نیاز به خواب در نوزادان چقدر است؟

علاوه بر تغذیه و بهداشت، خواب نوزاد، یکی از دغدغه‌هایی است که هنگام تولد فرزندتان به آن فکر می‌کنید. همزمان که سعی می‌کنید خودتان را با الگوی خواب کودک و همچنین کمبود خواب خود در این دوران تطبیق دهید، به‌احتمال‌زیاد با اطلاعات بسیار زیاد و در برخی مواقع متفاوت از منابع مختلف در مورد خواب کودک مواجه می‌شوید.

اگرچه توصیه‌های متعددی برای خواب نوزاد وجود دارد اما مهم این است که بررسی کنید و ببینید کدام‌یک از این توصیه‌ها برای شما مفیدترند. از سوی دیگر، برخی نکات در مورد خواب نوزاد وجود دارد که به‌طورکلی، همه والدین لازم است از آن‌ها آگاه باشند. در ادامه با نکات ضروری خواب نوزاد آشنا می‌شوید.

نکات ضروری هنگام خواب نوزاد

یکی از نکات ضروری خواب نوزادان  این است که بدانید فرزندتان در سنین نوزادی، به چه مقدار خواب نیاز دارد. نیاز به خواب نوزادان بسته به سن آن‌ها متفاوت است. آن‌ها بیشتر اوقات می‌خوابند و اغلب هم خوابشان کوتاه است. با رشد کودک، میزان کلی خواب او به‌تدریج کاهش می‌یابد اما خواب شبانه‌اش افزایش پیدا می‌کند. موارد زیر، نیازهای خواب شبانه و روزانه معمول برای نوزادان تا سن دوسالگی است:

 • نوزاد تازه متولدشده: شب‌ها هشت تا نه و روزها هشت ساعت.
 • نوزاد یک‌ماهه: شب‌ها هشت تا نه و روزها هفت ساعت.
 • نوزاد سه‌ماهه: شب‌ها نه تا 10 و روزها چهار تا پنج ساعت.
 • نوزاد شش‌ماهه: شب‌ها 10 ساعت و روزها چهار ساعت.
 • نوزاد یک‌ساله: شب‌ها 11 ساعت و روزها سه ساعت.
 • نوزاد 5/1 ساله: شب‌ها 11 ساعت و روزها 5/2 ساعت.
 • نوزاد دوساله: شب‌ها 11 ساعت و روزها دو ساعت.

بهترین حالت خواباندن نوزاد چگونه است؟

خوابیدن نوزاد بر روی شکم، یکی از دلایل مرگ ناگهانی نوزاد است. از سوی دیگر، خوابیدن او به پهلو می‌تواند منجر به چرخیدن نوزاد و درنهایت خوابیدن او بر روی شکم شود؛ بنابراین، به پهلو خواباندن کودک اصلا ایمن نیست، به‌خصوص اگر کمتر از چهار ماه، سن داشته باشد. یکی از نکات ضروری خواب نوزاد این است که برای پیشگیری از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، او را به پشت بخوابانید.

نشانه‌های مشکلات خواب در نوزادان چیست؟

هنگامی‌که نوزاد، خواب منظم شبانه را شروع می‌کند، بیدار شدن او در طول شب ممکن است برای شما ناراحت‌کننده باشد. این اتفاق اغلب، در شش‌ماهگی می‌افتد و بخشی طبیعی از رشد کودک است که به آن اضطراب جدایی گفته می‌شود. در این زمان، کودک متوجه این موضوع نمی‌شود که جدایی او از شما، کوتاه و موقتی است. همچنین، ممکن است فرزندتان به دلیل خستگی یا تحریک بیش‌ازحد دچار مشکلات خواب شود. نوزادانی که دچار مشکلات خواب هستند، اغلب علائم زیر را نشان می‌دهند:

 • یک یا چند بار، بیدار شدن و گریه کردن در طول شب‌ها
 • گریه کردن در زمان خارج شدن شما از اتاق
 • امتناع از خوابیدن در صورت نبودن شما در کنار او
 • چسبیدن به شما در زمان جدایی

مشکلات خواب، همچنین می‌توانند ناشی از بیماری خاصی باشند؛ بنابراین، اگر فرزندتان در به خواب رفتن یا خوابیدن با مشکل روبروست، لازم است در این مورد با پزشک صحبت کنید.

چگونه به نوزاد خود کمک کنید که بخوابد؟

یکی دیگر از نکات ضروری خواب نوزاد این است اگر نوزاد شما در خوابیدن با مشکل روبروست می‌توانید با ایجاد برخی عادت‌های خواب به او در حل مشکل کمک کنید. انجام برخی راهکارها در این زمینه برای شما بسیار مفیدند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید.

روتین داشته باشید

یکی از نکاتی که باعث می‌شود نوزاد متوجه شود وقت خوابیدن رسیده این است که حدود 30 دقیقه قبل از خواب، خانه را ساکت و نور خانه را کم کنید. روشنایی مناسب ضروری است زیرا به تنظیم ساعت زیستی بدن کودک کمک می‌کند. مغز ما نور را به بیدار بودن و تاریکی را به خوابیدن مرتبط می‌کند؛ بنابراین، نور کم در شب‌ها و قرار دادن کودک در معرض نور شدید در صبح‌ها به او کمک می‌کند که متوجه شود چه زمانی باید بخوابد و چه زمانی بیدار شود.

به روش‌های تسکین‌دهنده تکیه نکنید

اگر وقتی نوزادتان خواب است او را در گهواره قرار می‌دهید، وقتی در طول شب بیدار شود اطرافش را نمی‌شناسد و نمی‌تواند بخوابد، بنابراین مجبور می‌شوید خودتان او را دوباره بخوابانید. لازم است بدانید این کار شما باعث می‌شود که فرزندتان یاد بگیرد همیشه برای خوابیدن به شما وابسته شود و نتواند خودش به خواب برود. در مقابل، سعی کنید وقتی فرزندتان خواب‌آلود است او را در گهواره قرار دهید تا خودش را آرام کند و کم‌کم بخوابد و مهم‌تر از همه بتواند در هنگام بیدار شدن در طول شب نیز خودش بخوابد.

برای اینکه نوزاد بخوابد به او شیر ندهید

نوزادان تازه متولدشده در حین غذا خوردن به خواب می‌روند و لازم نیست در مورد این مسئله استرس داشته باشید اما اگر فرزندتان در حین تغذیه اغلب چرت می‌زند، فکر می‌کند برای اینکه دوباره بخوابد باید غذا بخورد. برای مقابله با این مسئله، به‌تدریج زودتر به فرزندتان شیر بدهید و سپس در هنگام نزدیک شدن به ساعت خواب، او را با یک کتاب و آهنگ آرامش‌بخش آرام کنید. هر وقت نوزاد خواب‌آلوده اما بیدار بود او را در گهواره قرار دهید.

نوزاد را زود بخوابانید

یکی دیگر از نکات ضروری خواب نوزاد این است که زمان‌بندی نیز به اندازه روتین داشتن مهم است. در حدود هشت‌ماهگی، هورمون ملاتونین که هورمون خواب‌آور بدن است، در کودکان افزایش می‌یابد. این امر باعث می‌شود که آن‌ها برای زود خوابیدن آماده شوند. در مقابل، اگر فرزندتان را دیرتر بخوابانید باعث می‌شوید که او بیش‌ازحد تحریک شود و بنابراین، نتواند به‌راحتی بخوابد. یکی از نشانه‌های خواب‌آلودگی است که کودک آرام باشد، فعالیتش کمتر شود، به نظر خسته بیاید و فقط خیره شود.

چرت روزانه را جدی بگیرید

کودکی که به‌خوبی استراحت کرده است بهتر از کودک خسته می‌خوابد. وقتی نوزادان به‌شدت خسته‌اند، هورمون استرس در بدن آن‌ها افزایش می‌یابد؛ بنابراین، اگر روزها نخوابند، نمی‌توانند شب‌ها نیز به‌راحتی به خواب بروند. به همین دلیل یکی از نکات ضروری خواب نوزاد، چرت‌های روزانه منظم است.

درنهایت، نوزادان نسبت به بزرگسالان بسیار بیشتر می‌خوابند اما کم‌کم که بزرگ می‌شوند، میزان نیاز آن‌ها به خواب روزانه کاهش می‌یابد. یکی از مهم‌ترین نکات ضروری خواب نوزاد این است که برای پیشگیری از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، او را به پشت بخوابانید. همچنین برای جلوگیری از مشکلات خواب در نوزاد، لازم است برای خوابیدن فرزندتان روتین تعیین کنید و چرت روزانه را تشویق کنید.

                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها

بستن فرم