بهترین نقش‌های لئوناردو دیکاپریو که نادیده گرفته شده‌اند

بهترین نقش‌های لئوناردو دیکاپریو تنها شامل فیلم‌های بلاک‌باستری او نمی‌شوند؛ این بازیگر طی دوران فعالیتش در سینمای هالیوود، تعداد زیادی فیلم بازی کرده‌است و برخی از نقش‌های او در طول زمان نادیده گرفته شده و آنگونه که لایقش بوده به آنها توجه نشده‌است.

از جک داوسون عاشق و ماجراجو گرفته تا هیو گلس با دوام و انتقام‌جو؛ از کلاهبردار آشفته و خنده‌دار، فرانک آبگنیل، تا برده‌دار بی‌رحم و خشن، کالوین کندی؛ در نهایت، از معتاد به ثروت و قدرت، جوردن بلفورت، تا بازیگر حساس، ریک دالتون، لئوناردو دیکاپریو به واسطه‌ی همین شخصیت‌های جسورانه‌اش شناخته می‌شود. طرفداران سرسخت دیکاپریو ممکن است فکر کنند که هر تلنگر او به نقش‌های مختلف را می‌شناسند.

این بازیگر با استعداد از زمانی که نوجوان بود حرفه‌ی خود را آغاز کرد و از همان ابتدا اجراهایی داشت که تاثیرگذار و دیدنی بودند. سینما دوستان فیلم‌های زیادی را با حضور دیکاپریو می‌شناسند، اما در میان آنها آثاری وجود دارد که می‌توان گفت به مراتب ارزشمندتر از آثار شناخته‌شده‌ی او می‌باشند؛ در این مقاله به معرفی 10 نقش برتر دیکاپریو که دست‌کم گرفته شده‌اند پرداخته‌ایم؛ با پروشات همراه باشید.


10. هاوارد هیوز – هوانورد – 2004 – The Aviator

طرفداران متعصب دیکاپریو خواهند گفت که این فیلم یکی از شناخته‌شده‌ترین فیلم‌های اوست، اما در حقیقت این فیلم امروزه به طرز شگفت‌آوری نایده گرفته شده‌است. مخاطبان زیادی هستند که از نقش پیچیده‌ی لئو به‌عنوان هاوارد هیوز در زندگی واقعی یاد نمی‌کنند؛ شخصیتی که تهیه کننده و کارگردان فیلم‌های هالیوود و همچنین خلبان و طراح هواپیما بوده‌است.

این شخصیت یک نبرد ذهنی گسترده با اختلال وسواس فکری-عملی را تجربه می‌کند. نه تنها این، بلکه فیلم روابطی که هیوز با چند زن بازیگر داشته را هم نشان می‌دهد و عواملی که او را به شکست و سقوط می‌کشاند را نیز به تصویر کشیده‌است. دیکاپریو حتی گفته‌است این نقشی است که بیشتر از همه به آن افتخار می‌کند.


9. جی. ادگار هوور – جی. ادگار – 2011 – J. Edgar

این فیلم در زمان اکرانش اثری عظیم بود. اما متأسفانه، بیشتر افراد اکنون دیگر اجرای قوی بازیگر آن را در نقش مامور اف‌بی‌آی، جی. ادگار هوور، را به‌یاد نمی‌آورند. این فیلم به کارگردانی کلینت ایستوود، زندگی این شخصیت را از دوران جوانی تا پیری‌اش را به نمایش می‌گذارد. تمرکز داستان روی نقش بلند مدت هوور به‌عنوان یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های آمریکا است. هوور با چندین دهه خدمت شاهد جنگ‌ها، رهبران و رسوایی‌های جدیدی است و تصمیم می‌گیرد هر کاری که فکر می‌کند برای محافظت از کشور بهتر است انجام دهد و برایش مهم نیست که تکنیکش تا چه اندازه بی‌رحمانه است.


8. رومئو مونتاگو – رومئو و ژولیت – 1996 – Romeo And Juliet

قبل از اینکه طرفداران دیکاپریو به این نکته اشاره کنند که این یکی از شناخته‌شده‌ترین نقش‌های وی است یا یکی از جذاب‌ترین آنها، باید بدانند که این عاشقانه‌ی قدرتمند توسط بسیاری فراموش شده‌است. این بازیگر در این فیلم تصویری مدرن از رومئو مونتاگ را به تصویر کشید.

برای دیکاپریو، این نقش اولین‌بار در اوج تصویر او به‌عنوان بازیگری جوان، جذاب و آینده‌دار که تماشاگران آن را به‌شدت تحت فشار قرار دادند، آغاز شد. دیدن او در نقشی آسیب‌پذیر و عاشقانه در زمان اکران در سال 1996 تعجب‌آور نبود. اما امروزه بسیاری از فیلمبازان اگر فرصت دوباره‌ای به این فیلم بدهند از تماشای آن شگفت‌زده می‌شوند.


7. توبی وولف – زندگی این پسر – 1993 – This Boy’s Life

این فیلم یکی از اولین نقش‌های دیکاپریو است و شایسته شناخت بیشتر می‌باشد. این بازیگر جوان در این فیلم در کنار رابرت دنیرو هنرنمایی کرد. داستان بر روی خاطرات واقعی زندگی توبیاس ولف و پدربزرگ بد دهنش، دوایت، تمرکز دارد که سعی می‌کند تمام دوره نوجوانی خود را نابود کند. شخصیت نوجوان این فیلم تمام تلاش خود را می‌کند تا از جنگ وحشیانه‌ای که دوایت به زندگی او وارد می‌کند فرار کند. عملکرد دیکاپریو با چنان احساسات قلبی و خامی درهم آمیخته‌شده، که تعجب‌آور است امروزه به‌خاطر ایفای چنین نقشی تحسین نمی‌شود.


6. آرنی گریپ – چه‌چیزی گیلبرت گریپ را آزار می‌دهد – 1993 – What’s Eating Gilbert Grape

بسیاری از هواداران می‌دانند که دیکاپریو در این فیلم چقدر باورنکردنی است. اما بسیاری از نسل‌های امروز حتی نام فیلم چه‌چیزی گیلبرت گریپ را آزار می‌دهد را هم نشنیده‌اند. دیکاپریو نقش اصلی را ندارد، اما نقش مکمل او یکی از بزرگترین نیروهای محرک در کل فیلم است. برادر بزرگ آرنی، گیلبرت، (با بازی جانی دپ) به دلیل اوتیسم آرنی مجبور است از او مراقبت کند. عملکرد دیکاپریو در این فیلم به دلیل انتقال دقیق احساس او از بی‌گناهی با تحسین و تمجید مواجه شد و این فیلم هنوز هم یکی از برترین آثار او شناخته می‌شود.


5. جیم کارول – خاطرات بسکتبال – 1995 – The Basketball Diaries

دیکاپریو در این فیلم وظیفه بازی در نقش جیم کارول، معتاد و بسکتبالیست دبیرستان را بر عهده داشت. تجربه‌های این کاراکتر با تسلیم شدن در برابر مواد مخدر و درگیری با مشکلات قانونی، نمایش آزاردهنده‌ای را برای مخاطبان رقم می‌زند.

شخصیت دیکاپریو در این فیلم به دلیل اعتیاد عمیق به مواد مخدر رها شده و در خیابان با دوستانش زندگی می‌کند. برخی از بینندگان ممکن است به دلیل آموخته‌های این شخصیت، این فیلم را فقط یک فیلم درباره رشد و بلوغ بدانند؛ اما تمرکز فیلم خاطرات بسکتبال بر وابستگی به مواد مخدر همراه با نمایش قدرتمندانه ناامیدی توسط لئو است که به‌خوبی از پس ان برآمده‌است.


4. فرنک ویلر – جاده انقلابی – 2008 – Revolutionary Road

دیکاپریوی بزرگسال در این فیلم نقش شوهری به نام فرانک ویلر را ایفا می‌کند که با ازدواج خود دست و پنجه نرم می‌کند. این شخصیت تقلب می‌کند، دروغ می‌گوید و رابطه شکننده‌ای که با همسرش دارد را مورد تحقیر قرار می‌دهد.

این فیلم خود تضعیف ذهنی زندگی در سبک زندگی ناخواسته و در نتیجه افسرده‌کننده را نشان می‌دهد. فرانک ویلر نمادی از شخصیتی است که به‌خاطر همسرش جرئت دیدن چیزهای بزرگتر و بهتری را دارد، اما او مجبور است بین گزینه‌های کلیشه‌ای منطقی و گزینه‌های شادتر خود یکی را انتخاب کند. اگرچه از اکران این فیلم زمان زیادی نمی‌گذرد، اما نقش به‌ظاهر ساده و در عین حال فوق‌العاده پیچیده دیکاپریو به‌طور مداوم مورد تحسین قرار نگرفته‌است. جاده انقلابی یکی از بهترین نقش‌های لئوناردو دیکاپریو را به نمایش گذاشته‌است.


3. لویی چهاردهم – مردی با نقاب آهنین – 1998 – The Man in the Iron Mask

لئو در اوج حرفه‌ی خود به‌عنوان یک بازیگر بزرگ در سال 1998 در این فیلم نقش دوگانه فیلیپ و لویی چهاردهم را اجرا کرد. علت دوگانه بودن این نقش هم این است که دیکاپریو در واقع نقش دوقولوهایی را ایفا می‌کند که یکی از آنها متوجه می‌شود وارث تاج و تخت سلطنت می‌باشد. این نقش دوقلو یکی دیگر از موارد بی‌نظیر لیست رو به رشد اجراهای این بازیگر بود. خشونت، عاشقانه بودن و فریب دادن همه از خصوصیات مهم نقش دیکاپریو است و به همین دلیل بسیاری از طرفداران واقعی را ناراحت می‌کند که از شخصیت دوگانه و سلطنتی او آنچنان که باید قدردانی نمی‌شود.


2. بچه – سریع و مرده – 1995 – The Quick and the Dead

یکی دیگر از بهترین نقش‌های لئوناردو دیکاپریو که اگرچه این فیلم را افراد زیادی دوست ندارند، اما بازی وحشیانه‌ی لئو در آن را باید دوست داشت. “بچه” در نقش یک مدیر جوان فروشگاه اسلحه در دهه 1800 به یک شخصیت سرسخت، جسور و باهوش با اسلحه متمایل می‌شود.

اگرچه نقش او قسمت اصلی فیلم نیست، اما با این وجود تماشای آن برای بینندگان یک اجرای سرگرم‌کننده و هیجانی است. شوخ‌طبعی دیکاپریو در این نقش تماشایی جالب است که امروزه قطعاً فراموش شده‌است که بیشتر به دلیل نقش کوتاه او در این فیلم در مقایسه با دیگر آثارش می‌باشد.


1. آرتور ریمبود – کسوف کامل – 1995 – Total Eclipse

علی‌رغم بازخورد منفی‌ای که این فیلم داشت، تماشای دیکاپریو در نقشی متفاوت با آنچه در حالت عادی بازی می‌کند بسیار زیباست. او یک شاعر نوجوان همجنسگرا به نام آرتور ریمبود را به تصویر می‌کشد که عاشق یک شاعر 27 ساله است.

این دو مرد رابطه جنسی و گاه سادیستی با یکدیگر دارند. رفتار با اعتماد به نفس آرتور با محیط پیرامون و محافظه‌کار طبقه بالا برخورد می‌کند. اما سفر شخصی او به‌عنوان یک شاعر خلاق و یک مرد همجنسگرا، موانعی را در بر دارد که وی را در طول فیلم تهدید می‌کند. این واقعیت که دیکاپریو در اوایل کار حرفه‌ای خود بازی در چنین فیلمی را به عهده گرفت، نشان‌دهنده ارادت او به کارش است. بدون‌شک این فیلم یکی از بهترین نقش‌های لئوناردو دیکاپریو است که در طول زمان به دست فراموشی سپرده شده‌است.


امیدواریم از مطالعه‌ی این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها (1)

بستن فرم

  1. شرلوک هلمز

    خرداد 25, 1400

    هیچوقت ازش خوشم نیومد چون با جانی دپ مقایسش میکنن

    پاسخ