10 فیلم ترسناک توقیف شده که باید تماشا کنید

از آغاز پیدایش ژانر وحشت در سال‌های 1930 برخی از آثار توقیف یا سانسور شده و مورد غضب گروه‌هایی قرار گرفتند که طرفدار آثار شسته رفته بودند. آیا فیلم‌های ترسناک می‌توانند ذهن جوانان را فاسد کنند؟ آیا فیلم‌های ترسناک می‌توانند تماشاگران را به جنون بکشانند؟ شواهد اینطور نشان نمی‌دهد اما سانسور فیلم‌ها هم هرگز از بین نمی‌رود.

فیلم‌های “دیوید کراننبرگ” (David Cronenberg) اغلب سانسور می‌شوند و به همین دلیل او می‌گوید: “آن‌ها تخیل را با حقیقت اشتباه می‌گیرند.” در اینجا 10 فیلم ترسناک توقیف شده را به شما معرفی می‌کنیم. با پروشات همراه باشید.


10. کشتار با اره برقی در تگزاس – THE TEXAS CHAIN SAW MASSACRE – 1974

یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ از “توبی هوپر” (Tobe Hooper) که مورد غضب سانسورچی‌های بریتانیا قرار گرفت چون آن را فیلمی ترسناک و غیرعادی می‌دانستند که می‌توانست به مخاطب آسیب برساند. رئیس کمیته سانسور بریتانیا این فیلم را “پورنوگرافی وحشت” توصیف کرد. این شاهکار هوپر در آغاز سال‌های 1980 برای مدتی به صورت VHS عرضه شد اما بعد همان را هم جمع کردند. توقیف سینمایی و خانگی فیلم در اواخر سال‌های 1990 برداشته شد.

همچنین بخوانید: معرفی بهترین کارگردان‌های معاصر ژانر وحشت


9. سرزمین مردگان – LAND OF THE DEAD – 2005

طرفداران ژانر زامبی در سراسر جهان منتظر این اثر از “جرج ای.رومرو” (George A. Romero) بودند. ارباب ژانر زامبی پس از بیست سال انتظار با سری جدیدی از چندگانه “مردگان” بازگشت که در سال 1968 با فیلم “شب مردگان زنده” (Night of the Living Dead) آغاز شد. با این حال وزارت فرهنگ کشور اوکراین صحنه‌های آدم خواری فیلم را یادآور کشتار کرملین علیه مردم اوکراین می‌دانستند که باعث قحطی و آدم خواری شهروندان شد.


8. تسخیر – POSSESSION – 1981

فیلمی از “آندژی ژووافسکی” (Andrej Zulawski) که جایزه بهترین بازیگر زن فستیوال کن را برای “ایزابل آجانی” (Isabelle Adjani) به ارمغان آورد اما سرانجام به خاطر صحنه‌های ترسناکش در بریتانیا توقیف شد. در سال 1999 که تغییراتی صورت گرفت فیلم به صورت ویدیوی خانگی اکران شد و خیلی‌ها متوجه شدند چه شاهکاری است. یک اثر به یادماندگی با صحنه‌های قطع عضو، اجرای درخشان و موجودان بیگانه با طراحی “کارلو رمبالدی” (Carlo Rambaldi).


7. کانیبال هولوکاست – CANNIBAL HOLOCAUST – 1980

فیلمی از “روجرو دئوداتو” (Ruggero Deodato) که جنجال به پا کرد و پس از اکران کارگردانش در ایتالیا دادگاهی شد تا ثابت کند بازیگرانش را نکشته است. شاید الان مسخره به نظر برسد اما دئوداتو به کشتن مردم جلوی دوربین متهم شد. این فیلم که در جنگل‌های آمازون در جنوب کلمبیا ضبط شد یک اثر مستندگونه جذب و شوکه کننده است. خشونت نمایش داده شده علیه حیوانات، که در آن زمان در ایتالیا یک ژانر محسوب می‌شد، به توقیف فیلم در کشورهای مختلف منجر شد.


6. جنگیر – THE EXORCIST – 1974

این فیلم از “ویلیام فردکین” (William Friedkin) در سال 1974 با محدودیت سنی اکران شد. کمپانی برادران وارنر در سال 1981 آن را به صورت ویدیوی خانگی عرضه کردند. با این حال اواخر 1980 به خاطر قوانین جدید سانسور و نگرانی گروه‌های مذهبی از تاثیرات مخرب فیلم، آن را به مدت 11 سال توقیف کردند تا اینکه در بیست و پنجمین سالگرد ساخت فیلم توقیف آن برداشته شد.

همچنین بخوانید: معرفی 10 فیلم دیدنی و کمتر شناخته شده از ژانر وحشت که باید تماشا کنید


5. عجیب الخلقه ها – FREAKS – 1932

فیلم توقیف شده دیگری که به دلیل نمایش سرکوب افراد معیوب به خاطر جلب سرمایه، به مدت 30 سال در بریتانیا توقیف شد. این طولانی‌ترین توقیف یک فیلم در تاریخ بریتانیاست. زمانی که در سال 1963 محدودیت سنی دریافت کرد تنها در سینماهای هنری اکران شد. یک فیلم ترسناک فراموش نشدنی و خاص که عجیب الخلقه های واقعی را نشان می‌دهد. عجیب است که این فیلم در مشهورترین استودیوی هالیوودی ضبط شد.


4. ضدمسیح – ANTICHRIST – 2009

فیلمی از “لارس فون تریه” (Lars von Trier) که پس از اکران در فرانسه در سال 2009 به مدت هفت سال توقیف شد. گرچه فیلم جایزه کن را به دست آورد اما یک گروه کاتولیک به او فشار آوردند که زیر 16 سال نباید فیلم را تماشا کنند. این قانون اجرا شد و در حال حاضر هم محدودیت وجود دارد، مگر اینکه قانون دیگری اعمال شود.


3. جزیره ارواح گمشده – ISLAND OF LOST SOULS – 1932

فیلمی از “ارلک سی.کنتن” (Erle C. Kenton) با بازی “چارلز لاتن” (Charles Laughton)، “ریچارد آرلن” (Richard Arlen)، “لیلا هیامز” (Leila Hyams) (بازیگر فیلم “عجیب الخلقه ها”) و “بلا لاگوسی” (Bela Lugosi)، که گفته می‌شود نویسنده داستان اقتباسی این فیلم یعنی “اچ.جی.ولز” از آن متنفر بود. کمیته سانسور بریتانیا این فیلم را توقیف کرد و تنها 25 سال بعد در سال 1958 پخش شد. دلیل توقیف و سانسور این فیلم علمی تخیلی کفر شخصیت‌ها بود، مثلاً دکتر مورو خودش را خدا می‌دانست.


2. شیاطین – THE DEVILS – 1971

فیلمی کابوس وار از “کن راسل” (Ken Russell) درباره سیاست و جنون مذهبی در قرن 17 فرانسه که رئیس کمپانی برادران وارنر با دیدن نسخه اصلی کارگردان وحشت کردند. به نظر آنها محتوا بیش از حد افراطی بود، به خصوص صحنه معروف “تجاوز مسیح” که باید حذف می‌شد. در اینجا برخلاف فیلم‌های دیگر خود استودیو فیلمش را توقیف کرد. حتی پس از 50 سال که دوره و زمانه عوض شده هنوز کمپانی نسخه اصلی را منتشر نکرده است.

همچنین بخوانید: نگاهی به ۳۰ شاهکار تاریخ سینمای ایتالیا (بهترین فیلم های سینمای ایتالیا)


1. سالو – SALÒ – 1975

یک اثر تمثیلی سیاسی کابوس وار از “پیر پائولو پازولینی” (Pier Paolo Pasolini) که تماشای آن سخت است. داستان فیلم از داستان “120 روز در سودوم” نوشته “مارکی دوساد” اقتباس شده و ایتالیای فاشیست در دوران جنگ جهانی دوم را نشان می‌دهد. زمانی که اولین بار در سال 1977 بدون مجوز اکران شد، پلیس صاحب آن را بازداشت کرد. کمیته سانسور بریتانیا به فیلم مجوز نداد و رئیس آن “جیمز فرمن” فیلم را “اثری شوکه کننده، تهوع آور و سرکش” عنوان کرد. سرانجام نسخه کامل فیلم در سال 2000 پخش شد.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم