10 حقیقت باورنکردنی درباره مجموعه “ثور” (Thor)

در بین داستان‌های اصلی استودیو مارول، مجموعه “ثور” پیشرفت بسیار جالبی داشته است. در حالی که بسیاری از کاراکترها فیلم‌های مخصوص خود را دارند، اما تنها چند قهرمان از گروه “انتقام جویان” (Avengers) سه گانه هایی عالی و نفسگیر دارند. شخصیت‌های نام برده “کاپیتان آمریکا” (Captain America)، “مرد آهنی” (Iron Man) و البته “ثور” می‌باشند. مجموعه “کاپیتان آمریکا” به طور کلی طرفداران زیادی دارد؛ و مجموعه “مرد آهنین” در کیفیتش نوسان‌هایی داشته است.

اما “ثور”، از فیلم‌های بسیار محبوب مارول نبوده و خوشامدگویی گرمی نصیبش نشد. “ثور: دنیای تاریک” (Thor: The Dark World) وضعیت بدتری داشت اما حالا “ثور: رگنراک” (Thor: Ragnarok) یکی از بهترین فیلم‌های مارول در نظر گرفته شده است. قطعاً مجموعه “ثور” با شهرت پرنوسانش، در رابطه با داستان، اشتباهاتی داشته است. در اینجا می‌خواهیم 10 حقیقت باورنکردنی درباره مجموعه “ثور” را به شما معرفی کنیم. با پروشات همراه باشید.


10. ثور زمان زیادی برای رشد کردن داشته است

ثور در “انتقام جویان: جنگ ابدیت” (Avengers: Infinity War) به “راکت راکون” (Rocket Raccoon) می‌گوید 1500 ساله است. اگر این موضوع درست باشد زمانی که ثور برای اولین بار معرفی شد، 1493 سال داشت. حتی با این وجود که ساکنان آزگارد متفاوت از انسان‌ها رشد کرده و بالغ می‌شوند با این حال باز هم ثور برای آن که به پادشاه قابلی برای آزگارد تبدیل شود، زمان زیادی داشت.

اما در عوض بینندگان با مرد 1493 ساله‌ای رو به رو می‌شوند که مانند یک پسر چهارده ساله نابالغ رفتار می‌کند. اودین به این دلیل ثور را از آزگار بیرون کرد که او برای فرمانروا شدن آماده شود. در این جا تاجگذاری ثور توقف می‌یابد. عجیب است که قبل از این کسی نمی‌دانست ثور باید برای پادشاه شدن آموزش ببیند.

همچنین بخوانید: مبارزه ثور و سوپرمن؛ کدامیک در نبرد مرگ پیروز می‌شوند؟


9. اودین می‌تواند چکش ثور را بچرخاند

وقتی اودین ثور را از آزگارد بیرون می‌کند، چکشش “میولنیر” (Mjölnir) را می‌گیرد و طلسمی روی آن قرار می‌دهد. این طلسم کاری می‌کند که تنها کسانی که واقعاً لایق هستند، بتوانند آن را بلند کنند. حرف‌های دقیق اودین به این گونه بود:”اگر هر کسی که این چکش را در دست می‌گیرد، واقعاً لایق آن باشد، می‌تواند قدرت ثور را تصاحب کند.”. علیرغم این موضوع، اودین کسی است که چکش را در دست می‌گیرد و طلسم را روی آن قرار می‌دهد.

با گذشت زمان متوجه می‌شویم اودین رازهای زیادی دارد و در واقع خود او هم پادشاه لایقی نیست. که در واقع اگر اودین هم قادر به بلند کردن میولنیر نبود، این موضوع برای بینندگان قابل درک می‌شد و منطقی به نظر می‌رسید.


8. ثور نابود کننده شکست ناپذیر را از بین می‌برد

وقتی “لوکی” به دنبال آن است تا تأیید پدر ناتنیش اودین را دریافت کند، در این راه از یک ربات کمک می‌گیرد. به دلیل این که ثور مانعی در مسیر لوکی محسوب می‌شود، لوکی به این ربات که با نام “نابودگر” شناخته می‌شود، دستور می‌دهد در زمین یا میدگارد، ثور را پیدا کرده و او را به قتل برساند.

این نقشه باید با موفقیت به انجام می‌رسید، چرا که ربات نام برده تقریباً شکست ناپذیر است. اما، وقتی ثور توانایی‌هایش را باز می‌یابد و دوباره میولنیر را در دست می‌گیرد، موفق می‌شود “نابودگر” را از بین ببرد. فداکاری ثور و لحظات ایجاد شده برای کاراکتر او بسیار عالی است، اما با عقل جور در نمی‌آید که او به راحتی بتواند “نابودگر” را از بین ببرد.


7. لوکی بارها و بارها جان سالم به در می‌برد

یکی از خنده دارترین جوک‌های مجموعه ثور و حتی استودیو مارول، این است که لوکی نمی‌تواند بمیرد. لوکی بارها صحنه‌های دراماتیکی داشته که خبر از مرگ او می‌دادند اما همیشه در فیلم بعدی یا حتی همان فیلم دوباره باز می‌گشت. این امر اولین بار در فیلم “ثور” اتفاق افتاد. ظاهر پس از آن که اودین لوکی را طرد می‌کند، او تمام قدرتش را روی ثور خالی کرده و خودکشی می‌کند.

اما، دوباره در انتهای فیلم سالم و زنده باز می‌گردد. لوکی در “ثور: دنیای تاریک” بار دیگر می‌میرد و دوباره در انتهای فیلم باز می‌گردد. در “ثور: رگنراک” نیز ثور متوجه می‌شود برادرش زنده است. متاسفانه، لوکی یک بار برای همیشه در مارول از دنیا رفت. البته، او فیلم مخصوص به خود را دارد که به زودی از دیزنی منتشر خواهد شد.


6. برخی الف‌های سیاه به گونه‌ای فرار کردند

مجموعه “ثور” به بینندگان می‌گوید قرن‌ها پیش پدر اودین یعنی “بور” با الف سیاه “ملکیث” مبارزه کرد. به دلیل قدرت فوق العاده ملکیث، بور مجبور شد تمام الف‌های سیاهی که سعی داشتند سلاح قدرتمند “اثیر” را به دست آورند را در نه قلمرو مجازات کند. با این حال ملکیث و چند الف سیاه دیگر، موفق شدند فرار کنند.

آن‌ها کسانی بودند که باید مجازات می‌شدند، اما پس از جنگ به دنیای معلق فرار کردند. وقتی پس از گذشت سال‌های زیاد “اثیر” در “جین فاستر” آزاد می‌شود، آن‌ها بیدار می‌شوند. اما نکته اینجاست؛ آن‌ها هرگز نباید قادر به فرار می‌بودند.

همچنین بخوانید: معرفی تمام چکش های ثور در کمیک های رسمی این کاراکتر


5. جین فاستر فورا توسط اثیر از بین نرفت

در نقطه اوج “نگهبانان کهکشان” (Guardians of the Galaxy)، “پیتر کوییل” سنگ قدرت را با دستان خالی می‌گیرد و تقریباً خیلی سریع متلاشی می‌شود. “گامورا”، “درکس” و “راکت” و “استار لرد “همگی با کمک هم تنها توانستند برای یک ثانیه سنگ قدرت را بلند کنند. این فیلم صراحتاً مشخص می‌کند که موجودات فانی نمی‌توانند سنگ ابدیت را در دست بگیرند.

با این حال دکتر جین فاستر به طریقی اثیر را تصاحب کرده و از بین نمی‌رود. حتی اگر گفته شود اثیر یعنی سنگ حقیقت، میزان متفاوتی از قدرت دارد اما با این وجود، باز هم او یک سنگ کامل را جذب کرده است. این که او پس از جذب سنگ توانست زنده بماند، به هیچ وجه منطقی نیست.


4. سنگ حقیقت به کلکتور سپرده می‌شود

“تانوس” در طول تمام فیلم‌های مارول به دنبال جمع آوری سنگ‌های ابدیت است. کاراکترها از قدرت سنگ‌های ابدیت آگاه‌اند، “ولستگ” و “سیف” که از اعضای گروه ثور هستند، نیز به همین دلیل اثیر را به کلکتور می‌سپارند تا آن را از تسراکت دور نگه دارند.

چون تسراکت حاوی سنگ فضا بوده و از قبل در آزگارد وجود داشت، آن‌ها می‌خواستند سنگ حقیقت دور از آن قرار گیرد. اما سنگ را به کلکتور، فردی غیرقابل اطمینان، سپردند. این مکان برای قرار دادن یک آیتم مهم مناسب نیست، و قرار دادن سنگ حقیقت در این مکان واقعاً احمقانه می‌باشد.


3. “مت دیمون” (Matt Damon)، “لوک همسورث” (Luke Hemsworth)، “سم نیل” (Sam Neill) و “شارلوت نیکدو” (Charlotte Nicdao) در آزگارد حضور داشتند

پس از وقایع “ثور: دنیای تاریک”، لوکی آزگارد را تصاحب کرد. او با استفاده از جادوی مخصوصش، در پوسته پدرش بر آزگارد فرمانروایی می‌کند و ثور نیز برای مدتی متوجه این موضوع نمی‌شود. او حتی مجسمه‌ای از خودش (لوکی) می‌سازد و از بازیگران می‌خواهد صحنه مرگش را بازسازی کنند. بازیگرانی که این صحنه را به نمایش در آوردند “کریس همسورث” (Chris Hemsworth) و “تام هیدلستون” (Tom Hiddleston) نیستند، اما چهره آشنایی دارند. در عوض، برادر کریس “لوک همسورث” نقش ثور را بازی می‌کند.

به علاوه، “شارلوت نیکدو” نقش “سیف”، “سم نیل” اودین و “مت دیمون” نقش لوکی را بازی می‌کنند. از آن جایی که این صحنه هرگز برای کسی بازگو نشده، بینندگان فکر می‌کنند لوکی؛ “لوک”، “شارلوت”، “سم” و “مت” واقعی را از میدگارد به آزگارد آورده تا این نقش‌ها را برایش به نمایش در آورند.


2. هلا می‌تواند میولنیر را گرفته و نابود کند

همانطور که توانایی اودین برای بلند کردن میولنرین غیرقابل توضیح است، خواهر بزرگتر ثور و لوکی و فرزند بزرگ اودین یعنی “هلا” نیز می‌تواند چکش را در دست بگیرد. او در “ثور: رگنراک” به گونه‌ای نشان داده شده که می‌تواند با دستان خالی، میولنیر را در آسمان متوقف کند و حتی آن را متلاشی می‌کند.

گمان می‌رود که قانون این گونه باشد؛ هلا و اودین به اندازه‌ای قدرتمند هستند که صرف نظر از هر طلسم و قانونی می‌توانند چکش را بلند کنند. اما، قدرت لوکی هم با آن‌ها برابر می‌کند اما او هرگز نتوانست چکش را بلند کند. او به بدی هلا نیست، برای همین عجیب است که هلا می‌تواند چکش را بلند کند اما لوکی نه.

همچنین بخوانید: معرفی 18 نسخه کمیکی از شخصیت ثور، از جوان‌ترین تا قدرتمندترین


1. صدای ضبط شده “ناتاشا”، “بروس” را به خود باز می‌گرداند

رابطه “ناتاشا رومانوف” که با نام “بیوه سیاه” شناخته می‌شود با “بروس بنر” که “هالک شگفت انگیز” نیز هست، یکی از احمقانه‌ترین روابط دنیای مارول می‌باشد. این دو در “انتقام جویان: عصر اولتران” (Avengers: Age of Ultron) رابطه عجیب و غریبی را آغاز کردند. که البته این رابطه باید در قسمت‌های بعدی ادامه پیدا می‌کرد و یا اصلاً آغاز نمی‌شد، در غیر این صورت باید آن را نویسندگی پوچ داستان این دو ناشی دانست.

“تایکا وایتیتی” (Taika Waititi) به خوبی هر چه تمام‌تر توانست با این اوضاع کنار بیاید. در “ثور: رگنراک” سال‌ها پس از آن که هالک تحت کنترل بود، تنها چیزی که توانست بروس را بازگرداند صدای ضبط شده ناتاشا بود.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها

بستن فرم