معرفی فیلم “میدسامر” (Midsommar)؛ سقوط به دره‌ی وحشت و دیوانگی

“آری استر”، کارگردان فیلم “موروثی” (Hereditary)، در سال 2019 با یک اثر جنون‌آمیز دیگر یعنی فیلم “میدسامر” به سینما بازگشت. این کارگردان یک بار دیگر هم بازیگر نقش اول زن فیلمش را به یکی از بهترین بازیگران ژانر وحشت تبدیل کرده است. اگرچه فیلم “میدسامر” در فصل جوایز موردتوجه قرار نگرفت، اما مخاطبان ژانر وحشت و همچنین منتقدان به ارزشمندی این فیلم پی بردند و به نظر می‌رسد که تا چند سال آینده “میدسامر” یکی از برترین و متفاوت‌ترین فیلم‌های این ژانر شناخته شود. در ادامه این مقاله به معرفی کامل این فیلم پرداخته‌ایم؛ با پروشات همراه باشید.


  • نام فیلم: “میدسامر” (Midsommar)
  • ژانر: ترسناک، معمایی
  • کارگردان: “آری استر” (Ari Aster)
  • بازیگران: “فلورنس پیو”، “جک رینور”، “ویل پولتر”
  • سال تولید: 2019
  • امتیاز آی ام دی بی: 7.1/10
  • امتیاز راتن تومیتوز: 83/100

تریلر فیلم

اگر اثر قبلی “آری استر”، “موروثی”، را دیده باشید، حتما می دانید که این کارگردان نه با استفاده از صحنه‌های خشن و صحنه‌های تاریک بلکه با ظرافتی خاص و ظاهرا آرام است که وحشت واقعی را به جان مخاطب می‌اندازد. این ویژگی در فیلم “میدسامر” شدت گرفته و تا جایی ادامه پیدا می کند که هم شخصیت‌های داستان و هم بیننده را به مرز جنون رسانده و البته با ریتم کندی که دارد به این حس تعلیق و آشفتگی‌ دامن می‌زند.

داستان فیلم از این قرار است: دختر جوانی به‌نام دنی (با بازی فلورنس پیو) در یک بحران عاطفی قرار گرفته و روابط خانوادگی و دوستانه‌اش را از دست داده‌است. دنی با وجود بی‌علاقگی دوست‌پسرش (کریستین) به وقت‌گذرانی و حمایت از او، رابطه‌اش را سرپا نگه داشته و از ترس اینکه مبادا دوست‌پسرش او را ترک کند و تنها شود به یک دوستی ظاهری و عذاب‌آور تن داده‌است.

اما همه چیز از جایی شروع می‌شود که دنی به همراه کریستین و دوستانش به سوئد می‌روند تا در جشنی سنتی که در میانه تابستان برگزار می‌شود شرکت کنند. دهکده کوچکی در میان کوهستان میزبان دنی کریستین و دیگر دوستانشان است؛ دهکده‌ای که اهالی‌اش شیوه متفاوتی را برای زندگی انتخاب کرده‌اند و هرچه می‌گذرد مرموزتر می‌شوند. گرچه تا لحظات پایانی فیلم ماجراهایی که اتفاق می‌افتد و رفتارهایی که از اهالی دهکده می‌بینیم به شکل علامت سوال بزرگی درمی‌آید، اما روایت فیلم به هیچ وجه پیچیده نیست و اتفاقا همین موضوع باعق ترسناک‌تر شدن آن می‌شود: به ظاهر همه‌چیز منطقی است و آرامش برقرار است، اما در واقع اینگونه نیست و رفتارهای مردم این دهکده درحقیقت با عقل جور درنمی‌آید!

حوادثی که برای دنی و دوستانش در این دهکده رخ می‌دهد وحشیانه، ترسناک و غیرقابل توضیح‌اند که نه ناگهانی بلکه به‌آرامی اتفاق می‌افتند و به‌شکلی آزاردهنده و جنون‌آمیز نمایش داده می‌شوند. در این میان فضاسازی و نحوه فیلمبرداری فیلم “میدسامر” به طور ویژه‌ای به هرچه رازآلود بودن آن کمک کرده و در صحنه‌هایی هم این موسیقی متن است که با ریتم دیوانه‌کننده‌اش ترس را به خوردمان می‌دهد. با تماشای این فیلم، ما نیز به همراه دنی به دره‌ی وحشت و دیوانگی سقوط می‌کنیم و با او سر از مکانی درمی‌آوریم که به‌سختی می‌توان آن را جامعه‌‌ای در دنیای امروزی فرض کرد و انگار به قرن‌ها قبل سفر کرده باشیم.

استر در فیلم “میدسامر” از نمادهای بسیاری استفاده کرده که همگی در پایان فیلم به تصویر کشیده می‌شوند و آنجاست که داستان کلی فیلم هم معنی پیدا می‌کند. البته که فیلم “میدسامر” تماما بی‌نقص نیست و برخی از حوادث داستان را بدون توضیح و دلیل منطقی رها می‌کند، اما تنش‌های بعدی و پایان‌بندی فوق‌العاده‌اش این نقص‌ها را به‌خوبی پوشش داده و در نهایت اثر ارزشمند و دیدنی‌ای را به مخاطب تحویل داده‌است.

تصاویری از فیلم “میدسامر”:


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید؛ منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها

بستن فرم