رتبه‌بندی مجموعه فیلم‌های “مقصد نهایی” (Final Destination)

مرگ به سراغ همه ما می‌آید. نمی‌دانیم چطور، چه زمانی یا چگونه، اما همه‌مان می‌میریم. چندگانه ترسناک “مقصد نهایی” در اوایل سال‌های 2000 نشان می‌دهد که چگونه چند نفر می‌توانند یک شانس دیگر به دست آورند. این چندگانه با پنج فیلم و طی یازده سال تسلیم شدن ما در برابر سرنوشت را نشان می‌دهد. مرگ با تصادف، سقوط، سیم برق و هرچیزی از راه می‌رسد.

این فیلم از “جیمز ونگ” (James Wong) که به خاطر ساخت سریال موفق “پرونده‌های ایکس” (The X Files) در سال‌های 1990، تهدید مرگ را نشان می‌دهد و به خاطر موفقیت بزرگش در چند فیلم ادامه یافت. گرچه این چندگانه پنج فیلمی هرگز به جایگاهی که لایقش بود نرسید اما یکی از بهترین چندگانه‌های ترسناک سال‌های 2000 است. در اینجا می‌خواهیم این فیلم‌ها را از بدترین تا بهترین معرفی کنیم. با پروشات همراه باشید.


5. مقصد نهایی – The Final Destination – 2009

فیلمی که به صورت سه بعدی اکران شد و بدترین فیلم این چندگنه است، چون تنش و تکنیک‌های فنی فیلم ضعیف بوده و صحنه‌های مرگ هم چندان جالب نیست. صحنه آغازین پرتنش و معروف این چندگانه در این فیلم با موسیقی راک و شوخی جایگزین شده، که نشان می‌دهد بودجه فیلم کمتر شده و بنابراین نباید شاهد فیلم جالبی باشیم. اجراها تعریفی نداشته، دیالوگ‌ها واقعی نیستند و فیلمنامه هم به شدت ضعیف و افتضاح است.

صحنه‌های مرگ این فیلم سه بعدی هم چنگی به دل نمی‌زنند و پیچ و مهره‌هایی هستند که به سمت دوربین پرتاب می‌شوند که در کنار نمای خسته کننده و رنگ‌های بژ و نه چندان جذاب تماشایی نیستند.

مرگ‌ها بیشتر خنده دار هستند تا شوکه کننده، اصول اولیه فیلمسازی در لحظاتی نادیده گرفته شده و در کل فیلمی احمقانه و بی ارزش خلق شده که کیفیت چندگانه را زیرسوال می‌برد.

همچنین بخوانید: رتبه‌بندی تمام فیلم‌های ترسناکی که نامزد جایزه اسکار شدند


4. مقصد نهایی 5 – Final Destination 5 – 2011

فیلمی سه بعدی دیگری از چندگانه “مقصد نهایی” که بازهم با تکیه بر اشیای پرتاب شده و خون ریزی می‌خواهد جلب توجه کند اما به سرنوشت فیلم قبل دچار می‌شود. آغاز سریال و نابودی پلی که به مرگ عده‌ای منجر می‌شود بی منطق بوده و از جادوی سه فیلم اول اثری نیست، اما با وجود بازیگران خوب و مرگ‌های قابل قبول از فیلم قبل بهتر است.

احتمالاً بزرگ‌ترین اشتباه این فیلم نادیده گرفتن مرگ‌های درخشان فیلم‌های قبلی است (در مطب دندان پزشکی، در حمام، در حین خروج از آسانسور) که با مرگ‌های ساده و بی ارزش جایگزین شده است.

بدون شک این فیلم به خاطر پایان دلچسبش دیدنی است که دو شخصیت به سمت هواپیمایی می‌روند که در فیلم اول منفجر شد، بنابراین متوجه می‌شویم فیلم پنجم پریکوئل فیلم اول است. به همین دلیل باعث می‌شود دوباره به این چندگانه نگاهی بیندازیم. این فیلم قرار بود فیلم پنجم باشد اما انگار سازندگان آن خیال ندارند آن را به پایان برسانند.


3. مقصد نهایی 2 – Final Destination 2 – 2003

فیلمی به کارگردانی “دیوید آر.آلیس” (David R. Ellis) کارگردان “مقصد نهایی” (بدترین اثر چندگانه) که البته این دو فیلم اصلاً به هم شبیه نیستند. برخلاف فیلم قبل این فیلم خلاقانه و پرتنش است و با فیلم لذت بخشی که سه سال قبل از آن اکران شد شباهت‌هایی دارد، چون مرگ‌های باورپذیر و شخصیت‌هایی را نشان می‌دهد که از مرگ وحشت کرده‌اند.

“مقصد نهایی 2” اصلاً سیکوئل کاملی نیست، البته تمام عناصر موفق فیلم‌های قبلی را برداشته و آنها را به شکل جذاب و باورپذیری نشان داده، اما کیفیت خوبی ندارد. اجرای ضعیف (مخصوصاً توسط بازیگران نقش اصلی که انگار به خاطر تمرکز بیش از حد روایت و کارگردان خسته شده‌اند)، شخصیت پردازی و بودجه ضعیف، که احتمالاً ضعف‌های دیگر هم از این موضوع نشات می‌گیرد، به شکست این فیلم منجر شد.

این سری از چندگانه “مقصد نهایی” از سری قبلی خود پرفروش‌تر بوده، اما تنش آن کمتر است. با این حال به خاطر صحنه‌های هیجان انگیز از دیدنش لذت می‌برید.


2. مقصد نهایی – Final Destination – 2000

فیلمی ترسناک براساس ایده خیانت به مرگ و انتقام آن از شخصیت‌ها که به یک اثر جذاب و دیدنی تبدیل شد و “جیمز ونگ” نویسنده، تهیه کننده و کارگردان “پرونده‌های ایکس” آن را ساخت.

پس از گذشت دو دهه این فیلم هنوز دیدنی است، جلوه‌های ویژه‌اش هنوز جذابیت دارند و تمام اینها مرهون کیفیت بالای ساخت آن است. فیلم را می‌توان اپیزود طولانی “پرونده‌های ایکس” دانست که با وجود شخصیت‌های جذاب تماشایی شده‌اند. حتی دو شخصیت اف بی آی هم در فیلم حضور دارند که البته فرعی هستند.

در مقایسه با فیلم‌های ترسناک آن دوره می‌توان دیالوگ‌های فیلم را ضعیف دانست، اما اجرای بازیگران این ضعف را می‌پوشاند. گرچه فیلم کامل نیست اما اثری تماشایی و سرگرم کننده است و به همین دلیل به یک چندگانه پنج قسمتی تبدیل شد.

همچنین بخوانید: معرفی برخی از بهترین فیلم‌های ترسناک فراموش‌شده که باید تماشا کنید


1. مقصد نهایی 3 – Final Destination 3 – 2006

معمولاً در چندگانه‌ها فیلم اول از همه بهتر است، درحالی که انگار ونگ پس از موفقیت و شکست فیلم اول و دوم، توانست فیلمی تمام و کمال بسازد که شش سال پس از فیلم اول تولید شد.

این فیلم بهترین بازیگران چندگانه را ارائه می‌دهد: “مری الیزابت وینستید” (Mary Elizabeth Winstead) (پرندگان شکاری “Birds of Prey”، اسکات پیلگریم در برابر دنیا ” Scott Pilgrim Vs. the World”) بازیگران مناسب و باورپذیری را انتخاب کرد که توانست شخصیت‌ها را خوب به تصویر بکشند. این فیلم هر چیزی که “مقصد نهایی” به آن نیاز داشت را نشان می‌دهد، البته منهای پرولوگ مناسب.

در اینجا قهرمان‌های داستان از سوار شدن بر رولر کوستر مرگ خودداری می‌کنند و به دیدن آینده از نشانه‌های موجود در عکس‌های شب حادثه می‌توانند مرگ دوستانشان را تشخیص دهند. توجه به جزئیات مختلف در یک نما ایده جالبی بوده و مرگ را به شکل جالبی نشان می‌دهد.

هیچ کدام از فیلم‌های دیگر این چندگانه نتوانست به این مقدار تنش برسد تا جاییکه به مدت ده دقیقه نتوانید از فیلم چشم بردارید. ونگ با استفاده از نقاط قوت فیلم اول و افزودن تکنیک‌های فیلمسازی چنان تنشی ایجاد کرد که به خلق مهم‌ترین اثر کارنامه‌اش منجر شد.

خلاقیت در طراحی مرگ‌ها، بلوغ اجراها، باورپذیربودن فیلمنامه، از نقاط قوت این فیلم هستند. این فیلم از آثار دیگر این چندگانه بهتر بوده و یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک استودیو آمریکن است.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               

دیدگاه‌ها (2)

بستن فرم

 1. nfs3forever

  شهریور 14, 1402

  به نظر من نسخه ۲ بهترین نسخه مجموعه است .

  پاسخ

 2. محمدرضا

  دی 20, 1399

  با لیست خیلی موافقم و مطمئنا قسمت سوم از همه بهتر بود. لطفا یک لیستی از مرگ های برتر این سری هم تهیه کنید سپاس از ترجمه خوبتون.

  پاسخ