معرفی فیلم “نابخشوده” (Unforgiven)؛ از انتقام تا رستگاری

توانایی کلینت ایستوود در کارگردانی و بازیگری را می‌توان بی‌حد و مرز دانست؛ او تا به حال بارها این موضوع را در فیلم‌هایی که ساخته و نقش‌آفرینی کرده، به اثبات رسانده است. فیلم زیبای “نابخشوده” نیز یکی از بهترین و قدرتمندترین این فیلم‌هاست که بدون‌شک در ژانر وسترن از مقام بالایی برخوردار بوده و همواره موردتوجه منتقدان و مخاطبان قرار گرفته‌است. فیلمی عمیق با داستانی گیرا و دنبال‌کننده که ما را با خود به دنیای تاریک و روشن شخصیت‌هایش می‌برد و از معنای تازه‌ای به مفاهیم اخلاقی می‌بخشد. در ادامه‌ی این مقاله به معرفی فیلم “نابخشوده” پرداخته‌ایم؛ با پروشات همراه باشید.


  • نام فیلم: “نابخشوده” (Unforgiven)
  • ژانر: درام، وسترن
  • کارگردان: کلینت ایستوود (Clint Eastwood)
  • بازیگران: کلینت ایستوود، جین هکمن، مورگان فریمن، ریچارد هریس
  • سال تولید: 1992
  • امتیاز آی ام دی بی: 8.2/10
  • امتیاز راتن تومیتوز: 96/100

تریلر فیلم

یکی از ملموس‌ترین عناصری که در فیلم “نابخشوده” با آن روبرو می‌شویم، جا دادن مفاهیمی از قبیل شجاعت، جاه‌طلبی، نفرت، شهرت و انتقام است که به زیبایی هرچه تمام‌تر در داستان و روایت فیلم، در چهره‌ی کارکترها و در دیالوگ‌ها بیان شده و بیننده را به تفکر وا می‌دارند. اجرای ایستوود در این میان درخشان و خیره‌کننده است؛ اجرایی که اگر آن را میان دیگر بازیگران سینمای هالیوود تک بدانیم، خطا نرفته‌ایم. او در فیلم “نابخشوده” با حالت‌های بدنی و نحوه صحبت کردنش چنان به شخصیت ویلیام مانی عمق بخشیده که محال است ذهن و قضاوت مخاطبش را به بی‌راهه بکشاند. چنین اجرایی باعث شده تا حوادث فرعی فیلم هم در خدمت تصمیمات و منش شخصیت ویلیام قرار بگیرد و او به نقطه عطفی میان نقطه آغاز و پایان فیلم تبدیل شود.

داستان فیلم “نابخشوده” در سال‌های ۱۸۸۰ آمریکا جریان دارد، ویلیام مانی (کلینت ایستوود) یک قاتل بازنشسته پیر است که با همسر جوان و دو فرزندش در آرامش زندگی می‌کند. اما اکنون همسرش رفته و مزرعه‌ی آنها نیز با مشکلات جدی مواجه شده‌است. اکنون ویلیام باید به کمک شریک قدیمی‌اش ند لوگان (مورگان فریمن) و مرد جوانی به نام شوفیلد کید (جیمز وولوت) آخرین وظیفه خود را انجام دهد. چند گاوچران یک روسپی را شکنجه کرده‌اند و این مردها باید کاری را انجام دهند که مرز میان قهرمانی و شرارت، مردانگی و اسطوره بودن را محو می‌کند. ویلیام که مدام از تغییر و تحولش نسبت به گذشته حرف می‌زند، این کار را فقط برای احتیاجش به پول انجام می‌دهد درحالی که کل این ماجرا راهی برای روبرو شدن او با گذشته‌ی تلخ و وجدان پریشانش است.

مسیری که ویلیام برای آخرین بار در آن قدم می‌گذارد، او را با حقیقتی روبرو می‌کند که می‌تواند روح گناهکارش را برای همیشه رها کرده و از دست و پا زدن در عذاب‌وجدان و تاریکی خلاصی یابد. این موضوع شاید تاثیرگذارترین بخش فیلم “نابخشوده” باشد، اما نباید از دیگر ویژگی‌های فیلم مانند داستان‌پردازی، روایت، فضاسازی و فضای کلی فیلم که به‌خوبی ظلم و فساد جامعه‌ی کوچکی را به‌تصویر کشیده‌است غافل ماند.

فیلم “نابخشوده” را می توان نمونه‌ی با ارزشی از فیلم‌های ژانر وسترن دانست که هر فیلمبازی باید در زندگی‌اش تماشا کند. فیلمی که به ما می‌آموزد هرگز نمی‌توان از گذشته فرار کرد و تنها راه نجات گاهی روبرو شدن دوباره با گناهانی است که روزی قسمت عمده‌ی فعالیت‌هایمان را شامل می‌شدند.

تصاویری از فیلم “نابخشوده”:


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم