازد و با این که پتانسیل بالایی داشت اما به اثری خنده دار بدل می‌شود.

شیامالان قصد داشت موجودی را به تصویر بکشد که برای نجات بشریت به این جهان آمده، اما این تریلر فانتزی روانشناسانه به یک درام خسته کننده و پوچ درباره تلاش ساکنین آن آپارتمان تبدیل شد. اگر به این فیلم دقیق شوید می‌بینید شیامالانی ترین اثر کارنامه اوست چون عناصر موردعلاقه او را داراست: از جمله عناصر روانشناسانه، اساطیری، جادویی، تریلر و عجیب. با این حال در رتبه بندی فیلم‌های “ام. نایت شیامالان” در جایگاه خوبی قرار نگرفت. به علاوه فیلم می‌تواند نقدی باشد مبنی بر این که یک نویسنده دچار سوتفاهم چطور می‌تواند با نوشته‌های خود جهان داستان را تغییر دهد.

همچنین بخوانید: بهترین نقش‌های لئوناردو دیکاپریو که نادیده گرفته شده‌اند


7. نشانه‌ها – SIGNS – 2002

انتخاب جایگاه “نشانه‌ها” خیلی سخت بود چون به خاطر داستان جذاب و نقطه اوج مسخره‌اش تعادل نداشت. بعد از ساخت این فیلم بود که شیامالان وارد دوره رکود خود شد. داستان درباره حمله بیگانه‌ها به زمین است، اما تفاوتش با فیلم‌های مشابه دیگر این است که داستان به خانواده هس می‌پردازد. صحنه‌های ترسناک فیلم می‌توانند نفس را در سینه‌تان حبس کنند. شیامالان با نمایش گهگاه بیگانه‌ها تنش را به داستان تزریق می‌کند.

بنابراین شرایط کلی خانواده و تهدیدهایش پیش روی داستان است که بیننده را می‌ترساند، نه فقط موجودات بیگانه. اما این سایه‌ها و موجودات بیگانه فضای فیلم را رازآلود می‌کنند. اما قسمت مسخره اوج داستان اینجاست که بیگانه‌ها به آب حساسیت دارند؟ مگر می‌شود در ماموریتی به این سنگینی، آن هم به سیاره‌ای که 71% آن را آب احاطه کرده این موضوع را نادیده گرفته باشند؟ آیا نویسنده حوصله نداشت به این موضوع فکر کند؟


6. شیشه – GLASS – 2019

فیلمی که طرفداران شیامالان از زمان اکران “شکافته”، که سیکوئل “شکست ناپذیر” بود، منتظرش بودند. افشاگری دیوید دان (بروس ویلیس ” Bruce Willis”) در پایان “شکافته” کافی بود تا انتظارات ما را از این فیلم بالا ببرد. چون این فیلم رویارویی دیوید دانِ قهرمان را با پرایس ویلن (از “شکست ناپذیر”) و بیست (از “شکافته”) نشان می‌داد. “شیشه” یک سایکودرام دیدنی با روایتی هوشمندانه است که با وجود درخشش “جیمز مک آووی” (James McAvoy) نمی‌توان از اجرای “بروس ویلیس” و “ساموئل ال. جکسون” (Samuel L. Jackson) غافل شد. شیامالان با وام گرفتن عناصر آثار ابرقهرمانی، کتاب‌های کمیک و تخیلی یک اثر دیدنی ساخت. با این حال برخلاف انتظارات به بهترین اثر آن چندگانه تبدیل نشد و در رتبه بندی فیلم‌های “ام. نایت شیامالان” در این جایگاه قرار گرفت.


5. شکافته – SPLIT – 2016

“شکافته” فیلمی بود که شیامالان را دوباره سر زبان‌ها انداخت. یک تریلر روانشناسانه با عناصر سوپرنچرال که یکی از بهترین آثار این کارگردان است. داستان درباره چهار دختر نوچوان است که توسط یک بیمار مبتلا به اختلال چند شخصیتی ربوده می‌شوند. “جیمز مک آووی” نقش اصلی کوین را برعهده دارد که 23 شخصیت دارد و تا پایان فیلم شخصیت 24 ام او را هم می‌بینیم. این فیلم در ظاهر اثری درباره رویارویی خیر و شر و در باطن یک فیلم چندلایه است.

کوین شخصیت ضدقهرمان فیلم است که دخترهای جوان را می‌دزدد. با این حال احساسات او هنوز نمرده، به همین دلیل در عین حال که تماشاگر از او بدش می‌آید با او همدردی هم می‌کند. کارگردان توانسته در روایت خود بین عناصر وحشت، منطق و روایت صحیح تناسب ایجاد کند. شخصیت‌های او بسیار واقعی هستند و احساسات انسانی را نشان می‌دهند. اجرا، کارگردانی و روایت فیلم نقطه قوت آن محسوب می‌شود. تنها در اپیلوگ آن بود که کارگردان اعلام کرد این اثر سیکوئل “شکست ناپذیر” در سال 2000 است. خوشبختانه بعد از مدت‌ها تماشاگران از این فیلم خوششان آمد و برای سری دیگر آن هیجان زده بودند.

همچنین بخوانید: معرفی 12 فیلم جذاب و دیدنی شبیه شکافته (Split) و شیشه (Glass)


4. کاملاً بیدار – WIDE AWAKE – 1998

یکی از اولین آثار شیامالان و اولین فیلم استودیویی او که گرچه یک فیلم دیدنی خانوادگی است اما متاسفانه فراموش شده. این فیلم توانست شیامالان را به عنوان یک کارگردان جوان بااستعداد معرفی کند. با این فیلم متوجه شدیم توجه به عناصر ماورایی، شخصیت‌های کودک و گره‌های داستان امضای این کارگردان است. این عناصر قبل از او چندان استفاده نشده بودند.

داستان درباره جاشوای 10 ساله است که بعد از مرگ پدربزرگش غمگین می‌شود. او برای دسترسی به خداوند و اطمینان از حال خوب پدربزرگش راه‌های مختلف را امتحان می‌کند. صحنه‌های مربوط به این پسربچه و دوستش دیدنی هستند و با این که فیلم نقص‌هایی دارد اما دوست دارید آن را تماشا کنید. با این که فیلم نقاط برجسته‌ای نداشت اما بدون شک از فیلم‌های بعدی بهتر بود.


3. ملاقات – THE VISIT – 2015

این فیلم به خاطر روایت قوی، داستان زیبا و مهارت‌های فیلمسازی بازگشت شیامالان به سبک خود است. فیلم به سبک مستندهای آمریکایی ضبط شده و شخصیت اصلی آن دو کودک هستند. آن‌ها به دیدار پدربزرگشان می‌روند که به مدت 15 سال با مادرشان دیدار نداشت. برخلاف “حس ششم” در اینجا کارگردان به احساسات بچه‌ها نمی‌پردازد، بلکه از طریق فضای اطراف و رفتار پدربزرگ و مادربزرگ داستان را پیش می‌برد.

بچه‌ها می‌خواهند دلیل رفتار عجیب آنها را کشف کنند و در این میان با اتفاق‌های عجیب روبرو می‌شوند. این فیلم یک اثر ترسناک است که با تصاویر ترسناک و حرکات دوربین به مضامینی مثل تنهایی، جنون و پیری می‌پردازد. برخی از منتقدین آن را نقد جدید “هانسل و گرتل” می‌دانند.


2. شکست ناپذیر – UNBREAKABLE – 2000

بدون شک یکی از بهترین فیلم‌های شیامالان که در زمان ساخت آن هنوز دنیای مارول خلق نشده بود، بنابراین فیلم از دوره خود جلوتر است. دیوید گان (بروس ویلیس) در یک حادثه مرگبار زنده مانده و بعد از دیدار با پرایس متوجه می‌شود یک ابرقهرمان است. فیلم از فرهنگ کتاب کمیک آمریکایی اقتباس شده و برای اثبات آن مدارک بسیاری موجود است، اما وجه تمایز این فیلم ابرقهرمان متفاوت آن است که ابزار خاصی ندارد. با این حال تماشاگران در این باره نظرات مختلفی دارند و برخی کت او را جایگزین شنل ابرقهرمان‌ها می‌دانند، یا از ضعف او در آب حرف می‌زنند. همچنین شیامالان در این فیلم نسخه انسانی‌تری از ویلن و ابرقهرمان‌ها را نشان می‌دهد. “شکست ناپذیر” یکی از بهترین فیلمنامه ها را دارد و یکی از رئال‌ترین فیلم‌های ابرقهرمانی تاریخ است.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم‌های سینما درباره بیماری روانی که باید تماشا کنید و لذت ببرید


1. حس ششم – THE SIXTH SENSE – 1999

انتخاب بین “حس ششم” و “شکست ناپذیر” برای جایگاه اول رتبه بندی فیلم‌های “ام. نایت شیامالان” کار سختی بود. این فیلم را که بهترین اثر کارنامه او می‌دانند یکی از اولین آثارش بود. یک درام ترسناک و تریلر که با عناصر دیدنی خود شما را میخکوب می‌کند. شیامالان با عناصر و جزئیات ترسناک اثرش را غنی کرده و در نهایت یک فیلم کلاسیک می‌سازد.

داستان درباره یک روانپزشک (بروس ویلیس) و بیمار 10 ساله اوست که مردگان را می‌بیند. درحالی که هردوی این شخصیت‌ها مشکلات خود را دارند اما به هم نزدیک‌تر می‌شوند. گرچه فیلم در اصل به ژانر وحشت تعلق ندارد، اما صحنه‌های مربوط به مردگان فیلم را تا حدی ترسناک می‌کند. گرچه این فیلم تحسین زیادی را برای شیامالان به همراه آورد، اما اهمیت و جایگاه تخیل قوی او را هم ثابت کرد.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها

بستن فرم