معرفی انیمه “پدرخوانده‌های توکیو” (Tokyo Godfathers)

انیمه‌ساز مرحوم ژاپنی، “ساتوشی کن”، نامی آشنا میان طرفداران انیمه است؛ شخصی که با نبوغش آثاری مثل “آبی تمام‌عیار” (Perfect Blue) و “پاپریکا” (Paprika) را برایمان به‌جا گذاشت و برای همیشه ثابت کرد که در انیمه‌سازی از دوران خود چند قدم جلوتر بوده‌است. انیمه‌ی “پدرخوانده‌های توکیو” یکی از آثار کمدی و لذت‌بخش این کارگردان است که در آن با دنیایی شگفت‌آور و طنزآمیز روبرو هستیم. مثل همیشه در این انیمه نیز شاهد شخصیت‌هایی عمیق، داستانی چندلایه و روایتی دنبال‌کننده‌ایم که ما را برای مدتی از دنیای روزمره فاصله مي‌دهد و در شب‌های زمستانی توکیو غرقمان می‌کند. در ادامه‌ی این مقاله به معرفی انیمه‌ی “پدرخوانده‌های توکیو” پرداخته‌ایم؛ با پروشات همراه باشید.


  • نام انیمه: “پدرخوانده‌های توکیو” (Tokyo Godfathers)
  • ژانر: درام، ماجراجویی، کمدی
  • کارگردان: “ساتوشی کن” (Satoshi Kon)
  • صداپیشگان: “آیا اوکوموتو”، “یوشیاکی یوموگاکی”، “هیورا ایشیمارو”
  • سال تولید: 2003
  • امتیاز آی ام دی بی: 7.8/10
  • امتیاز راتن تومیتوز: 90/100

تریلر فیلم

چیزی که در انیمه “پدرخوانده‌های توکیو” بیشتر از همه به دل می‌نشیند، جا دادن نکات ریز طنزآمیز در روایت آن در عین جدی بودن ماجرا است. ساتوشی کن در این انیمه موفق شده تا چند داستان کوچک را کنار هم قرار دهد و به زیباترین شکل ممکن آن‌ها را به یکدیگر ربط دهد. داستان‌هایی که هرکدامشان به‌تنهایی جالب و درگیرکننده‌اند. در این میان، دیالوگ‌های کارکترها، حرکات آنان و حوادث جزئی‌ و کوچکی که در داستان رخ می‌دهد، علاوه بر قوت بخشیدن بخش کمدی داستان، آن را به تجربه‌ای دوست‌داشتنی و به‌یادماندنی نبدیل می‌کند.

داستان انیمه “پدرخوانده‌های توکیو” درباره سه بی‌خانمان است که در ایام کریسمس، نوزادی را در گوشه‌ی شهر توکیو پیدا می‌کنند؛ یکی از آنها که فردی همجنس‌گرا و در آرزوی تشکیل خانواده است، تصمیم می‌گیرد از این نوزاد مراقبت کرده و او را به خانواده‌اش برگرداند. این تصمیم آغاز یک ماجراجویی پردردسر برای این سه نفر می‌شود که طی آن با گذشته‌ی هر شخصیت و سرنوشت و زندگی‌اش هم آشنا می‌شویم.

سه شخصیت اصلی این داستان، با سه دنیای مختلف و با مشکلاتی که زندگی‌شان را به‌طور جدی به‌خطر انداخته‌است، تصمیم به نجات زندگی نوزادی می‌گیرند که کمترین اطلاعات را از والدینش دارند و این خود دلیلی بر شخصیت‌محور بودن داستان “پدرخوانده‌های توکیو” است. درونیات هر شخصیت، تصمیمات و اقدامات ریز و درشت آنها در این انیمه حرف اول را می‌زند و داستان نیز حول این مسائل می‌چرخد.

در انیمه “پدرخوانده‌های توکیو” خبری از کلیشه‌های داستانی و روایت طولانی‌مدت نیست و این انیمه در مدت زمان یک ساعت و سی دقیقه، داستانی پرماجرا و شگفت‌آور را دنبال می‌کند. در تمام لحظات این انیمه شاهد تاکید بر مفاهیمی مثل عشق، دوستی، خانواده، محبت و رها کردن حسرت‌های گذشته هستیم که در دیالوگ‌های کارکترها جا داده‌شده و در قالب داستانی تامل‌برانگیز به نمایش درآمده‌است.

تصاویری از انیمه “پدرخوانده‌های توکیو”:


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم