بهترین فیلم‌های سینما درباره بیماری روانی که باید تماشا کنید و لذت ببرید

بیماری روانی موضوع رایجی در فیلم‌هاست که می‌تواند در قالب مشکل اجتماعی، مطالعه شخصیتی یا برای غافلگیری مخاطب استفاده شود. گرچه هرگونه نمایش بیماری روانی مثبت نیست، اما برخی از شاهکارهای سینما به خوبی به آن پرداخته‌اند. داستان‌ها و فیلم‌های اسکاری این لیست بهترین فیلم‌های روان شناسانه را ایجاد کرده‌اند. منظورمان فقط فیلم‌های مربوط به دیوانگان نیست بلکه برخی فیلم‌ها لحظات سخت را به نمایش می‌گذارند. در اینجا بهترین فیلم‌های سینما درباره بیماری روانی را به شما معرفی می‌کنیم. با پروشات همراه باشید.


12. مردان چوب‌کبریتی – MATCHSTICK MEN – 2003

“ریدلی اسکات” (Ridley Scott) بعد از ساخت شاهکارهایی به نام “بیگانه” (Alien – 1979) و “گلادیاتور” (Gladiator – 2000) این کمدی سیاه را ساخت. فیلمی براساس رمان “اریک گارسیا” و با حضور “نیکلاس کیج” (Nicholas Cage) در نقش روی والر. این ملودرام روانشناسانه روی و دوستش مرکر (سم راکول “Sam Rockwell”) را نشان می‌دهد که محصولات تقلبی می‌فروشند. روی از بیماری وسواس جبری رنج می‌برد و به همین دلیل حمله‌های عصبی دارد. حالا قبل از آمدن دخترش آنجلا می‌خواهد پیش روان شناس برود.

کمدی جذاب و داستان گویی این فیلم را متفاوت کرده است. این فیلم غیرمنتظره شما را به درون دنیای از هم گسیخته روی می‌کشاند. با وجود تمام لحظات پرهیجان، این بیماری روانی روی است که داستان را دیدنی می‌کند.

همچنین بخوانید: 10 فیلم برتر نیکلاس کیج که باید تماشا کنید


11. این یک نوع داستان خنده دار است – IT’S KIND OF A FUNNY STORY – 2010

اگر یک فیلم از دنیای تاریک یک بیماری روانی الهام بگیرد می‌تواند جالب باشد. با دیدن این فیلم به جای افسرده شدن به هیجان می‌آیید. درست مثل قهرمان داستان که به بیمارستان روانی برده شده و با قدرشناسی بیشتری نسبت به زندگی بیرون می‌آید. کریگ نوجوان (کیر گیلکریست “Keir Gilchrist”) بعد از اقدام برای خودکشی به بیمارستان برده شده و یک هفته را در کنار بیمارهای مختلف می‌گذراند.

کارگردان‌های فیلم “آنا بودن” (Anna Boden) و “رایان فلک” (Ryan Fleck) می‌دانند چه زمانی سرگرم فیلم شوند. بابی شیرین (زک گالیفیناکیس “Zach Galifianakis”) با ذات معصوم خود لحظات دیدنی خلق می‌کند. کریگ عاشق ننوئل (اما رابرتس “Emma Roberts”) می‌شود و برای اولین بار به آینده‌اش خوشبین است. با این حال حقایق بیشتری وجود دارد. این فیلم درباره بیماری روانی تصویری جدید را نشان می‌دهد و بیننده را با خود همراه می‌کند.


10. دختر از هم گسیخته – GIRL, INTERRUPTED – 1999

یک درام روان شناسانه از “جیمز منگولد” (James Mangold) براساس خاطرات “سوزانا کیسن” در بیمارستان روانی در دهه 60. کیسن (وینونا رایدر “Winona Ryder”) بعد از فروپاشی عصبی خودکشی کرده و به بیمارستان روانی برده می‌شود. در آنجا زنانی را می‌بیند که به شیزوفرنی، وسواس، انورکسی و افسردگی مبتلا هستند. اما از لیزا رو خوشش می‌آید. “آنجلینا جولی” (Angelina Jolie) برای اجرای نقش لیزا جایزه اسکار برد و تماشاگران و بینندگان را شوکه کرد.

این فیلم یکی از بهترین فیلم‌های سینما درباره بیماری روانی است که چشم بینندگان را به این دنیا باز می‌کند. در حقیقت آنها افرادی واقعی هستند که نباید راحت دیوانه قلمداد شوند. مضمون دوستی و درمان با داستان بیماری روانی ترکیب می‌شود. از آنجاییکه داستان از یک داستان واقعی برداشت شده، می‌تواند جالب باشد.


9. جوکر – JOKER – 2019

“بدترین قسمت بیماری روانی این است که مردم انتظار دارند مثل یک آدم سالم رفتار کنی.” “جوکر” به خاطر نمایش صحیح ویلن خود دیدنی است. یک فیلم مستقل از کلیشه‌های سینما و با الهام از “راننده تاکسی” (Taxi Driver – 1976) ساخته اسکورسیزی که به نمایش بیماری روانی می‌پردازد.

واکین فینیکس” (Joaquin Phoenix) در نقش جوکر اجرای اسکاری دارد. آرتور فلک مردی میانسال است که با مادرش زندگی می‌کند و دلقک است. به تدریج افسردگی او عمیق و عمیق‌تر می‌شود و به اختلال شخصیت خودشیفته تبدیل می‌شود. تا اینکه به آن تاک شو وارد شده و همه چیز دگرگون می‌شود.


8. شکافته – SPLIT – 2016

بیماری روانی به خاطر غیرقابل پیشبینی بودن خود مضمون رایجی در ژانر وحشت است. با این حال عده کمی توانستند این مضمون و ژانر را خوب ترکیب کنند. یک تریلر روان شناسانه که قهرمان آن از اختلال تجزیه هویت رنج می‌برد. “جیمز مک آووی” (James McAvoy) نقش فردی با بیست و چهار شخصیت را ایفا می‌کند. از خانم پاتریشیا گرفته تا هدویگ 90 ساله.

داستان درباره ربودن سه دختر و بردنشان به یک سلول زیرزمینی است. اما این ظاهر قضیه است و داستان به روان کوین (اسم واقعی قهرمان) می‌پردازد. کارگردانی “ام. نایت شیامالان” (M. Night Shyamalan) این اثر را دیدنی کرده. در سیکوئل این فیلم به نام “گلس” (Glass – 2019) ادامه داستان کوین را می‌بینیم.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم‌های تریلر مشابه زنی پشت پنجره (The Woman in the Window)


7. مزایای گوشه‌گیر بودن – THE PERKS OF BEING A WALLFLOWER – 2012

فیلمی دیدنی به کارگردانی “استیون شباسکی” (Stephen Chbosky) نویسنده رمان اصلی. داستان به اوایل دهه 90 می‌پردازد و “لوگان لرمان” (Logan Lerman) نقش چارلی را برعهده دارد. او دوست‌های کمی دارد و عاشق سم (اما واتسون “Emma Watson”) می‌شود. فیلم مضامین حساسی را نشان می‌دهد و فضای سینمایی دارد. چارلی برای نگهداری از اطرافیان خود هرکاری می‌کند. رفت و آمد همیشگی او به بیمارستان روانی هرگز خسته کننده نمی‌شود. به جای آن کارگردان بر قدرت عشق، موسیقی و حقیقت تمرکز دارد.


6. ذهن زیبا – A BEAUTIFUL MIND – 2002

داستان “جان فوربس نش”، ریاضی دان برنده نوبل اقتصاد که زندگی سختی دارد. نش با وجود موفقیت‌هایش در دنیای نظریه و ریاضیات با ذهن پیچیده خود دست و پنجه نرم می‌کند. ظاهراً او نشانگان آسپرگر دارد و عادت‌های وسواس گونه و توهم نشان می‌دهد. وقتی شیزوفرنی او تشخیص داده می‌شود، نش درمان‌های مختلف دریافت می‌کند، از جمله شوک درمانی که بر توانایی شناختی او تأثیر می‌گذارد.

این فیلم به کارگردانی “ران هاوارد” (Ron Howard) یک اثر زیبا با حضور “راسل کرو” (Russel Crow)، “اد هریس” (Ed Harris) و “جنیفر کانلی” (Jennifer Connelly) است. چهار جایزه اسکار دریافت کرد، از جمله جایزه بهترین فیلم. درحالی که نمی‌توان به طور کامل جزئیات زندگی نش را نشان داد، اما حال و هوای فیلم آنقدر دیدنی است که آن را به یکی از بهترین فیلم‌های سینما درباره بیماری روانی تبدیل می‌کند. کرو هم اجرای دیدنی دارد.


5. ویل هانتینگ خوب – GOOD WILL HUNTING – 1997

یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های “رابین ویلیامز” (Robin William) با داستان دیدنی از بیماری روانی. “مت دیمون” (Matt Damon) و “بن افلک” (Ben Affleck) هم در فیلم حضور دارند. فیلم جایزه بهترین فیلمنامه اورجینال سال 1998، جایزه بهترین فیلم و بهترین نقش مکمل را دریافت کرد. “گاس ون سنت” (Gus Van Sant) با کارگردانی خود رابطه میان یک تراپیست و بیمار را نشان می‌دهد.

هانتینگ در ظاهر همیشه مست و لایعقل است. اما وقتی یک معادله ریاضی را حل می‌کند نبوغش آشکار می‌شود. دکترشان مگویر (ویلیامز) در جلسات باید با نبوغ و بیماری او دست و پنجه نرم کند. خودداری هانتینگ از روبرو شدن با گذشته و زخم‌های روی بدنش نشان می‌دهد زندگی و روابط او در خطر است. فقط تراپیست او درکش می‌کند. مبارزه ویلیام با افسردگی با وجود لبخند روی لبش هم قدرت این فیلم را بیشتر می‌کند.

همچنین بخوانید: رتبه بندی بهترین فیلم‌های رابین ویلیامز (Robin Williams) براساس امتیاز IMDb


4. پناه بگیر – TAKE SHELTER – 2011

یک تریلر روان شناسانه و یکی از بهترین فیلم‌های سینما درباره بیماری روانی که با وجود تنش خود داستان کندی دارد. “مایکل شنون” (Michael Shannon) در نقش کرتیس مبتلا به شیزوفرنی یکی از بهترین نقش‌های خود را ارائه می‌دهد. او از طریق کابوس‌ها و توهمات حس می‌کند طوفانی در آستانه وقوع است. بنابراین نگران خانواده‌اش است و پناهگاه می‌سازد. اما به خاطر سابقه بیماری روانی‌اش نه او می‌دانند واقعیت چیست نه خانواده‌اش.

“جف نیکولز” (Jeff Nichols) کارگردانی این اثر را برعهده دارد. همین عدم اطمینان باعث می‌شود که بینندگان به نتیجه گیری خود برسند. این فیلم ژانرهای مختلف اعم از ملودرام و آخرالزمانی را باهم ترکیب می‌کند. این درام زیبا روان درهم گسیخته کرتیس را نشان می‌دهد.


3. دانی دارکو – DONNIE DARKO – 2001

یکی از بهترین فیلم‌های سینما درباره بیماری روانی با حضور “جیک جیلنهال” (Jake Gyllenhaal) در نقش دانی مبتلا به بیماری روانی. این تریلر به نویسندگی و کارگردانی “ریچارد کلی” (Richard Kelly) مضامینی مشابه “پناه بگیر” دارد. وقتی دانی با یک خرگوش بزرگ به نام فرانک دوست می‌شود، به او می‌گوید دنیا 28 روز، 6 ساعت، 42 دقیقه و 12 ثانیه دیگر به پایان می‌رسد. دانی مبتلا به شیزوفرنی دائم از حقیقت فاصله می‌گیرد.

این فیلم از همان آغاز بحث برانگیز بود و همه درباره پایان آن صحبت می‌کردند. مضامین سفر در زمان، بیماری روانی و حقایق مختلف نظریه‌های مختلف مربوط به دانی دارکو را نشان می‌دهند. یک حقیقت مسلم این است که جهان پیچیده دانی همیشه ماندنی است.


2. باشگاه مبارزه – FIGHT CLUB – 1999

این فیلم از “دیوید فینچر” (David Fincher) یکی از پیچیده‌ترین داستان‌های تاریخ را داراست و به بیماری روانی می‌پردازد. راوی داستان به بیماری اختلال چندشخصیتی دچار است. تایلر دردن (برد پیت “Brad Pitt”) بهتری دوست اوست که ترغیبش می‌کند تا کارش را رها کرده و زندگی آرامی درپیش بگیرد. هرچه بیشتر فیلم را تماشا کنید حقایق جدیدی می‌بینید که برایتان شوکه کننده است.

آهنگ Where Is My Mind؟ که در صحنه آخر پخش می‌شود نشان دهنده وضعیت روانی راوی است. رمان “چاک پائولانیک” در سال 1996 به مضامین مختلف سرمایه داری و ماده گرایی پرداخت، اما اصل فیلم براساس بیماری روانی است.


1. هوانورد – THE AVIATOR – 2004

یک فیلم حماسی سه ساعته و حاصل همکاری بین “مارتین اسکورسیزی” (Martin Scorsese) و “لئوناردو دیکاپریو” (Leonardo DiCaprio) که به ذهن “هاوارد هیوز” می‌پردازد: او یک فیلمساز، تاجر، خیر و هوانورد است. او در هر چیزی سررشته دارد. این فیلم روان شناسانه قدرت بیماری وسواس را نشان می‌دهد.

دیکاپریو در نقش اصلی اجرای درخشانی دارد و بیننده را خیره می‌کند. موسیقی جاز هم فیلم را تکمیل می‌کند. این فیلم نمونه کاملی از یک اثر هنری و یکی از بهترین فیلم‌های سینما درباره بیماری روانی است.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های لئوناردو دیکاپریو که حتما باید تماشا کنید، 20 اثر ممتاز


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها (1)

بستن فرم

  1. Jr

    خرداد 7, 1400

    اینطور که یادم میاد ویل هانتینگ تو این کته گوری جا نمیگیره…

    پاسخ