معرفی فیلم “محرمانه لس‌آنجلس” (L.A. Confidential)؛ داستانی غافلگیرکننده و پرفراز و نشیب

معدود فیلم‌های کاراگاهی به کیفیت این فیلم نزدیک شده‌اند. “محرمانه لس‌آنجلس” یک اثر نئو-نوار درباره فساد نیروهای پلیس در سال‌های ۱۹۵۰ لس‌آنجلس است که سه پلیس با شخصیت‌های مختلف، با بازی کوین اسپیسی، راسل کرو و گای پیرس، نمایش داده می‌شوند. ریتم داستان عالی است و داستان هم توانسته به‌خوبی عناصر درام، اکشن و پیچیده را در کنار هم قرار دهد. کارگردانی کرتیس هنسون بسیار عالی است زیرا به‌خوبی توانسته میان داستان و فضای شهر ارتباط برقرار کند و یک فیلم خوش ساخت ارائه دهد. “محرمانه لس‌آنجلس” نمونه یک فیلم سطح بالای دهه نود آمریکاست که هر فیلمبازی باید آن را تماشا کند؛ در ادامه این مقاله به معرفی کامل این فیلم پرداخته‌ایم؛ با پروشات همراه باشید.


  • نام فیلم: “محرمانه لس‌آنجلس” (L.A. Confidential)
  • ژانر: درام، جنایی، رازآلود
  • کارگردان: “کرتیس هنسن” (Curtis Hanson)
  • بازیگران: “کوین اسپیسی”، “راسل کرو”، “گای پیرس”، “کیم باسینگر”، “جیمز کرمول”
  • سال تولید: 1997
  • جوایز: برنده اسکار و گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل زن، برنده اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی
  • امتیاز آی ام دی بی: 8.2/10
  • امتیاز راتن تومیتوز: 99/100

تریلر فیلم

“محرمانه لس‌آنجلس”، همین عنوان کافی است تا بدانیم با فیلمی روبرو هستیم که قرار است پرده از اسراری که در شهر لس‌آنجلس جریان دارند بردارد؛ اما همین که چند سکانس ابتدایی فیلم را می‌بینیم جذابیت آن دوچندان می‌شود. یک اداره پلیس و چهار افسری که شخصیت‌هایشان درست نقطه مقابل یکدیگر است ما را وارد جریانی از فساد و بی‌اخلاقی جاری در این شهر می‌کند که نمی توانیم از دنبال کردن آن دست برداریم.

داستان این فیلم براساس واقعیت ساخته شده و همانطور که پیش از این هم گفته شد، در دهه 1950 میلادی جریان دارد. دهه‌ای که شهر لس‌آنجلس هنوز به جمعیت کنونی‌اش نرسیده بود و با این حال به واسطه مرکزیت فیلمسازی آمریکا شهرت داشت. تمرکز اصلی فیلم “محرمانه لس‌آنجلس” بر روی جرم جنایت‌های این شهر بوده و خیلی زود این تمرکز جای خودش را به تنش و دعواهای جدی یک اداره پلیس می‌دهد.

بعد از یک دعوای شدید میان افسران پلیس و بازداشتی‌ها در شب سال نو، میان همکاران پلیس این اداره فاصله‌ی خطرناکی میفتد که موجب برانگیخته شدن خشم، حسادت و حتی کنار گذاشتن مرزهای اخلاقی میان آنها شده و شرایط را بحرانی و دشوار می‌کند. در میان همه‌ی این اتفاقات، کشته شدن تعداد زیادی از مردم شهر در یک کافه به دست افرادی ناشناس، ماموریت جدیدی را برای اداره پلیس لس‌آنجلس پیش می‌آورد که آغاز یک ماجراجویی خونین و خطرناک برای افراد آن است و رازهایی را برملا می‌کند که در طول داستان فیلم از دنبال کردن سرنخ‌های آن لذت می‌بریم و در نهایت با شوکی غیرقابل باور تنها می‌مانیم.

فیلم “محرمانه لس‌آنجلس” را نمی‌توان با تیم بازیگری دیگری تصور کرد؛ تماشای اسپیسی، کرو و پیرس جوان در نقش سه پلیس که یکی به فکر سود شخصی، دیگری به دنبال یافتن حقیقت با اعمال خشونت و آخری هم به دنبال انجام درست‌ترین کار ممکن است چیزی است که کمتر فیلمی از عهده پرداختن به آن برآمده است. “محرمانه لس‌آنجلس” نه تنها فیلمی جنایی و رازآلود، که اثری ماندگار و به‌یادماندنی و دارای ارزش سینمایی بالایی است که حتما باید آن را تماشا کنید.

تصاویری از فیلم “محرمانه لس‌آنجلس”:


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم