“حمله به تایتان” (Attack on Titan): معرفی اپیزود 10 از فصل چهار

اپیزود 10 از فصل چهار “حمله به تایتان” به حوادث رخ داده طی پرش زمانی می‌پردازد. این اپیزود حول محور ملکه جزیره بهشت، هیستوریا، می‌چرخد. اما “ارن” چطور در سال‌های گذشته تا این اندازه افراطی شده و چرا پس از این همه مدت با “زیک” تبانی کرده است؟ در اینجا می‌خواهیم نظریه‌های خود را با شما به اشتراک بگذاریم. با پروشات همراه باشید.

هشدار اسپویل*

خلاصه اپیزود 10 از فصل چهار “حمله به تایتان”

“ارن” در زندان به سر می‌برد و “هانگه” به سراغش می‌آید تا درباره اتفاق‌های اخیر با او صحبت می‌کند. با این حال قسمت اعظم این اپیزود از طریق فلش بک‌ها به داستان گذشته می‌پردازد. با این فلش بک‌ها به دو سال قبل می‌رویم که بندر جزیره بهشت تکمیل شده. از “کیومی آزومابیتو” اهل “هیزارو”، تنها ملت دوست با جزیره، استقبال می‌شود. کیومی لباسی با نشان خانوادگی نشان می‌دهد و خلاصه بگوییم که درباره اجداد میکاسا چیزهایی یاد می‌گیریم. او نواده گمشده شوگان “هیزورو” است و حتی “کیومی” “میکاسا” را “امید هیزورو” می‌خواند.

“کیومی” سپس به مقامات جزیره می‌گوید این ملاقات با کمک “زیک” انجام گرفته است. در فلش بک دیگری به نیت “کیومی” پی می‌بریم. گرچه زیک سلاح ODM دارد اما این سلاح با سوخت مخصوصی کار می‌کند. این سوخت با نام Iceburst Stone تنها در جزیره بهشت یافت می‌شود. در عصر مدرن فعلی “هیزورو” می‌خواهد از این منبع سرمایه کسب کند.

سپس “کیومی” از نقشه سه بخشی “زیک” پرده برمی دارد. مرحله اول درباره رامبلینگ آزمایشی است. بعد جزیره باید ارتش خود را تقویت کند. سرانجام “تایتان بنیادی” و تایتانی با خون سلطنتی انتخاب می‌شوند. به علاوه “زیک” می‌خواهد تایتان غول پیکرش را در مقابل کسی با خون سلطنتی تسلیم کند. “هیستوریا” تنها نامزد شایسته این جایگاه است.

اما “ارن” نمی‌خواهد همراهانش را قربانی کند و دوست ندارد “هیستوریا” یک تایتان به دست آورد. بنابراین اعتراض کرده و معتقد است که باید به دنبال راه‌های دیگر باشند. بنابراین در زمان فعلی با عصبانیت از “هانگه” می‌خواهد نقشه‌ای پیدا کند. حتی کنترلش را از دست داده و می‌گوید خودش قدرت همه تایتان ها را یک جا دارد و هیچ زندانی نمی‌تواند او را در  خود جای دهد. اما حالا که “هیستوریا” باردار است نقشه “زیک” در حال عملی شدن است.

دوباره در زمان به عقب رفته و متوجه می‌شویم “هیزورو” از تجارت جزیره بهشت با دیگران و استفاده از منابع حمایت نمی‌کند. در این زمان مردم جزیره بهشت دیگر انتخابی ندارند، مگر اینکه برای مراقبت از خود راه دیگری پیدا کنند. “هانگه” تصمیم می‌گیرد بر “مارلی” نفوذ کند و به دنیا نشان دهد که آنها فقط به دنبال صلح هستند. در گفتگوی دیگری اعضای جوخه لوی درباره اینکه تایتان “ارن” به چه کسی می‌رسد، صحبت می‌کنند. درحالی که همه خود را برای این کار نامزد خوبی می‌بینند، “ارن” می‌گوید همه‌شان را آنقدر دوست دارد که نمی‌خواهد با آنها چنین کاری کند.

پایان اپیزود 10 از فصل چهار “حمله به تایتان”: چرا “ارن” سرانجام با “زیک” تبانی می‌کند؟

در حال حاضر همه در این فکرند که چرا “ارن” تصمیمش را عوض کرده. او در ابتدا به دنبال راهی دیگر بود تا به افرادش آسیب نرساند. اما اعمال او در “مارلی” به نابودی و مرگ منجر شد. درحالی که همه در فکر تغییر شخصیت “ارن” هستند، “میکاسا” تنها کسی است که از او دفاع می‌کند. اما بعد “کانی” از او پرسید چرا با مردن “ساشا” “ارن” خندید.

این سؤال مهم “کانی” همه را به فکر فرو برد. اینجا بود که برای اولین بار دیدیم “ارن” به فردی شکاک تبدیل شده. خوشبینی پوچ گرایانه او جای خودش را داد به ایده‌های افراطی که فقط خودش و خودش می‌تواند جزیره بهشت را نجات دهد. حداقل نگاه “ارن” اینگونه بود. درحالی که حقیقت اینطور نبود.

همین تغییر “ارن” باعث شد چنان ویرانی و نابودی را برای “مارلی” به ارمغان بیاورد که خودش در کودکی شاهد آن بود. درحالی “ارن” گذشته هرگز دوستانش را در معرض خطر قرار نمی‌داد. اما حالا افرادش را در خط مقدم قرار می‌دهد و “ساشا” هم به این دلیل می‌میرد. همه اینها فقط به این دلیل است که “ارن” می‌خواهد مردمش را نجات دهد و برای امنیت مردم جزیره بهشت هرکاری می‌کند.

به همین دلیل است که تصمیم گرفت با “زیک” همکاری کند. بین این دو برادر ناتنی هیچ علاقه‌ای وجود ندارد، و گرچه اعضای یک خانواده هستند اما هیچکدام به دلایل شخصی در کنار هم قرار نگرفتند. “زیک” می‌خواهد تمام مردم “الدیا” را نجات دهد درحالی که “ارن” فقط به فکر عزیزانش است. با این حال توافق می‌کنند که برای محافظت از مردم جزیره بهشت رامبلینگ ضروری است و “هیستوریا” هم نقش خود را به عنوان گروگان قبول می‌کند.

این موضوع “ارن” را تحریک می‌کند، و در ابتدا هم “هانگه” آشکار می‌کند که “ارن” نمی‌خواست به “هیستوریا” آسیب برساند و او را در خطر قرار دهد. این اتفاقات به “ارن” ثابت می‌کند که با وجود تلاشش می‌تواند از همه محافظت کند. بنابراین روشی افراطی در پیش می‌گیرد که یا از همه محافظت کند یا همه را نابود کند. او ابتدا می‌خواست راه اول را انتخاب کند، اما حالا خسته و ناامید دومی را انتخاب کرده است. بنابراین مجبور است با “زیک” همکاری کند.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها (8)

بستن فرم

 1. Maker

  اسفند 15, 1399

  همینجوری از شدت اسپویل ها دارم نابود میشم همین امروز هم چپتر ۱۳۸ اسپویل شدم اونم چه اسپویلی🤦🤦🤦🤦
  چه برسه به اینکه پارت دو بزنن

  پاسخ

 2. Maker

  اسفند 2, 1399

  به هیچ‌وجه مانگا رو در ۶ قسمت نمی تونن دربیارن

  پاسخ

  • سلام در پاسخ به Maker

   اسفند 14, 1399

   معلومه نمیتونن .
   احتمالا پارت دو داره یا سینمایی

   پاسخ

  • اوتاکو در پاسخ به Maker

   اسفند 14, 1399

   واقعاً فکر نمیکردم مپا اینقدر خوب از پس اتک بر بیاد
   دمشون گرم با این زمان کم واقعا کارشون عالیه
   موسیقی مثل همیشه خوب
   داستان عالی
   صداگذاری عالی
   سی جی خوب
   فقط امید وارم پایان درخوری داشته باشه

   پاسخ

  • سلام در پاسخ به Maker

   اسفند 14, 1399

   یه سوال پدر بچه هیستوریا دقیقا کیه ؟ ارنه ؟

   انیمه به نظرم واقعا از مانگا بهتر شده قسمت ۶ که اومد نا امید شده بودم از انیمه اما حالا واقعا جبران کردن .

   پاسخ

   • ایران در پاسخ به سلام

    اسفند 14, 1399

    پدر بچه دوست بچگی هیستوریاست ارن نیست

    پاسخ

   • Maker در پاسخ به سلام

    اسفند 14, 1399

    به نظر خودم هم ارن باشه واقعا کیفیت خیلی خوب هست بر خلاف اون چند قسمت اول که کمی مشکلات داشت ولی هنوزم با طراحی ها مشکل دارم

    پاسخ

 3. م

  اسفند 2, 1399

  این اپیزود از اپیزود های قبلی یکم ضعیف تر بود ولی من ازش لذت بردم
  ممنون بابت این مطلب

  پاسخ