معرفی فیلم “یک نقشه ساده” (A Simple Plan)

فیلم A Simple Plan یکی از بهترین عناوین جنایی و نئونوآر سینمای دهه نود میلادی است که تنها دو سال پس از فیلم شاهکار “فارگو” (Fargo) اکران شد و شاید همین موضوع باعث کمتر دیده شدن این فیلم شده باشد.

این فیلم که فضا و داستانی مشابه فیلم  “فارگو” از برادران کوئن دارد، با به خدمت گرفتن شخصیت‌ها و غافلگیر کردن بیننده، روایتی سرشار از شوک و جنایت را پیش رویمان می‌آورد.

اگر از فیلم‌هایی که تبدیل شدن آدم‌های عادی به هیولاهایی درنده را نشان‌ می‌دهند خوشتان می‌آید، تماشای فیلم “یک نقشه ساده” را از دست ندهید.

در ادامه‌ی این مقاله به معرفی این فیلم پرداخته‌ایم؛ با پروشات همراه باشید.


  • نام فیلم: “یک نقشه ساده” (A Simple Plan)
  • ژانر: درام، جنایی، مهیج
  • کارگردان: “سم ریمی” (Sam Raimi)
  • بازیگران: “بیل پاکستون”، “بیلی باب تورنتون”، “بریجت فوندا”، “برنت بریسکو”
  • سال تولید: 1998
  • افتخارات: نامزد دو جایزه اسکار و یک جایزه گلدن گلوب
  • امتیاز آی ام دی بی: 7.5/10
  • امتیاز راتن تومیتوز: 91/100

همانطور که از عنوان فیلم هم برداشت می‌شود، این فیلم قرار نیست داستانی از جنایتکاران یا خلافکارهایی حرفه‌ای را به نمایش بکشد، بلکه داستان آن متعلق به آدم‌های عادی و حتی بازنده‌ای است که جایی در زندگی‌شان با فرصتی روبرو می‌شوند و آن را نادیده نمی‌گیرند، خطرات آن را به جان می‌خرند و مسیر جدیدی را برای ادامه زندگی برمی‌گزینند.

داستان فیلم A Simple Plan از جایی آغاز می‌شود که یک حسابدار فروشگاه مواد غذایی به‌نام هنک در شب سا نو به همراه تنها برادرش جیکوب و دوست او لو به آرامگاه پدر و مادرش سری می‌زند و در راه برگشت با عجیب‌ترین اتفاق زندگی‌اش مواجه می‌شود.

با راهی شدن اتفاقی این سه نفر در دل جنگل، مقدار زیادی پول که احتمالا چندین ماه در قسمتی از جنگل که هواپیمایی شخصی در آن سقوط کرده پیدا می‌شود و حالا تصمیم برداشتن یا برنداشتن این پول‌ها برعهده‌ی این سه نفر است که یکی مشکل اعتیاد به الکل دارد، دیگری تمام زندگی‌اش را باخته و هنک که دوست دارد زندگی بهتری برای خانواده‌اش فراهم کند.

فیلم A Simple Plan در ابتدا داستانش را با چاشنی کمدی سیاه آغاز می‌کند و رفته‌رفته این بخش از داستان به دست فراموشی سپرده شده و جای خودش را به قسمت‌های تاریک‌تری می‌دهد. این بخش از فیلم درست برعکس فیلم “فارگو” است که در آن شاهد حضور کمدی‌ای زننده و جدانشدنی از کارکترها و تم کلی داستان بودیم.

اگرچه در بخش‌هایی از داستان کمی لغزش در فیلمنامه یا اجرای بازیگران را می‌بینیم، اما گره‌های داستانی و روایت خوب فیلم به چشم‌پوشی کردن از این ضعف‌ها کمک بزرگی کرده‌است. تناقض شخصیت‌‌ها و تلاش آنها برای کنار آمدن با طمع و حس بی‌اعتمادی به یکدیگر در فیلم A Simple Plan به‌خوبی کار شده و این فیلم در به تصویر کشیدن احساسات و تصمیمات پیچیده‌ی انسانی که هدف اصلی‌اش هم بوده موفق ظاهر شده‌است.

در واقع این فیلم واقعا از یک نقشه‌ی ساده و به‌ظاهر بی‌اهمیت آغاز می‌شود و با طی کردن مسیری خونین و وحشیانه، در نقطه‌ای از پشیمانی و شکست به اتمام می‌رسد.

تصاویری از فیلم “یک نقشه ساده”:


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم