قیمت غذا در استانبول به لیر

یکی از مهم‌ترین هزینه‌های هر گردشگری در طول سفر، هزینه‌های مربوط به خوراکی‌ها و وعده‌های غذایی است که در طول سفر مصرف می‌کند. استانبول، یکی از شهرهای قدیمی و گردشگرپذیر ترکیه است که غذاهای خوشمزه و متنوعی را هم در اختیار مسافرانی که به این شهر سفر کرده‌اند، قرار می‌دهد؛ از انواع غذاهای ساده و محلی تا غذاهای امروزی‌تر و فست‌فودی.
قیمت غذا هم با توجه به کیفیت و حجم آن می‌تواند متفاوت باشد. اما شما از این امکان برخوردارید که با توجه به بودجه‌ای که در اختیار دارید، غذای مورد علاقه‌ی خود را خریداری کنید. چرا که خوشبختانه تنوع غذایی در استانبول بسیار زیاد است و شما حق انتخاب‌های زیادی برای غذا خوردن خواهید داشت. من در این مطلب تلاش کرده‌ام تا متوسط قیمتی را که باید برای خوردن غذا و انواع نوشیدنی در این شهر بپردازید، به طور اجمالی بیان کنم. از طرفی برای رزرو تور خیلی ارزان استانبول هم روی لینک کلیک کنید.

قیمت غذاهای محلی استانبولی چقدر است؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید صنعتی به نام گردشگری غذا وجود دارد. یعنی افراد زیادی هستند که فقط به قصد خوردن غذاهای محلی شهر و کشوری که به آن سفر کرده‌اند، عازم آن محل می‌شوند.
ترکیه هم از این قضیه مستثنی نیست. مردمان شهرهای مختلف این کشور هم غذاهای سنتی بسیاری طبخ می‌کنند که چشیدن طعم و مزه‌ی آن‌ها می‌تواند برای شما تجربه‌ی جدیدی باشد. به دلیل ساحلی بودن بیش‌تر شهرهای این کشور، غذاهای دریایی طرفداران زیادی دارد. یکی از خوشمزه‌ترین غذاهای محلی، دولما نام دارد. صدفی شکم‌‌پری که ارزش غذایی بالایی هم دارد. قیمت این غذای محلی، 12 لیر است.
بالیک اکمک هم غذای دریایی دیگری است که در کنار پل گالاتا و در نزدیکی کاراکوی طبخ می‌شود.
برخلاف اسم عجیبش، ترکیب این غذا بسیار ساده است. ماهی را سرخ و در میان نان رول می‌کنند. شما با پرداخت 12 لیر می‌توانید این نان و ماهی خوشمزه را خریداری و نوش‌جان کنید.
یک ساندویچ لذیذی که در میان استانبولی‌ها طرفداران زیادی هم دارد، کوکورچ است. این ساندوچ را از امعا و احشای داخلی قطعه قطعه شده گوسفند درست می‌کنند. روی آن را هم با روکشی از روده گوسفند می‌پوشانند و بر روی آتش کباب می‌کنند. البته بعضی‌ها هم آن را به صورت سرخ‌شده در روغن مصرف می‌‌کنند. اگر طرفدار خوردن کبابی هستید، حتما این غذای خوشمزه را هم در استانبول تجربه کنید. قیمت آن هم به نسبت سایر غذاها، مناسب‌تر است و تنها با پرداخت 13 لیر می‌توانید طعم بی‌نظیر این غذای استانبولی را بچشید.
مشهورترین غذای استانبولی هم کومپیر است که 25 لیر است. کومپیر یک نوع سیب‌زمینی شکم‌پر است که شما می‌توانید محتویات داخل آن را خودتان انتخاب کنید. اگر به استانبول سفر کنید و در خیابان‌های این شهر قدم بزنید، دکه‌های بسیار زیادی را خواهید دید که این غذای ساده‌ی استانبولی را به شما عرضه می‌کنند.
البته غذاهای محلی دیگری هم در استانبول طبخ می‌شود که برای استفاده از آن، باید هزینه‌ی بیش‌تری بپردازید؛ مانند ماهی Lipsos، Lahmacan، گوزلمه، Hunkar Begendi و غذاهای دیگر این چنینی دیگر که کمتر در میان گردشگران شناخته ‌شده ‌است و هر کدام بیش از 50 لیر هزینه روی دست شما خواهند گذاشت.

هر پرس غذا در رستوران‌ها چند لیر است؟

شما حتما طی سفر خود به این شهر، مجبور به استفاده از یک رستوران برای خوردن یک یا چند وعده‌ی غذایی هستید. اگر یک رستوران نه چندان لوکس را انتخاب کنید، بسته به نوع غذایی که انتخاب می‌نمایید، باید چیزی بین 30 تا 80 لیر هزینه بپردازید.
رستوران‌هایی که در مراکز خرید قرار گرفته‌اند، غذاهای خود را با قیمت بیش‌تری عرضه می‌کنند. شما برای خوردن یک وعده غذا در این رستوران‌ها، باید 130 تا 170 لیر بپردازید.
غذاها در فست فودهای زنجیره ای مانند مک دونالد، کی اف سی و غیره هم با قیمت‌های ثابتی عرضه می‌شوند و به طور میانگین، 20 تا 35 لیر می‌بایست برای هر وعده غذایی در این فست فودها هزینه کنید. اگر هم قصد دارید یک یا چند وعده‌ی غذایی خود را در یک رستوران لوکس استانبولی صرف کنید، باید هزینه‌ای بین 200 تا 800 لیر ترکیه‌ای بپردازید.

قیمت سایر مواد و خوراکی‌ها

قیمت نان در استانبول، چیزی حدود 2 تا 3 لیر است. برای خرید 12 تخم‌مرغ، باید حدودا 10 لیر بپردازید. یک بطری آب‌ معدنی 2 لیر است. شیر 4 لیر و گوجه‌فرنگی، 8 لیر است.
برای خرید میوه و سبزیجات به طور متوسط باید 4 تا 15 لیر بپردازید. هر کیلو برنج را هم در استانبول با پرداخت 8 لیر می‌توانید خریداری کنید.

از نوشیدن آبمیوه هم در استانبول غافل نشوید

اگر طرفدار آبمیوه‌های خوشمزه هم هستید، تنها با پرداخت 10 لیر می‌توانید انواع آب‌میوه‌های تازه و طبیعی را تهیه کنید. در خیابان‌های این شهر، افراد زیادی هستند که به صورت دستی برای شما از انواع میوه‌ها مانند سیب، انار، هویج و پرتقال آبمیوه می‌گیرند.
اگر هم می‌خواهید لذت چشیدن طعم یک نوشیدنی گرم مانند چای یا قهوه‌ی ترکی را در یکی از کافه‌های ترکیه تجربه کنید، باید چیزی بین 8 تا 20 لیر هزینه کنید. سایر نوشیدنی‌های سرد در کافه‌های استانبول با قیمتی حدود 15 تا 30 لیر عرضه می‌شوند.

کلام پایانی

در این مطلب تلاش کردیم تا شما را با هزینه‌هایی که باید برای خوردن وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌ها در ترکیه کنار بگذارید، آشنا کنیم.
از آنچه گفته شد، چنین برمی‌آید که باید برای خوردن غذاهای محلی استانبول، چیزی حدود 15 تا 30 لیر هزینه کنید. هزینه‌ی غذا خوردن در رستوران‌های این شهر بسته به نوع رستورانی که انتخاب کرده‌اید، متغیر است که در متن به طور کامل به آن اشاره شد.
در آخر هم این نکته را فراموش نکنید که از هر مکانی که غذای خود را تهیه می‌کنید، به پاکیزگی و نظافت محل طبخ غذا حتما توجه داشته ‌باشید و اگر لازم شد، برای خرید غذای باکیفیت‌تر، مقدار بیش‌تری هزینه کنید تا سلامت خود و عزیزانتان را به خطر نیاندازید.
پس علاوه‌ بر گردش و تفریح و لذت بردن از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری این شهر، می‌توانید طعم بی‌نظیر غذاهای استانبولی را نیز تجربه کنید.

دیدگاه‌ها

بستن فرم