بررسی پایان سریال “100” (The 100)

سریال “100” اخیراً داستان هفت فصلی خود را به پایان رساند. پایان آن از چند نظر راضی کننده بود اما در برخی موارد نتوانست رضایت بخش باشد.

سریال “100” پس از شش سال و هفت فصل بالاخره به پایان رسید. در این سریال جنگ‌ها، سیارات و شخصیت‌های متعددی را شاهد بودیم. در آخر، تنها چند تن از شخصیت‌ها اصلی تا پایان راه باقی ماندند. زوج آخر سریال با پیچیدگی‌های زیادی مواجه شده و در انتها با امتحان همیشگی قضاوت این که آیا بشر لایق “برتری” است؟ روبرو شدند.

در انتها “کلارک” نتواسنت از امتحان سربلند بیرون بیاید اما “ریون” توانست نشان دهد که بشر توانایی رشد و یادگیری را دارد. وقتی بقیه افراد باقی مانده به قلمرویی والاتر و متافیزیکی راه پیدا می‌کنند، “کلارک” پشت سر گذاشته می‌شود تا این که مشخص می‌شود تمام دوستانش تصمیم گرفته‌اند کنار او باقی بمانند. انتهای سریال تا حدودی توانست علامت سؤال‌های مختلف را به خوبی پاسخ دهد. اما،چند نکته قابل بحث وجود دارد که در این قسمت به آنها خواهیم پرداخت. با پروشات همراه باشید.


10. مناسب: پایان خوش “کلارک”

در بین شخصیت‌ها، “کلارک” بدترین چیزها را تجربه کرد. افراد زیادی از جمله “فین” و “لکسا” را که عاشقانه دوست داشت از دست داد، در طول داستان مجبور شد سخت‌ترین تصمیم گیری‌ها را انجام دهد، و بار احساسی زیادی بر دوش او قرار داده شده بود.

با این که او می‌تواند تفرقه انداز باشد، اما حقیقت این است که “کلارک” برای رهبری افرادش در زمان‌های پریشانی و زنده نگه داشتن آنها تنها یک وسیله بود. اگر در حالی که باقی بشر به مکانی والاتر منتقل می‌شدند، “کلارک” تک و تنها باقی می‌ماند تمام تلاش‌هایش در طول داستان ناعادلانه و بی دلیل می‌شدند.

همچنین بخوانید: لیست ۱۰۰ فیلم جذاب و دیدنی این دهه (۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹) که باید تماشا کنید، بخش آخر


9. نامناسب: مرگ “بلامی”

با این که به دلیل مشکل بازیگر این نقش برای حضور یافتن در سریال، در فصل هفتم مشخص شد “بلامی” از دنیا رفته اما به آن معنا نیست که نبود و غیبت او در انتها، از تاثیرگذاریش چیزی کم می‌کند.

“بلامی” نیز مانند “کلارک” در طول بیشتر داستان سعی داشت افراد مختلف خصوصاً “اکو” و “آکتیویا” را نجات دهد، تا جایی که تا پایان فصل کاملاً او را بخشید.


8. مناسب: با هم بودن “مورفی” و “اموری”

سرنوشت این دو بسیار غم انگیز به نظر می‌رسید، چرا که پس از آن که “اموری” زخمی می‌شود، در حین جراحی از دنیا می‌رفته اما ذهن او به بدن “مورفی” منتقل می‌شود تا هوشیاریش باقی بماند. از آن جایی که بدون مرگ میزبان، دو ذهن نمی‌تواند در یک بدن وجود داشته باشد مشخص شد در انتها هر دوی آنها از دنیا می‌روند.

خوشبختانه “ریون” موفق شد تا “قاضی” را متقاعد کند که بشر لایق آن است که به عالم والا صعود کند و این گونه شد که آن دو نجات پیدا کردند. اگر ذهن “اموری” به بدن “مورفی” منتقل نمی‌شد، او نمی‌توانست موفق شود چرا که تنها کسانی که زنده بودند می‌توانستند به عالم والا صعود کنند. آن‌ها توانستند با پایان شادی که لایق آن بودند، مواجه شوند.


7. نامناسب: جدایی “اکو” و “ریون” از معشوقه‌شان

متاسفانه همه بازماندگان موفق نشدند مانند “اموری” و “مورفی” با پایانی رمانتیک مواجه شوند. برخی از آنها بسیار اندوهگین شدند.

در انتها، “بلامی” به طرز غم انگیزی توسط “کلارک” کشته شده و “اکو” را تنها می‌گذارد. احساسات عاشقانه “ریون” نیز در بین راه از بین رفتند. خوشبختانه حداقل آنها به عنوان خانواده، یکدیگر را دارند.


6. مناسب: به آرامش رسیدن “هوپ”

در هنگام انتقام گرفتن از پیروان، “هوپ” تصادفاً به طرز غم انگیزی مادرش “دیوزا” را به قتل می‌رساند. او مدام با این موضوع در کشمکش بوده و نفرتش از “پیروان” نیز بیشتر و بیشتر می‌شد.

اما، در انتها او با پیدا کردن عشق به “جوردن” و همراهی با “آکتیویا” و “اکو” که آنها را بخشی از خانواده‌اش می‌داند، تسلی خاطر می‌یابد.

همچنین بخوانید: معرفی 14 سریال جذاب و دیدنی شبیه 100


5. نامناسب: نامعلوم بودن سرنوشت “شیدهیدا”

البته، در نزدیک انتهای تست قبل از آن که “ایندرا” مرگ بشریت را رقم بزند “شیدهیدا” را نابود می‌کند. اما،سرنوشت او هرگز مشخص نمی‌شود. اگر چیز دیگری وجود نداشته باشد، درواقع “شیدهیدا” قدرتمند است و در طول سریال بارها در جسم‌های مختلف حلول یافته که یکی از آنها جسم “راسل لایت بورن” بوده است.

به همین دلیل، فکر کردن درباره این که دقیقاً چه اتفاقی برای او رخ داد جالب است. اگر در مایند درایو او نابود نشد، پس از نظر تکنیکی “شیدهیدا” نیز باید به همراه بقیه انسان‌ها به عالم والا منتقل شود چون در واقع مرده محسوب نمی‌شود.


4. مناسب: “مدی” زندگی که می‌خواست را به دست آورد

ممکن است این موضوع تفرقه انداز ترین موضوع این متن باشد. “قاضی” به “کلارک” نشان می‌دهد در واقع “مدی” رها نشد تا همراه او بماند بلکه برای هدفی والاتر انتخاب شده بود. این موضوع با خبر بودن “مدی” از این که اگر با “کلارک” بماند، نمی‌تواند زندگی دلخواه خود را داشته باشد را توضیح می‌دهد، چرا که کس دیگری به سن و سال او وجود نداشت و او در عالم والا خوشحال‌تر می‌بود.

این حقیقت تلخ است، اما تنها چیزی است که درمفهوم سریال قابل درک می‌باشد. “مدی” چیزهای مختلفی را تجربه کرده بود، و لایق آرامش خاطر بوده است و این تصمیم بهترین تصمیم برای او می‌باشد.


3. نامناسب: شخصیت‌ها قادر نیستند تولید مثل کنند

با این که بسیاری از شخصیت‌ها توانستند در کنار معشوقه‌های خود باقی بمانند، اما در انتها “قاضی” اعلام کرد آنها قادر به تولید مثل نخواهند بود. با این که با توجه به طبیعت پایان داستان این موضوع قابل درک است، اما به دلایل مختلف ناراحت کننده می‌باشد.

اولی این که، این موضوع توانایی تشکیل خانواده شخصیت‌ها را حذف می‌کند، که برای زوج‌های جوان مانند “جردن” و “هوپ” که ممکن است به داشتن فرزند علاقمند می‌بودند، ناراحت کننده تر است. علاوه بر این، این به آن معناست که گروه بازمانده کم کم از بین می‌روند تا این که یک نفر تنهای تنها شود. اگر یکی از شخصیت‌ها به بیماری خاصی مبتلا شده و از دنیا رود، احتمال دارد زمانی فرا برسد که تنها یک نفر از گروه باقی می‌ماند.


2. مناسب: “آکتیویا” خود را رها کرد

“آکتیویا” بیتشرین پیشرفت شخصیتی را داشته است. از دختری که مجبور بود موجودیتش را پنهان کند، تا تبدیل شدنش به “بلادرینا” تا سرانجام ارتباط دوباره او با انسانیت، در مقایسه با دیگر شخصیت‌ها به طور حتم شخصیت او یکی از تازه‌ترین‌ها محسوب می‌شود.

به همین خاطر است که رستگاری او بسیار برجسته است. “آکتیویا” از دیکتاتوری بی رحم که مبارزانش را مجبور می‌کرد تا حد مرگ در میدان مبارزه کنند، به فردی تبدیل شد که در انتها از جنگ جلوگیری کرده و در امتحان “قاضی” شکست خورد. رستگاری او یک حلقه کامل بوده است.

همچنین بخوانید: 100 فیلم برتر تاریخ سینما به انتخاب بازیگران مطرح جهان


1. نامناسب: ادامه‌دار نبودن رابطه “کلارک” و “نایلا”

“کلارک” و “نایلا” در طول داستان رابطه جالبی دارند، که به نظر گهگاهی عاشقانه و افلاطونی محسوب می‌شود. البته مشخص می‌شود “نایلا” انتقال به عالم والا را رد کرد تا در کنار “کلارک” باقی بماند.

جالب است که لدانیم آیا رابطه آنها در همان حد افلاطونی باقی می‌ماند، یا به رابطه‌ای عاشقانه تبدیل می‌شود.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها (16)

بستن فرم

 1. حسین

  تیر 14, 1400

  اول این که سریال بدی نبود یه جایی خوندم براساس یه رمان ساخته شده و بعضی چیزاش فرق داشت مثلا جاسپر مورفی وفین توی رمان نیستن و اینکه کلارک با بلامی رابطه عاشقانه داشتن بگذریم….
  به نظر من سریال تا فصل سوم عالی پیش رفت وبعدش از جنبه واقع‌گرایانه ای که داشت خارج شد و کلا تخیلی شد با کشته شدن بلامی توسط کلارک به یه تراژدی تبدیل شد در حالی که اکثر طرفداران سریال دوست داشتن این دوتا توی سریال بهم برسن (البته تو واقعیت با هم ازدواج کردن)و در آخر اینکه به نقش اول سریال خیلی بها دادن برعکس شخصیت های اصلی دیگه بنظر من حق بلامی و فین با حذفشون از فیلم خورده شده فقط برای اینکه شخصیت اصلی تو چشم باشه با احترام به تمام که فیلمو دیدن و طرفدارش هستن باید بگم آخر فیلم خراب کردن اگه آخر فیلم خوب تموم میشد شاید به اندازه بازی تاج و تخت طرفدار پیدا میکرد

  پاسخ

 2. جیمین

  اردیبهشت 26, 1400

  خب به نظرم اینکه نمیتونن تولید مثل کنن اول از همه خیلی مزخرفه دوم اینکه کلارک درسته که در حین ازمون یه نفرو کشت ولی از هر کسی بیشتر لایق بود به رستگاری برسه و خب کلی موضوعه دیگه که بیخیالش
  و خب شیدهدا میمونه خب باید بگم که درسته اون یه درایو داشت که متعلق به کسه دیگه ایه پس یعنی هنوز هوشیاره خب قبول ولی کسایی به رستگاری میرسن که کار درستو بکنن و اون تا لحظه اخر خواستاره جنگ بود پس لیاقتشو نداره و میمیره🤗

  پاسخ

 3. Ali

  فروردین 19, 1400

  اولا ادمین جان شما دیگه تا اخر عمرت سریال تحلیل نکن
  علت اینکه مدی از ارتقا یافتن انصراف نداد و نیومد پیش کلارک این بود که اگه به این دنیا میومد باید تا اخر عمرش فلج و لال میبود برای همون به دنیای کلارک نیومد یعنی مجبور بود نیاد نه چیزه دیگه ای….
  دوما ایموری و مورفی کجاش پایان خوشی داشتن؟
  اتفاقا خیلی درام و غم انگیز بود که دیگه تا اخر عمر نمیتونن همدیگه رو ببینن چون ایموری اگه به دنیای مورفی برگرده فورا بخاطر خون ریزی مغزیش میمیره و مجبوره ارتقا پیدا کنه و تا اخر عمر نور باشه و مورفی هم که دیگه نمیتونه برگرده و به نور شدن و جدایی این دوتا خیلی تلخ و درام بود
  1.کشته شدن پدر و مادر کلارک
  2.کشته شدن بلامی به دست کلارک
  3.کشته شدن فین به دست کلارک
  4.کشته شدن جاسپر و مایا
  5.کشته شدن مونت ودر
  و…….
  این سریال و تا اخر عمر تو ذهنم نگه میداره
  پیشنهاد میکنم ببینیدش
  کاش کله فصلا مثل فصل یک و دو بود

  پاسخ

  • مهدی حسین پور در پاسخ به Ali

   فروردین 19, 1400

   سلام
   لطفا یک بار دیگه قسمت آخر این سریال رو با دقت بیشتری ببینید. در انتها ایموری و مورفی در کنار هم روی زمین موندن و دلیل نماندن مدی در این دنیا را قاضی در آخر سریال به کلارک گفت: میخواست برای خودش و نه با اجبار دیگران و سختی های این دنیا، در کنار دوستانش در آرامش زندگی کنه.
   تشکر

   پاسخ

  • Samin در پاسخ به Ali

   تیر 4, 1400

   ایموری و مورفی که دراخر فیلم برگشتن ایموری نور نموند تو عکس هم هست

   پاسخ

 4. Ali

  فروردین 6, 1400

  حاوی اسپویل: یه سریال به شدت فمنیستی که به شعور مخاطب توهین میکنه سازندش اگه مرد هست بهتره بره خودشو معلق کنه انقدر این سریال بد پیش رفت مخصوصا فصل های آخرش که سایت ها معتبر نقدوبررسی به خودشون زحمت نقد کردن این سریال رو ندادن فقط یه سوال میپرسم که بفهمید انقدر این سریال چرته مردمانی که تکنولوژی نقاب های رو دارن که اونا رو نامرئی میکنه چطور نمیتونن ۷ ۸ تا تینیجر زپرتی که ۹۰ درصدشون دخترن رو بکشن سازنده فمنیستی این سریال پیداست که از پایان سریال بازی تاج و تخت که قهرمان مرد سریال میزنه قهرمان زن سریال میکشه که انسان ها نجات بده ناراحت شده گفته چرا یه سریال نسازیم آخرش برعکس بشه اینبار زنه بزنه مرد رو بکشه اصلا یعنی چی همشون نور میشن بعد یه عده میگن ببخشید ما دوستمون رو زمین نور نشده میشه ما نور نباشیم برگردیم پیشش بعد اون قاضیم میگه باشه اصلا چرا وقتی سازندگان کم می یارن چرا برای اینکه مخاطب تحت تاثیر قرار بدن مثل سریال لاست می زنن تو کار مذهب و نور این چیزا اصلا خیلی مسخره به شعور مخاطب توهین میکنه این سریال قهرمان دختر سریال دلش بخواد با هر کی رابطه داره چه زن چه مرد البته بیشتر زن هر کیو دلش بخواد بکشه آخرش هم بگه من میخواستم دوستامو نجات بدم یه جمله کلیشه ای هم وقتی یه عده بیگناه به خاطر دوستاشون میکشن میگن عواقبش تا آخر عمرمو باهاممون میمونه باید باهاش کنار بیایم و خوشگل هم کنار میان عین خیالشون نیست آخرشم از مردهای سریال همه باید بمیرن جز دو تا همجسباز مرد که اتفاقا یکیشون دکتره واقعا خنده داره یه دزدی که الان آدم خوبه شده یه پسر بچه که اصلا زمین رو تا به حال ندیده اصلا آخرش معلوم شد بلامی درست میگفت کلارک درست میگفت اگر هم هردو درست میگفتن کشتن بلامی که معنی نداره

  پاسخ

  • Moon در پاسخ به Ali

   اردیبهشت 12, 1400

   اینکه شما رو بلامی کراشی دلیل بر ناتوان بودن کلارک نیس😅خیلی نگران نباش هنوز نسل مرد سالارایی مث تو ک دفاع از زن و قهرمان بودن زن رو مضحک و اشتباه میبینن منقرض نشده ..هنوز ماها باید نگران باشیم ک موجوداتی مث شما هنوزم هستین 😅😅😅

   پاسخ

   • Noktebeen در پاسخ به Moon

    اردیبهشت 19, 1400

    تا وقتی زن ها خودشون رو از مردها برتر بدونن ولی هیچ تلاشی درجهت داشتن مسئولیت برابر نداشته باشن متاسفانه همین میشه که زن جماعت جایی به رسمیت شناخته نمیشه

    پاسخ

    • ^_____^ در پاسخ به Noktebeen

     خرداد 18, 1400

     خب من خودم خانم نیستم
     اما بحث مرد سالاری….
     راستش بیشتر جرم و جنایت ها متعلق به ما مرد هاست و مطمئنن اگه یکم دستمون کوتاه تر بود توی بعضی مسائل ، دنیا ، دنیای بهتری میشد
     امروزه خانوما خیلی خوب خودشون رو نشون دادن و در بعضی زمینه ها پیشرفتشون از مردان هم بیشتر بوده 😅
     حالا این موضوع این قدر هم مهم نیست که راجبش بحث بشه

     پاسخ

    • Shadi در پاسخ به Noktebeen

     خرداد 18, 1400

     مسئولیت برابر وقتی هست که یه احمقی به اسم غیرت نیاد بگه زن من یا دختر من حق کار کردن نداره

     پاسخ

  • Shadi در پاسخ به Ali

   خرداد 18, 1400

   وات د فاز واقعا :/
   نمیدونم چرا همین شما نمیای اعتراض کنی به فیلمهایی که مردسالاری توشه ولی یه فیلم یا سریال که شخصیت مرد داخلش بد باشه میای گلوی خودتو جر میدی

   پاسخ

  • Keila در پاسخ به Ali

   تیر 21, 1400

   یه نظر هم بشنویم از یه زن ستیز مرد سالار که شخصیت‌های اصلی برجسته ی مرد رو ندیده و گیر داده به زن‌های قهرمان و قدرتمند، این تویی که با این طرز فکر و شعور سطحی باید خودت رو معلق کنی، زن ها قهرمان میشن خوب هم میشن سریال فمینیستی هم می‌سازن تو هم انقدری نیستی که بتونی جلوشون رو بگیری☺

   پاسخ

  • Keila در پاسخ به Ali

   تیر 21, 1400

   یه نظر هم بشنویم از یه زن ستیز مرد سالار که شخصیت‌های اصلی برجسته ی مرد رو ندیده و گیر داده به زن‌های قهرمان و قدرتمند، این تویی که با این طرز فکر و شعور سطحی باید خودت رو معلق کنی، زن ها قهرمان میشن خوب هم میشن سریال فمینیستی هم می‌سازن تو هم انقدری نیستی که بتونی جلوشون رو بگیری

   پاسخ

  • Ariya در پاسخ به Ali

   تیر 28, 1400

   بابادست مریزاد 😂. تو باید اصلا کارگردان این سریال می شدی

   پاسخ

 5. amir

  اسفند 6, 1399

  پایان جالبی رو براش گذاشته بودن…از طرفی اینکه همشون نور شدن حس جالبی داشت از طرفی هم اینکه ببینی کسی که خدای جهان ادماست به این شکل به تصویر کشیده شده واقعا تاسف اور بود….یکی از دیالوگ هایی که مث تیر تو ذهنمه اینه که اون به اصطلاح خداشون چند بار گفت شما گونه های عجیبی هستید….خب یکی نیست بگه لامصب تو اگر خیر سرت خدایی یا خودت رو در اون جایگاهی میدونی که برای یک نسل سرنوشت تعیین کنی باید یه اشراف کامل نسبت به اون موجود داشته باشی….ضمن اینکه اصلا یعنی چی اینکه بیای سرنوشت یه قومی رو به سوال جوابای یه فرد خواس گره بزنی ….برای به تصویر کشیدن پابان دنیا میتونستن یه فرد قدرتمند تر رو به جای خدا بشونن….ممکنه قصد دیگه از این تصمیمشون داشته باشن مثل اینکه بخوان حرص مخاطب رو دربیارن….یکی از نکتههای جالب و عجی و در عین حال تو مخ این بود که چرا فقط زنده میرن بهش …..یعنی این دیگه مسخره ترین تِوری بود که میشد یه کار برد ….همه چیز میتونست بهتر باشه….شاید اگر یکم به واقعیت نزدیک ترش میکردن هیجان داشتان بیشتر میشد ….بهشت و جهنم و خدا رو بر اساس کتب دینی طراحی میکردن …اینجوری شاید هیجان مخاطب برای یه تصویر ذهنی از اینده ممکن خودش بیشتر میشد….گرچه هیچ کس ازاینده خبر نداره…همچنین از بعد از مرگ….ولی خب میشد یه تصور بهمون بدن….

  پاسخ

  • محمد در پاسخ به amir

   خرداد 17, 1400

   اونا خدا نبودندموجوداتی بودن که تونستن به بعد بالاتری برن و بعد گونه هتی دیگه که پیداشون میکردن رو سوال جواب و بعد یا مثل خودشون اونارم میووردن یا اگه خوششون نمیومد کل نسلشون رو منقرض میکردن خب این خیلی مسخرس اونا خودشون از تمام گونه ها اسگل تر بودن که با فقط سوال جواب یه نفر به نتیجه برسن بعد اگه از اون خوششون نیومد همرو پاره کنن در کل این چیزا ذهن یه فرد نادون پولداره
   انسان ها اشرف مخلوقاتن ما نیاز نیست سوال و جواب یه گونه دیگه بشیم در آینده ما هستیم که اونارو پیدا میکنیم و حکم رانشون میشیم بعدشم بعد مرگه که به تعالی میرسی بعد مرگ بازی کوچیک زندگی تموم میشه

   پاسخ