بهترین فیلم‌های سینمای رومانی در سال‌های 2010 که باید تماشا کنید

در ده سال اخیر فیلم‌های تازه و متفاوتی ساخته شدند که توانستند جلوه‌های زیبایی شناسی جدیدی را به نمایش گذاشته و با جلب توجه بینندگان سراسر جهان جوایز بین المللی به دست بیاورند. اما علاوه بر ایدئولوژی، زیبایی شناسی، فروش، تولید و توزیع، واکنش بینندگان هم مهم است. بهترین فیلم‌های سینمای رومانی علاوه بر توجه به سبک فیلم و ایدئولوژی پشت آن بیننده را با مسائل فرهنگی، سیاسی و هنری رومانی در گذشته و امروز آشنا می‌کنند.

نمایش ماهرانه مسائل اجتماعی و پرداختن به هویت‌های مختلف هدف اصلی این فیلمسازان است. اغلب این فیلم‌ها موضوعات مختلف دارند و بنابراین شیوه‌های سنتی روایت گویی را تغییر داده‌اند. موضوع بیشتر این فیلم‌ها سیاسی است. در اینجا می‌خواهیم بهترین فیلم‌های سینمای رومانی را به شما معرفی کنیم. با پروشات همراه باشید.


10. آورورا – AURORA – 2010

ویورل، با بازی خود فیلمساز “کریستی پویو” (Cristi Puiu)، مردی 42 ساله است که افکار مختلف باعث شده مثل برگی زیر باد از این شهر به آن شهر برود. به تدریج با شخصیت‌های دیگر آشنا شده و دنیای اطراف قهرمان داستان به ما معرفی می‌شود. دوربین با سبکی رئال 36 ساعت از زندگی ویورل را نشان می‌دهد. در نتیجه بدون ایجاد مزاحمت در زندگی او و اطرافیان لایه‌های پنهان انسان و محیط را عرضه می‌کند.

عوامل محیطی و خانواده باهم گره خورده و مضامینی مثل تنهایی، عشق، همراهی و خطراتی که به یک مرد حس ناامنی می‌دهد، را نشان می‌دهند. شات های بلند، تمرکز بر فضای شهری، روایت کند، خودداری از پایان آموزنده و خشونت متعادل، به این فیلم سبک زیبایی بخشیده که هنر فیلمساز است. این فیلم در فستیوال کن سال 2010 پخش شد.

همچنین بخوانید: 12 فیلم برتر لهستانی در تاریخ فیلم سازی این کشور


9. اگر بخواهم سوت بزنم، سوت می‌زنم – IF I WANT TO WHISTLE, I WHISTLE – 2010

سیلویو یک نوجوان زندانی است که منتظر آزادی‌اش است. اما دو هفته قبل از آزادی به او می گویند مادرش به خانه برگشته، و همین موقع عاشق دانشجوی جوان روان شناسی به نام آنا می‌شود که به عنوان انترن کار می‌کند. آنچه در ادامه اتفاق می افتد انگار با روایت فیلمسازی امروز ارتباط دارد.اما وجه تمایز این فیلم رومانیایی شیوه پرداختن به موضوع توسط “فلورین شربان” (Florin Șerban) فیلمساز است. فیلمساز می‌خواهد به افرادی که به دلایل سیاسی یا فرهنگی نمی‌توانند حرفشان را بزنند، یا سینما به اندازه کافی به آنها نپرداخته فرصت بدهد.
الهامبخشی، پرسش و ادعای حقیقت ساختار داستان را بهم می‌ریزد و پایان باز را به جا می‌گذارد. بنابراین به آن دسته از فیلم‌هایی تعلق دارد که با نگاه سیاسی مشکلات جامعه را نشان می‌دهند. این فیلم در شصتمین فستیوال فیلم برلین نامزد دریافت خرس طلایی شد و جایزه خرس نقره‌ای داوران و جایزه آلفرد را برد. همچنین در هشتاد و سومین مراسم اسکار نماینده رومانی در قسمت بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان بود.


8. سه شنبه، بعد از کریسمس – TUESDAY, AFTER CHRISTMAS – 2010

فیلمی با داستان یک بانکدار موفق به نام پل که متأهل است و دختری به نام مارا دارد. او با دندان پزشک دخترش که از او جوانتر است رابطه دارد. حالا قبل از کریسمس باید بین همسرش و معشوقه‌اش یکی را انتخاب کند. بنابراین ادامه داستان مفهوم تعهد در یک رابطه طولانی و از سوی دیگر حساسیت و انزوای انسانی که دچار سوتفاهم شده را نشان می‌دهد.
فیلمساز فیلم “رادو مونتئان” (Radu Muntean) توانسته نزدیکی و صمیمیت را به درستی نشان دهد. بنابراین حقایق پشت پرده عشق، ازدواج، خودخواهی که نابودکننده عشق است و نیروهای درونی که بر رابطه زناشویی تأثیر می‌گذارند، را می‌بینند. نتیجه کار فیلمی منسجم و دیدنی است که جز آثار منتخب فستیوال فیلم کن سال 2010 می‌باشد.


7. مورگن – MORGEN – 2010

نلو نگهبان فروشگاهی در سالونتا، شهر کوچکی در مرز مجارستان و رومانی است. او در چهل سالگی زندگی ملال انگیزی دارد. تا این که یک روز متوجه می‌شود یک مرد ترک حین ماهیگیری در رودخانه می‌خواهد از مرز رد شود. از همان موقع زندگی او و داستان هیجان انگیز می‌شود.

فیلمساز این فیلم “ماریان کریشان” (Marian Crisan) توانسته مشکلات بین المللی را با نیش و کنایه نشان دهد. این فیلم در فستیوال فیلم لوکارنو چهار جایزه برد. از جمله جایزه ویژه داوران، جایزه کلیسای جهانی، جایزه داوران جوان و جایزه دن کیشوت. همچنین در هشتاد و چهارمین مراسم اسکار نماینده رومانی در بخش فیلم‌های غیرانگلیسی زبان بود.


6. آن‌سوی تپه‌ها – BEYOND THE HILLS – 2012

یک فیلم بلند از “کریستین مونجیو” (Cristian Mungiu) براساس وقایع واقعی نوشته شده در کتابی از “تاتیانا برن”. داستان درباره دوستی بین دو زن است که در صومعه‌ای در رومانی بزرگ شدند. ویوچیتا راهبه جوانی است که بعد از مدت زمان طولانی دوستش آلینا را می‌بیند. آلینا می‌خواهد او را با خودش به آلمان ببرد، اما ویوچیتا قبول نمی‌کند و اصل داستان از اینجا شروع می‌شود. فیلمساز مفهوم بی منطقی، ایمان کورکورانه و خرافات را نشان می‌دهد.

در این فیلم می‌بینیم که مذهب چطور می‌تواند انسان را به بی منطقی و خرافات بکشاند. روایت فیلم اعتراضی خاموش است که بر ایمان کورکورانه و مذهب افراطی حمله می‌کند. فیلم در فستیوال کن 20212 جایزه بهترین فیلمنامه را دریافت کرد و “کریستینا فلوتور” (Cristina Flutur) و “کوسمینا استراتان” (Cosmina Stratan) هم با هم جایزه بهترین بازیگر زن را برنده شدند. این فیلم در جشنواره بین‌المللی فیلم مار دل پلاتا جایزه اصلی را گرفت.

همچنین بخوانید: 10 فیلم جذاب و دیدنی سینمای ناتورالیسم


5. ژست کودک – CHILD’S POSE – 2013

کورنلیای ثروتمند با پسر 32 ساله‌اش باربو رابطه کج دار و مریزی دارد. در شبی سرنوشت ساز باربو تصادفاً پسری را می‌کشد. حالا کورنلیا برای نجات پسرش از اتهام قتل هرکاری می‌کند. فیلمساز فیلم “کالین پتر نتسر” (Calin Peter Netzer) برای گرفتن اجرای خوب از بازیگرانش هرکاری می‌کند. نه اینکه شخصیت‌هایش را ویلن نشان دهد، اما برای بیرون کشیدن جنبه تاریک آنها هرکاری می‌کند.
در حقیقت حرص او برای رسیدن به هدفش او را کور می‌کند تا نبیند در پایان چه اتفاقی رخ می‌دهد. “لومینیتسا گئورگیو” (Luminița Gheorghiu) توانسته در اجرای کورنلیا خوش بدرخشد. با دیدن فیلم متوجه می‌شویم که حتی بعد از رسیدن به همه چیز باز می‌توانیم تنها و ناراضی باشیم. این فیلم در شصت و سومین فستیوال برلین جایزه شیر طلایی را دریافت کرد. همچنین در هشتاد و ششمین مراسم اسکار نماینده رومانی در بخش فیلم‌های غیرانگلیسی زبان بود.


4. آفریم – AFERIM – 2015

یکی از بهترین فیلم‌های سینمای رومانی درباره داستان یک پلیس در قرن 19 به نام کنستاندین. نجیب زاده‌ای پلیس را به کار گرفته تا برده‌ای که با همسرش رابطه داشته و حالا فرار کرده را پیدا کند. کنستاندین در این مأموریت با پسرش همراه می‌شود. در دوره‌ای که اغلب فیلمسازان به ساخت آثار تکراری و معمول روی می‌آوردند “رادو ژوده” (Radu Jude) با ساخت این فیلم تنهایی و انزوای مسافرین را نشان داد. فیلم سیاه و سفید بوده و مناظر به شخصیت‌ها ارجحیت دارند. نه اینکه شخصیت‌ها از منظره بیرون باشند بلکه با خستگی و بیچاری در آن پرسه می‌زنند. این فیلم در فستیوال شصت و پنجم برلین شیر نقره‌ای بهترین کارگردان را دریافت کرد. همچنین در هشتاد و هشتمین مراسم اسکار نماینده رومانی در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان بود.


3. گنج – THE TREASURE – 2015

همانطور که از عنوان پیداست فیلم جستجوی دو شخصیت بی پول به نام کاستی و همسایه‌اش آدریان برای یافتن گنج مدفون در خانه‌ای ارثی کاستی در رومانی را نشان می‌دهد. “کورنلیو پورومبوی” (Corneliu Porumboiu) ترس‌ها و ناامنی‌های این دو مرد را نشان می‌دهد. درک چنین داستان و نمایش آن کار سختی است. حتی بهترین فیلمسازان هم افزودن عنصر طنز به این داستان را کار سختی می‌دانستند. اما پورومبوی از عهده آن برآمد. بنابراین فیلم در فستیوال کن 2015 جایزه نگاه جدید را دریافت کرد.


2. فارغ‌التحصیلی – GRADUATION – 2016

چهارمین فیلم بلند “کریستین مونجیو” (Cristian Mungiu) درباره پزشکی که در یک روستا زندگی می‌کند. قبل از آزمون ورودی کالج دخترش الیزا، اتفاقی می افتد که رفتن به خارج از کشور را برایش سخت می‌کند. این فیلم با عناصر تریلر و عاطفی نشان می‌دهد که یک انسان حاضر است برای محافظت از دخترش چکار کند؟ فیلمساز از آغاز هنجارهای رفتاری را کنار می زند و یک درام اجتماعی خلق می‌کند. همه چیز پیچیده است و هیچکس از قضاوت بری نیست. یکی از بهترین فیلم‌های سینمای رومانی که در فستیوال کن 2016 جایزه بهترین کارگردان را برای مونجیو به ارمغان آورد.

همچنین بخوانید: 10 فیلم جذاب و دیدنی بزرگسالانه موردانتظار در سال 2021


1. سوت‌زن‌ها – THE WHISTLERS – 2019

کریستی یک بازرس پلیس فاسد در بخارست است که در سرقت پول وارد شده و حالا باید با فریب فسادها و خیانت‌هایش را پنهان کند. او برای موفقیت در ماموریتش به جزایر قناری می‌رود تا الگوی زبان سوت زنی را یاد بگیرد. آنچه در ادامه رخ می‌دهد تلاش برای دوری از کلیشه‌هاست که فیلم را تا پایان جذاب می‌کند.
“کورنلیو پورومبوی” با موفقیت بیننده را وادار می‌کند تا طور دیگری فکر کند. بنابراین یک تریلر نوآر خلق می‌شود که بیننده نمی‌داند مجرمین به سزای عملشان می‌رسند یا با پول فرار می‌کنند. این فیلم یکی از بهترین فیلم‌های سینمای رومانی است که در فستیوال کن 2019 پخش شد. همچنین در نود و دومین مراسم اسکار نماینده رومانی در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان بود.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها

بستن فرم