بهترین انیمیشن‌های کمپانی دیزنی در سال‌های 2000 (بر اساس امتیاز IMDb)

بهترین انیمیشن‌های کمپانی دیزنی – درحالی که دیزنی همیشه انیمیشن‌های سینمایی فوق العاده‌ای را به سینما ارائه داده‌است، دهه 2000 پر از آثاری بود که در زمره بهترین انیمیشن‌های تاریخ سینما قرار گرفتند و نظر مخاطبان زیادی را به خود جلب کردند.

با این حال، انتخاب تنها 10 اثر از میان تعداد زیادی انیمیشن که در این دهه اکران شدند کار آسانی نیست و برای همین در تهیه این لیست از مواردی استفاده کرده‌ایم که بیشترین امتیاز در وبسایت آی‌ام‌دی‌بی را به خود اختصاص داده‌اند. در اینجا بهترین انیمیشن‌های کمپانی دیزنی در دهه 2000 طبق اطلاعات IMDb آورده شده‌است؛ با پروشات همراه باشید.


10. ماشین‌ها – 2006 – 7.1 – Cars

انیمیشن ماشین‌ها داستان یک ماشین مسابقه تازه‌کار را روایت می‌کند که تنها در فکر قهرمان شدن است و در این مسیر به‌طور اتفاقی به شهری قدیمی به‌نام رادیاتور اسپرینگ می‌رسد؛ جایی که یک مسابقه ماشین‌سواری در جریان است.اگرچه هدف لایتنینگ مک‌کوئین این است که هرچه سریعتر از شهر خارج شود، اما این مسابقه هم برایش یک چالش محسوب می‌شود و ماندن در این شهر او را با حقایق جالبی روبرو می‌کند.

این انیمیشن با داستانی تخیلی، دوستانه و بامزه نظرات مثبت بسیاری را دریافت کرد و بعدها نیز چندین دنباله و اسپین‌آف برای آن ساخته‌شد.


9. فانتازیا 2000 – 1999 – 7.2 – Fantasia2000

اولین قسمت از این انیمیشن موزیکال در سال 1940 منتشر شد و سپس شصت‌سال پس از آن در سال 1999 دیزنی دنباله‌ای برای آن ساخت که فانتازیا 2000 نام داشت؛ این انیمیشن با موسیقی متن ارکسترال همراه بوده که مناسب انیمیشن‌های موزیکال می‌باشد. اگرچه فروش این انیمیشن در گیشه متوسط بود، اما عشق و علاقه‌ی هوادران به آن زیاد بود و منتقدان نیز ارزش سرگرمی آن را ستایش کردند.


8. لیلو و استیچ – 2002 – 7.2 – Lilo & Stitch

در سال 2002، جزیره کاواسی جدیدترین ساکن خود را دریافت کرد: یک موجود فرازمینی کوچک شیطنت به نام استیچ. در حالی که این بیگانه تحت تعقیب‌ترین موجود در فضا است، توسط دختری جوان به نام لیلو محبوب‌ترین موجود روی زمین می‌شود. لیلو که در آرزوی داشتن یک سگ است، وقتی استیچ را می‌بیند، مشتاقانه از او مراقبت می‌کند. اگرچه او در مورد عشق و خانواده به استیچ می‌آموزد، اما یک مشکل وجود دارد: فرازمینی‌هایی که او را ساخته‌اند در کمین هستند تا او را بازگردانند.

داستان این انیمیشن از بسیاری دیگر از فیلم‌های دیزنی آن زمان جلوتر و به همان اندازه هم هوشمندانه و جذاب بود.


7. سیاره گنج – 2002 – 7.2 – Treasure Planet

این انیمیشن ماجراجویی و علمی-تخیلی روایتی از رمان نمادین رابرت لوئیس استیونسون، جزیره گنج است. با این حال، همه اتفاقات آن به‌جای اینکه در خشکی و دریا رخ دهند، در فضا اتفاق می‌افتد. داستان در مورد پسری 15ساله است که نقشه‌ای را پیدا می‌کند که او را به یک ماجراجویی سوق می‌دهد که کاملاً و به معنای واقعی کلمه خارج از این جهان است.

گرچه این انیمیشن جذاب در گیشه تقریبا شکست خوررد، منتقدان و طرفداران به‌طور یکسان نظرات مثبتی درباره آن داشتند و علی‌رغم انتقادی که به شخصیت‌ها وارد شد، شوخ‌طبعی و تصویرسازی آن مورد تجلیل قرار گرفت.


6. زندگی جدید امپراتور – 2000 – 7.3 – The Emperor’s New Groove

این انیمیشن کمدی داستان یک امپراتور خودخواه به‌نام کوزکو را روایت می‌کند که پس از تبدیل شدن به یک شتر لاما توسط مشاور سابق خود یزما، باید راهی برای بازگشت به کاخ خود پیدا کند و هویت واقعی خود را نشان دهد. انجام چنین کاری آسان نیست و بنابراین کوزکو از پاچا، رهبر یک دهکده کوچک کمک می‌گیرد.

زندگی جدید امپراتور خنده‌دار، دوست‌داشتنی و پر از شخصیت‌های تازه بود. موفقیت آن باعث شد تا در سال 2005 یک فیلم دنباله مستقیم به‌نام، “زندگی جدید کرانک” (Kronk’s New Groove) و یک نمایش تلویزیونی به‌نام “مدرسه جدید امپراتور” (The New Emperor’s School) در سال 2006 ساخته شود.


5. راتاتویی – 2007 – 8 – Ratatouille

انیمیشن راتاتویی در سال 2007 با پس‌زمینه‌ای از خیابان‌های شلوغ پاریس، داستان یک موش صحرایی که عاشق آشپزی است و ملاقات او با یک پسر آشپز بی‌استعداد در رستورانی بسیار مشهور را روایت می‌کند.

این فیلم دارای تصویرهای بسیار زیبا، موسیقی متن دوست‌داشتنی، داستانی جذاب و وزن احساسی بود؛ تمام آن ویژگی‌هایی که یک انیمیشن برای ماندگار شدن باید داشته باشد. راتاتویی برای همیشه یکی از بهترین انیمیشن‌های کمپانی دیزنی خواهد بود که تماشای آن برای تمام نسل‌ها جذاب است.

4. شگفت‌انگیزان – 2004 – 8 – The Incredibles

در سال 2004، جهان با موفقیت این انیمیشن در مورد یک خانواده ابرقهرمان که در نسخه دیگری از دهه 60 زندگی می‌کرد، نجات یافت.

سالها پس از کنار رفتن سوپراستارها پس از ناامید شدن مردم از آنها، آقای شگفت‌انگیز پیشنهادی دریافت می‌کند که به او امکان می‌دهد تا به‌عنوان یک قهرمان در جهان ادغام شود. مشکل؟ به نظر می‌رسد افرادی که برای آنها کار می‌کند یک برنامه جایگزین دارند و همسرش باید برای نجات او تلاش کند. و بله، بچه‌های آنها نیز مخفیانه وارد این بازی می‌شوند.

نقدهای این فیلم باورنکردنی بود و بسیاری از آنها عاشق شوخ‌طبعی و دلگرمی جاری در داستان بودند. اگرچه مدتی طول کشید، اما در نهایت فیلم در سال 2018 دنباله‌ای دریافت کرد که باز هم مورد ستایش قرار گرفت.


3. در جستجوی نمو – 2003 – 8.1 – Finding Nemo

در جستجوی نمو، داستان ماهی‌ای به‌نام مارلین است که در اعماق اقیانوس زندگی می‌کند و زمانی که پسرش نمو توسط یک غواص اسیر می‌شود، چالش جدی و سفری ماجراجویانه‌ای را آغاز می‌کند. این دلقک‌ماهی بیش از حد محتاطانه درگیر یک ماجراجویی عظیم است تا نمو را پیدا کند و نمو نیز با یک ماهی به‌نام دوری که حافظه‌ی کوتاه‌مدتی دارد دوست شده و به دنبال خانه می‌گردد.

این انیمیشن به دلیل بازیگران، انیمیشن حرفه‌ای، تخیل و شوخ‌طبعی مورد ستایش قرار گرفت و جایزه اسکار بهترین فیلم انیمیشن را هم کسب کرد. در سال 2016 دنباله‌ای با عنوان “در جستجوی دوری” (Finding Dory) ساخته شد و مورد استقبال هم قرار گرفت.


2. بالا – 2009 – 8.2 – Up

کارل فردریکسن پس از اینکه از او خواسته‌شد محل اقامت خود را ترک کند و وارد یک خانه بازنشستگی شود، تصمیم می‌گیرد با بلند کردن خانه خود با بالن، راهی مقصد آمریکای جنوبی موسوم به آبشارهای بهشت شود. در حالی که او امیدوار است یک سفر مسالمت‌آمیز با آوردن تنها یک عکس از همسرش داشته باشد، با یک پسربچه کاوشگر بیابان که هنگام پرواز در جلوی ایوان خانه‌اش ظاهر شد، در این سفر همراه می‌شود. طولی نمی‌کشد که سفر ساده به یک ماجراجویی آشفته تبدیل می‌شود.

این انیمیشن به همان اندازه که خنده‌دار بود، دلهره‌آور هم بود و گرمی و زیبایی‌ای را به مخاطب ارائه می‌داد که هرگز فراموش نخواهد شد. بدون‌شک انیمیشن بالا در نظر مخاطبان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و یکی از بهترین انیمیشن‌های کمپانی دیزنی است.


1. وال-ای – 2008 – 8.4 – Wall-E

یکی دیگر از بهترین انیمیشن‌های کمپانی دیزنی با ژانر ماجراجویی و علمی-تخیلی که داستان یک ربات کوچک و زندگی او بر روی کره‌زمین بعد از نابودی‌اش را روایت می‌کند و در رتبه اول این لیست قرار گرفته‌است. وال-ای رباتی است که زندگی‌اش را با جمع‌آوری زباله‌های مانده بر روی زمین می‌گذراند. او پس از ملاقات با رباتی به نام EVE، می‌فهمد که یک جهان متفاوت دیگر در جنگنده ستاره‌ای Axiom وجود دارد، جایی که انسان‌ها منتظر آینده‌ای هستند که هنوز شکل نگرفته‌است.

در حالی که داستان این انیمیشن از روحیه‌ای برخوردار بود که کودکان خردسال را به خود جلب می‌کرد، اما حاوی مضامین و احساسات اجتماعی بود که توجه بزرگسالان را هم به خود جلب کرد و به یکی از بزرگترین انیمیشن‌های تاریخ سینما تبدیل شد.


امیدواریم از مطالعه‌ی این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم