رتبه بندی فیلم‌های “مایک فلنگن” (MIKE FLANAGAN) که باید تماشا کنید و لذت ببرید

“مایک فلنگن” کارگردان در عرض یک دهه خودش را به عنوان یکی از بهترین کارگردان‌های ژانر وحشت ثابت کرد. او علاوه بر کارگردانی نوشتن و تدوین فیلم‌هایش را هم برعهده دارد که بر کیفیت آثارش افزوده است. او تا به امروز 7 فیلم بلند ساخته که تمامشان در کارنامه او تاثیرگذار بودند. در آغاز رتبه بندی فیلم‌های “مایک فلنگن” باید بگوییم او در سال 2011 با ساخت “غیابی” (Absentia) کارش را شروع کرد و آن را در آپارتمان خود ساخت. این فیلم کم بودجه هم با تحسین مواجه شد، و هم جوایزی دریافت کرد که نشان دهنده استعداد کارگردان بود. فلنگن سپس فیلم کوتاهش را به فیلم بلند تبدیل کرد و “چشم” (Oculus) از لحاظ تجاری و هنری موفق بود.

سال 2016 نقطه عطف کارنامه او بود که نه یکی دو فیلم بلکه سه فیلم ارائه داد. هرکدام از آنها عنصر تازه‌ای را به ژانر وحشت اضافه کردند. “سکوت” (Hush) از ژانر اسلشر دیدنی شد. “پیش از آنکه بیدار شوم” (Before I Wake) به ژانر وحشت و فانتزی تعلق داشت. اما فیلم سوم او پریکوئل “ویجا” (Ouija) بود که چشم‌ها را به خود خیره کرد. همین فیلم ثابت کرد که فلنگن ژانر وحشت را بهتر از هرکس دیگری می‌شناسد.

بعد با اقتباس از رمان “استیون کینگ” تریلر روان شناسانه “بازی جرالد” (Gerald’s Game) را ساخت که همیشه فکر می‌کردند امکان ساخت آن وجود ندارد. گرچه فیلم نقص‌هایی دارد اما یک اثر دیدنی است. بعد مینی سریال “تسخیرشدگی خانه هیل” (The Haunting of Hill House) را ساخت که به عنوان اثری پیچیده و تماشایی فلنگن را به یک نام آشنا تبدیل کرد.

اینجا بود که این کارگردان تصمیم گرفت جا پای یکی از بزرگ‌ترین کارگردان‌های تاریخ بگذارد. همه می دانیم که “درخشش” (The Shining) ساخته “استنلی کوبریک” (Stanley Kubrick) چطور در فرهنگ عامه جا باز کرده. بنابراین فلنگن با الهام از این کارگردان و البته “استیون کینگ” اثر منحصر به فرد خود را ساخت. “دکتر اسلیپ” (Doctor Sleep) ادامه خوبی برای اثر کوبریک و بازسازی خوبی برای کتاب کینگ بود که فلنگن را به عنوان یکی از استادهای ژانر وحشت اثبات کرد.

فیلم‌های او به خاطر ترجیح فضا بر صحنه‌های ترسناک شناخته می‌شوند. نمی‌توان گفت فیلم‌های فضای ترسناک ندارند، اما برخلاف فیلم‌های دیگر این ژانر عنصر اصلی محسوب نمی‌شوند. داستان هم بر پایه شخصیت‌ها پیش می‌رود، چون هدف شخصیت پردازی و نمایش شخصیت‌هاست تا با زندگی آنها آشنا شویم. اگر کیفیت بالای تولید، مضامین مهم، سبک خاص و عناصر وحشت را هم اضافه کنیم متوجه می‌شویم فیلم‌های او چقدر دیدنی هستند. به همین دلیل در اینجا می‌خواهیم رتبه بندی فیلم‌های “مایک فلنگن” (MIKE FLANAGAN) که باید تماشا کنید و لذت ببرید را به شما معرفی کنیم. با پروشات همراه باشید.


7. پیش از آنکه بیدار شوم – BEFORE I WAKE – 2016

داستان درباره زوجی است که کودک یتیمی را به خانه می آورمد و به زودی متوجه می‌شوند وقتی کودک می‌خوابد رویای او به حقیقت تبدیل می‌شود. اولش از دانستن این موضوع خوشحال می‌شوند، اما مدتی بعد متوجه می‌شوند که کابوس‌های او هم می‌تواند به همان اندازه ترسناک باشد. این فانتزی تاریک و ترسناک به مضامین غم و فراغ و مادری می‌پردازد و با وجود داستان زیبا یک فیلم معمولی و فراموش شدنی است. فلنگن از دور اوضاع را تحت کنترل دارد و داستان رضایت بخش ارائه می‌دهد، اما پایان آن کمی تکراری است.

همچنین بخوانید: رده بندی بهترین و بدترین فیلم‌های اسلشر براساس امتیاز راتن تومیتوز


6. ویجا: خاستگاه شیطان – OUIJA: ORIGIN OF EVIL – 2016

پریکوئل فیلم “ویجا” به سال‌های 1960 می‌رود و به یک بیوه و خانواده‌اش می‌پردازد که در خانه‌شان احضار ارواح می‌کنند. اوضاع زمانی پیچیده می‌شود که ناخواسته یک روح شیطانی به خانه‌شان وارد می‌شود. این فیلم در مقایسه با فیلم اصلی از هر لحاظ بهتر است. فضای وینتج، صحنه‌های جالب و ساختار فیلم با وجود داستان قابل پیشبینی فیلم را دیدنی کرده است. کارگردانی فلنگن را می‌توان نقطه قوت فیلم دانست.


5. غیابی – ABSENTIA – 2011

داستان درباره زن بارداری است که شوهرش 7 سال پیش ناپدید شده. بعد از آمدن خواهر کوچکترش تصمیم می‌گیرد زندگی‌اش را ادامه دهد. تونل نزدیک خانه‌شان به ناپدید شدن افراد مربوط است و بنابراین فکر می‌کند شاید مرگ همسرش با آن ارتباط داشته باشد. این فیلم با بودجه کم داستان دیدنی از غم و اندوه است که در عین حال صحنه‌های ترسناک دارد. فیلم به دو خواهر فضا می‌دهد تا شخصیت‌های خود را نشان دهند، اما نیمه دوم داستان چندان چنگی به دل نمی‌زند.


4. بازی جرالد – GERALD’S GAME – 2017

اولین اثر اقتباسی فلنگن از رمان “استیون کینگ” درباره زوج میانسالی که برای بهبود رابطه زناشویی خود به خانه کنار دریاچه می‌روند. اما در آنجا اتفاقاتی می افتد که بیننده را میخکوب می‌کند. قبلاً تصور بر این بود که این داستان را نمی‌توان به فیلم تبدیل کرد، بنابراین تلاش فلنگن ستودنی است. فیلم با روایت جذاب و ساختار باکیفیت خود و البته اجرای “کارلا گوجینو” (Carla Gugino) در جایگاه خوبی از رتبه بندی فیلم‌های “مایک فلنگن” جای دارد. با این حال داستان بیش از حد به منبع وفادار است و همین آن را کمی ضعیف کرده است.

همچنین بخوانید: معرفی 10 فیلم دیدنی و کمتر شناخته شده از ژانر وحشت که باید تماشا کنید


3. سکوت – HUSH – 2016

یک فیلم اسلشر درباره یک نویسنده کر و لال که در جنگل زندگی می‌کند تا کتاب بعدی‌اش را بنویسد. اما وقتی قاتلی ماسک پوش به در خانه‌اش می‌آید و به ناتوانی او پی می‌برد از شرایط سواستفاده کرده و کل شب آزارش می‌دهد. با این حال این موش و گربه بازی وقتی به پایان می‌رسد که قهرمان داستان یاد می‌گیرد چطور با او مقابله کند. این فیلم در ابتدا یک اثر تازه در ژانر وحشت در نظر گرفته می‌شود. در حقیقت عناصر لازم را هم داراست. اما چند تصمیم گیری ضعیف مانع آن شد. با این حال یک اثر جذاب و دیدنی است که می‌توانید از دیدنش لذت ببرید.


2. چشم – OCULUS – 2013

فیلمی براساس فیلم کوتاه فلنگن درباره زن جوانی که آینده‌ای قدیمی پیدا کرده و تصور می‌کند آن آینه مسبب بدبختی‌های خانواده‌اش است. حالا می‌خواهد آینده را ویران کند، اما اول می‌خواهد با دوربین قدرت آینه را ثبت کند تا بی گناهی برادرش ثابت شود. فیلمی هوشمندانه، ترسناک و غیرقابل پیشبینی که به اثری تماشایی و سرگرم کننده تبدیل شده است. صحنه‌های مرموز آن مغزمان را به بازی می‌گیرد. بنابراین فلنگن در دومین اثر خود ثابت می‌کند که چقدر بر کارش کنترل دارد.


1. دکتر اسلیپ – DOCTOR SLEEP – 2019

دن تورانس سال‌ها بعد از حوادث “درخشش” قدرت‌هایش را سرکوب کرده و بعد از رفتن به شهری کوچک و حضور در یک گروه زندگی تازه‌ای می‌سازد تا به آرامش برسد. اینجاست که با دختربچه‌ای مثل خودش ارتباط برقرار می‌کند، دخترک در خطر است و او باید نجاتش دهد.

“دکتر اسلیپ” به عنوان بزرگ‌ترین دستاور کارنامه فلنگن یک سیکوئل زیبا و دیدنی است که نقاط قوت کینگ و کوبریک را به کار گرفته است. به همین دلیل توانسته به یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک تبدیل شود. این شاهکار دیدنی در صدر رتبه بندی فیلم‌های “مایک فلنگن” قرار گرفته و باید آن را تماشا کنید.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم‌های عاشقانه غم‌انگیز در تاریخ سینما که باید تماشا کنید


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها

بستن فرم